Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 

PFA poate incheia contracte de colaborare cu PF?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
tinna

tinna

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 08.07.2006
Inteleg ca PFA nu poate avea angajati, dar poate incheia contracte de colaborare cu persoane fizice pe anumite proiecte?

Va rog, daca poate cineva sa ma lamuresca, am cautat o jumatate de zi pe net si tot nu am raspunsul clar.
Multumesc anticipat!

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
poate incheia contracte cu alti PFA.
si cred(dar nu sunt foarte sigur) ca poate si angaja, dar nu pe acelasi domeniu pe care este autorizat PFA-ul (adica iti poti angaja o femeie de serviciu, de exemplu)

#3
eSkybax

eSkybax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 20.09.2007
Da poate incheia si contracte de colab cu PF. Si da poate avea angajati dar nu pt obiectul pt care au fost ei autorizati: de ex iti poti angaja contabil daca esti IT. Se pot incheia contracte de colab cu alti PFA numai daca nu ai si ei acelasi obiect ca si tine.

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

 eSkybax, on 30th July 2009, 12:36, said:

........ Se pot incheia contracte de colab cu alti PFA numai daca nu ai si ei acelasi obiect ca si tine.

esti sigur de treaba asta?

#5
tinna

tinna

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 08.07.2006
Multumesc frumos pentru raspunsuri.
Intre timp am cautat direct la sursa si iata ce am gasit:

OUG nr. 44/2008
CAPITOLUL III
Regimul juridic al PFA, al intreprinzatorilor titulari ai intreprinderilor individuale si al intreprinderilor familiale

SECȚIUNEA 1
Regimul juridic al PFA

Art. 16. - In scopul exercitarii activitatii pentru care a fost autorizata, PFA poate colabora cu alte persoane fizice autorizate ca PFA, intreprinzatori persoane fizice titulari ai unor intreprinderi individuale sau reprezentanti ai unor intreprinderi familiale ori cu alte persoane fizice sau juridice, pentru efectuarea unei activitati economice, fara ca aceasta sa ii schimbe statutul juridic dobandit potrivit prezentei sectiuni.
  
Art. 17. - (1) PFA nu poate angaja cu contract de munca terte persoane pentru desfasurarea activitatii pentru care a fost autorizata si nici nu va fi considerata un angajat al unor terte persoane cu care colaboreaza potrivit art. 16, chiar daca colaborarea este exclusiva.

Pare destul de clar.

#6
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
deci ce spune eSkybax nu e adevarat. nu exista restrictii in ceea ce priveste colaborarea cu alte PFA-uri.

#7
eSkybax

eSkybax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 20.09.2007
Pai atunci e o mare contradictie parerea mea. Eu nu pot angaja pe cineva sa faca ceea ce am eu autorizata dar pot colabora cu un pfa care sa faca ceea ce fac eu ? Adica daca eu daca fac traduceri nu imi pot angaja traducator dar pot colabora cu un pfa sa imi faca traducerile? HMMM

#8
tomycta

tomycta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 22.07.2005
Nu ai cum sa angajezi oameni cat timp esti pfa(doar dc ai firma poti)
Ca pfa poti sa faci un contract de colaborare cu o alta persoana

#9
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
pai da si tu un articol de lege, care sa-ti sustina afirmatiile.
pentru ca din ce scrie mai sus rezulta ca PFA-ul poate angaja, cu conditia ca angajatul sa nu aiba acelasi domeniu de activitate ca si PFA-ul.

Edited by _Smiley_, 01 August 2009 - 13:40.


#10
Dari@

Dari@

    Hoașcă pur si simplu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 18.06.2007
cred ca ai inteles gresit. poti colabora cu un alt traducator, chiar daca si tu esti pfa pe traduceri, dar nu il poti angaja cu carte de munca, ci numai cu conventie civila de colaborator.

poti angaja cu carte de munca pe cineva numai daca devii II - intreprindere individuala.

#11
stracer

stracer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 03.01.2007

 tinna, on 31st July 2009, 01:19, said:

Art. 16. - In scopul exercitarii activitatii pentru care a fost autorizata, PFA poate colabora cu alte persoane fizice autorizate ca PFA, intreprinzatori persoane fizice titulari ai unor intreprinderi individuale sau reprezentanti ai unor intreprinderi familiale ori cu alte persoane fizice sau juridice, pentru efectuarea unei activitati economice, fara ca aceasta sa ii schimbe statutul juridic dobandit potrivit prezentei sectiuni.
  


Pare destul de clar.

Deci se poate colabora si cu persoane fizice, fara ca acestea sa fie PFA.

Edited by stracer, 16 October 2009 - 14:55.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate