Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Statiunea Slanic Moldova

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
radu4us

radu4us

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 23.07.2008
Ciudat lucru.... nu inteleg motivele pentru care Slanic Moldova este voit omisa sau uitata atunci cand vine vorba despre destinatii pentru vacante.

Poate imi explica si mie cineva.

Edited by radu4us, 20 July 2009 - 21:28.


#2
serbard

serbard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 12.05.2004
Chiar in acest weekend am fost (pt prima data) la Slanic Moldova si am fost absolut impresionat de cat de curat si frumos se prezinta turistilor acest orasel-statiune. Are aproape 200 de ani de istorie, cladiri frumoase, construite la inceput de secol XX si care arata f bine, plus un cadru natural de invidiat. Raul Slanic trece prin statiune, si exista un fel de faleza care insoteste traseul raului pe mai multe sute de metri, un loc minunat de plimbare.
Preturile mi s-au parut absolut ok, atat la cazare (desi cu greu am mai gasit un loc, fiind si Zilele Slanicului in acest weekend) cat si la mancare. Sunt si pensiuni mai scumpe, dar in general cu sub 100 RON/noapte gasesti multe oportunitati de cazare. Recomand pensiunea Montana, de la intrarea in statiune.
Parculetul central e super ingrijit, si se vede ca in ultima vreme au inceput sa fie bagati bani seriosi in amenajari. Slanicul e statiunea cu cea mai mare crestere a nr de turisti in ultimul an (+34%), fata de cele de pe valea Prahovei care inregistreaza scaderi si de 50%! E situata in inima Moldovei, usor accesibila, drumul ca in palma pana acolo, zau ca merita! Noi abia asteptam sa revenim.[/color][/b][/size][/font]

Edited by me_and_myself, 22 July 2009 - 19:03.


#3
kNp

kNp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,494
  • Înscris: 01.09.2006
bun. probabil e cum zici cu cea mai mare crestere dar asta pentru ca turismul a fost mort acolo in ultimii ani. in afara de parcul ala nu prea ai ce face acolo. se fac tratamente dar majoritatea turistilor sunt pensionari cu bilet de tratament. fa o vizita prin hoteluri sa vezi ce conditii ofera . una peste alta merita sa mergi acolo doar pentru liniste in rest chiar nu ai ce face

#4
lumiandrei

lumiandrei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 09.08.2008
Si eu va invit in statiunea Slanic Moldova, de care am fost placut impresionata!
Cum sa nu ai ce face?
Admiri peisajul si respiri ozon si cura cu ape ,salina de la Targu Ocna,drumetii si...am vazut si tineri care se distrau la club
Soselele...nu puteam sa-mi inchipui ca se poate asa ceva in RO!

#5
serbard

serbard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 12.05.2004
knp, e oarecum adevarat ce spui. Nu sustin ca e o statiune de fite, cu cluburi trendy, sau restaurante scumpe. Sunt multi pensionari cu bilete de tratament (si intr-adevar hotelurile de stat arata jalnic), dar am vazut si extrem de multi tineri, familii cu copii, e pur si simplu o statiune normala, si ca preturi, si ca turisti. Adik exact ceea ce imi doream pt 2 zile: aer curat (in primul sau al doilea razboi mondial nemtii si-au stabilit cartierul general pe Moldova fix in aceasta zona, pentru ca masuratorile lor au dovedit ca e cel mai curat aer din Europa), padure superba, trasee montane accesibile, si o senzatie de ...plaisir de vivre.
Cu impresia asta am ramas.

#6
crst_g

crst_g

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,167
  • Înscris: 27.06.2006
statiunea are potential foarte mare, trebuie doar ceva interes si bani investiti. se zvonea ceva de o partie de ski, acum ~1 an, dar vad ca s-a cam stins zvonul. intr-adevar, a fost retusat parcul, dar tot o statiune batraneasca ramane, deocamdata. :)

#7
jayjay18

jayjay18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 09.07.2007

View Postserbard, on 23rd July 2009, 21:46, said:

knp, e oarecum adevarat ce spui. Nu sustin ca e o statiune de fite, cu cluburi trendy, sau restaurante scumpe. Sunt multi pensionari cu bilete de tratament (si intr-adevar hotelurile de stat arata jalnic), dar am vazut si extrem de multi tineri, familii cu copii, e pur si simplu o statiune normala, si ca preturi, si ca turisti. Adik exact ceea ce imi doream pt 2 zile: aer curat (in primul sau al doilea razboi mondial nemtii si-au stabilit cartierul general pe Moldova fix in aceasta zona, pentru ca masuratorile lor au dovedit ca e cel mai curat aer din Europa), padure superba, trasee montane accesibile, si o senzatie de ...plaisir de vivre.
Cu impresia asta am ramas.
exemple te rog...

#8
RealTime

RealTime

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.07.2008
Am fost de 2 ori in Slanic Moldova in excursie si mi s-a parut superb.N-am mai vrut sa plec de acolo.
Vara asta vreau sa ma duc din nou dar cu familia, si as ruga daca stie cineva un mijloc de transport pana acolo, de preferat cu trenul, din Iasi, sau daca e mai profitabil sa merg cu masina.
Si daca stie cineva un loc de cazare sub un milion pe noapte,am cautat si am gasit destul de ieftin dar niciodata nu am avut incredere in preturile mici si mereu am vrut sa ma asigur asa ca daca cineva a fost si stie va rog sa imi ziceti.Va multumesc. :)

#9
BTU

BTU

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 13.02.2008
Eu stau aproape de Slanic si pot sa va spun ca sunt multi turisti care vin sa stea cu cortul,de pe la Galati,Braila etc.
De vizitat intradevar nu prea ai ce,dar pentru relaxare e alegerea perfecta,plus ca sunt izvoarele cu apa pentru diferite boli.

#10
kNp

kNp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,494
  • Înscris: 01.09.2006

View PostRealTime, on 24th July 2009, 15:49, said:

Am fost de 2 ori in Slanic Moldova in excursie si mi s-a parut superb.N-am mai vrut sa plec de acolo.
Vara asta vreau sa ma duc din nou dar cu familia, si as ruga daca stie cineva un mijloc de transport pana acolo, de preferat cu trenul, din Iasi, sau daca e mai profitabil sa merg cu masina.
Si daca stie cineva un loc de cazare sub un milion pe noapte,am cautat si am gasit destul de ieftin dar niciodata nu am avut incredere in preturile mici si mereu am vrut sa ma asigur asa ca daca cineva a fost si stie va rog sa imi ziceti.Va multumesc. :)

da gaseti linistit camera cu 2 paturi cu mai putin de un milion pe noapte ,anul trecut in octombrie am fost la un hotel (nu ii retin numele ca am fost la o nunta) si a fost 60 sau 80 de lei camera cu 2 paturi.

@ serbard - am si spus ca pentru linsite si aer curat e foarte frumos . am spus ca nu ai ce face altceva .

@ lumiandrei - Si eu va invit in statiunea Slanic Moldova, de care am fost placut impresionata!
Cum sa nu ai ce face?
Admiri peisajul si respiri ozon si cura cu ape ,salina de la Targu Ocna,drumetii si...am vazut si tineri care se distrau la club
Soselele...nu puteam sa-mi inchipui ca se poate asa ceva in RO!

admiri peisajul si respiri ozon. cura cu ape? ai facut sau doar ai auzit. eu unu nu le-as face la ce conditii sunt . car despre drumetii ce obiective ai in apropiere?

nu ma intelegeti gresit, mi-a placut si mie mult ca e linsite si frumos dar atat. acolo daca s-ar investi bani ar iesi ceva super dar asa pot enumera o multime de locuri de la noi care ar fi mult mai frumoase cu niste investitii

Edited by kNp, 24 July 2009 - 23:20.


#11
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Poze din Slanic

Attached Files


Edited by zuv, 25 July 2009 - 14:08.


#12
lumiandrei

lumiandrei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 09.08.2008
ai trasee usoare: Cheile Slanicului,unde ai si apele minerale;300 scari(1 ora);Traseul La cruce; Muntele Bolovanu cu BIserica Stefan cel Mare si sfant; Salina Targu -Ocna si mai sunt ....
Eu nu am avut timp intr-o saptamana
Da , am facut cura cu ape si sunt Ok!
Daca gasesc foto cu hoteleu Dobru ,e foarte frumos!...

#13
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,639
  • Înscris: 07.10.2005
Am fost de cateva ori in ultimii ani la Slanic Moldova, este ok daca vreti relaxare, liniste si aer curat si nu super distractii sau galagie. Ce nu mi-a placut ultima data cand am fost: zona izvoarelor minerale era in paragina(arata mai rau decat la alte vizite).

Este pacat ca nu se investeste mai mult in zona aia pentru ca e o zona foarte frumoasa si ar putea sa arate mult mai bine.

S-a intamplat sa avem "bafta" sa intram sa mancam la un restaurant mai rasarit din zona parcului unde am asteptat mancarea mai bine de 1 ora pentru ca era un singur angajat care era si ospatar si bucatar.

#14
devara

devara

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 16.08.2009
A stat cineva la Eurovacanta în Slanic Moldova? Cum e? Baza de tratament am vazut ca nu au. Dar cum e cu serviciile spa- sauna, piscina altceva?

#15
lumiandrei

lumiandrei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 09.08.2008
Nu iti recomnad Eurovacanta!Se plangeau de mancare proasta si servicii ..iok

#16
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
nu eurovacanta!!
sunt patit!
am pierdut o ora pt un mic dejun amarat si mai multe.

incearca la dobru.

#17
kykyta

kykyta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 21.06.2010
intr-adevar. e frumos la slanic! si peisajul si mai ales drumul pana acoo, k asta e o mare pb azi la noi in tara. vine muuuuuulta lume cu cortul acolo, e minunat. ai padure si te poti plimba in natura cat doresti. poti vizita si salina, care e minunata. ce tot vrrem atatea investitii? k dara e prea modern iar nu ne placem. important e sa fie drumurile bune pana acolo, sa ai unde te caza si sa ai parte de privelisti frumoase, iar la slanic moldova o sa le gasesti pe toate!  :thumbup:

#18
alex_silva

alex_silva

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 12.01.2009
eu plec vineri la slanic moldova cu sotia si fetita de 6 ani. mergem pt relaxare, pt aerul curat si pt traseul usor (300) pe care sa-l poata efectua si fetita. am fost anul trecut la durau si trasey\ul l-am facut cu fetita in spate dupa 10 minute de la plecare :)). desigur avem in plan si vizita la salina. revin cu impresii si foto.

PS: recomandari pt o pensiune cu spatiu de joaca?:D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate