Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Alice in Wonderland (2010)

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#37
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007

View PostPollux, on 22nd March 2010, 20:12, said:

apropo, avatarul ala al tau este un fractal, deci o functie matematica. (probabil ca stii asta.)
deci vezi, matematica nu exclude frumosul si magia. :stickouttongue:
tocmai de-asta mi s-a parut geniala interpretarea duduii. si cred ca imi fac timp sa recitesc cartea din noua perspectiva. :yes:
Pai cred ca matematica poate parea magica doar pentru un necunoscator, asa ca mine. :D Matematica e un instrument care creeaza o lume ordonata, inteligibila, bazata pe legi. Magia, zic eu, apare cand vezi ca matematica e insuficienta. Matematica, in sine, e facuta sa fie instrumentul perfect. Orice paradox nu i se datoreaza ei, ci limitarii noastre de a prefectiona intrumentul (evolutie care se face in timp). Pentru mine, un fractal imi arata asta: ca mie, ca om, imi scapa ceva, ca nu pot ajunge la un capat, al cunoasterii de exemplu, pentru ca nu exista un capat sau, din contra, ca sunt prea limitata sa pot cuprinde infinitul cu mintea.
:D Am incercat sa arat ca am dreptate. Uite, fractalul imi sugereaza ca nimeni nu are dreptate sau, altfel spus, ca nu conteaza cine are dreptate. :D
Cel putin la inceput, muzica era gandita si ea ca fiind matematica. Deci ai si tu dreptate.

Edited by caroline_hi, 22 March 2010 - 20:31.


#38
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005
matematica este mai umana decat ne-au invatat pe noi la scoala profii nostri care la randul lor nu au inteles nimic.
uite, cartea asta demonstreaza. :yes:

#39
4nDr3i

4nDr3i

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 24.04.2006
Depp face aproape tot filmu + efectele.
Dar parcă mă așteptam la ceva mai bun:)

Edited by 4nDr3i, 23 March 2010 - 00:30.


#40
Rapier

Rapier

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,864
  • Înscris: 07.10.2006

Quote

si efecte nu vad cum ai descoperit tu un pirat.
Jack Sparrow este un nelegiut care iti este simpatic, care are de infruntat sistemul deja stabilit... Ca si comportament, este abstract, neprevazut, haotic.
Palarierul este un nelegiuit care iti este simpatic, care are de infruntat sistemul deja stabilit... Ca si comportament, este abstract, neprevazut, haotic..
Nope. Nu seamana deloc intre ei.

Quote

nu-s personajele lui burton
Personajele sunt ale lui Burton. Reprezinta viziunea lui asupra unor simboluri(ca in toate filmele sale). De data asta a dat chix. C'est la vie.

Quote

nu a avut, cel putin pentru mine, sclipirea aia, magia, farmecul. M-a plictisit, m-a enervat si m-a facut sa regret entuziasmul cu care il asteptasem.
+1.

Quote

Pai stiu la ce te referi. Am spus, e un film mai greu de digerat. Sfideaza foarte tare bunul simt. E prea bizar. Nu ai putut sa te identifici cu ceva de acolo.
E foarte usor de digerat. E un film de doi lei, popcorn, obtinut prin repetarea aceleiasi retete de prea multe ori. Tarantino, Burton si Ritchie sunt fiecare buni sa faca un singur gen de film. Burton a fost primul care a clacat. Care din ei urmeaza?

Edited by Rapier, 23 March 2010 - 17:11.


#41
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007

View PostRapier, on 23rd March 2010, 17:11, said:

Jack Sparrow este un nelegiut care iti este simpatic, care are de infruntat sistemul deja stabilit... Ca si comportament, este abstract, neprevazut, haotic.
Palarierul este un nelegiuit care iti este simpatic, care are de infruntat sistemul deja stabilit... Ca si comportament, este abstract, neprevazut, haotic..
Nope. Nu seamana deloc intre ei.
Palarierul nu e un nelegiuit, el doar este loial altuiva. In schimb, Jack Sparrow e un egoist, narcisist, deci om centrat exclusiv pe sine si nu se slujeste decat pe el. Cam amandoi sunt un pic dusi cu capul da, dar atat.

View Post4nDr3i, on 23rd March 2010, 00:30, said:

Depp face aproape tot filmu + efectele.
Dar parcă mă așteptam la ceva mai bun:)
Am revazut filmul si am incercat sa nu ma las furata de efecte. Pai povestea e banala rau de tot, asta e clar. Deh, asa e si povestea originala.
Cel mai mult mi-a placut pisica.

Edited by caroline_hi, 24 March 2010 - 12:39.


#42
Snavenport

Snavenport

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 12.08.2007

Quote

Am revazut filmul si am incercat sa nu ma las furata de efecte. Pai povestea e banala rau de tot, asta e clar. Deh, asa e si povestea originala.
Eu in schimb inca incerc sa-mi dau seama : e banal filmul sau am avut eu asteptari atat de mari de la el incat m-ar dezamagi si daca ar fi ok ?
Dar pe masura ce ma tot gandesc, cred ca da ... e banal.
Ideea e ca ma asteptam de la Burton sa faca din povestea pe care o stim cu totii ceva deosebit, dar in schimb nu am vazut decat efecte deosebite si atat.

Totusi 2 plusuri a avut filmul: Pisica ... care e adorabila si Helena Bonham Carter

#43
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007

View PostSnavenport, on 24th March 2010, 20:26, said:

Totusi 2 plusuri a avut filmul: Pisica ... care e adorabila si Helena Bonham Carter
Subscriu. Mie imi place foarte tare Depp, dar personajul lui nu a avut atat de multa forta precum The Red Queen. Personajul ciudat preferat jucat de el ramane, pentru mine, tot Willy Wonka. :wub:

Si o poza cu pisica:

[ http://screenrant.com/wp-content/uploads/alice-in-wonderland-cheshire-cat.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#44
SophistiCat

SophistiCat

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 795
  • Înscris: 12.02.2010
L-am apreciat ! Efectele 3D au fost un bonus frumos !  :photo:

#45
fiber-net

fiber-net

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 911
  • Înscris: 29.03.2009
super tare ...... intradevar efectele sunt super

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate