Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Cresterea pasarilor la modul general - numai aici (!)

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3636 replies to this topic

#523
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005

View Postwiseguy76, on 12th August 2011, 10:44, said:

. In furaj se incorporeaza, in proportie de 0.5% niste suplimente- vitamine, minerale, aminoacizi de sinteza. Si gata.
Da bre, 0.5 % dar de sinteza... asta e ideea, ca aditivii aia strica toata povestea cu "eco" ...Nu spun ca e rau, dupa mine oricum eco e o prostie in 2010, spun doar ca nu e chiar Eco.

@dcpetre : antibiotice daca le dai tu vreun tratament, in schimb hrana aia poate contine alte medicamente (spre exemplu coccidiostatice) si in mod cert contine aditivi gen vitamine sau aminoacizi de sinteza, adica nu tocmai lucruri "naturale"...
E drept, oricum e mult mai bine decat pui crescuti de altii care nu stii ce dracii au bagat in ei, dar nu prea mai e eco...Deci mai buni da, eco insa nu pt ca eco inseamna fara ...nimic de sinteza.

Cat despre gust...da, probabil ca sunt mai buni, insa nu numai datorita hranei mai putin aditivata ci mai ales datorita varstei,,tu nu ii tai la 40-45 de zile  si zilele alea sau lunile alea in plus conteaza la gustul si textura carnii, asa cum conteaza si alimentatia animalului...

#524
fymays

fymays

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 17.09.2008
In 15 martie am cumparat niste hibrizi Kabir, pana la 28 zile crescuti cu FNC-uri apoi cu cereale, verdeata si libertate.
La 4 luni am taiat doi i-am facut la cuptorul electric cu putina sare si piper. Am ramas uimit si impresionat de cat de gustosi si fragezi au fost.
Cu un an in urma cumparasem Ross 308 si Kabir( dar ptr ca erau puicute le-am pastrat pentru ouat si nu am taiat). Intre ross 308 si kabir crescuti in acelasi
conditii e o diferenta foarte mare din punct de vedere calitativ. Ca si concluzie eu recomand hibrizii mixti , fata de cei de carne.

#525
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,210
  • Înscris: 24.05.2006

View Postparintele, on 12th August 2011, 11:02, said:

Da bre, 0.5 % dar de sinteza... asta e ideea, ca aditivii aia strica toata povestea cu "eco" ...Nu spun ca e rau, dupa mine oricum eco e o prostie in 2010, spun doar ca nu e chiar Eco.


"Bre", uite care-i treaba...ori ne pricepem, ori ne dam cu parerea, caz in care ar trebui sa precizam acest lucru la inceputul enuntului  :peacefingers:.
Exista furaj certificat bio, care are inclusiv premix, si care se foloseste fara nici o problema. Pentru obtinerea certificarii bio la pui de carne, trebuie respectate niste conditii: furaj certificat, spatiu exterior, densitate mai mica, varsta mai mare de taiere, sacrificare separata, dupa o dezinfectie prealabila a abatorului.  Evidentierea ca produs bio se face printr-un sticker verde, de o anumita forma si dimensiune.

#526
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005

View Postwiseguy76, on 12th August 2011, 16:22, said:

"Bre", uite care-i treaba...ori ne pricepem, ori ne dam cu parerea, caz in care ar trebui sa precizam acest lucru la inceputul enuntului  :peacefingers:.
Exista furaj certificat bio, care are inclusiv premix, si care se foloseste fara nici o problema. Pentru obtinerea certificarii bio la pui de carne, trebuie respectate niste conditii: furaj certificat, spatiu exterior, densitate mai mica, varsta mai mare de taiere, sacrificare separata, dupa o dezinfectie prealabila a abatorului.  Evidentierea ca produs bio se face printr-un sticker verde, de o anumita forma si dimensiune.
Corect, si cu ce contrazice asta ce am spus eu?
Am zis ca sunt niste standarde  care trebuie respectate pt a putea vorbi de "bio", "natural", etc...Din cate stiu eu IBNA nu produce furaj "bio"  de niciun fel...

#527
ike55

ike55

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 30.10.2007

View Postparintele, on 12th August 2011, 20:54, said:

Corect, si cu ce contrazice asta ce am spus eu?
Am zis ca sunt niste standarde  care trebuie respectate pt a putea vorbi de "bio", "natural", etc...Din cate stiu eu IBNA nu produce furaj "bio"  de niciun fel...
Ajutor !!
Sunt incepator si mi-am facut o mica crescatorie de pasari pe linga casa. Pe linga celelalte gaini am cumparat si 20 pui rasa grea la cca 1 kg. Am ales un exemplar, l-am insemnat si il cintaresc zilnic. Acum are 1.5 kg, dupa cca 30 zile de la achizitie, dar de peste o saptamina nu mai cistiga nimic in greutate. Mi-am facut singur furajul, reteta arata cam asa : 55% porumb, 18% orz, 9% srot de floarea soarelui, 9% srot de soia, 9% mazare toate macinate uroaie. Ce credeti, reteta asta sa fie cauza? Puii par sanatosi, fara paduchi.

#528
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Dar de mancat, mananca, pe caldurile astea ? Sau bea doar apa ...?

#529
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,210
  • Înscris: 24.05.2006

View Postike55, on 13th August 2011, 18:37, said:

Ajutor !!
Sunt incepator si mi-am facut o mica crescatorie de pasari pe linga casa. Pe linga celelalte gaini am cumparat si 20 pui rasa grea la cca 1 kg. Am ales un exemplar, l-am insemnat si il cintaresc zilnic. Acum are 1.5 kg, dupa cca 30 zile de la achizitie, dar de peste o saptamina nu mai cistiga nimic in greutate. Mi-am facut singur furajul, reteta arata cam asa : 55% porumb, 18% orz, 9% srot de floarea soarelui, 9% srot de soia, 9% mazare toate macinate uroaie. Ce credeti, reteta asta sa fie cauza? Puii par sanatosi, fara paduchi.

Mai scade orzul, undeva la 6-7%, srotul de floare la fel, creste soia, inlocuieste mazarea cu grau, de preferat vechi, nu nou. Adauga in apa niste vitamina, daca ai posibilitate tine-le lumina aprinsa si noaptea, manaca mai bine pentru ca nu e asa cald.

#530
informatorul

informatorul

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 437
  • Înscris: 09.06.2006

View Postike55, on 13th August 2011, 18:37, said:

Ajutor !!
Sunt incepator si mi-am facut o mica crescatorie de pasari pe linga casa. Pe linga celelalte gaini am cumparat si 20 pui rasa grea la cca 1 kg. Am ales un exemplar, l-am insemnat si il cintaresc zilnic. Acum are 1.5 kg, dupa cca 30 zile de la achizitie, dar de peste o saptamina nu mai cistiga nimic in greutate. Mi-am facut singur furajul, reteta arata cam asa : 55% porumb, 18% orz, 9% srot de floarea soarelui, 9% srot de soia, 9% mazare toate macinate uroaie. Ce credeti, reteta asta sa fie cauza? Puii par sanatosi, fara paduchi.

Pasari si gaini fara paduchi, hai sa fim seriosi.... parazitii astia cand sunt satui stau ascunsi in crapaturile din tencuiala sau lemn, doar noaptea sunt activi. Daca nu ma crezi, fa urmatorul experiment, si anume nu mai baga pasarile cateva zile in cotet si dupa baga o mana in coteti si ai sa fi surprins neplacut. Atat timp cat ii tii in aer liber este cam imposibil sa nu aiba paraziti externi cel putin. Poate doar cei din hale, dar si aici este suficient sa intre o vrebie cu catva paraziti si asta a fost. Singura solutie ar fi picaturi gen frontline ca la caini, cum dau crescatorii de porumbei pentu zbor, dar noi consuma oua si carne de la ei asa ca nu prea se poate. Asa ca legat de paduchii de lemn sa te multumesti sa ii ti sub control pana da frigul, cea mai buna solutie parerea mea parlitorul de porc, sunt din ce in ce mai rezistenti la solutiile astea insecticide.
Legat de mancare, nu te mai complica cu huruila facut acasa, multa munca si nu ai cum sa o faci ca la carte, cumpara mancare pentu pui broiler si gata. Succes.

#531
adrian0077

adrian0077

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 11.01.2010
am si eu o problema. acum o saptamana am vaccinat pasarile din curte cu pestiholvac. Dupa o saptamana la o parte din pasari a aparut o problema: au aparute bube pe cap ca shi varsatul la porumbei. Aveti idee despre ce este vorba, de la ce s-a ajuns la acesta situatie si care este tratamentul? Nu este prima data cand imi vaccinez pasariel, dar este prima data cand am aceasta problema dupa o vaccinare si la un numar de aproximativ 15 pasari din 100. Cele mai multe probleme le am la hibrizii de isa-brown.

#532
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005
Pai e posibil sa fie chiar varsat care a erupt pe fondul slabirii imunitatii generale date de vaccin.

#533
adrian0077

adrian0077

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 11.01.2010
trataentul consta doar in badijonari?sau si altceva?

#534
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005
Daca e varsat(difterovariola) pune-le albastru de metilen pe bubitele alea. Daca alea apar in jurul ochilor  risca sa nu mai poata deschide ochii, e cazul sa ai ceva mai multa grija de ei, sa le dezlipesti pleoapele fortat dimineata si de cate ori cicatricile alea "se lipesc", aplicand albastru si apoi dupa ce se zvanta putin un unguent. Risca sa aiba probleme la ambii ochi si neputand deschide ochii, nu se vor putea hrani si nici nu prea vor putea bea apa.
Altfel variola nu e periculoasa pt viata pasarii, cel mult vindecarea acelor cicatrici in zona ochilor se va face gresit si unele nu vor mai deschide total pleoapele sau diverse parti din creasta si babite vor fi ciupite , tipic pt varsat...
Problemele serioase  cu variola sunt cand apare forma diftoasa (parca asa se numeste) cu cicatrici in intetiorul ciocului si pe tractul digestiv/repirator superior. In cazul asta pasarea risca sa moara asfixiata din cate stiu (nu am patit-o..inca..sper sa nu o patesc) si e nevoie sa toaletezi tu aceste rani,adica sa rupi membranele alea formate, in urma lor ramanand rani sangerande curate pe care apoi aplici albastru, asta atata timp cat e necesar, pana se vindeca pasarea.
Deci pe scurt nu e mare nenorocire dar e necesar un minim de grija si atentie. Se vindeca si fara aceste tratamente dar repet, e posibil sa erupa bubitele la nivelul ochilor si atunci raman sechele neplacute.

Atentie cu contagiozitatea... acele resturi de la cicatrizare, coji, membrane, etc... care vor transmite boala mai departe si celorlalti pui sanatosi care nu sunt imuni.. O poti intinde cu varsatul o perioada lunga de timp, azi una, maine una, peste o luna jumate poti avea in continuare pasari bolnave...Necazul e ca nu prea poti dezinfecta si nic nu poti controla raspandirea ca nu stai sa vezi cand cade o coaja sa o elimini de acolo...

#535
adrian0077

adrian0077

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 11.01.2010
multumesc mult. am inceput cu albastru de metil. intr-adevar, li se lipesc ochii si trebuie sa stau sa-i dezlipesc, iar apoi se reped a bea apa, mai ales ca pana acuma a fost si destul de cald.

#536
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Poti sa folosesti si unguent cu betadina. De la farmacia umana. Inmoaie mai bine cojile acelea, fiind unguent....

#537
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005
Eu am folosit Asocilin si mere si ala....

#538
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
E posibil sa fi avut rezultate fericite si cu Asocilin, dar fiind un amestec de doua antibiotice (pen + strep) are doar efect bactericid / bacteriostatic, nu si efect virulicid.

Pe cand betadina, fiind un dezinfectant cu mari cantitati de iod (cu un foarte bun efect virulicid), mai reduce din incarcatura virala (diftero-variola fiind totusi, o boala virala...), deci mai incetineste din transmiterea agentilor patogeni in mediul inconjurator.

Este cunoscuta de altfel, contributia nefasta pe care o au pasarile salbatice in transmiterea acestor boli virale. Noi tot spunem pe aici, pe forum, nu lasati sursele de apa si furaj la accesul liber al pasarilor salbatice, dar lumea zice "ce prostii tot spun doctoru' si ceilalti, ce rau ne poate face o vrabie sau un gugustiuc...?"...

Succes la tratament !

#539
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005
AI dreptate, eu am mentionat asocilinul doar ca o alta posibila alegere de unguent, in primul rand pentru rolul de emoliere si tinand cont de faptul ca e posibil ca multi sa il aiba deja prin trusa de medicamente.
Altfel, e bun si antibioticul ala, nu atat pt a limita contaminarea altor pasari ci mai ales pt a ajuta pasarea in cauza, asta pentru ca pasarea se va scarpina in acea zona, mai ales dupa dezlipirea partiala a ochiului. Nu e deloc greu sa te pomenesti cu ochiul infectat foarte urat si atunci nu stiu daca doar betadina e de ajuns.
Ideea e ca sunt deci mai multe solutii care au fiecare din ele avantaje, iar prima chestie care trebuie avuta in vedere este ca pasarea sa poata deschide ochii pt a se hrani si hidrata corespunzator.Daca exsita si un antiinflamator local in unguent e si mai bine.
animalul si asa bolnav care nu se hranaeste si nu se hidrateaza corespunzator e aproape compromis, de regula moare iar cei care supravietuiesc au o sincopa aproape iremediabila sau in cel mai fericit caz total paguboasa...nu e deloc o afacere buna sa astept 2 luni pt ca un animal sa ajunga bun de taiat sau sa inceapa sa oua.

Apropo de sechelele astea...am avut problema asta cu o gaina adulta in primul an..mi-a ouat putin in primavara si a facut varsat. A reinceput sa oua abia dupa vreo 3luni, poate mai mult. Asta in conditiile in care a fsot totusi o pasare viguroasa (atat cat poate fi o pasare care se imbolnaveste...), hranita foarte bine si pe care am stat cu vitamine de la capsule pe cioc pana la injectabile... (asta pentru ca e o gaina la care tin foarte mult si e si o pasare foarte buna din care voiam sa scot pui...)

#540
adrian0077

adrian0077

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 11.01.2010
multumesc pentru sfaturi. pasarile au inceput sa-si revina, dar au fost si cateva victime. am avut o pasare care a murit avand un lichid verzui pe nas, fara a prezenta alte probleme. aveti idee ce boala putea sa aiba?mentionez ca nu am avut pana acuma curiozitatea si nici taria sa fac vreo autopsie la vreo pasare.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate