Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

UPC + Samsung 40B651 - Semnal Demodulat

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#37
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,456
  • Înscris: 24.05.2010

View Postmaxx1nsane, on 7th March 2011, 17:54, said:

Am inteles, multumesc pentru lamuriri.
Iar daca te uitai un pic pe topic RCS HD....ai fi vazut ca tocmai nic Catalin nu mai garanteaza pt canalele HD necriptate.......asa se pare ca si cei de la RCS vor sa cripteze canalele HD....deci automat ai nevoie de STB HD care momentan nu se prea gaseste in casierii.
Nu spun din rautate(chiar daca unii asa cred)....dar inainte de a face pasul asigura-te de toate detaliile.......decizia este la tine.

Edited by feribalint, 07 March 2011 - 18:07.


#38
maxx1nsane

maxx1nsane

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 24.03.2005
Companiile de cablu vor decat sa ia bani, nu sa ofere si servicii de calitate.

#39
maxx1nsane

maxx1nsane

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 24.03.2005
Foloseste careva iesirea tv-out de pe reciever-ul de la UPC?
Sunt curios daca semnalul scos pe acea iesire, este decodat, si poate fi captat de reciever-ul digital al televizorului.
Momentan nu am un cablu tv cu 2 mufe, ca sa pot testa, dar daca a incercat careva, si poate da un feedback, ii sunt recunoscator.

#40
alexiedb

alexiedb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 03.05.2006

View Postmaxx1nsane, on 7th April 2011, 12:36, said:

Foloseste careva iesirea tv-out de pe reciever-ul de la UPC?
Sunt curios daca semnalul scos pe acea iesire, este decodat, si poate fi captat de reciever-ul digital al televizorului.
Momentan nu am un cablu tv cu 2 mufe, ca sa pot testa, dar daca a incercat careva, si poate da un feedback, ii sunt recunoscator.
Nu este decodat. Este doar o iesire pentru a conecta si tv la cablul analogic (eventual digital insa pentru vreo 2 canale necodate)

#41
maxx1nsane

maxx1nsane

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 24.03.2005
Acum cateva saptamani, am bagat cablul direct in televizor, fara reciever, si nu gasesc nici un canal.
Mersi mult pentru raspuns.

#42
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,456
  • Înscris: 24.05.2010
Canale gasesti daca ai TV cu  DVB-C...dar o sa vezi doar imagine neagra deoarece canalele sunt codate.Cred ca singurul care merge este canalul Info UPC   si posturile de radio.

#43
maxx1nsane

maxx1nsane

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 24.03.2005
Inca mai caut o solute pentru a renunta la rahatu ala de reciever...chiar daca nu pot renunta la chiria lui, macar la inlaturarea sa din "picture".

#44
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,456
  • Înscris: 24.05.2010
Acu' si in tarile civilizate exista aceste STB -uri.Daca vrei sa scapi pt moment de conserva...mai ai varianta de a trece la RCS.....unde pe moment inca nu ai nevoie de conserva.....pt ca nu au pe stoc si este la liber digital si ceva canale HD

#45
mariusnorbert

mariusnorbert

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,565
  • Înscris: 03.06.2009

View Postferibalint, on 8th April 2011, 17:25, said:

Acu' si in tarile civilizate exista aceste STB -uri.Daca vrei sa scapi pt moment de conserva...mai ai varianta de a trece la RCS.....unde pe moment inca nu ai nevoie de conserva.....pt ca nu au pe stoc si este la liber digital si ceva canale HD
Daca ai tv ieftin, cu procesor de imagine de cativa dolari, te avantajeaza conserva (Pace, de ex, are procesor de imagine reusit, ma gandesc ca nici Humax nu sunt mai prejos,cu varianta HD). Daca, in schimb, ti-ai luat ceva din varful gamei, vei avea imagine mai buna folosind tunerul si proc. TV-ului.

#46
maxx1nsane

maxx1nsane

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 24.03.2005
Intrebare.
Daca optez pentru un reciever HD, cu conectare pe HDMI, pot folosi doar telecomanda televizorului?
Auzisem, ca datorita conectarii prin HDMI (si fara optiunea AnyNet+ activa), televizorul poate trimite comenzi recieverului. Este adevarat?
Din cate stiam, doar optiunea AnyNet+ face asa ceva, si doar device-urilor Samsung compatibile AnyNet+.
Multumesc.

Edited by maxx1nsane, 17 May 2011 - 12:07.


#47
anicoara

anicoara

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 28.01.2005

View Postmaxx1nsane, on 17th May 2011, 12:49, said:

Intrebare.
Daca optez pentru un reciever HD, cu conectare pe HDMI, pot folosi doar telecomanda televizorului?
Auzisem, ca datorita conectarii prin HDMI (si fara optiunea AnyNet+ activa), televizorul poate trimite comenzi recieverului. Este adevarat?
Din cate stiam, doar optiunea AnyNet+ face asa ceva, si doar device-urilor Samsung compatibile AnyNet+.
Multumesc.

AyNEt este denumirea comerciala data de samsung pentru CEC1.3 care este standard. Cu ea se pot conecta device-uri indiferent de marca. Fara ea, nu. Comenzile sunt volum +/- si on/off. Nu am stb-ul in cauza dar as fi foarte mirat sa aud ca poate mai mult, foarte probabil nu stie de CEC1.3 si prin urmare nu ia nici on fel de comanda.

#48
maxx1nsane

maxx1nsane

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 24.03.2005
Si eu sunt la fel de sceptic, cu privire la comandarea STB-ului...
Am sa il mai stresez pe respectivul la care am auzit, poate poate reuseste sa imi dea mai multe detalii.
Oricum, el a spus ca nu este folosita optiunea AnyNet+ pentru ca el are optiunea dezactivata pe televizorul sau Samsung.

Totusi, poate este vre-u forumist care are un tv samsung, si STB-ul HD cu HDMI de la UPC, sa ne dea ceva detalii.

Edited by maxx1nsane, 17 May 2011 - 20:05.


#49
maxx1nsane

maxx1nsane

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 24.03.2005
In alta ordine de idei, STB-ul HD de la UPC, primeste comenzi prin HDMI de la un tv Samsung?

#50
Macrobloc

Macrobloc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 16.10.2005

View Postmaxx1nsane, on 7th March 2011, 17:56, said:

Problema este ca acea telecomanda universala ar trebui sa trimita comenzi catre STB, ceea ce inseamna ca pe un perete pe care nu exista mobilier, ci doar un LCD/LED, va trebui sa instalez si acel STB!, care arata ca nuca in perete langa acel LCD/LED.
In concluzie, nu ma deranjeaza atat de mult 2 telecomenzi, cat instalarea STB-ului "undeva" langa televizor...sau in apropiere.
Se gasesc in comertul capitalist din Romania cabluri HDMI si de 15m. Cred ca-ti ajunge pentru ce vrei tu... Link

#51
maxx1nsane

maxx1nsane

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 24.03.2005
Pai si unde pun STB-ul, il mut in camera de langa?
Ideea este ca arata mult mai clean, folosirea unui adaptor de card, sau macar folosirea unei telecomenzi pentru ambele device-uri.
In acest moment, cu telecomanda de la STB, nu o pot folosi decat la comenzi doarte rudimentare, adica la a schimba volumul, si la inchis/deschis tv-ul.
Ma intereseaza daca tv-ul stie sa transmita prin hdmi comanda de schimbare canal catre stb, iar daca acesta stie sa interpreteze acel semnal.

Edited by maxx1nsane, 18 May 2011 - 15:34.


#52
maxx1nsane

maxx1nsane

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 24.03.2005
Am vorbit cu, colegul care si-a luat HD de la Dolce.
A spus ca a intrat in meniul televizorului, la AnyNet+, a scanat device-urile conectate pe HDMI, si a gasit recieverul de la Dolce.
L-a selectat, si i-ar fi dat o eroare.
Acum poate folosi telecomanda de la televizor si la reciever.
Singurul lucru care nu merge, este sa schimbe canalele, folosint datele P+ si P- de pe telecomanda televizorului, care din cate am inteles este seria 6 de la Samsung. In schimb poate intra in meniul recieverului, cu tasta OK, si sa navigheze de acolo prin lista de canale.
A mai facut careva asa ceva?

#53
maxx1nsane

maxx1nsane

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 24.03.2005
Da....deci nu functioneaza.
Televizorul nu vede recieverul HD de la UPC.
Acum o ora, am trecut la Digital HD, si sunt putin dezamagit.

#54
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,456
  • Înscris: 24.05.2010

View Postmaxx1nsane, on 19th May 2011, 20:31, said:

Da....deci nu functioneaza.
Televizorul nu vede recieverul HD de la UPC.
Acum o ora, am trecut la Digital HD, si sunt putin dezamagit.
Esti dezamagit ca nu poti folosi telecomanda televizorului sau de digital HD? :huh:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate