Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Infectie, "masea umflata"

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007
Mie mi-a facut incizie si mi-a scos tot de acolo cand am avut probleme. Nici celui  mai mare dusman nu-i doresc atata durere... :fear:

#20
cutler

cutler

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 09.09.2003

View Postkappa_man84, on 31st July 2009, 13:33, said:

Mie mi-a facut incizie si mi-a scos tot de acolo cand am avut probleme. Nici celui  mai mare dusman nu-i doresc atata durere... :fear:

se pare ca si tu ai asteptat pana in al 13-lea ceas...

#21
bogdy68

bogdy68

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 09.02.2007

View Postkappa_man84, on 31st July 2009, 13:33, said:

Mie mi-a facut incizie si mi-a scos tot de acolo cand am avut probleme. Nici celui  mai mare dusman nu-i doresc atata durere... :fear:
incizia si drenarea ti s-a facut fara anestezie?? :huh:

#22
CoCo615

CoCo615

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 28.08.2008

View Postkappa_man84, on 31st July 2009, 13:33, said:

Mie mi-a facut incizie si mi-a scos tot de acolo cand am avut probleme. Nici celui  mai mare dusman nu-i doresc atata durere... :fear:

Nu ma speria acuma, cand sunt si eu mai optimist :D
Dar parca stiu ca se pot face anestezii, sa nu simti local durearea.



View Postbogdy68, on 31st July 2009, 13:48, said:

incizia si drenarea ti s-a facut fara anestezie?? :huh:

Mie unu, drenarea mi-a facut-o fara anestezie ... dar a lucrat frumos, foarte putin am simtit durerea.

#23
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007

View Postcutler, on 31st July 2009, 13:42, said:

se pare ca si tu ai asteptat pana in al 13-lea ceas...

ehe, dobitocenia se plateste, mai am de dat vreo 35 de milioane sa imi puna ce mi-a scos, respectiv 2 punti


View Postbogdy68, on 31st July 2009, 13:48, said:

incizia si drenarea ti s-a facut fara anestezie?? :huh:

crezi ca a prins anestezia la ce aveam acolo? se dusese infectie pana dupa "maru' lu' adam", a fost pretty fucked-up...

Edited by kappa_man84, 31 July 2009 - 13:20.


#24
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

View PostAna_Karr, on 30th July 2009, 12:35, said:

Afla ca sunt multi asa. Am din astia chiar in familie. Apeleaza la mine doar la 3 noaptea, cand se urca pe pereti si trebuie sa-i tarasc la cabinet pt rezolvarea urgentei. Atat !



Si asa aflam ce a mai vazut ripper in ultima vreme la chirurgie.
Da... chiar așa! Vrei să-ți mai spun? Sigur n-ai văzut ce-am văzut eu...

#25
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,078
  • Înscris: 07.07.2006
Pai atunci intreb si eu - cum arata leziunile alea pe care sa nu le ignoram ca sa nu ajungem cu tumori maligne la doctor (apropo de mesajul tau de pe pagina dinainte)? Eu merg la dentist la 6 luni o data, pentru detartraj si control, si banuiesc ca m-ar anunta daca as avea vreo leziune dintr-asta, da nu cumva tre sa merg de fapt la orelist, sau in alta parte?

#26
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
N-ai treabă cu ORL-istul!
Acum nu trebuie să vă panicați... ca să apară acele leziuni sunt în joc o grămadă de factori de risc genetici, teratogeni, fumat, alcool, etc! Plus igiena extrem de deficitară...

#27
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005

View PostCoCo615, on 31st July 2009, 10:34, said:

Am fost la medic, mi-a dat o serie de vreo 3 pastile diferite ... si mi-a facut un canal in masea, cica sa iasa puroiul, dar tot incerc sa scot si nu iese nimic :| . In asta a constat drenajul? sau e altceva mai hardcore? :D
Daca nu a curs nimic, posibil sa nu-si fi atins scopul, si sa fie nevoie si de incizie !

View PostCoCo615, on 31st July 2009, 13:59, said:

Nu ma speria acuma, cand sunt si eu mai optimist :D
Dar parca stiu ca se pot face anestezii, sa nu simti local durearea.
Nu simti incizia. Dar cand desface pensa in colectie, simti al naibii de rau.

View Postripper, on 31st July 2009, 17:55, said:

Da... chiar așa! Vrei să-ți mai spun? Sigur n-ai văzut ce-am văzut eu...
Hai uimeste-ma !

View Postabancor, on 31st July 2009, 18:14, said:

Eu merg la dentist la 6 luni o data, pentru detartraj si control, si banuiesc ca m-ar anunta daca as avea vreo leziune dintr-asta.
Banuiesti prost. Cam 80-90% dintre stomatologi nu recunosc aceste leziuni, nici nu se uita dupa ele, sau daca observa ceva, ignora, fac protetica ca sa-si  ia banii, si mai departe se descurca pacientul cand i-or aparea durerile.
Din cate stiu, numai in Bucuresti se face Patologie Orala Live - ca sa zic asa. Si chiar se face bine. Dar asta nu inseamna ca multor colegi de-ai mei le trece prin cap sa caute leziuni premaligne, care oricum ar fi  observate si evaluate numai de un ochi versat.

View Postripper, on 31st July 2009, 19:18, said:

Acum nu trebuie să vă panicați... ca să apară acele leziuni sunt în joc o grămadă de factori de risc genetici, teratogeni, fumat, alcool, etc! Plus igiena extrem de deficitară...
Deobicei cancerul se intalneste mai des la cei care indeplinesc aceste conditii. Pe langa astea se adauga si loteria.

#28
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Ok, pentru cine vrea senzatii tari. Aceeasi prietena a mea studenta la stoma mi-a spus ca doctorul cu care face practica la urgenta a descoperit sub coronita unui individ viermi. Deci probabil acel imputit nu se spala niciodata pe dinti, din moment ce s-au putut forma aia intr-un loc atat de mic. M-am umplut de sila cand mi-a zis. Si tind sa-i dau crezare, nu e genul care sa inventeze. Oare ce culmi poate atinge nesimtirea si puturosenia unui om?

Edited by diorama, 01 August 2009 - 22:05.


#29
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005

View Postdiorama, on 1st August 2009, 23:04, said:

Deci probabil acel imputit nu se spala niciodata pe dinti, din moment ce s-au putut forma aia intr-un loc atat de mic.
Probabil nici nu trebuia sa se spele sub coroana, din moment ce acest tip de lucrari se cimenteaza definitiv. Eu zic ca acea lucrare protetica a fost facuta prost, si cu asta revin la pararea mea ca pe multi stomatologi nu-i intereseaza decat sa-si ia banii pe lucrari protetice (facute mai mult sau mai putin bine), fara sa-i intereseze sa caute si alte probleme in cavitatea bucala (asta in cazul in care stiu ce sa caute).
Nu-i scuz pe pacientii fara bun simt, care nu stiu ce este igiena, sau care-si neglijeaza dantura pana in ultima clipa.

#30
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002
cel mai probabil acolo a fost vorba de o coronita decimentata. daca respectiva coronita face parte dintr-o lucrare pacientul n-are cum sa o scoata si sa o spele. astea put ca naiba indiferent cat se spala pe dinti pacientul. totusi asta cu viermele chiar ma mira.

#31
alin179

alin179

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 23.02.2005

View PostFane, on 2nd August 2009, 15:52, said:

totusi asta cu viermele chiar ma mira.


dar de pacienta venita in cabinet pentru detartraj din cauza ca nu-si mai putea misca limba de tartru ce zici? e drept ca era o batrana de la tara, dar totusi...

#32
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Hai să rămânem on-topic, vă rog! :)

#33
CoCo615

CoCo615

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 28.08.2008

View PostAna_Karr, on 1st August 2009, 22:27, said:

Daca nu a curs nimic, posibil sa nu-si fi atins scopul, si sa fie nevoie si de incizie !


Pai pana acum chiar s-a dus aproape de tot tumefierea fetei. Mai simt doar putin cum ca ar fi "umflata" maseaua. Sper ca isi fac datoria medicamentele in 2 zile de tratament care le mai am, apoi merg iar la dentist. Dar repet, sange sau puroi n-am vazut sa iasa din masea, chiar daca incerc eu mai mult.

Apropo, daca chiar o sa am nevoie de incizie, nu merge si o anestezie locala? :D

#34
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
Daca nu mai esti "umflat" nu-ti va face nici o incizie. Va trebui sa-ti faci o radiografie si sa hotarati soarta dintelui.  Daca nu este distrusa coroana, cel mai bine ar fi sa-l tratati.

#35
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Nici nu am spus ca ar fi trebuit sa o spele dedesubt. Am si eu in gura coronite si stiu ca sunt cimentate. Doar v-am povestit din experientele ei SF de la urgenta. Paranteza si cu asta inchei offtopicul, scuza, Ripper  :) . Am avut o coronita pusa pe la vreo 13-14 ani pe care mi-a scos-o dentistul dupa cativa ani si nu mirosea absolut deloc. Chiar m-am mirat.

#36
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002
pai doar cele decimentate se imput. daca nu a avut probleme cu cimentarea n-are de ce sa puta.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate