Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Traseu prin nordul Italiei si Austria

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
forbs

forbs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 28.07.2006
Consultam harti zilele astea si am observat si eu Punta Sabbioni, cu parcare pe langa portul de andocare si cred ca e o varianta si mai comoda si mai romantica :D
In mare, mai ales cu traseul m-am edificat. Sa vad ce si cum fac cu CASCO.
O singura chestie mai am cu sejurul si e legata de agentiile noastre de voiaj de rahat. Nu poti lua decat ce-ti ofera ei si au doar 5 hoteluri proaste in Lido. Partea proasta e ca sunt legat de o anume agentie ca sa-mi iau si prima de concediu de la firma, altfel mi-as fi facut singur rezervare exact unde vreau. Se intampla sa stiti vreo agentie de la noi care sa intermedieze o rezervare de pe booking.com? Daca as gasi urgent o astfel de agentie ii conving eu pe astia cu care lucreaza firma mea sa cumpere pachetul de la ei.

#20
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005
Dar tu n-ai card sa-ti iei direct?

Ei iti cer datele doar pentru principiu, ca in cazul in care n-ajungi si n-anulezi rezervarea sa-ti tarifeze o noapte de cazare.

#21
kahn_2

kahn_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,948
  • Înscris: 12.01.2007

View Postforbs, on 1st August 2009, 15:51, said:

O singura chestie mai am cu sejurul si e legata de agentiile noastre de voiaj de rahat.

Cea mai proasta varianta, sa iti faci concediul cu o agentie - cel putin in Europa (poate, in China sau in Peru se justifica, pentru ca diferentele culturale sunt destul de mari si e bine sa mergi pe "cai batute"). In Europa se gasesc locuri minunate si posibilitati de cazare foarte bune si foarte ieftine, pe care agentiile le ignora. Acum, poate nici nu e rau sa mai ramana si cateva oaze neatinse de "junk-turism"  ;)

View Postforbs, on 1st August 2009, 15:51, said:

Partea proasta e ca sunt legat de o anume agentie ca sa-mi iau si prima de concediu de la firma...

Mda, din pacate se pare ca nu prea ai sanse sa scapi de sistem ! Pentru o firma e mai ieftin (si mai simplu in contabilitate) sa plateasca o agentie (persoana juridica) care sa te plimbe, dacat sa-ti dea tie aceeasi bani in mana. Totusi, daca poate plati servicii turistice pentru angajati catre o agentie, o poate face la fel de bine si direct catre un hotel din strainatate (care e tot firma). Sunt putin mai multe acte de facut, pot aparea si ceva diferente de tva - dar, mai da-i incolo, sa munceasca putin si anchilozatii de la contabilitate  :D  

Booking.com e destul de bun pentru situatii de urgenta si pentru general purposes
E preferabil sa te orientezi pe site-uri mai putin globale, pe cat posibil restranse la zona pe care o vizezi. De exemplu:
http://www.jesolo.co...glish/index.php
http://www.jesolo.net/eng/

Edited by kahn_2, 01 August 2009 - 18:13.


#22
virgil67

virgil67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 28.01.2006

View Postforbs, on 28th July 2009, 23:18, said:

@virgil67
de unde ai avut startul de te-ai oprit abia in Graz?
Din Bucuresti pana acolo................ cale lunga
Chiar m-ar atrage nationalele din Graz pana in Italia, sa mai vad si eu ceva nu doar tunele, dar ca timp cu cat s-ar lungi traseul?


din timisoara... am dormit la un cumnat (e adevarat, suntem din bucuresti, dar fratele sotiei s-a stabilit de ani buni in tm). Ideea a fost sa nu fie strict tranzit. Am plecat din tm la 8, la 9 eram in ungaria (pe cenad), si in jur de 16 la graz, cu un mic stop de alimentare (si a noastra si a masinii) intre szekesfehervar si veszprem, parca valpalota ceva de genul
si a doua zi spre venezia am oprit la klagenfurt (minimundus si centrul), ideea a fost sa ne bucuram de concediu nu sa rupem asfaltul. Am facut un minitur de europa incluzand coasta de azur, paris si intoarcere pe munchen, salzburg

#23
forbs

forbs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 28.07.2006
Bina ca macar suntem de acord in ce priveste "Agentiile de Turism" de la noi.
Exemplu de convorbire telefonica cu una din ele:
".. as dori un sejur in >>ixia<<
- da, va uitati la noi pe site si va alegeti de acolo
- d-soara, am zis ca vreau un anume hotel intr-o anumita locatie
- noi nu facem astfel de rezervari, vindem doar pachete pentru grupuri de persoane si oferta o gasiti pe site
- pai si de ce va numiti Agentie de Turism atunci?
- un moment.........." si ma trimite la un altul sa-mi zica ala ca intentioneaza in viitor sa faca si asta si le-am sugerat si eu ca de atunci sa se numeasca Agentie de Turism, pana atunci e doar Gica S.R.L.
Site-uri de reservat pe net sunt gramada, ma inspir din booking ca acolo sunt si review-uri si deja iti faci o idee de ce o sa gasesti la fata locului.
Anul trecut de acolo m-am inspirat cu un hotel in Barcelona si ce era scris in acele reviews am gasit si la fata locului. Am avut sansa ca si la agentia cu care SUNT OBLIGAT sa lucrez sa-l gasesc in alea putine care le aveau.
Sa nu mai folosesc agentia inseamna sa ma lipsesc de cateva sute de euro si nu-i chiar de colo.
Despre CASCO vreo idee ceva?
AAAA
Si ca sa divag putin, inainte sa ma hotarasc la Venetia ca destinatie, vizam Skiathos. Chiar gasisem o vila superba pentru 6-8 persoane si chiar si descurajantul 200EUR de traversat cu Ferry nu ne-ar fi oprit, insa criza..... nu am reusit sa fac grupul sa o inchiriez cu totul pentru o saptamana. Ca idee, la 1800EUR o saptamana toata vila era chiar rezon.

#24
zeus-iulian

zeus-iulian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 02.07.2005
se poate trece vama de la nadlac cu alimente (salam, snitele etc)intr-o calatorie?
dar cu bere (in jur de 40 de doze, adica 2 baxuri mari)?
ti le confisca? ce iti poate face in caz contrar ca nu te lasa sa treci?

#25
tudor_ionutz2000

tudor_ionutz2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,892
  • Înscris: 16.04.2007
eu am trecut vama cu multa bautura si mancare. vamesul mi-a verificat portbagajul unde aveam, la vedere, aproximativ 25 butelii de vin, m-a intrebat unde merg, si mi-a urat drum bun. poate am avut noroc, stiu ca exista o anumita limitare la bautura si tigari.

#26
forbs

forbs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 28.07.2006
M-am intors cam de o saptamana din vacanta si e frumos sa trag si concuziile dupa ce am deschis subiectul.
Asadar.......
Am plecat din Bucuresti pe 3 sep pe la 5 dimineata, pe la 2:30 - 3:00 am trecut granita, nu mai retin exact ora, cert e ca pe la 6 am ajuns in Budapesta. M-am cazat la o tipa ce are o casa cu vreo 6 camere, fiecare cu baie proprie si care o foloseste in scopul inchirierii (ea e romanca), pret:16 eur/noapte camera - 2 pers.
A doua zi dimineata am plecat pe la 8 de acolo, m-am cam invartit pana am reusit sa ies din Budapesta si am urmat traseul prin Veszprem cu nationale spre Graz. Drumul e bun si nu e aglomerat deloc. Nu mai retin cam pe la ce ora am trecut granita cu Austria, pana in 2:00 parca. Imediat dupa granita e o bucata de drum de vreo 2-300 m in reparatie totala si s-a mers putin mai dificil, apoi am iesit in autostrada Viena - Graz. Chestia a fost ca a inceput ploaia, o ploaie sanatoasa, si am sarit peste un popas la Graz (ne-am propus sa vizitam la intoarcere) si i-am dat tare pe autostrada pana la Villach. A fost ......... o experienta. Pe o ploaie torentiala, pe o autostrada aglomerata, unde se ridicau nori grosi de stropi in urma fiecarei masini..... cam aveam un morcov, dar cu ochii in stopurile celui din fata, 120/130 km/h si se mergea fluent.
La Villach am facut un popas la un OMV (ca o paranteza, in Austria motorina e cea mai ieftina fata de celelalte vizitate) si de aici am vrut nationala paralela cu autostrada pre Venetia, atat din considerente materiale (foarte scumpa autostrada in Italia) cat si in scop turistic, numai ca ploaia nu se mai oprea. Ca idee, ce stiam de pe la noi ca ploaie torentiala ce nu tine mai mult de 10 min, hai juma' de ora, acolo m-a insotit de la intrarea in Austria pana aproape la Udine. Asadar, am tot mers pe nationala, am intalnit cativa torenti peste sosea, apoi si utilaje la inteventie sa deblocheze drumul de pietrele si malul cazut de pe versanti, am inaintat asa cred ca vreo 80 - 100 km. Pana cand au pus un utilaj perpendicular pe drum ca nu se mai poate inainta. Ne-am intors vreo 40 - 50 km pana la prima intrare pe autostrada sa continui spre Udine.
In rest totul a fot OK in ceea ce priveste calatoria, cu mentiunea ca trebuie acordata foarte multa atentie mai ales iesirii de pe autostrada in Italia cand survine plata, am avut vreo 2 incidente ce au trebuit incheiate la Posta.
In Venetia am fost de 2 ori. Am ales sa merg cu masina pana acolo si sa parchez acolo. Cost parcare: 28EUR in week-end, 24EUR in cursul saptamanii, indiferent daca stai o ora sau toata ziua. Mi-am zis ca oricum cu pretul biletelor la vaporeto, bus pana in Punta Sabbioni sau masina + parcare si vaporeto, tot cam atat ajungeam.
Legat de rezervare si site-uri de rezervari on-line, Booking.com chiar imi da incredere, e a doua oara cand folosesc si comentariile despre hotel sunt foarte exacte, ce-am citit pe site am gasit si la hotel, cu bune si rele, chiar nu am avut surprize.
In rest, daca aveti intrebari......... cu placere.

#27
def

def

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 19.06.2008
E ok traseul asta? http://maps.google.c...e....634521&z=7

Edited by def, 03 December 2009 - 02:16.


#28
forbs

forbs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 28.07.2006
E cel folosit de mine la intoarcere intre Venetia si Budapesta, cu singura mentiune ca intre Udine si Villach am iesit de pe autostrada ca am vrut sa vad muntii. E bun drumul.

#29
def

def

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 19.06.2008
Mersi!

#30
toxicrau

toxicrau

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.10.2008
intrebare pt forbs unde a gasit cazarea in budapesta cu 16 E

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate