Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Trasnet sau....

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#19
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007
Ah, deci nu e o suma foarte mare, 2-3-4 milioane zic eu ca e ok, dat fiind ca e o instalatie care iti poate salva viata :D

#20
el-dan

el-dan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 06.05.2006
O sa apelez la o firma specializata in asa ceva.Daca nu gasesc atunci ma apuc eu sa fac.As fi facut chiar de azi,dar am treburi de rezolvat .
Cred ca o sa pun totusi vreo doua paratraznete.Unul pe casa si altul la o distanta de vreo 30 de m.
Acum ca m-am ars  suflu si-n iaurt :)

PS:Casa e de lemn pentru ca e casa de vacanta.

#21
accelerator

accelerator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,146
  • Înscris: 20.03.2007
Puneti unul in varful casei pe horn unul singur, e de ajuns.


Ce s-a intamplat de fapt, sarcina adusa de fulger ce ti-a aterizat pe casa s-a scurs in pamant prin aer. Aerul are permitivitate electrica aproximativ 1, pe cand lemnul are cam 3, deci aerul conduce eletricitatea mai bine decat lemnul, sau cu alte cuvinte lemnul are o rezistenta mai mare. Deci a fost un curent scurs prin aer, fapt care a facut ca toate circuitele expuse sa fie arse.
Daca circuitul s-ar fi aflat intr-o incinta conductoare ar fi fost protejat.

Edited by accelerator, 22 July 2009 - 14:24.


#22
unbeliver

unbeliver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 29.11.2007

View Postaccelerator, on 22nd July 2009, 15:23, said:

Ce s-a intamplat de fapt, sarcina adusa de fulger ce ti-a aterizat pe casa s-a scurs in pamant prin aer.

Nu i-a aterizat fulgerul pe casa. Daca ii lovea casa lua foc si... nu era bine de loc. Fenomenul datorita caruia i s-au ars circuitele e cel pe care l-am expus mai devreme.

View Postaccelerator, on 22nd July 2009, 15:23, said:

Puneti unul in varful casei pe horn unul singur, e de ajuns.
Nu cred ca e deloc bine sa isi puna paratrasnetul pe casa de lemn. Ideea ar fi sa il puna cumva mai departe de casa pentru ca daca fulgerul va lovi in apropierea casei se va repeta fenomenul si la fiecare furtuna va trebui sa isi ia un calculator nou.

#23
accelerator

accelerator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,146
  • Înscris: 20.03.2007
Nu e vorba de nici un camp magnetic variabil in timp, e camp electric. Nu e vorba de inductie

Daca paratrasnetul e legat cu platbanda la pamant n-o sa se intample ce s-a intamplat. Daca se construieste un paratrasnet langa casa acesta trebuie sa fie mai inalt decat casa pentru a fi util.

#24
unbeliver

unbeliver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 29.11.2007

View Postaccelerator, on 22nd July 2009, 16:02, said:

Nu e vorba de nici un camp magnetic variabil in timp, e camp electric. Nu e vorba de inductie

Daca paratrasnetul e legat cu platbanda la pamant n-o sa se intample ce s-a intamplat. Daca se construieste un paratrasnet langa casa acesta trebuie sa fie mai inalt decat casa pentru a fi util.

Fulerul reprezinta un fenomen de conductie. Deci avem un curent (mare). Curentul acesta da nastere unui camp magnetic in jurul sau (legea circuitului magnetic). Campul acesta magnetic este puternic variabil in timp deoarce curentul acela a aparut brusc. Conform legii inductiei electromagnetice campurile magnetice variabile in timp dau nastere unor tensiuni electrice pe curbe inchise. Tensiunile acelea sunt mari deoarece campul magnetic variaza repede in timp.

Deci daca domnul se va hotari sa isi puna paratrasnet pe o casa de lemn (care nu are un schelete metalic) la fiecare furtuna va atrage toate fulgerele din zona spre casa lui fulgere ce vor da nastere unor tensiuni electrice prin toata casa. Cu alte cuvinte are toate sansele sa se elecrocuteze stand in propia casa doar pentru ca are o bratara sau un ceas pe mana.

Daca nu am explicat bine mai intrebati-ma si voi reformula :)

Edited by unbeliver, 22 July 2009 - 16:22.


#25
accelerator

accelerator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,146
  • Înscris: 20.03.2007
Adica nu curentul initial perturba aparatele ci curentul generat de campul magnetic generat de campul initial. Hai ca esti tare!

In felul asta vor fi create n diferente de tensiune care vor crea n curenti care vor crea n campuri magnetice si a carui variatie va crea bineinteles a n+1-a diferenta de tensiune. Cineva sa opreasca aceasta masinarie diabolica  :lol: eu vreau sa cobor

edit: @El-dan, reteaua electrica din casa a functionat dupa eveniment?

Edited by accelerator, 22 July 2009 - 20:11.


#26
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
Din ce-mi aduc aminte chestia cu fulderul e cam asa: Norii se izbesc intre ei => electricitate statica. Cei pozitivi si cu pamantul nu pot sa se descarce, se ionizeaza aerul si => plasma, adica aer cu rezistenta scazuta si voila fulgeru.

#27
unbeliver

unbeliver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 29.11.2007

View Postaccelerator, on 22nd July 2009, 20:44, said:

Adica nu curentul initial perturba aparatele ci curentul generat de campul magnetic generat de campul initial.
Te-ai prins!

View Postaccelerator, on 22nd July 2009, 20:44, said:

Hai ca esti tare!
Sunt OK...

View Postaccelerator, on 22nd July 2009, 20:44, said:

In felul asta vor fi create n diferente de tensiune care vor crea n curenti care vor crea n campuri magnetice si a carui variatie va crea bineinteles a n+1-a diferenta de tensiune. Cineva sa opreasca aceasta masinarie diabolica  :lol: eu vreau sa cobor
Asta-i viata ce sa-i faci. Nu-ti place modelul matematic bate-l pe Maxwell. El a inventat legile

#28
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,104
  • Înscris: 25.02.2007
Ia sa vedem ce-mi mai amintesc din generala..
So. Inainte de fulger, avem sarcinile electrice. Care se fac.. cum se fac (am inteles ca inca se dezbate modul cum apar, dar faptul ca apar e acceptat in general).
Cand sarcinile astea depasesc.. 3 sau 30 milioane de volt/metru parca.. pac si ionizarea si descarcarea.
Cand apare descarcarea, avem anularea campului electrostatic format.
Anularea asta se face prin traseul ionizat, pe unde circula electronii de capu' lor, adica rezistenta mica. Se poate considera fulgerul ca un conductor prin care trece un curent impresionant.
So. Avem pana acum o schimbare de camp electric si o schimbare de camp magnetic in jurul fulgerului. Daca mai punem ca fulgerul e de fapt o turma de fulgere (zeci de fulgere care se succed rapid pe acelasi traseu), avem o veritabila sursa de camp electromagnetic.
Amu. De la milioane de volti pe metru la milioane de amperi prin fulger.. e un eveniment electric impresionant :)
O scula poa' sa crape si la colapsul campului electric (prin variatia de rezistenta electrica in care exista scula) dar si la aparitia trenului de impulsuri creat de fulgerele repetate (serios, cica-s o turma de ele cand bubuie 1 data).
Amu, energiile astora sunt oarecum similare. Distributia lor difera insa. Campul electrostatic e intr-un volum maricel, deci densitatea energetica e mica, campul magnetic e in jurul fulgerului si are densitatea energetica mare.
Consider ca in proximitatea unui fulger sculele se prajesc aproape sigur, cele din campul electrostatic crapa si ele.. da' mai rar asa. Tre' sa fie finutse rau.

In cazul nostru, consider ca damage-ul produs la el a fost dat de proximitatea fulgerului.

Edited by theMisuser, 22 July 2009 - 21:15.


#29
accelerator

accelerator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,146
  • Înscris: 20.03.2007
Unbeliever, nu Maxwell le-a inventat, el a sintetizat toate legile electromagnetismului in 4 ecuatii mari si late. Cei care au contribuit la  descoperirea lor au fost  mai multi: Ampere, Coulomb, Gauss, Faraday, etc

Inductia elmg ar creea diferenta de tensiune tot pe directia fulgerului si in mod normal ar fi o succesiune de fulgere mai mici ce urmeaza dupa fulgerul initial, ceea ce nu se observa. Oricum daca sunt anumiti curenti secundari acestia sunt de intensitate mult secundara fata de cel initial si nu pot fi cauza avariilor produse.

#30
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007

View PostGady_paul, on 22nd July 2009, 19:53, said:

Din ce-mi aduc aminte chestia cu fulderul e cam asa: Norii se izbesc intre ei => electricitate statica. Cei pozitivi si cu pamantul nu pot sa se descarce, se ionizeaza aerul si => plasma, adica aer cu rezistenta scazuta si voila fulgeru.

Esti varza. :lol: Chestia cu izbitul norilor se spune copiilor de gradinita cand n-ai chef sa ii inveti fizica. Norii de furtuna sunt compusi in mare parte din gheata, mai exact ace de gheata (posibil totusi si apa lichida). Aceste particule, respectiv acele de gheata si picaturile de apa sunt supuse la forte de frecare intre ele si cu aerul, de unde rezulta o incarcare electrostatica. Fenomenul propriu-zis este mult mai mare decat crezi tu, planeta insasi actioneaza ca un mare "nor", avand si ea diverse incarcari electrice, astfel ca, in timpul unei furtuni, un fulger poate lovi si de jos in sus (nu aveti cum sa ma contraziceti ca am prins pe camera). De fapt este destul de simplu, unde apare cea mai scurta cale de la + la - rezulta fulger, fie ca e nor-nor, nor-pamant, pamant-nor. Fulgere se mai produc si din norii mari de fum de la incendii si explozii vulcanice, ca urmare a aceleasi incarcari electrostatice, creata in urma frecarii dintre particulele norului.

#31
el-dan

el-dan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 06.05.2006
Reteaua electrica functioneaza , dupa eveniment ,dar am uitat sa  zic ca in timpul evenimentului un bec a explodat  desi nu mai exista tensiune de la retea.

#32
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,104
  • Înscris: 25.02.2007

View Postel-dan, on 23rd July 2009, 11:12, said:

un bec a explodat  desi nu mai exista tensiune de la retea.
Apai asta-i EMP toata ziua.

#33
accelerator

accelerator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,146
  • Înscris: 20.03.2007
E campul eletric al fulgerului care a indus in conductori curenti destul de mari care sa arda aparatura. Cred ca becul care s-a ars ori a prins o zona mai puternic incarcata electrostatic, sau avea intrerupaturul pus pe ON, ma gandesc

#34
unbeliver

unbeliver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 29.11.2007

View Postaccelerator, on 22nd July 2009, 23:26, said:

Unbeliever, nu Maxwell le-a inventat, el a sintetizat toate legile electromagnetismului in 4 ecuatii mari si late. Cei care au contribuit la  descoperirea lor au fost  mai multi: Ampere, Coulomb, Gauss, Faraday, etc
Da ma da... Era o gluma. Cum o fi...  Nu le-a inventat Maxwell . Nu conteaza.

View Postaccelerator, on 22nd July 2009, 23:26, said:

Inductia elmg ar creea diferenta de tensiune tot pe directia fulgerului si in mod normal ar fi o succesiune de fulgere mai mici ce urmeaza dupa fulgerul initial, ceea ce nu se observa. Oricum daca sunt anumiti curenti secundari acestia sunt de intensitate mult secundara fata de cel initial si nu pot fi cauza avariilor produse.
Frate! Nu stii ce vorbesti. Mai invata ceva electromagnetism si pe urma vino cu o opinie.

Si nu mai da sfaturi de genul pune-ti paratrasnetul pe hornul casei si leaga-l cu platbanda la pamant ca pui vietile oamenilor in pericol. Daca nu esti stapan pe domeniu abtinete de la sfaturi pe situatii critice de genul acesta.

Am spus si o mai spun: daca cineva are nevoie de un paratrasnet sa isi caute om priceput domeniul acesta si  sa se documenteze bine (ca nu stii niciodata peste ce fel de "expert" dai).

Edited by unbeliver, 23 July 2009 - 16:55.


#35
accelerator

accelerator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,146
  • Înscris: 20.03.2007
"Frate! Nu stii ce vorbesti. Mai invata ceva electromagnetism si pe urma vino cu o opinie."

Vad ca nu mai ai argumente si incepi sa devii personal. Unde au loc descarcarile secundare care apar ca urmare a tensiunii electromotoare induse de cp magnetic al fulgerului? Da-mi o dovada ca nu vorbestii prostii si sunt dispus sa iti inghit teoria.

Hai sa nu te mai framanti in zadar, uite niste poze

Attached Files



#36
unbeliver

unbeliver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 29.11.2007

View Postaccelerator, on 23rd July 2009, 21:50, said:

"Frate! Nu stii ce vorbesti. Mai invata ceva electromagnetism si pe urma vino cu o opinie."

Vad ca nu mai ai argumente si incepi sa devii personal. Unde au loc descarcarile secundare care apar ca urmare a tensiunii electromotoare induse de cp magnetic al fulgerului? Da-mi o dovada ca nu vorbestii prostii si sunt dispus sa iti inghit teoria.

Hai sa nu te mai framanti in zadar, uite niste poze
http://www.lightning..._et_al_2008.pdf Ca sa vezi ce curenti apar in conductori si la ce distante.

Si casa din imagine nu e din lemn.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate