Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Cresterea pasarilor la modul general - numai aici (!)

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3636 replies to this topic

#3457
cristianda

cristianda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 25.04.2008
Am luat kabir de la Agroland, dar față de cei ai unui vecin sunt mult mai mici și nu au luat în greutate. Au 6 luni, hrăniți cu uluiala din porumb,grau,floare. Le-am administrat și pentru viermi intestinali. Care să fie cauza ?

#3458
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,060
  • Înscris: 17.03.2005
Hrana de slaba calitate si posibil si ceva probleme de natura digestiva in trecut. De exemplu o coccidioza la vremea ei care a afectat intestinul inseamna ca intestinul ala tarat nu va mai functiona corect si deci asimilarea va fi o perioada mai proasta decat normal...cat? Depinde...uneori problema e ireversibila.

Deci din ce sa se faca(hrana) si daca au si digestia praf...cu ce?


#3459
cristianda

cristianda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 25.04.2008
Hmmm, mulțumesc frumos pentru sfaturi.

#3460
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005
Am si eu nevoie de cateva sfaturi: am niste gaini si un cucos albe si mixte care au convetuit impreuna. Cucosul cand le calca le mai ranea pe spate (doar pe cele albe). Plecand de la aceste rani puicutele de rasa mixta au inceput sa le ciuguleasca in zona ranilor pana le dadea sangele. Ulterior au inceput sa le ciuguleasca in zona fundului pana la sange.
Am separat gainile albe, ranile au inceput sa se usuce si l-au luat la rand pe cucos. (din ce am obsevat daca acesta se urca undeva sus - ca sa nu il mai ciuguleasca, se intind si il ciugulesc si pe piept - penele sunt mai rare si se vede pielea rosiatica) In general am vazut ca sunt interesate doar de zonele rosii sau penele murdare de glod, gainat. Cele mixte intre ele nu au nici o treaba. Cum vad o pana alba o mananca imediat.
Astazi am inceput sa le dau niste vitamine, antistres (ce am gasit prin casa)
Am citit ca r fi bine sa le dau cu albastru de metil in zona ranilor dar ma tem sa nu le trezesc si mai mare interes (daca vin ploile nu le mai pot tine separat)
Puteti va rog sa imi dati niste sfaturi in acest sens, ca as dori sa le mai tin o perioada si pe cele albe.
Multumesc.

Edited by vdingo11, 04 November 2018 - 12:10.


#3461
cat1

cat1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 08.06.2010

 vdingo11, on 04 noiembrie 2018 - 12:08, said:

Am si eu nevoie de cateva sfaturi: am niste gaini si un cucos albe si mixte care au convetuit impreuna. Cucosul cand le calca le mai ranea pe spate (doar pe cele albe). Plecand de la aceste rani puicutele de rasa mixta au inceput sa le ciuguleasca in zona ranilor pana le dadea sangele. Ulterior au inceput sa le ciuguleasca in zona fundului pana la sange.
Am separat gainile albe, ranile au inceput sa se usuce si l-au luat la rand pe cucos. (din ce am obsevat daca acesta se urca undeva sus - ca sa nu il mai ciuguleasca, se intind si il ciugulesc si pe piept - penele sunt mai rare si se vede pielea rosiatica) In general am vazut ca sunt interesate doar de zonele rosii sau penele murdare de glod, gainat. Cele mixte intre ele nu au nici o treaba. Cum vad o pana alba o mananca imediat.
Astazi am inceput sa le dau niste vitamine, antistres (ce am gasit prin casa)
Am citit ca r fi bine sa le dau cu albastru de metil in zona ranilor dar ma tem sa nu le trezesc si mai mare interes (daca vin ploile nu le mai pot tine separat)
Puteti va rog sa imi dati niste sfaturi in acest sens, ca as dori sa le mai tin o perioada si pe cele albe.
Multumesc.
Din păcate nu mai poti să le dezveți. Urmărește pe cele care ciugulesc si taie-le .


#3462
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005
Intre timp am vazut ca nu se dezvata, si cat mai pot le tin separate.
Mai am nevoie de un sfat: am taiat un cucos si am gasit viermi intestinali (lunigi, albi, subtiri - nu stiu cum se numesc) plus ca si in locul in care stau curcile am gasit aceeasi viermi intr-un gainat.
Exista vreun tratament contra viermilor fara timp de asteptare (ma refer aici si la oua si la carne) sau cu timp de asteptare foarte mic?
Poate fi medicamentos sau din diferite plante/legume/substante etc.
Eu pana acum le dadeam vermizol F10 dar asta are timp de asteptare foarte mare: 14 zile la carne si 7 la oua.
Multumesc.

Edited by vdingo11, 13 November 2018 - 15:06.


#3463
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 07.04.2011
Incearca si stozon un plic e 5 lei se dizolva in 5 l apa. Intai le lasi fara apa pana la 12 apoi le pui cu medicament

#3464
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005

 special_murinio, on 15 noiembrie 2018 - 09:34, said:

Incearca si stozon un plic e 5 lei se dizolva in 5 l apa. Intai le lasi fara apa pana la 12 apoi le pui cu medicament

Pai asta are: Timp de aşteptare: Carne: 28 zile.
Alte solutii de pus in apa pentru ascardia mai stiti? Este mai simplu decat cu pastile.
Am citit pe net si am vazut ca usturoiul ar fi eficient. Am dat jumatate de catel la gaina si 1,5 catel la curcan.
Sa vad cum se manifesta, daca nu trec pe medicamentos.

Vreau sa va mai intreb ceva: gand o pasare elimina ascardia fara tratament inseamna ca este plina de ei? Pot fi exterminati acesti viermi fara interventia omului, in sensul sa moara toti de la sine?
Intreb acest lucru deoarece eu la curcan nu i-am dat nimic si a eliminat cativa.

#3465
NOSZTALGIA

NOSZTALGIA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 16.01.2011
Incearca cu boia iute de ardei, un plic la 5 l de apa ,ii arde pe viermii intestinali,testat de mine cu succes atit la gaini, cat si la curcani.Repeta din cand in cand ,tratamentul asta si nu ai probleme.

#3466
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,060
  • Înscris: 17.03.2005
Hai sa vorvim romaneste..."ascardia" e de fapt "ascaridia" si le zice limbrici.
Pune mana si da-le rombendazol ca ii raresri de tot si "timpul de asteptare" devine irelevant.
Parazitozele de acest tip dau nu doar probleme directe ci si diverse alte semne aparent total diferite de ce te-ar duce cu gandul la  un parazit intestinal..de exemplu probleme locomotorii sau simptome nervoase.
Diverse infectii de asemenea se pot suprapune si plaja de simptome devine fascinanta de-a dreptul.
Cum oricum e sezonul infectiilor si virozelor acum la trecerea spre rece, umed si cu vant, adica inceputul iernii, suprapus poate in unele cazuri si cu ceva naparlire intarziata, cam e distractie daca ai outin "noroc".

Deparazitarea si vaccinarea trebuiau demult facute, daca tot ai zis tu ca esti chuck norris si la tine nu e musai...macar zi merci ca ai vazut minunea misunand prin gainat si fa CE TREBUE....nu aiureli cu usturoi, nada pt pescuit si ardei pisat...

Tamaduielile astea babesti poate ca uneori pot fi deajuns dar cand esti bolnav pe duca te duci la doctor, nu la popa...daca te duci la.popa, sa fii  sigur ca in scurt timp popa iti canta.
Si inca o treaba, si cu aia-ntre fese si cu sufletul in rai...nu merge..ori ii tai si aia e, ori vrei sa ii tii si ii tratezi cum se trateaza, de manxat ii mananci cand se poate..daca vrei sa mananci cand vrei tu, atunci ii tratezi prin preventie si aplicarea masurilor la vreme...adica deparazitat, vaccinat, fortificat samd..ca sa ii ai sanatosi.





#3467
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005

 NOSZTALGIA, on 15 noiembrie 2018 - 19:44, said:

Incearca cu boia iute de ardei, un plic la 5 l de apa ,ii arde pe viermii intestinali,testat de mine cu succes atit la gaini, cat si la curcani.Repeta din cand in cand ,tratamentul asta si nu ai probleme.

Plicul de cate grame si de cate ori le dai consecutiv la o cura?
Mai beau acea apa daca este iute?

Parinte curcanii au fost tratati de viermi de 3 ori pana acum iar puii o singura data(aici intr-adevar este putin). Oricum punctul tau de vedere este corect. Daca vedeam viermii acum 1 luna faceam exact cum ai spus tu fara a ezita.

#3468
NOSZTALGIA

NOSZTALGIA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 16.01.2011
Plic  de 10 g ,beau daca numai au alta sursa de apa,am repetat cam la 2 saptamini.

#3469
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005

 NOSZTALGIA, on 16 noiembrie 2018 - 13:07, said:

am repetat cam la 2 saptamini.
Dar doza o dai 1 singura zi nu mai multe zile consecutiv, dupa care repeti?

#3470
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,060
  • Înscris: 17.03.2005
Este imposibil sa deparazitezi curcanii de 3 ori si sa elimine viermi, semn ca infestarea dureaza de mult timp si e severa.
Deparazitarea in gospodarie se face individual si respectand procedura ( doza, perioada pana la rapel samd).
La gramada aplici tratamente usoare sau cand ai numar mare de pasari, greu de gestionat.
Cand ai infestare de acest gen, severa, de regula se aplica o schema diferita, initial cu doze mai mici si repetate si abia apoi doza intreaga.

#3471
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,218
  • Înscris: 24.05.2006

 vdingo11, on 15 noiembrie 2018 - 11:10, said:


Am citit pe net si am vazut ca usturoiul ar fi eficient. Am dat jumatate de catel la gaina si 1,5 catel la curcan.
Vreau sa va mai intreb ceva: gand o pasare elimina ascardia fara tratament inseamna ca este plina de ei? Pot fi exterminati acesti viermi fara interventia omului, in sensul sa moara toti de la sine?

 NOSZTALGIA, on 15 noiembrie 2018 - 19:44, said:

Incearca cu boia iute de ardei, un plic la 5 l de apa ,ii arde pe viermii intestinali,testat de mine cu succes atit la gaini, cat si la curcan

Propun sa mutati topicul la FUN Posted Image

#3472
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005

 parintele, on 16 noiembrie 2018 - 18:42, said:

Este imposibil sa deparazitezi curcanii de 3 ori si sa elimine viermi, semn ca infestarea dureaza de mult timp si e severa.
Ca de fiecare data apreciez foare mult opinia ta.
Cele trei tratamente le-am aplicat ca si preventie in conditiile in care nu vazusem nimic in gainat (de la 2 luni daca nu ma insel aproximativ 1 /luna)
Tratamentul a fost facut cu vermizol F10.
Cum ar fi trebuit sa tratez preventiv si de cate ori in conditiile in care pana acum nu am vazut viermi? De ce crezi ca am gresit?

#3473
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,060
  • Înscris: 17.03.2005
Nu stiu cu ce ai gresit insa e evident ca ai facut-o de vreme ce ai probleme.
Doza prea mica, administrare la gramada cu pasari care nu si-au primit doza( nu prea vad cum ca ai folosit comprimate) nu ai dat nr de doze consecutive( de regula 2 zile), etc.
Nu am vazut pana acum deparazitare facuta corect care sa nu elimine limbricii
De asemenea, se deparaziteaza tot fara exceptii si se.face curatenie in adaposturi...daca tu lasi surse pe langa pasari azi deparazitezi si peste ceva vreme esti ca inainte.


#3474
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005
In primul rand multumesc

 parintele, on 18 noiembrie 2018 - 14:13, said:

Doza prea mica, administrare la gramada cu pasari care nu si-au primit doza( nu prea vad cum ca ai folosit comprimate) nu ai dat nr de doze consecutive( de regula 2 zile), etc.
Doza prea mica nu a fost, comprimatele au fost date individual 2 zile consecutiv ca in prospect. Legat de doza si modul de administrare iti garantez ca nu am gresit dar evident undeva este o scapare
Din ce ai mai spus posibil sa fi gresit in doua privinte:
1. am tratat curcile dar nu si puii (au fost deparazitati 1 singura data dar nu in acelasi timp)  - erau despartiti printr-un gard de plasa fara a avea access unii la altii. Posibil sa se infecteze de la unii la altii daca nu au contact direct?
2. ai spus asa: "se.face curatenie in adaposturi...daca tu lasi surse". Te referi in a elimina tot gainatul sau la dezinfectie? Daca este vorba doar de curatenie le fac curatenie zilnic, dar in locul unde dorm noaptea le pun pe jos niste cartoane pe care dimineata le curat si le puneam la uscat. Imi vine usor sa pastrez uscat pentru noapte si lucrez si repede dimineata cand sunt pe fuga.

Te mai rog ceva: spune-mi te rog cum ar trebui sa tratez corect preventiv pentru viermi curcanii si puii. De la ce varsta se incepe si de cate ori se repeta pana la varsta de 4-6 luni. Chiar nu stiu cum se face ca la carte si administrez cand sunt probleme.

Edited by vdingo11, 19 November 2018 - 08:48.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate