Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Ce solutie de backup ar fi indicata ?

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
piticu

piticu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 17.03.2004
Salutare !

As dori sa stiu ce solutie de backup ar fi indicata in urmatoarea situatie:

1. un server (A)  w2k - DC si cu Exchange 2000
2. un server de baze de date si unul de web


Eu m-am gandit la urmatoarea solutie:

- sa fac un server (D) care sa indeplineasca toate functiile celor 3 servere si care sa fie secundar ptr DC, cu toate aplicatiile web si cu bazele de date. In acest caz rezolv problema DC, a db si a web-ului...DAR cum resolv problema mail-urilor ???
Ptr ca asta ar presupune sa instalez exchange-ul pe server-ul D si sa fac restore la baza de date a mail-urilor de pe server-ul A...dar exista posibilitatea sa am baza de date corupta (cum mi s-a intamplat de curand si am fost nevoit sa folosesc exmerge).

Deci, cum pot face sa am toate mailbox-urile pe server-ul D ???

Ar fi foarte frumos daca as putea face o "replicare" ca si cu DC.

Va astept cu solutii

Cu respect si

PASTE Fericit !!

#2
piticu

piticu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 17.03.2004
Chair nu are nimeni nici o idee/solutie.... nu pare interesant acest topic ?>
Ma indoiesc  :excl:

#3
klaszlo

klaszlo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 11.07.2003

piticu, on May 4 2005, 19:55, said:

Chair nu are nimeni nici o idee/solutie.... nu pare interesant acest topic ?>
Ma indoiesc  :excl:

<{POST_SNAPBACK}>


Uite ce zice Google:

Microsoft are o carte de 70 de pagini pe tema clustering-ului pt. Exchange 2000, publicata in 2001, aici:
http://www.microsoft...ry/dme2ksc.mspx

Este probabil singura metoda viabila, de vreme ce nimeni nu a sarit pina acum cu "idei/solutie" ...

#4
PreTXT

PreTXT

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 09.01.2003
daca discutam de backup eu ti-as recomanda backup pe tape (DAT, DLT, SDLT, LTO, etc.), eventual folosind si un soft mai acatarii decat NTBackup (vezi BackupExec, Brightstor Arcserve, + backup agent de Exchange).

daca vrei high availability atunci discutam despre clustering ... care se mananca cu un SAN de obicei, pentru maxim de redundanta, viteza, etc.

spor

#5
piticu

piticu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 17.03.2004
Mi-ar face mare placere sa impelmentez asa ceva...dar cum in ziua se azi unii "manageri" vor sa aiba de toate,sa fie acoperiti, fara sa bage mana in buzunar.....sunt nevoit sa optez ptr o solutie cat mai ieftina.

De aceea singura dilema este: cum pot sa aduc mailurile de pe serv A pe serverul D, daca nu automat macar manual.


Apropo este necesar sa am acelasi DC( ma refer la nume de domeniu) ca si cel de pe serverul A ??

Multam mult

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate