Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Cresterea pasarilor la modul general - numai aici (!)

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3636 replies to this topic

#3601
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,210
  • Înscris: 24.05.2006

 sordra, on 21 aprilie 2021 - 13:09, said:

Buna ziua, am cumparat de la Agroland pui de carne si Kabir, pana la o luna ( februarie - martie ) le-am dat furaj cumparat de la ei si din martie am inceput sa le fac eu uruiala acasa continad porumb, grau, floarea soarelui si mazare. Din pacate momentan ii tin la comun ( inca nu am reusit sa termin noua constructie pt ai separa) si ii cresc in sistem liber curte 3000 mp2 / 500 pui total. Din pacate in ultimele 2 sapt am observat o stacnare a cresterii sau a fost o crestere foarte lenta (100 g/ sapt  la cei de carne ), Kabir-ul nu i-am cantarit. In acest moment folosesc urmatoare "reteta "
Porumb 50%
Grau 25%
Floare 15% (intreaga )
Mazare 10% (netratata termic )
Ma puteti ajuta cu un sfat, daca trb sa schimb "reteta"?, ce mai trebuie adaugat?
Multumesc frumos pentru timpul acordat si sper sa nu deranjez.

Porumb 75%
grau 10%
srot soia 10%
srot floare restul si neaparat premix.

vitamina AD3E in apa.

Da-le de mancare pentru ca altfel o sa-i pierzi, mai ales pe aia de carne.
Pune niste poze sa ne mai dam cu parerea.

#3602
sordra

sordra

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.04.2021
Multumesc frumos pentru informatie. Au iarba pe toata suprafata, nu este zona inundabila. Recomandarea dvs ar fi sa reduc cantitatea de floare si sa le bag un supliment de vitamine si minerale? Si in ce cantitate acest supliment? Multumesc frumos pentru ajutor.

#3603
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Recomandarea mea ar fi sa inlocuiesti cantitatea de floare cu srot de soia.

Scrie pe ambalajul concentratelor vitamino-minerale cat se introduce in ratie.

Nu e un procent fix, depinde de producator.

#3604
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,210
  • Înscris: 24.05.2006

 sordra, on 23 aprilie 2021 - 12:36, said:

Multumesc frumos pentru informatie. Au iarba pe toata suprafata, nu este zona inundabila. Recomandarea dvs ar fi sa reduc cantitatea de floare si sa le bag un supliment de vitamine si minerale? Si in ce cantitate acest supliment? Multumesc frumos pentru ajutor.

Premixutile sunt de diferite concentratii, ideal e sa iei de 1%, adica un kil de premix la 100 kile de mancare, si sa iei calciu de ex, separat, iesi mai ieftin. DAR, trebuie amestecat foarte bine, altfel nu se inglobeaza in toata masa furajului. iei un kil de premix, il amesteci cu 5 kile de furaj, alea le amesteci cu alte 10 kile de furaj, dupa care tot asta il inglobezi in 100 kg.
vitamina AD3E se da in apa, iei de la farmavet, le dai in toata apa de baut 3-5 zile, ajuta.
Mancare le dai la discretie?
Fara srot de soia nu faci mare branza.

#3605
sordra

sordra

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.04.2021
Buna dimineata, multumesc frumos tuturor pentru sfaturi si timpul acordat. din pacate nu stiu cum sa adaug pozePosted Image

#3606
dingradina

dingradina

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 08.11.2018
Buna. Ma puteti ajuta cu niste sfaturi, va rog? Am avut ocazia sa iau 5 boboci de rata alergatoare. Azi au 5 zile. Le dau furaj Vivabio NC1153 umezit. Deocamdata parca mai mult imprastie prin apa decat mananca. Le-ar mai trebui si altceva? Cand mai cresc trebuie sa schimb furajul? Am inteles ca de la doua saptamani ar incepe sa manance si iarba. Ajunge sa le scot afara in gradina, sau trebuie sa le dau eu ceva verdeturi mai speciale? Mi-s tare dragi si n-as vrea sa fac vreo prostie. Multumesc.

#3607
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,210
  • Înscris: 24.05.2006

 dingradina, on 26 aprilie 2021 - 21:12, said:

Buna. Ma puteti ajuta cu niste sfaturi, va rog? Am avut ocazia sa iau 5 boboci de rata alergatoare. Azi au 5 zile. Le dau furaj Vivabio NC1153 umezit. Deocamdata parca mai mult imprastie prin apa decat mananca. Le-ar mai trebui si altceva? Cand mai cresc trebuie sa schimb furajul? Am inteles ca de la doua saptamani ar incepe sa manance si iarba. Ajunge sa le scot afara in gradina, sau trebuie sa le dau eu ceva verdeturi mai speciale? Mi-s tare dragi si n-as vrea sa fac vreo prostie. Multumesc.

Da-le furaj uscat, nu e nevoie sa-l umezesti. Da-le doar furaj, daca vrei sa le tai. Daca le tii ca sa se oua, o sa le trebui ceva mai slab, si fara coccidiostatic. Da-le drumul prin gradina, se descurca ele.

#3608
dingradina

dingradina

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 08.11.2018
Multumesc. Le tin sa faca oua si sper eu cand vor fi mari sa ma scape de limacsi prin gradina. In nici un caz nu-s de taiat. Nici nu stiu cata carne ar avea pe ele, pentru ca ratele alergatoare sunt cam tubulare. Le-am scos afara doua zile ca a fost soare si frumos, acum e frig si ploua asa ca stau in casa.

#3609
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005
Astazi am luat niste srot de floare din targ (deci nu stiu ce proteina are etc) - din cate am vazut eu pe net se cheama peletizat.
Este de ceva calitate? Ma intereseaza pentru hrana pasarilor.
Inainte aveam din acela macinat care cand il strangeam in mana era un pic uleios. Din acesta nu am mai folosit si ma intereseaza daca sa mai cumpar sau sa caut alt tip.
Multumesc.

Attached Files



#3610
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,210
  • Înscris: 24.05.2006

 vdingo11, on 09 septembrie 2021 - 14:32, said:


Inainte aveam din acela macinat care cand il strangeam in mana era un pic uleios.

Probabil avea mai putin rumegus in el.


#3611
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005

 wiseguy76, on 11 septembrie 2021 - 05:55, said:

Probabil avea mai putin rumegus in el.
Poti detalia un pic?
Adica pun rumegus sa iasa la volum?
Totusi daca ar fi rumegus cand il moi in apa nu ar trebui sa se vada?

#3612
Gino32

Gino32

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 31.08.2021
Buna seara. Doresc sa pun o intrebare ,daca se poate si sa nu mai deschid alt topic.
Am observat de cateva zile ca la unele din gainile mele le curge apa din cioc si parca au penele umede parca ar fi plouate,maninca ca un om bolnav.
Medic veterinar nu avem in zona unde stau si rog un raspuns daca pot sa fac ceva sa le tratez.Multumesc anticipat pentru intelegere.Cu respect.

#3613
Salieri99

Salieri99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 28.02.2012
Anul asta am zis sa incerc și eu pui kabir și am luat 15. Cică ar ajunge la 4-5kg la maturitate... foarte bun până aici.
I-am luat la început de Iulie, pentru că lista era lunga și cam atât a durat comanda făcută prin Aprilie. Văzând ce bătaie este pe ei, mai mai că mă bătea gândul să iau mai mulți.
Deci acum au ajuns la 5 luni și greutatea medie cred este de 1.5kg. Am tăiat 3 mai răsăriți și aveau până la 2kg. Aia mai prăpădiți cred că au cam 1kg.
Cei care ați crescut rasa asta, in cat timp au ajuns la "maturitate" și la ce greutate?
Vad pe net că în 2 luni ajung la 2.5kg, și alte povești de genul...

In aprilie când am comandat Kabirii, am luat 20 de pui rasă mixta, roșii, aia au fost disponibili doar in câteva zile.
La 4 luni aveau 3-4kg, și nici nu am insistat prea mult cu furajele de la Agroland, cam de la 2 luni au crescut cu spărtură de porumb.

#3614
tractoristindevenire

tractoristindevenire

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 26.12.2012
Salut la toata lumea ! Am nevoie si eu de un sfat.De curand am plantat o mica livada de 500 mp in care as vrea sa dau drumul la gaini.Ce soiuri de iarba se preteaza cel mai bine ca sa reziste in timp !?

#3615
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Leguminoase.

#3616
Wtf1980

Wtf1980

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 31.03.2022
Buna ziua, am luat de la agroland pui de o zi 100 de bucati cu 6 lei bucata, conditia sa le primesc la pretul asta era sa iau si 100 de kg furaj starter pui de la viva, pui au imediat 2 saptamani dar nu au mancat nici macar un sfert din furajul respectiv, intrebarea e ce fac cu furajul? Pot sa le dau in continuare desi e furaj starter se recomanda pana la 3 saptamani? .pui nu cred ca o sa mai am anul acesta sa am la ce sal folosesc.

#3617
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,210
  • Înscris: 24.05.2006

 Wtf1980, on 31 martie 2022 - 07:40, said:

Pot sa le dau in continuare

Da.

#3618
Mishu_Skynet

Mishu_Skynet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 29.01.2008
Salutare,
Am scos ceva pui ( rasa comuna) la incubator . Sunt 2 serii la 5 zile diferenta intre ei ( au acum 37 respectiv 32 de zile). Sunt toti bine sanatosi ii tinem in casa la temperatura constanta, hrana din abundenta, apa curata, curatenie la 2-3 zile etc. I-am scos afara intr-un tarc de cativa mp si au ciugulit iarba au zburat toate bune. Avem si vreo 20 de gaini dar la distanta de zona puilor si nu au contact. Gainile sunt bine jumatate vaccinate anul trecut jumatate nu - fac oua din decembrie incoace cu randament peste 70%. Am neglijat treaba cu vaccinurile desi stiam ca trebuie facute. In acest moment ce imi recomandati sa le facem pentru a fi totusi protejati? Am schema din foto si nu stiu daca e bine sa incep cu ziua 42 ( pseudopesta aviara) fara celelalte din urma. Va multumesc !
PS: scuzati dezastrul din cutiile in care ii tinem spalam adapatoarele/hranitoarele de 2-3 ori/zi insa sunt mari deja si nu mai au loc ocupa aproape 50% din spatiu greutate medie 350-380g.

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate