Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Radio Europa Libera - Metronom

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
mirceagxg

mirceagxg

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 01.03.2009
Salutare tuturor !
Va propun un subiect de discutie si o intoarcere in timp cu 20-40 de ani.
Aveti 15, 25, 35 de ani sau mai mult si sunteti pasionati de muzica. V-ati intors de la serviciu sau de la scoala, este ora 17 si deschideti aparatul de radio pe "Europa Libera". Urmeaza emisiunea Metronom, o ora de evadare din lumea cenusie si complet anapoda in care traiam atunci. Se aude melodia de generic, usor de recunoscut atunci.
Dar acum, nu ar fi interesant s-o mai auzim ? Dupa cate secunde am tresari ? Am sti oare "de unde s-o luam" ?
Va invit asadar sa raspundeti urmatoarelor intrebari :
- ce melodii (titlu, interpret) au fost folosite in deschiderea emisiunii Metronom ?
- cine au fost prezentatorii de-a lungul anilor ?

Desigur, putem extinde discutiile si pentru emisiunea de la ora 22 ("Top 20" sau cum s-a numit ea).

#2
Adrian-Nicolae

Adrian-Nicolae

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 20.05.2008
Am tot întrebat sau căutat pe net care era genericul în anii '80 și '90, dar nu am aflat răspunsul. Am ascultat pentru prima dată emisiunea Metronom în 1983, iar de atunci am făcut acest lucru, aproape zi de zi, până pe la mijlocul anilor '90, când s-a renunțat la ea. Știu că, în anii '70, Cornel Chiriac folosise mai multe piese drept generic, probabil că și Radu Teodoru făcuse la fel, însă în perioada în care ascultam emisiunea era o singură melodie. Știam, la un moment dat, numele formației și al cântecului, pentru că spusese Radu, dar între timp am uitat. Chiar am vorbit cu cineva de curând, dar nu își aduce aminte titlul. Știu și acum o parte din piesă, era dintr-o înregistrare live. Poate știe cineva și ne spune și nouă.
Emisiunile lui Andrei Voiculescu nu le prea ascultam, pentru că nu prea transmitea muzică pentru gusturile mele.

#3
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Credeam ca te referi la radio-ul valcean metronom in prima faza, un radio care de vreo 15 ani se tot chinuie sa nu omoare urechile cu Morandi :P

Cat despre emisiunea voastra, la un timp radioul national incepuse sa o reia (prin 1994-1995, aveau un remember - imi amintesc pentru ca ascultam alaturi de ai mei - ei ceva mai nostalgici). Chiriac a fost intr-adevar o pierdere si unul dintre putinii jurnalisti radio care chiar au lasat o ''mostenire'' (Pitis e alta discutie :P)

#4
Adrian-Nicolae

Adrian-Nicolae

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 20.05.2008
Am găsit! Amicul pe care îl întrebasem (mulțumesc, Ovidiu!) a întrebat, la rândul lui, un prieten, care știa despre ce melodie este vorba. Știam trupa (nu mai eram însă sigur), dar nu mai știam titlul melodiei. Formația este Return to Forever, iar piesa se numește "Vulcan Worlds" și face parte din albumul Where Have I Known You Before, apărut in 1974. Radu Teodoru folosea pentru genericul emisiunii "Metronom" începutul acestui cântec. Totuși, piesa de la finalul programului era alta. Oricum, ceva tot am aflat. Ascultați melodia. Este superbă.

#5
minisoft

minisoft

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.04.2009

View PostAdrian-Nicolae, on 10th October 2009, 22:53, said:

Am găsit! Amicul pe care îl întrebasem (mulțumesc, Ovidiu!) a întrebat, la rândul lui, un prieten, care știa despre ce melodie este vorba. Știam trupa (nu mai eram însă sigur), dar nu mai știam titlul melodiei. Formația este Return to Forever, iar piesa se numește "Vulcan Worlds" și face parte din albumul Where Have I Known You Before, apărut in 1974. Radu Teodoru folosea pentru genericul emisiunii "Metronom" începutul acestui cântec. Totuși, piesa de la finalul programului era alta. Oricum, ceva tot am aflat. Ascultați melodia. Este superbă.

Emisiunea "By Request" in care Cornel Chiriac difuza duminica intre orele 14.00-18.00 muzica la cerere, avea ca generic "Tears In My Eyes"  a lui Uriah Heep, cred ca de pe LP-ul "Demons and Wizards".
Pentru Emisiunea "Metronom" gasesti genericul de la inceputul anilor `70 aici:  http://www.trilulilu.../2384dc0ec6bd66 , si cred ca este vorba de trupa germana Saga dar nu sant sigur.
Mai exista insa un generic superb pe la inceputul anilor 80, inainte de cel al lui Chick Corea mentionat mai sus, pe care il caut de mai mult de 25 de ani si tot nu am reusit sa aflu despre cine este vorba. Fiecare din noi stie ce insemnau atunci aceste emisiuni. Genericul incepea cu un solo de Moogsynthesizer in genul lui Ian Hammer care odata ascultat cu greu il mai poti uita. Daca poate cineva sa-mi ofere o informatie in aceasta directie mi-ar face o mare bucurie.

View Postminisoft, on 14th November 2009, 09:51, said:

Emisiunea "By Request" in care Cornel Chiriac difuza duminica intre orele 14.00-18.00 muzica la cerere, avea ca generic "Tears In My Eyes"  a lui Uriah Heep, cred ca de pe LP-ul "Demons and Wizards".
Pentru Emisiunea "Metronom" gasesti genericul de la inceputul anilor `70 aici:  http://www.trilulilu.../2384dc0ec6bd66 , si cred ca este vorba de trupa germana Saga dar nu sant sigur.
Mai exista insa un generic superb pe la inceputul anilor 80, inainte de cel al lui Chick Corea mentionat mai sus, pe care il caut de mai mult de 25 de ani si tot nu am reusit sa aflu despre cine este vorba. Fiecare din noi stie ce insemnau atunci aceste emisiuni. Genericul incepea cu un solo de Moogsynthesizer in genul lui Ian Hammer care odata ascultat cu greu il mai poti uita. Daca poate cineva sa-mi ofere o informatie in aceasta directie mi-ar face o mare bucurie.

Am mai gasit ceva aici pentru cei interesati : http://www.cornel-ch...udio_video.html.

#6
Adrian-Nicolae

Adrian-Nicolae

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 20.05.2008
Știu că pe vremea în care realizatorul emisiunii era Cornel au fost mai multe piese pentru generic. Nu am prins acele timpuri. Am început să ascult emisiunile muzicale, respectiv postul de radio Europa liberă în 1983, mai ales Metronom, cu Radu, mai puțin pe Andrei. De-a lungul anilor, nu știu decât genericul emisiunilor realizate în cursul săptămânii, adică melodia de care am pomenit mai înainte, cu Return to Forever, și pe cea de la by request-uri, o înregistrare din concert, pe care încă o mai știu, dar nu mai am nici o idee acum despre cine o interpreta. Ar fi bine dacă ne-ar reaminti cineva. Mulțumim pentru link-uri. Și pentru că tot ai amintit, „Tears in My Eyes” se află pe precedentul album, Look at Yourself, din 1971.

#7
willym

willym

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.07.2007
Fain topic, felicitari! Mai tineti minte scrisorile cu listele de piese cerute la Metronom? Il cunoaste cineva pe cel care semna cu pseudonimul Black Shadow? Sau pe Jim Morrisson DB?

#8
Adrian-Nicolae

Adrian-Nicolae

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 20.05.2008
Să sperăm că acest topic va fi mai vioi. Nu-mi aduc aminte de pseudonimele pomenite de tine. Îmi amintesc, în schimb, cu mare plăcere, pentru că mă amuza, de Cioara din vârful parului. Eu, de exemplu, eram Ozzy, magician from Oz, iar un prieten de-al meu, The Sentinel. Ceilalți prieteni alături de care i-am mai scris lui Radu nu-mi aduc aminte ce pseudonime aveau. Tu ai scris? Dacă da, cum îți spuneai?

#9
skoda120

skoda120

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.12.2010

View Postwillym, on 8th January 2010, 09:12, said:

Fain topic, felicitari! Mai tineti minte scrisorile cu listele de piese cerute la Metronom? Il cunoaste cineva pe cel care semna cu pseudonimul Black Shadow? Sau pe Jim Morrisson DB?


salut...vrei sa stai de vorba cu black shadow?

#10
metronom

metronom

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.01.2011

View PostAdrian-Nicolae, on 25th July 2009, 19:26, said:

Am tot întrebat sau căutat pe net care era genericul în anii '80 și '90, dar nu am aflat răspunsul. Am ascultat pentru prima dată emisiunea Metronom în 1983, iar de atunci am făcut acest lucru, aproape zi de zi, până pe la mijlocul anilor '90, când s-a renunțat la ea. Știu că, în anii '70, Cornel Chiriac folosise mai multe piese drept generic, probabil că și Radu Teodoru făcuse la fel, însă în perioada în care ascultam emisiunea era o singură melodie. Știam, la un moment dat, numele formației și al cântecului, pentru că spusese Radu, dar între timp am uitat. Chiar am vorbit cu cineva de curând, dar nu își aduce aminte titlul. Știu și acum o parte din piesă, era dintr-o înregistrare live. Poate știe cineva și ne spune și nouă.
Emisiunile lui Andrei Voiculescu nu le prea ascultam, pentru că nu prea transmitea muzică pentru gusturile mele.


Prin 76' genericul era o piesa a chitaristului Jeff Beck. Undeva prin 80' Radu Teodoru a modificat genericul. A ales tot o piesa orchestrala, un boogie la pian.Se numea Bell House Shake Down. DUpa cum vedeti informatiile sunt partiale. Ajutati-ma voi mai departe. NU stiu de ce ultima piesa ma duce cu gandul la Emerson Lake and Palmer?

#11
rigby

rigby

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.12.2005

View Postmetronom, on 15th January 2011, 00:08, said:

Prin 76' genericul era o piesa a chitaristului Jeff Beck. Undeva prin 80' Radu Teodoru a modificat genericul. A ales tot o piesa orchestrala, un boogie la pian.Se numea Bell House Shake Down. DUpa cum vedeti informatiile sunt partiale. Ajutati-ma voi mai departe. NU stiu de ce ultima piesa ma duce cu gandul la Emerson Lake and Palmer?


Ai dreptate : Keith Emerson - Barrelhouse Shake Down ; A trecut ceva vreme de cand n-am mai auzit-o .


Mersi !!



[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QFJITzBgCk4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12
Adrian-Nicolae

Adrian-Nicolae

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 20.05.2008
...Și uite cum, după atâția ani, aflu lucruri noi. Nu știam acest generic. Probabil că Radu l-a folosit până în 1983.

#13
mihailsaizecisiunu

mihailsaizecisiunu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.04.2011
Cred ca era o melodie a formatiei Weather Report - Birdland
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/i8q6sR6yZCE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Eu unul tare mi-as dori sa am o lista cu formatiile cele mai solicitate si ascultate.

#14
itac69

itac69

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 14.03.2011
daca citeam topicul acesta acum 9-10 luni va puteam pune in legatura cu un om deosebit , care din pacate nu mai este printre noi , o adevarata enciclopedie ambulanta in domeniul muzicii rock vechi , ascultator si colectionar infocat , om care a investit foarte multi bani in scule si in special in discuri pe vremea lui ceasca . Asculta Europa Libera si Radio Luxemburg , spune el ca erau unele din singurele posturi pe care le putea prinde si care difuzau muzica care-i placea lui . Cu siguranta are foarte multe emisiuni ale lui Cornel Chiriac trase pe banda de magnetofon cred ca pe viteza 2 , cu siguranta putea sa dea multe informatii interesante despre emisiune si despre muzica difuzata , pacat ca nu mai este printre noi .

#15
Skytalker

Skytalker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 10.11.2007
Simbata si duminica era "By Request" adevarate maratoane muzicale.

Pe vremea cind nu era piata libera, era singura sursa de muzica pentru cei mai multi romani.
Imi aduc aminte ca scrisorile le trimiteam din Ungaria cu dedicatii  pe 1 an de zile si cu ora aproximativa la care voiai raspunsul audio. Dupa atita vreme, inca nu am uitat adresa.

Chiriac, Voiculescu, Radu Theodor, au fost cei care au format cultura muzicala a generatiei mele, propunind o tabla de valori alternativa  orgiilor agitatorice ale “Cenaclului Flacara al Tineretului Revolutionar”.


Cultura romana tot mai subordonata regimului comunist era analizata de Monica Lovinescu, Virgil Ierunca, Gelu Ionescu.
Iar mai tirziu N. C. Munteanu, profesorul Vlad Georgescu, Emil Hurezeanu si directorul postului Noel Bernard erau printre cei putini care iti spuneau adevarul in cadrul emisiunii "Actualitatea Romaneasca" si nu numai.

Edited by Skytalker, 11 May 2011 - 21:32.


#16
Shadowplay

Shadowplay

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.06.2011

View Postmirceagxg, on 25th July 2009, 13:21, said:

Salutare tuturor !
Va propun un subiect de discutie si o intoarcere in timp cu 20-40 de ani.
Aveti 15, 25, 35 de ani sau mai mult si sunteti pasionati de muzica. V-ati intors de la serviciu sau de la scoala, este ora 17 si deschideti aparatul de radio pe "Europa Libera". Urmeaza emisiunea Metronom, o ora de evadare din lumea cenusie si complet anapoda in care traiam atunci. Se aude melodia de generic, usor de recunoscut atunci.
Dar acum, nu ar fi interesant s-o mai auzim ? Dupa cate secunde am tresari ? Am sti oare "de unde s-o luam" ?
Va invit asadar sa raspundeti urmatoarelor intrebari :
- ce melodii (titlu, interpret) au fost folosite in deschiderea emisiunii Metronom ?
- cine au fost prezentatorii de-a lungul anilor ?

Desigur, putem extinde discutiile si pentru emisiunea de la ora 22 ("Top 20" sau cum s-a numit ea).
  Metronom '74 -REFUGEE- RITT MICKLEY - { Superba !!!}
  Metronom '78[?] -E.L.&PALMER-BARELLHOUSE SHAKEDOWN [Works-vol.2]
  Metronom '86[?] -STEVIE RAY VAUGHAN - SAY WHAT [Soul to soul]
  By request duminical cu Radu Teodor- CHICK COREEA & RETURN TO FOREVER - VULCAN WORLDS [ Where have I known you before ]
  Cam asta imi mai amintesc din melodiile folosite ca generic la emisiunile Metronom.
A mai fost si Wheather Report cu Birdland dar nu-mi mai amintesc in ce an, pe la inceputul anilor '70.
  Aveam cam 12 ani si ascultam Metronomul lui Cornel Chiriac cu tatal meu in 1973. Imi aduc aminte de vocea lui Cornel care ma cutremura si astazi."Regata Beatles", "Blues alive" care se difuza vinerea...apoi l-am ascultat mult pe Radu Teodor pina la finalul emisiunilor in 1990 ,cred. Despre Radu Teodor nu stiu nimic ! Pe Andrei Voiculescu l-am vazut pe la show-ul lui Robert Turcescu si m-am bucurat foarte mult !

View Postmihailsaizecisiunu, on 16th April 2011, 22:41, said:

Cred ca era o melodie a formatiei Weather Report - Birdland
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/i8q6sR6yZCE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Eu unul tare mi-as dori sa am o lista cu formatiile cele mai solicitate si ascultate.
  Excelenta melodie! Cred totusi ca "Birdland" era  genericul unei emisiuni de muzica pop la Radio Vocea Americii care se difuza seara pe la ora 20,30 marti si joi in anii '70 si '80.

#17
banu_maracine

banu_maracine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 18.11.2010
imi amintesc de prima mea confirmare..o carte postala nici macar netimbrata pt RFG!!!!!!imi mai amintesc ca FALLING IN LOVE-SCORPIONS a fost ultima piesa din lista.cartea postala am pus-o in vara lui 81 in Sinaia si a fost confirmata de radu teodor in ajun de craciun.pseudonimul pe care l-am folosit a fost j.j anderson.salutari lui piparus petru,cioara din par,ratatul de la varsovia,omul care face ture...daca or citi. :naughty: imi placeau preferintele lor

#18
Adrian-Nicolae

Adrian-Nicolae

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 20.05.2008
După atâția ani, mi-ai adus aminte de pseudonimul tău. Este unul dintre puținele pe care mi le reamintesc, alături de Cioara din vârful parului.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate