Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Configurare retea LAN cu DC

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
StefanH

StefanH

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 10.11.2004
Am o retea LAN de 20 calculatoare, conectate la internet prin intermediul unui router linux, modem RTL 330 speedouch, un server windows 2003 ca DC.
Am descoperit intamplator ca un server linux cu samba poate fi configurat ca PDC, si mi-am zis why not, it is free.
Am urmatarele nelamuriri:

1. Trebuie configurat sa configurez un server DNS pe cel de linux, ptr ca functiona corect domeniul local.
2. Am un domeniu: domeniu.ro, achizitionat de la RoTLD. Vreau sa crez un site web ptr acel domeniu si sa folosesc server de email.
   Partea proasta  este ca am ip dinamic, problema rezolvata partial cu un cont free DNS, script instalat pe router linux, care de ficare data cand se schimba ip anunta ns de la freeDNS.
   Intrarile le-am creat ptr domeniu.ro, dar nu stiu ce setari sa fac pe server meu local.

#2
marchand

marchand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 26.06.2008
Serverul web o sa iti functioneze , dar cel de mail sincer ma indoiesc ca o sa iti functioneze corect daca nu ai Ip fix . Multe servere de mail(yahoo,gmail, etc...)  fac o verificare pentru reverse Dns, in cazul tau inregistrarea de reverse Dns nu o sa corespunda cu numele domeniului de pe care trimiti mail-urile , sanse mari ca mail-urile trimise sa fie respinse. Pe langa asta daca te uiti pe blacklist-uri (spamhaus,uceprotect,spamcop etc...) o sa vezi ca sunt listate acolo clase intregi de IP-uri apartinand Romtelecom , la fel sansele sunt foarte mari ca mail-urile trimise sa fie respinse din aceasta cauza.
Solutia cea mai simpla este sa soliciti Romtelecom Ip fix.

#3
worm

worm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,806
  • Înscris: 21.06.2002
cred ca faci o confizie intre domain controller si dns server.

deci, tu pe linuxul in cauza vrei sa iti pui un dns server si sa-ti tii zona acolo?

#4
StefanH

StefanH

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 10.11.2004
In primul rand sa multumesc pentru suportul acordat.
Legat de serverul de mail, cunosc problema cu IP dinamic, dar pot folosi serverul oferit de serviciul free dns, si nici asa nu sunt sigur de reusita.
In prima faza vreau sa ma joc cu configuratia, sa testez, sa vad cum se comporta. Daca treaba merge bine, voi face demersuri ptr ip fix(care costa vreo 2 eur la rtl, sau la RDS disponibil la abonament bs de vreo 15 eur fara tva).
In legatura cu serverul de DNS, recunosc ca m-am blocat.
Din ce am citit , trebuie sa ai doua server DNS , unu master si unu ca backup, si daca stau si ma gandesc bine as putea sa fac si asta: un server DNS pus pe router (backup) , si unul pe serverul de linux ca master.  
In cazul cand serverul dns este instalat pe serverul linux, singurele statii care vor sti unde sa caute www.domeniu.ro vor fi cele din LAN.
Ideea e ca am doua situati diferite si nu stiu care e cea mai buna alternativa pentru fiecare caz in parte.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate