Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cele mai bune dopuri de urechi

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
Am o problema nu pot dormi bine decat daca e liniste perfecta. Ce dopuri de urechi recomndati ?

#2
worlds_pain

worlds_pain

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 296
  • Înscris: 11.03.2008
am luat in toate felurile , de altfel cam tot ce se gaseste pe piata e la fel doar ca difera dimensiunile.. unele sunt mai robuste altele vin in forma conica.. alea mai subtirele sunt mai bune cat de cat ca si comfort in timp.. iar la fel difera ca unele au snur si altele nu, dar asa ca sonor pe care il acopera sunt toate slabe..adica nu exista dopuri de urechi pe care sa le bagi in urechi si sa nu mai auzi nimic.. tot se aude, dar mai infundat.

Daca ai pe cineva care sforaie sau vorbeste in camera nu ai sanse sa adormi. Cu timpul este posibil sa te doara urechile sau cel putin aceea pe care dormi mai mult si dupa un timp nu o sa mai suporti dopuri in ea si o sa trebuiasca sa iei o pauza. Iar la fel se poate freca de ureche ca nu e alunecos deloc materialul din care sunt facute.. doar la inceput, pe urma poti sa iti faci coaja in ureche de la ele.

Nu am ce sa iti recomand, sunt niste cacaturi.. daca sforaie cineva din camera si nu poti sa dormi nu te ajuta cu nimic, decat sa auzi mai incet un pic sforaitul respectiv dar tot iti face pe creieri si nu poti sa dormi. Pana la urma stand in camere separate rezolvi problema  ;) Sau daca se aude de afara mai bine investesti intr-un sistem de inchidere al geamurilor mai eficient sau altceva de genul

#3
Daros

Daros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 10.04.2007
Eu am cumparat dopuri marca 3M de la TehnoFarm. Aveam pe cineva internat in spital iar persoana din patul vecin sforaia groaznic. Vreo 2 nopti ruda mea internata nu a putut dormi, pina cind m-a rugat sa-i cumpar dopuri de urechi. Le-a folosit din noaptea urmatoare si nu a mai avut probleme cu somnul. Imi cunosc foarte bine ruda si stiu ca are un somn iepuresc, insa a fost foarte multumita de dopurile primite. Spunea ca in prima faza, dupa ce le bagi in urechi, mai auzi zgomote, insa la un nivel acustic nederanjant. Daca stai mai mult de 5 - 10 minute cu ele in urechi, incet-incet "se pierde semnalul".
Personal nu am folosit, insa le-am avut pe mina, sint dintr-un material pe care il modelezi intii cu degetele. Au o forma tronconica, le stringi intre degete si le comprimi asa incit poti sa le introduci cu usurinta in urechi. Dupa ce le-ai bagat in urechi, materialul lor are tendinta sa se decomprime, obturind foarte eficient zona in care s-au fixat. Cica nu ar fi deranjante la purtare. Au si snur sa le tragi afara din urechi. Astea sint in mare informatiile de care dispun.

#4
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008

 gamezcdr, on 23rd July 2009, 21:54, said:

Am o problema nu pot dormi bine decat daca e liniste perfecta. Ce dopuri de urechi recomndati ?


Cele mai bune dopuri sant cele fabricate de firma Stihl ,adica firma de motoferastraie.
Sant facute pt 114 decibeli.Avand in vedere ca zgomotul unei F1 este de 111- 113 cred ca e ceva.
Eu folosesc asa ceva. Snt si eu ca tine orice zgomot ma omoara.

#5
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,654
  • Înscris: 21.08.2008
3M.
Le umezesti putin virfurile si e ok (am vazut asta si la pilotii din motoGP sau F1).
Chestia aia cu 113dB nu cred ca e reala,sa fim seriosi.Ori e ceva gresit in specificatii ori F1 scoate real mai mult...

#6
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009

 gamezcdr, on 23rd July 2009, 21:54, said:

Am o problema nu pot dormi bine decat daca e liniste perfecta. Ce dopuri de urechi recomndati ?


Offf, si eu sunt la fel...in privinta dormitului...

Am cumparat dopuri pentru urechi din Mega Image, costa 5 RON o cutiuta cu 4 dopuri, sunt dintr-un material moale, se pot modela intre degete, iar dupa ce le introduci in urechi isi recapata forma initiala, astupand perfect timpanul.

Eu sunt foarte multumita de ele, nu elimina total zgomotele dar le reduc semnificativ si pot dormi linistita toata noaptea, fara sa aud sforaitul sotului, latratul cainilor, trecerea tramvaielor (la retragerea si la plecarea din depou, adica orele 24 respectiv 4), etc.

Incearca, mare lucru nu pierzi, doar 5 RON...

#7
Daros

Daros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 10.04.2007
Am uitat sa precizez pretul: dopurile marca 3M le-am cumparat cu 5,5 RON perechea.

#8
fonrabie

fonrabie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 02.11.2006

 Daros, on 24th July 2009, 15:21, said:

Am uitat sa precizez pretul: dopurile marca 3M le-am cumparat cu 5,5 RON perechea.
o perna mare pe cap ... chiar merge... si pana la urma plm ...:-s ce sa fac oameni buni eu nu dorm noaptea:(( fac ce fac si tot la 7 8 adorm :((

#9
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
Am facut rost de astea (sunt mai multe modele pentru inot, zgomot etc  )faci o biluta si umpli toata urechea externa cu siliconul asta, la noi costa 10x fata de americani, sunt mai bune decat 3M daca pui si vata in ureche si acoperi cu siliconul asta scapi de aproape toate zgomotele.

Edited by gamezcdr, 26 July 2009 - 09:32.


#10
mucificatorul

mucificatorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 31.03.2009
Eu folosesc dopuri zilnic la servici (lucrez in mediu poluat fonic).Va recomand dopuri conice, de orice culoare.Important este sa stiti cum sa le introduceti in urechi!!!De regula, dopurile vin cu instructiuni si pozele aferente.Totusi, va explic scurt : - se roluiesc temeinic la capatul ce vor fi introduse in ureche, pana devin subtiri (vor reveni la forma initiala in 5-10 secunde), le introduceti in urecehe, cat mai adanc cu putinta (nu va fie frica,nu se va intampla nimic...), asta pentru a acoperi canalul auditiv pe zona cea mai ingusta si relativ rotunda.Este necesar cat mai adanc pentru a oferi o izolare fonica cat mai buna.Ele sunt calculate/masurate pentru a nu afecta timpanul sau altceva din componenta urechii.
Majoritatea celor care incep sa foloseasca asa ceva nu folosesc corect aceste dopuri.Sunt foarte eficiente, nu deranjeaza la somn sau orice alte activitati (doar daca vreti sa vb cu altcineva....).
NU le umeziti, isi vor pierde din elasticitate si nu le veti mai putea folosi corespunzator!Un efect secundar al dopurile folosite corect, va curata urechea  :D Un alt efect (temporar), dureri !Dar sunt temporare, in timp (dupa cateva zile de folosire) durerile vor disparea.Durerea (surda si suportabila)provine din faptul ca dopul respectiv preseaza peretii canalului auditiv in permanenta.Pe termen lung (folosirea lor peste 5 ani, 8-10 ore zilnic) vor duce la marirea (nu foarte mult) a canalului auditiv.
Cam atat am putut sa va spun despre dopuri antifon, le folosesc la servici de mai bine de 10 ani.....fara ele nu mai muncesc nici mort!Vi le recomand ca solutie pentru o liniste aproape perfecta!Conditia este sa le folositi corect!!!
Daca aveti alte intrebari... va rog!

Edited by mucificatorul, 31 July 2009 - 10:25.


#11
alyaly

alyaly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 01.11.2005
se roluiesc temeinic=se rasucesc temeinic?

#12
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008

 alyaly, on 31st July 2009, 23:34, said:

se roluiesc temeinic=se rasucesc temeinic?


Nu se rasucesc.Se preseaza dinspre varf spre spate.Sa devina subtiri.
Si foarte important.Cand le introduceti trageti putin de lobul urechii  si dupa ce lasati lobul urechii mentineti presat dopul pana simtiti ca se umfla.In rest mucificatorul a explicat perfect .

#13
Astor

Astor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,044
  • Înscris: 17.01.2003
Hearos, silicon, reutilizabile. Pot fi aduse pe comanda de Kronau (daca nu le au pe stoc).

#14
roxana_p

roxana_p

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 17.08.2008
No name sau nu stiu eu cum se cheama producatorul, silicon, portocalii, cu tot cu o cutiuta pt pastrare. In jur de 6 lei, la farmaciile Help Net (doar acolo le-am gasit).
Mi-au salvat casnicia (sotul sforaie ingrozitor) si cazierul (vecinii au mereu ceva de gaurit/demolat/mutat cu zgomotul aferent).

#15
oana2983

oana2983

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 160
  • Înscris: 20.06.2006
Nici eu nu pot sa dorm, deh.. vecinii, cainii, etc.  Am folosit dupurile 2 saptamani si am dormit bine! Insa, atat de tare ma doare ca nu mai pot baga nimic in ureche. Sper ca durerea sa fie temporara si sa nu mai apara in viitor. Foarte nasol fara ele!

#16
ecoa

ecoa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 10.06.2009

 gamezcdr, on 26th July 2009, 09:30, said:

Am facut rost de astea (sunt mai multe modele pentru inot, zgomot etc  )faci o biluta si umpli toata urechea externa cu siliconul asta, la noi costa 10x fata de americani, sunt mai bune decat 3M daca pui si vata in ureche si acoperi cu siliconul asta scapi de aproape toate zgomotele.

nu sunt bune siliconul acela e de unica folosinta fiind un fel de plastelina si nu se poate spala ... eu caut un fel de silicon ca cel pt sani .

#17
dobry46

dobry46

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.05.2011

 gamezcdr, on 23rd July 2009, 21:54, said:

Am o problema nu pot dormi bine decat daca e liniste perfecta. Ce dopuri de urechi recomndati ?
Dopurile antizgomot Alpine Sleep Soft  http://www.antizgomot.ro/?page_id=140

#18
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
63 RON= 630.000 lei = ~ 10% din salariul mediu pe economie

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate