Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Hamburg

- - - - -
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#1
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005
Hello,

Am luat biletele deja: Hamburg, o satamana. :-)
Nu am fost niciodata asa ca orice informatie ar fi binevenita.

Vreau sa cumpar trotinete si sa vizitam orasul pe trotinete.
Deci, o prima informatie necesara ar fi - stiti vreun magazin avantajos de articole sportive?  :-)

Pentru orice alta informatie despre oras/locuri, va multumesc in avans.

#2
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
hamburg? de ce ar merge cineva in vacanta la hamburg? nu-mi spune ca pentru hamburgeri :eek:

#3
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009

View PostMosotti, on 31st July 2009, 11:18, said:

hamburg? de ce ar merge cineva in vacanta la hamburg? nu-mi spune ca pentru hamburgeri :eek:
Reeperbahn/Sankt Pauli: rivalizeaza cu Amsterdam. Fete vesele, marinari, magazine de furaciuni prin strazile rau famate, ai ce vedea! Oare pestii mai umbla cu Porsche si Ferrari si acum pe criza asta?

#4
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005

View PostMosotti, on 31st July 2009, 10:18, said:

hamburg? de ce ar merge cineva in vacanta la hamburg? nu-mi spune ca pentru hamburgeri :eek:
1. nu am fost niciodata
2. prieteni cu care mai am sanse sa stau, ca si asa nu ne vedem cu anii
3. sper sa am ocazia sa merg sa le vad biroul - lucreaza la/pentru Airbus ...
4. cazare moka

e ok? :-)

Edited by ciureanuc, 31 July 2009 - 12:45.


#5
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View PostPitzifelnic, on 31st July 2009, 12:24, said:

Reeperbahn/Sankt Pauli: rivalizeaza cu Amsterdam. Fete vesele, marinari, magazine de furaciuni prin strazile rau famate, ai ce vedea! Oare pestii mai umbla cu Porsche si Ferrari si acum pe criza asta?

tu te-ai duce cu prietena si trotinetele in cartierul curvelor, eventual la un trisom?

View Postciureanuc, on 31st July 2009, 12:40, said:

1. nu am fost niciodata
2. prieteni cu care mai am sanse sa stau, ca si asa nu ne vedem cu anii
3. sper sa am ocazia sa merg sa le vad biroul - lucreaza la/pentru Airbus ...
4. cazare moka

e ok? :-)
1 nu e motiv, 2, 3 si 4 au oarecare sens  B)

#6
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009

View PostMosotti, on 31st July 2009, 14:07, said:

tu te-ai duce cu prietena si trotinetele in cartierul curvelor, eventual la un trisom?
N-a zis omul nimic de nicio prietena, numai de trotinete!

#7
flor1n

flor1n

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 01.04.2006

View PostMosotti, on 31st July 2009, 11:18, said:

hamburg? de ce ar merge cineva in vacanta la hamburg? nu-mi spune ca pentru hamburgeri :eek:

Pentru ca altii prefera sa se plimbe sa cunoasca lumea si sa vada la fata locului (nu din spatele tastaturii) ce e de vazut.

View PostMosotti, on 31st July 2009, 14:07, said:

tu te-ai duce cu prietena si trotinetele in cartierul curvelor, eventual la un trisom?

Te pomenesti ca tie ti-e rusine sa te duci acolo, pudicule! :coolspeak:

#8
wassabi

wassabi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 14.10.2007
Reerebahn strasse nu e cine stie ce (e mult sub Amsterdam din punctul asta de vedere), dar Hamburgul  un oras dragutz. Am trecut pe acolo ultima data acum 2 saptamani.

#9
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
salut,

hai sa-ti impartasesc din experienta mea in hamburg (am fost de 3 ori pana acum).
Neaparat de vizitat:
- primaria (are cam 650 de incaperi) si piata primariei
- Elba, trecand chiar pe langa piata primariei
- Spitalerstrasse si Moenckebergstrasse - aici gasesti tot ce vrei in materie de shopping. Din gara centrala ajungi imediat: traversezi bulevardul din fata garii si ai ajuns pe Spitalerstrasse. Imediat pe dreapta o sa gasesti libraria Thalia. Daca esti pasionat de carti, aici o sa gasesti tot ce vrei (eu am gasit o carte de inginerie pe care o cautam de aproape un an in toate librariile din Romania). In capatul lui Spitalerstrasse o sa gasesti un Burger King. Strada din partea stanga cu care se intersecteaza in zona Burger King este Moenckebergstrasse.
- Saturn - raiul copilului fascinat de electronice din tine :D   are vreo 6 etaje daca-mi amintesc bine, numai si numai cu "jucarii" (cum iesi din gara, daca te uiti spre stanga, o sa vezi o cladire imensa)
- portul - de facut plimbarea cu vaporasul prin port. nu o sa regreti. daca o sa fiti grup de max 5, cumparati-va biletul de grup si o sa puteti folosi orice mijloc de transport in comun (inclusiv vaporasul). Eu veneam de la 35km departare de Hamburg si plateam 13,6 euro pt un bilet de grup. super avantajos si super ieftin.
- fishmarkt-ul din port - sambata dimineata daca imi amintesc bine. desi se numeste fishmarkt, nu se mai vinde cam de multisor doar peste. acolo poti sa cumperi si sa vinzi cam orice iti trece prin cap.
- reeperbahn - deja ti s-a spus despre ea. plina de ucrainience bune rau (aia cred ca au matrita pt femei bune, pt ca eu pana acum nu am vazut ucrainianca urata) si cam tot ce vrei in materie de sex industry (cinema xxx, sexy club-uri, sex shop-uri, etc)
- lacul din centru, e imposibil sa nu-l vezi daca ajungi in zona primariei
- expozitia de miniaturi din orasul vechi - e incredibil cum au reusit sa faca sa functioneze in tandem toate masinutele, trenuletele, semafoarele, etc. E o expozitie care isi merita toti banii si toata asteptarea (20 euro si astepti la o coada de aprox o ora pana sa reusesti sa intri)
- biserica Sf Nicolae si expozitia dedicata celui de-al doilea razboi mondial (in 1943 Hamburg-ul a fost tinta operatiunii gomora - o sa vezi detaliile la fata locului). Neaparat sa urci cu liftul in turnul bisericii. Costa aprox 3 euro (2.70 daca imi amintesc bine), dar de la 170 m inaltime ai o super priveliste asupra Hamburg-ului.
Daca imi mai amintesc ceva, iti mai scriu. Sau daca ai alte intrebari, baga.
Aaa si daca ai o masina cu care sa te duci spre Nord, in Gluckstadt, sa traversezi Elba cu feribotul. E o senzatie super faina. Costa 15 euro/masina. Traseul ar fi Hamburg - A7/A23 - Elmshorn - Gluckstadt. Poti sa te duci si mai spre nord in Brunsbuttel (parca asa se scria), un orasel tipic nemtesc din care nu-mi mai venea sa plec.
La fel, daca ai masina cu care sa ajungi acolo, sa vizitezi Luebeck-ul.

Attached File  Copy_of_P1210671.JPG   1.91MB   66 downloads Attached File  P1210608.JPG   1.82MB   90 downloads Attached File  RIMG0119.JPG   1.3MB   63 downloadsAttached File  DSCF4048.JPG   1.27MB   89 downloads Attached File  DSCF4105.JPG   1.15MB   67 downloads

#10
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005
Yo!

E pentru prima data cand imi doresc sa port un tricou pe care scrie numle unui oras - in cazul meu, HAMBURG.
AICI sunt cateva poze facute de mine, deja ma gandesc sa fac un blog despre acest oras. :-)

#11
Basti

Basti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 26.06.2008

View Postciureanuc, on 11th August 2009, 23:33, said:

Yo!

E pentru prima data cand imi doresc sa port un tricou pe care scrie numle unui oras - in cazul meu, HAMBURG.
AICI sunt cateva poze facute de mine, deja ma gandesc sa fac un blog despre acest oras. :-)

Hamburg-ul este intr-adevar un oras fascinant!
Cand ai timp, poate ne scrii si noua un mic trip-report, cu ceva detalii, informatii despre cazare, ce sa vizitam and so on..nu de alta, dar poate o sa ne dorim si noi un tricou pe care scrie Hamburg :D

Pana una alta, pe geanta mea scrie Berlin B)

#12
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

View PostLowrider, on 1st August 2009, 13:50, said:

- Elba, trecand chiar pe langa piata primariei
Si daca tot ajungi la Elba poti sa treci pe sub rau printr-un tunel vechi de 100 de ani. E drept pe partea cealalta nu prea e mare lucru (vama) dar e interesanta experienta :P.

Intradevar e frumos Hamburgul, unul dintre orasele mele preferate in Germania.

PS: Mai e si St. Peter's Church. E cea mai veche biserica din Hamburg. N-ai cum s-o ratezi pt ca e pe strada ce vine de la gara spre centru in fata la Karlstadt (magazin) parca. E acoperita cu reclame imense pt ca e in renovare. Poti sa urci in turn pana sus de tot pe niste scari de lemn semi-putrezit :). Senzatii tari. La cel mai inalt nivel nu e loc de cat de 1 persoana. Se vede frumos orasul.

Sa nu uit, mergi la supermarketul din fata primariei si cumpara 1 paine. Apoi hraneste lebedele si ratele pe lacul din partea dreapta a primariei :).

#13
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005
Nimeni nu spune de gradina botanica? :)
Despre cimitirul-parc din Harburg Rathaus? (fost cimitir transformat in parc = morminte printre banci)

Ajung acasa in cateva zile si sper sa am timp sa fac mai multe comentarii + fotografii.

Edited by ciureanuc, 12 August 2009 - 11:09.


#14
george_andries_tw

george_andries_tw

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 11.05.2009
Hamburg on a rainy summer day:

Attached Files



#15
iscar

iscar

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 30.08.2006
As mai adauga interesant de vazut:
    Domul, adica balciul de la noi dar nu seamana deloc cu ce e la noi
    Stadtpark + Planetarium , la planetarium sunt niste spectacole de te dau pe spate
    Parc imens de distractii in apropiere de HH
    Pista de carturi a lui Ralf Schumacher in apropiere de HH
    Snow Dome in apropiere de HH
    Stadionul echipei HSV
    Gradina zoologica
    Acvariu
    Muzee
    Mare la Travemunde, Cuxhaven sau Sylt (la Sylt, care este o insula,  se poate merge doar cu trenul, dar daca esti cu masina, iti ia si masina in tren) aaa ... vara se poate face baie, la Sylt este o plaja impecabila ...
    etc. etc. etc.   timp si bani sa ai  :)

  Fishmarktul este duminica incepand cu ora 6 pana pe la ora 11, multi stau si petrec toata noaptea pe Reeperbahn iar dimineata se dreg in Altona la fishmarkt, este o hala unde se dau concerte si se bea bere, bineinteles se poate cumpara peste si fructe la niste preturi foarte bune :)

  Oricum, este altfel de placere sa vezi acest oras fata de grecia si cipru, destinatiile clasice ale romanilor ...

P.S.
Cristi, sper ca ti-a placut si sa ai motive sa mai revii pentru ca mai sunt multe de vazut :)
Data viitoare poate reusim sa luam un tur organizat prin Airbus , chiar ai ce vedea acolo ....



  





View PostDev, on 12th August 2009, 21:06, said:

Sa nu uit, mergi la supermarketul din fata primariei si cumpara 1 paine. Apoi hraneste lebedele si ratele pe lacul din partea dreapta a primariei :).

Mai poti lua o paine si pentru gradina botanica, sa hranesti pestii .... din mana :) asta cu adevarat ceva interesant :)
Poate baga ciureanuc niste poze :)
Lebede si rate sunt in toate parcurile din HH ...si  chiar sunt cateva parcuri, orasul este gandit pe orizontala nu pe verticala ...


Sunt de doi ani in acest oras si sper sa nu trebuiasca sa plec. Ca lucru negativ pot spune ca in ultimul an au inceput sa apara acele specimene negricioase de la noi si aici, nu sunt nici pe departe asa de multi ca in Berlin, dar incep sa isi faca prezenta.

#16
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005

View Postiscar, on 15th August 2009, 10:35, said:

Sunt de doi ani in acest oras si sper sa nu trebuiasca sa plec. Ca lucru negativ pot spune ca in ultimul an au inceput sa apara acele specimene negricioase de la noi si aici, nu sunt nici pe departe asa de multi ca in Berlin, dar incep sa isi faca prezenta.

De fiecare data cand am fost in Hamburg am observat din ce in ce mai multi "conationali"... prima data am vazut doar o trompeta cu 2 cefe late dupa ea, care tocmai isi baga p*#@ cand trecea pe langa noi.
A doua oara eram pe Reeperbahn si vedem 3 tigani: manca-ti-as, in seara asta dau 50 de euro, salariul meu pe o zi, dar sa vezi ce negresa f*t... si stateam si ma gandeam ca prostul: pai mah boule, tu tigan, toata viata ai f*t*t tiganci, de ce plm ai vrea sa f*ti inca una pe bani, cand ai putea avea oricare din ucrainiencele astea blonde si bune cu draci?
Si in sfarsit, a treia oara, in piata primariei vine la mine un cioroi: da nenea si mie un ban... cu greu m-am abtinut sa nu-i arat ca inteleg ce zice si sa nu-i servesc una in freza.
sper sa nu se inmulteasca si acolo, pt ca eu din cauza lor vreau sa plec din tara asta... cred ca as face o criza de nervi sa vad ca m-am mutat in Hamburg si nici acolo nu pot scapa de ei.

#17
biancamch

biancamch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 30.07.2008

View PostLowrider, on 27th August 2009, 22:11, said:

De fiecare data cand am fost in Hamburg am observat din ce in ce mai multi "conationali"... prima data am vazut doar o trompeta cu 2 cefe late dupa ea, care tocmai isi baga p*#@ cand trecea pe langa noi.
A doua oara eram pe Reeperbahn si vedem 3 tigani: manca-ti-as, in seara asta dau 50 de euro, salariul meu pe o zi, dar sa vezi ce negresa f*t... si stateam si ma gandeam ca prostul: pai mah boule, tu tigan, toata viata ai f*t*t tiganci, de ce plm ai vrea sa f*ti inca una pe bani, cand ai putea avea oricare din ucrainiencele astea blonde si bune cu draci?
Si in sfarsit, a treia oara, in piata primariei vine la mine un cioroi: da nenea si mie un ban... cu greu m-am abtinut sa nu-i arat ca inteleg ce zice si sa nu-i servesc una in freza.
sper sa nu se inmulteasca si acolo, pt ca eu din cauza lor vreau sa plec din tara asta... cred ca as face o criza de nervi sa vad ca m-am mutat in Hamburg si nici acolo nu pot scapa de ei.


Am impresia ca sunt mai multi in strainatate decat la noi. Cel putin la cersit in orase. Au devenit un flagel european. Oriunde te-ai duce, dai de ei, nu ai scapare. Poate in Australia n-or fi ajuns inca... Dar nu-i sigur.
Cat despre Hamburg, daca ajungeti in zona merita sa bateti cativa km si sa vedeti Lubeck-ul, orasul lui Thomas Mann, o bijuterie...E superb, mie mi-a placut chiar mai mult decat Hamburgul.

#18
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

View Postbiancamch, on 29th August 2009, 12:38, said:

Am impresia ca sunt mai multi in strainatate decat la noi. Cel putin la cersit in orase. Au devenit un flagel european. Oriunde te-ai duce, dai de ei, nu ai scapare.

Din pacate asa-i :(. Si se inmultesc pe zi ce trece!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate