Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Hamburg

- - - - -
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#55
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Rćsćrit pe Elba

Attached Files



#56
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Hamburg - Winterwald

Attached Files



#57
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Hamburg - Europa Passage
Mall,obisnuit,fara nimic iesit din comun...

Attached Files


Edited by zuv, 18 December 2018 - 21:41.


#58
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Hamburg,la pas

Attached Files


Edited by zuv, 21 December 2018 - 14:21.


#59
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Hamburg,la pas

Attached Files



#60
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Hamburg - Hauptkirche St. Petri
Cea mai veche biserica importanta din Hamburg.Nu si cea mai frumoasa,in opinia mea.Pentru a ajunge la platforma de observare din clopotnita trebuie sa urci 544 de trepte.In cazul meu,nu prea a meritat efortul.Geamurile(mici,asemanatoare unor hublouri) nu mai erau sterse de luni de zile si,in combinatie cu vremea ploioasa,nu ofereau o vedere prea buna.Le-as fi sters eu,fara sa le cer vreun ban,insa sunt inchise cu lacate...

Attached Files


Edited by zuv, 27 December 2018 - 10:29.


#61
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Hamburg - Rathaus

Attached Files



#62
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,510
  • Înscris: 30.10.2003
Pentru cine vrea sa mearga in Hamburg ii recomand sa nu-si mai cumpere bilet ca nu mai are rost. Sa vada aici pozele lui zuv. Se pare ca a reusit performanta sa fotografieze tot orasul.

#63
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
Dimpotrivă, pe mine mă stimulează să ajung acolo şi să fac şi eu poze.


Sănătate şi tcb !

#64
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Hamburg - Dockland
Un mod mai interesant de a ajunge aici este folosind una din liniile de waterbus 61 sau 62.Transport inclus in Hamburg Card,deci un argument in plus.In plus,liniile mentionate pot fi folosite pentru explorarea zonei portuare a Hamburgului.

Attached Files



#65
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Hamburg

Attached Files



#66
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
Bravo, zuvule, felicitările mele !
Însă nu mă mai pot abţine, sunt curios când pui poze şi de la zoo Hagenbeck. Imposibil să nu fi fost tu în prima grădină zoologică din lume care a folosit spaţii deschise pt. animale în locul cuştilor ...


Sănătate şi happy new year !

#67
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View PostOvidiuNS, on 31 decembrie 2018 - 11:48, said:

Însă nu mă mai pot abţine, sunt curios când pui poze şi de la zoo Hagenbeck. Imposibil să nu fi fost tu în prima grădină zoologică din lume care a folosit spaţii deschise pt. animale în locul cuştilor ...
Din pacate,nu am ajuns.A fost pe lista extinsa,desigur,insa lipsa timpului,vizita facuta in sezonul rece,cand multe dintre animale sunt mult mai "scumpe la vedere" si faptul ca am vazut deja alte cateva gradini zoologice reusite(cred eu) prin Europa m-au facut sa renunt.Poate cu o alta ocazie,intr-o alta viata...
PS:Interesanta informatia oferita de tine,nu o gasisem cand am facut munca de documentare premergatoare vizitei.Posted Image E drept,tinand cont ca renuntasem la vizitarea gradinii zoologice,nu am aprofundat cautarile.

#68
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Hamburg - Museum für Hamburgische Geschichte
Un muzeu ce te poarta prin istoria Hamburgului,de la inceputuri pana catre prezent.
Inceputuri,comert,navigatie,epoca exodului peste Atlantic,vanatoarea de balene,piraterie,vechi instrumente muzicale,evolutia modei,amenajarile locuintelor in diferite epoci,trecerea prin cele doua razboaie mondiale,o sala ocupata de o uriasa retea functionala de machete de cai ferate si trenuri din diferite epoci(avem si noi ceva similar,ceva mai mic,la Muzeul CFR,in Bucuresti) ,etc.Foarte interesant,un "must see" in opinia mea.

Attached Files


Edited by zuv, 03 January 2019 - 23:11.


#69
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Hamburg - Parcul Planten un Blomen
Foarte frumos in sezonul cald,mult mai putin spectaculos toamna.Exista si o arteziana cu spectacole de sunet si lumina,insa nu functioneaza in sezonul rece.

Attached Files



#70
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostBursul, on 27 decembrie 2018 - 15:19, said:

Pentru cine vrea sa mearga in Hamburg ii recomand sa nu-si mai cumpere bilet ca nu mai are rost. Sa vada aici pozele lui zuv. Se pare ca a reusit performanta sa fotografieze tot orasul.

Nu trebuie neaparat sa te uiti la poze, eu aleg vreo 2-3 care mi se par mai reprezentative in rest trec peste Posted Image nu ca nu mi-ar placea, insa vreau sa merg si eu la Hamburg si nu vreau sa imi stric surpriza Posted Image

View Postzuv, on 14 decembrie 2018 - 10:33, said:

Hamburg - Historischer Weihnachtsmarkt
Principalul targ de Craciun al Hamburgului,cel mai mare,cel mai frumos.La un capitol cred ca inca ii batem...la vinul fiert.Daca la noi,pe la targurile similare,mai vezi cate o oala in care fierbe vinul si in care comerciantul a aruncat si cateva felii de mar si portocala,la ei totul e plat,de oriunde l-ai lua,vinul fiert are acelasi gust,curge la dozator asemeni berii,o licoare absolut banala.Nici feuerzangenbowle nu are acelasi farmec pe care il avea in Koln sau Bonn,spre exemplu,unde ti-l preparau in fata ta,in cana individuala,cand comandai.Aici(si in Nurnberg,de altfel) se prepara in niste vase mari de cupru,procedeul se respecta,insa la o scara mult mai mare si nu mai e nici pe departe la fel de spectaculos.

Am baut anul trecut un vin de la targul din Timisoara.....ma rog, am incercat sa il beau ca pana la urma l-am aruncat la canal. Prost, acru si dulce in acelasi timp....n-o fi Gluhwein-ul vreun vin italian sau francez de 15€ butelia, insa mie mi se pare mai ok.
In plus, ce ma face sa evit in general vinul fiert in Romania e tocmai faptul ca il fac in oalele alea mari cu portocale prin el. In primul rand habar nu au ce portocale baga acolo cu tot cu coaja , daca coaja e comestibila sau nu, si in al doilea rand nu imi place cand vad sute de oameni care tusesc pe oala din care beau eu vinul fiert Posted Image


Am si o intrebare: cu ce aparat faci pozele ? :)

Edited by giuliani, 04 January 2019 - 11:36.


#71
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,510
  • Înscris: 30.10.2003

View Postgiuliani, on 04 ianuarie 2019 - 11:30, said:

Nu trebuie neaparat sa te uiti la poze, eu aleg vreo 2-3 care mi se par mai reprezentative in rest trec peste Posted Image nu ca nu mi-ar placea, insa vreau sa merg si eu la Hamburg si nu vreau sa imi stric surpriza Posted Image
Sper ca n-ati luat fraza aia ca pe o critica. :)

#72
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postgiuliani, on 04 ianuarie 2019 - 11:30, said:

Am baut anul trecut un vin de la targul din Timisoara.....ma rog, am incercat sa il beau ca pana la urma l-am aruncat la canal. Prost, acru si dulce in acelasi timp....n-o fi Gluhwein-ul vreun vin italian sau francez de 15€ butelia, insa mie mi se pare mai ok.
In plus, ce ma face sa evit in general vinul fiert in Romania e tocmai faptul ca il fac in oalele alea mari cu portocale prin el. In primul rand habar nu au ce portocale baga acolo cu tot cu coaja , daca coaja e comestibila sau nu, si in al doilea rand nu imi place cand vad sute de oameni care tusesc pe oala din care beau eu vinul fiert Posted Image
Nici eu n-am spus ca gluhwein-ul lor e nasol,ce am vrut sa subliniez e ca e la fel la toate standurile,lipseste elementul surpriza.
In ce priveste vinul fiert de la noi,am avut si eu experiente similare.Chiar in iarna asta am luat un pahar de la Targul de Craciun amenajat la Obor,langa Primaria Sector 2. Descrierea facuta de tine se aplica perfect si aluia.N-am putut sa-l beau.In schimb,la Targul de langa Parlament,iarna asta,au avut vin OK toti(de la care am incercat,ca n-am reusit sa beau de la toti...  Posted Image  )

View Postgiuliani, on 04 ianuarie 2019 - 11:30, said:

Am si o intrebare: cu ce aparat faci pozele ? Posted Image
Sony SLT-A68+Huawei Mate9

View PostBursul, on 04 ianuarie 2019 - 11:52, said:

Sper ca n-ati luat fraza aia ca pe o critica. Posted Image
Nici n-am citit-o pana la capat...  :)

Edited by zuv, 04 January 2019 - 12:21.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate