Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Cupare urechi

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
parul

parul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 11.01.2009
Salut!
Am un pittbull si as dori sa-i cupez urechile, am auzit ca e o lege impotriva acestui fapt, stie cineva ceva?
Multumesc.

#2
malone6x6

malone6x6

    Active thinker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,651
  • Înscris: 09.02.2005
Da, e ilegal.

LE: l-ai inregistrat, btw?

Edited by malone6x6, 19 July 2009 - 13:48.


#3
parul

parul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 11.01.2009
Inca nu l-am inregistrat, daca il declar pitbull s-ar putea sa mi-l castreze si nu imi convine. Il voi inregistra ca amstaff si totusi doresc sa ii cupez urechile, le are foarte foarte mari.

#4
Cristi_v10

Cristi_v10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 14.07.2009
Cu toate ca e ilegal sunt multi veterinari care ar putea sa le cupeze,doar ca trebuie unul care le face bine !

#5
parul

parul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 11.01.2009
Asta caut si eu insa fiind ilegal nu am siguranta ca va iesi bine. Daca stie cineva unde m-as putea duce(in Bucuresti) un p.m. mi-ar fi de mare ajutor.
Multumesc!

#6
tutter08

tutter08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 10.06.2008

 parul, on 18th July 2009, 23:21, said:

Salut!
Am un pittbull si as dori sa-i cupez urechile, am auzit ca e o lege impotriva acestui fapt, stie cineva ceva?
Multumesc.


STAI LINISTIT, LA NOI INCA NU S-A APROBAT LEGEA CU CUPATUL URECHILOR. EU ANUL TRECUT PRIN NOIEMBRIE I-AM CUPAT URECHILE FARA PROBLEME SI L-AM SI INREGISTRAT LA POLITIE SI POLITISTUL MI-A CITIT TOATE REGULILE CE AU LEGATURA CU RASELE DE GENUL ACESTA SI NU A ZIS NIMIC IN LEGATURA CU URECHILE. LA NOI IN TARA INCA NU S-A ADOPTAT ACEASTA LEGE, DOAR IN ALTE TARI. UITE O POZA CU AL MEU

Attached Files



#7
kaius

kaius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 09.05.2008

 tutter08, on 21st August 2009, 20:15, said:

STAI LINISTIT, LA NOI INCA NU S-A APROBAT LEGEA CU CUPATUL URECHILOR. EU ANUL TRECUT PRIN NOIEMBRIE I-AM CUPAT URECHILE FARA PROBLEME SI L-AM SI INREGISTRAT LA POLITIE SI POLITISTUL MI-A CITIT TOATE REGULILE CE AU LEGATURA CU RASELE DE GENUL ACESTA SI NU A ZIS NIMIC IN LEGATURA CU URECHILE. LA NOI IN TARA INCA NU S-A ADOPTAT ACEASTA LEGE, DOAR IN ALTE TARI. UITE O POZA CU AL MEU


Ia mai intereseaza-te:
http://www.dreptonli...elor_9_2008.php

#8
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008

 kaius, on 21st August 2009, 21:10, said:


Legi bune in general 98 la suta dar sant doar pe hartie ca deh ROMANIA.
Dar eu nu-mi pot imagina un amstaff ,pit-bull, bull-terrier, cane corso, presa canario, dog-german cu urechile pleostite.
Iar un doberman cu urechiile pleostite si cu coada BLAH. Sau un bulldog englez cu coada.Aici nu pot fi de acord cu legea.

#9
tutter08

tutter08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 10.06.2008

 kaius, on 21st August 2009, 22:10, said:


intradevar, poate k exista legea scrisa si nu am aflat eu inca de ea, dar pot sa zic k nimeni nu face nimic si nu zice nimic, nici chiar si cei de la politie daca are urechile cupate. si in plus mai cunosc inca o gramada care au pitbulli si rase de genul acesta cu urechile cupate. si in plus cam toti veterinarii daca le zici sa le cupeze si daca platesti bine, o sa le cupeze. deci in concluzie, stai linistit ca nu are nimic daca le cupezi.

#10
Cristi_v10

Cristi_v10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 14.07.2009
Eu zic ca merita sa le cupezi,arata ceva mai bine decat cu urechi naturale,nu arata rau nici asa dar da mai bine sa fie cupate !

#11
veronika

veronika

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 27.01.2006
ce-ar fi sa hotarasca cineva maine ca si voua va sta rau cu urechile plostite?! :blink: ce aveti cu bietul animal?!?!?!?! asa l-a lasat D-nezeu ca sa ma exprim asa...Natura, poftim..
abia astept sa se interzica si sa dea si amenzi ...:rantcurse:
scuze pt off..

#12
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008

 veronika, on 2nd September 2009, 19:26, said:

ce-ar fi sa hotarasca cineva maine ca si voua va sta rau cu urechile plostite?! :blink: ce aveti cu bietul animal?!?!?!?! asa l-a lasat D-nezeu ca sa ma exprim asa...Natura, poftim..
abia astept sa se interzica si sa dea si amenzi ...:rantcurse:
scuze pt off..

Ai dreptul la propria opinie.Si nu cred ca esti off-topic.
Dar ai vazut vreo data un doberman cu coada si urechiile pleostite sau un dog german cu urechiile pleostite.
Cuparea urechiilor se face sub anestezie totala si nu ii doare.Coada la fel.Si sant persoane care isi opereaza urechiile pt ca sant ca frunzele de,, varza,,   :peacefingers:

#13
bubu30

bubu30

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,396
  • Înscris: 04.11.2008

 zippo68, on 22nd August 2009, 01:19, said:

Dar eu nu-mi pot imagina un amstaff ,pit-bull, bull-terrier, cane corso, presa canario, dog-german cu urechile pleostite.
Iar un doberman cu urechiile pleostite si cu coada BLAH. Sau un bulldog englez cu coada.Aici nu pot fi de acord cu legea.

Nu iti poti imagina pentru ca a fost odata ca niciodata un 'destept' care a venit cu ideea ca la cateii astia sa le fie taiate cozile si urechile, altii oameni 'destepti' au fost de acord cu aceasta idee si iata ca multi ani catei au avut parte de acest tratament. Asadar si prin urmare, tu asa ai vazut si asa te-ai obisnuit (la fel ca toti), daca nu ar fi existat acei 'destepti' odinioara, cainii astia nu mai erau amputati in diverse parti anatomice si la ora actuala ti s-ar fi parut foarte normal sa ii vezi asa, fericiti sa dea din coada si sa isi ciuleasca urechile pleostite. :)

#14
MAHASP1

MAHASP1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 26.11.2006

 bubu30, on 3rd September 2009, 17:03, said:

Nu iti poti imagina pentru ca a fost odata ca niciodata un 'destept' care a venit cu ideea ca la cateii astia sa le fie taiate cozile si urechile, altii oameni 'destepti' au fost de acord cu aceasta idee si iata ca multi ani catei au avut parte de acest tratament. Asadar si prin urmare, tu asa ai vazut si asa te-ai obisnuit (la fel ca toti), daca nu ar fi existat acei 'destepti' odinioara, cainii astia nu mai erau amputati in diverse parti anatomice si la ora actuala ti s-ar fi parut foarte normal sa ii vezi asa, fericiti sa dea din coada si sa isi ciuleasca urechile pleostite. :)

Am doi catei din rasa dobermann, mama si fiu, cateaua nu are urechiile cupate deoarece nu era necesar, fac un triunghi la 90 de grade cu obrazul si stau f frumos, insa la mascul mi s-a recomandat sa i le cupez din doua motive, unul estetic, urechiile fiind foarte mari stateau urat si  de multe ori incomodand cainele la diverse activitati cum ar fi mancatul si bautul din bol, celalalt motiv este unul preventiv in incaierarile ce se intampla intre masculi, riscand sa fie muscat de ureche ramanand astfel cicatrici urate si provocand chiar moartea printr-o infectie severa sau amputarea inestetica.
Nu regret decizia de a-i cupa urechiile deoarece sunt sigura ca ar fi avut de suferit.

Toate cele bune!

#15
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Sunt convins ca cei care sustin renuntarea la cupare sunt bine intentionati. totusi :
- urechile cupate pot ajuta la aerisirea interiorului urechii , scazand riscul de otita ( care la caini este destul de frecventa ca si boala si cu urmari neplacute - de cele mai multe ori surzirea - deoarece se intervine prea tarziu cu tratamentul intrucat cainii nu stiu sa vorbeasca si nu sunt foarte plangaciosi;
- desi nu este bine sa pui cainii la bataie , cateodata , acestia pot fi atacati de alti caini , mai putin bine-crescuti sau cu stapani mai putin civilizati. O ureche lunga prinsa in dintii altui caine , este foarte dureroasa . O ureche scurta este mult mai greu de muscat.
- din considerente estetice ...sa nu uitam ca sunt o multime de femei care apeleaza la operatii extrem de dureroase pentur a " arata bine " . O cupare la un cabinet veterinar , executata de un medic care stie ce face , este extrem de putin dureroasa. Eu am un Presa Canario si l-am cupat pe la 4,5 luni. Operatia a duret 45 de minute , a fost sub anestezie totala , s-a taiat cartilagiul in interior in asa fel incat sa poate inchide urechea cu pielea de pe exterior. Nu s-a infectat ...a tzatzait doar la scosul atzetor timp de o secunda la fiecare.

De cate ori ma uit la alti Presa Necupati si ma uit la al meu , ma felicit pentru inspiratia de a-l cupa.
Sa fim seriosi ...nu este o operatie de schimbare de sex , ci una cu o utilitate clara. Sigur ca fiecare este liber sa isi cupeze cainele sau sa nu o faca , dar sunt rase la care cupatul este indicat. Curios este ca multi din cei care combat cuparea sunt tot aceia care sustin castrarea :-))).

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate