Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Cresterea pasarilor la modul general - numai aici (!)

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3636 replies to this topic

#343
ouaverzi

ouaverzi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 16.04.2010
dorel, chiar nu crezi?

maine o sa postez poze cu ouale

#344
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Posthoria66, on 21st April 2010, 18:22, said:

:roflmaofast:
Dorele, daca iese un reptiloi extraterestru, te lasam pe tine sa-i fii nas, si sa-i pui numele !

...

Si in cinstea ta o sa-i zicem...Dorelozaur !

#345
ouaverzi

ouaverzi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 16.04.2010

View Posthoria66, on 21st April 2010, 18:22, said:

:roflmaofast:
Dorele, daca iese un reptiloi extraterestru, te lasam pe tine sa-i fii nas, si sa-i pui numele !

Mai oameni buni, nu e deca^t o usoara tulburare genetica de sintetizare a unor pigmenti la nivelul oviductului... Asa cum se intampla si la rata, care face ouale de culoarea ... "ou de rata" !
Horia, tulburarea genetica se refera la ou sau la gaina?

#346
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Posthoria66, on 21st April 2010, 18:17, said:

Intrebarea 1: Care sunt mai putin daunatoare omului ?
Intrebarea 2: De ce organizatiile ecologice (gen "greenpeace") militeaza impotriva plantelor modificate genetic (care - atentie ! - nu au fost pa^na acum demonstrate a fi daunatoare omului), si n-au nimic de spus  in privinta cultivarii plantelor nemodificate genetic, care necesita mari cantitati de pesticide, pesticide care au fost pe deplin demonstrate a fi daunatoare omului, nu numai prin poluarea solului, apei  si a vegetalelor respective, dar si prin poluarea aerului pe parcursul intregului proces de productie ?
Intrebarea 3: daca eu as fi un mare concern producator de pesticide, mi-ar conveni dezvoltarea plantelor modificate genetic (care nu mai au nevoie de pesticide) ?
Intrebarea 4: daca as fi acel mare concern producator de pesticide, as face tot posibilul sa creez si sa sustin financiar "factori de opinie" impotriva cultivarii de plante modificate genetic ?
Intrebarea 5: daca as fi un mare concern producator de pesticide, as investi sume mari in studii de cercetare care sa identifice efectele negative ale plantelor modificate genetic asupra omului si animalelor ?
Intrebarea 6: de ce nu s-au descoperit astfel de efecte nocive, inca ? Fiindca nu s-a studiat suficient ? Ciudat, cand de aceste raspunsuri (de preferinta pozitive) depinde existenta si rentabilitatea marilor concerne chimice ale lumii, nu s-a reusit sa se raspunda pozitiv, pa^na acum ...
Intrebarea 7: de ce un grup de state cum e UE nu fac cercetari pentru combaterea daunatorilor cu subs. naturale, ca sa nu mai fie nevoie de pesticide si de OMG-uri? Industria farmaceutica face cercetari cu subs obtinute din insecte si plante de prin jungla sau de unde mai gasesc, le baga in medicamente(dar tin secret de unde le-au gasit) si castiga o groaza de bani! Parerea mea e ca in natura exista remedii la toate, totul e sa le gasesti!

View Postouaverzi, on 21st April 2010, 18:22, said:

dorel, chiar nu crezi?

maine o sa postez poze cu ouale
Daca nu gaseam poze pe net, nu credeam, dar asa cred!

#347
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postouaverzi, on 21st April 2010, 18:31, said:

Horia, tulburarea genetica se refera la ou sau la gaina?

La gaina, tata, la gaina, ca ea sintetizeaza coaja, la nivelul oviductului propriu... Da' e foarte posibil sa se transmita si la descendenti.

View Postdorel232004, on 21st April 2010, 18:33, said:

Intrebarea 7: de ce un grup de state cum e UE nu fac cercetari pentru combaterea daunatorilor cu subs. naturale, ca sa nu mai fie nevoie de pesticide si de OMG-uri? Industria farmaceutica face cercetari cu subs obtinute din insecte si plante de prin jungla sau de unde mai gasesc, le baga in medicamente(dar tin secret de unde le-au gasit) si castiga o groaza de bani! Parerea mea e ca in natura exista remedii la toate, totul e sa le gasesti!
...

Da, dar sa stii ca si acele substante "naturale", daca s-ar descoperi, tot costa bani. Pe cand OMG-eu'  n-are practic nevoie de asa ceva ...

#348
ouaverzi

ouaverzi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 16.04.2010

View Posthoria66, on 21st April 2010, 18:35, said:

La gaina, tata, la gaina, ca ea sintetizeaza coaja, la nivelul oviductului propriu... Da' e foarte posibil sa se transmita si la descendenti.
Merci

daca se transmite, o pun de o "ferma verde"

#349
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Posthoria66, on 21st April 2010, 18:37, said:

Da, dar sa stii ca si acele substante "naturale", daca s-ar descoperi, tot costa bani. Pe cand OMG-eu'  n-are practic nevoie de asa ceva ...
Asa e, dar nici nu se inmulteste! Deci la inceput iti dau ieftin, pana nu mai ai seminte (din cele vechi) si dupa aia le vand cu greutatea lor in aur! Daca vrei! Daca nu, rabda de foame! Si ca sa-ti dea te si pun sa te apleci invers sau sa te lasi in genunchi!

View Postouaverzi, on 21st April 2010, 18:38, said:

Merci

daca se transmite, o pun de o "ferma verde"
Nu stiu cat de mult s-ar vinde asa ceva! Ca o curiozitate, sigur, dar ca sa mananci, cred ca lumea ar fi reticenta!

#350
ouaverzi

ouaverzi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 16.04.2010

View Postdorel232004, on 21st April 2010, 18:44, said:

Nu stiu cat de mult s-ar vinde asa ceva! Ca o curiozitate, sigur, dar ca sa mananci, cred ca lumea ar fi reticenta!


:confuzzled:
multzam de incurajare

#351
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Intre timp nu mai ai nici albine!

#352
ouaverzi

ouaverzi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 16.04.2010
ma duc sa-mi omor gaina, omor cocosul, si ma lepad de satana

#353
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postouaverzi, on 21st April 2010, 18:48, said:

:confuzzled:
multzam de incurajare
Nu am vrut sa te deprim, e doar o parere! Dar vezi, poate e alta cauza si o descoperi si mergand pe aceeasi cale poate mai faci vreo 2 culori, ca atunci cred ca ai dat lovitura!

Acum (gluma, ca nu prea as crede), daca s-ar oua cu steagul americii pe ele cred ca ai vinde mii de milioane de oua! Ai vinde si la "unii" si la "altii" si numai pe "parai"!

#354
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Ce a spus azi la stiri: daca vinzi la taraba nu mai poti doar cu certificat de producator ci trebuie sa ai PFA, sa ai stampila, sa declari veniturile si sa platesti impozit! Cica e o ordonanta de urgenta de anul trecut!

#355
asifilip

asifilip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 26.01.2005
ce prostie!! ar trebui sa facem ceva, adica nu mai poate taranul sa vanda patrunjel si oua decat cu PFA!

#356
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postasifilip, on 21st April 2010, 22:55, said:

ce prostie!! ar trebui sa facem ceva, adica nu mai poate taranul sa vanda patrunjel si oua decat cu PFA!
Parerea mea e ca o amana, ca se bulverseaza toata piata!

#357
Pelasg

Pelasg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 15.04.2007

View Postouaverzi, on 21st April 2010, 17:52, said:

nu
eu sunt din Cluj
am vazut pe net, pe cel din Banat, Croatia si Mexic mi se pare

Da, la culoare sunt ca cele de pe net de la tipul din banat

Poate au ceva legatura cu rasa Araucana. Acestea fac ouale verzui:

http://www.backyardc...-441-496327.jpg

Deasemenea rasa Marans, face ouale maro- rosiatice:

http://www.backyardc...4158-908647.jpg

#358
cactus4monck

cactus4monck

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 11.01.2010

View Postouaverzi, on 21st April 2010, 18:51, said:

ma duc sa-mi omor gaina, omor cocosul, si ma lepad de satana
Nu e cazul sa omorati pe nimeni :lol: Exista in Anglia in special, niste oua numite Easter Eggs care provin de la gaini ce nu sunt rasa pura dar au un stramos de Araucana si fac oua de toate culorile, in nuante diferite de verde si albastru. Sa nu credeti ca albastrul este chiar inchis , este mai degraba un bleu, dar ouale sunt foarte cautate, in primul rand din cauza culorii si in al doilea rand din cauza faptului ca toate ouale ce provin din Araucane au un continut scazut de colesterol. Deci, nu le omorati  :nonobad: ci incercati sa le inmultiti ca veti avea succes cu ele. :rolleyes:
Bafta!

#359
ouaverzi

ouaverzi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 16.04.2010

View Postcactus4monck, on 22nd April 2010, 09:01, said:

Nu e cazul sa omorati pe nimeni :lol: Exista in Anglia in special, niste oua numite Easter Eggs care provin de la gaini ce nu sunt rasa pura dar au un stramos de Araucana si fac oua de toate culorile, in nuante diferite de verde si albastru. Sa nu credeti ca albastrul este chiar inchis , este mai degraba un bleu, dar ouale sunt foarte cautate, in primul rand din cauza culorii si in al doilea rand din cauza faptului ca toate ouale ce provin din Araucane au un continut scazut de colesterol. Deci, nu le omorati  :nonobad: ci incercati sa le inmultiti ca veti avea succes cu ele. :rolleyes:
Bafta!

Multzam fain de incurajare.

gaina se pare a fi din rasa brahma albastru

View Postcactus4monck, on 22nd April 2010, 09:01, said:

Nu e cazul sa omorati pe nimeni :lol: Exista in Anglia in special, niste oua numite Easter Eggs care provin de la gaini ce nu sunt rasa pura dar au un stramos de Araucana si fac oua de toate culorile, in nuante diferite de verde si albastru. Sa nu credeti ca albastrul este chiar inchis , este mai degraba un bleu, dar ouale sunt foarte cautate, in primul rand din cauza culorii si in al doilea rand din cauza faptului ca toate ouale ce provin din Araucane au un continut scazut de colesterol. Deci, nu le omorati  :nonobad: ci incercati sa le inmultiti ca veti avea succes cu ele. :rolleyes:
Bafta!


incec sa trimit o pozaAttached File  20042010_003.jpg   198.13K   137 downloads

Attached File  21042010_002.jpg   139.36K   122 downloads

#360
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
In prima poza sunt gainile, dar in a 2a ce sunt? Oua pe fundal albastru?

Trebuia sa le expui pe fond alb, in nici un caz albastru, ca sa iasa in evidenta nuanta albastruie la oua! Asa nuanta de albastru inchis din fundal da impresia ca ouale sunt albe!

Edited by dorel232004, 22 April 2010 - 08:44.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate