Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Primele supermaketuri, hypermarke...

Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...
 Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie
 CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri
 Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 

Cultura romana - o cultura slava?

- - - - -
  • Please log in to reply
1684 replies to this topic

Poll: Cultura romana - cultura slava? (208 member(s) have cast votes)

Cultura romana - cultura slava?

  1. mai putin de 10% (70 votes [33.65%])

    Percentage of vote: 33.65%

  2. 30% (80 votes [38.46%])

    Percentage of vote: 38.46%

  3. 60% (36 votes [17.31%])

    Percentage of vote: 17.31%

  4. 90% (22 votes [10.58%])

    Percentage of vote: 10.58%

Vote Guests cannot vote

#955
prahoveanu

prahoveanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,800
  • Înscris: 05.02.2010

 anoano, on 16th July 2009, 23:12, said:

Exista influente latine dovedite in cultura romana? Altele decat afirmatii pseudostiintifice de genul "dansul acesta e de la daci si romani". Care este proportia acestora relativ la cultura slava? Exista ceva major in cultura romana care este specific romanesc care defapt nu il au si slavii?

Intreb acest lucru deoarece am vizitat recent Rusia si am fost surprins de asemanarea cu Romania.

Unde e asemanarea aia? am fost si eu acolo si nu stiu unde ai vazut tu ca seamana ceva cu Romania.
E ca si cum ai spune ca semanam toti cu Elvis: la numarul de urechi si de ochi.

On: sub 10%.

#956
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
În principiu nu poţi compara influenţele culturii latine şi dacice cu cele ale culturii slavone, deoarece pe când exista Imperiul Roman, nu existau slavonii ca şi influenţă şi invers. Cultura slavonă poate fi comparată ca influenţa cu cultura bizantină şi cu cea otomană.

 anoano, on 16th July 2009, 23:12, said:

Exista influente latine dovedite in cultura romana?
Nu. Vorbim o limbă slavonă şi scriem în alfabetul chirilic.  :deadtongue:

Edited by m3th0dman, 05 December 2010 - 14:19.


#957
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010
[quote name='m3th0dman' date='5th December 2010, 14:17' post='9141682'

Nu. Vorbim o limbă slavonă şi scriem în alfabetul chirilic.  :deadtongue:
[/quote]
hai sa nu glumim aiurea,daca nu era scoala ardeleana poate tot cu litere slavone scriam

#958
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

 cirus6, on 5th December 2010, 21:37, said:

hai sa nu glumim aiurea,daca nu era scoala ardeleana poate tot cu litere slavone scriam
stai linistit, Heliade Radulescu, Kogalniceanu, Rosetti si ceilalti pasoptisti, toti cu deschidere spre Occident ar fi renuntat la chirilice in favoarea alfabetului latin, asa cum au renuntat la caftan si islic adoptand fracul si jobenul.

#959
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010
foarte posibil, dar avind in vedere ca pina in secolul 18 s-a scris cu litere chirilice nu putem subestima influenta slava asupra culturii romanesti

#960
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006
cine a subestimat-o?

#961
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010
din ce moment 36% din ce-i care au votat aici simpatizeaza cu sub 10% .......nu-i chiar un procent nesemnificativ

#962
claudiu_octav

claudiu_octav

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 06.12.2010
eu am votat cu cu "90%" cultura romana este in mod clar una slava, si spre deosebire de altii eu pot sa imi si argumentez afirmatia:

1. nu avem granita directa cu nicio natiune latina, deci nu puteam mentine legaturi stranse cu popoarele latine
2. avem granite (in afara de unguri) exclusiv cu slavi deci influenta lor este probabil mai mare de 90% in cultura
3. genetic semanam cu slavii
4. avem acealasi conditii de viata, nu ati vazut ce orase au italienii? arhitectura renascentista si toate cele...nu vi se pare ca la noi arata ca la rusi/bulgari de rau prin tara?
5. si la personalitate semanam exclusiv cu slavii: zgomotosi, facem haz de necaz, ospitalieri nu ca francezii sau italienii

mai mult, nu stiu cum de unii cred ca limba romana e una "majoritar latina" sau "neolatina", eu am incercat sa citesc un text simplu in italiana si nu am priceput un cuvant (in afara de cele universale, neologisme precum "informatie" sau "situatie"). In schimb daca e sa inlocuiesc caracterele chirilice cu cele latine inteleg cateva cuvinte in limba rusa.

Faceti si voi o comparatie:

Ati auzit de cuvintele astea?

vrabie - vorobei
lebada - lebeda
veverita - veverita
morcov - morcov
pusca - pusca

verbe uzuale

a iubi
a citi
a trudi
plescaire - plescat
soptire - sopot, sopet
tropotire - topot
izbavire - izbavit
slujire - srujit

cuvinte din sfera religioasa

vesnic - vesnici
sfant - sviatoi (nu latinescul sanctus)
rai - rai (paradis e imprumutat)
iad - ad (infern e imprumutat)
proroc - roroc
hram - hram
duhovnic - duhobnic
dihanie - dihanuia

Romanii zic "Da" si nu "si" sau "oui", exact ca slavii, numeralele se formeaza exact ca la slavi (un-spre-zece)

In schimb incercati sa cititi propaganda latinista sa vedeti daca intelegeti ceva voi astia care va dati vestici

"La lingua rumena o romena o dacorumeno è una lingua romanza o neo-latina appartenente al gruppo indoeuropeo. La lingua rumena è una delle lingue romanze balcaniche e viene parlata come lingua madre da più di ventisei milioni di persone in Romania, Moldavia ed in diverse parti della Serbia, Bulgaria, Macedonia, Albania, Grecia, Ucraina ed Ungheria. È inoltre parlata dalle comunità dell'emigrazione romena all'estero, in particolar modo presenti in Italia, Spagna, Stati Uniti e Canada.

In Moldavia la lingua rumena viene chiamata ufficialmente lingua moldava."


Nu trebuie sa parem ceva ce nu suntem.
Va salut

#963
prahoveanu

prahoveanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,800
  • Înscris: 05.02.2010

 claudiu_octav, on 6th December 2010, 13:24, said:

eu am votat cu cu "90%" cultura romana este in mod clar una slava

Din fericire, esti printre putinii care cred asa.
Cata vreme nu intelegi de nici o culoare ce zice un rus, dar intelegi macar 50% din ce spune un italian sau un spaniol, suntem latini.
Genetic semanam cu slavii? Buna gluma.La ce?Un simplu drum in est te-ar edifica asupra acestei 'asemanari'.

Edited by prahoveanu, 06 December 2010 - 13:45.


#964
DunareRhinRhone

DunareRhinRhone

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 23.10.2010

 claudiu_octav, on 6th December 2010, 14:24, said:

Nu trebuie sa parem ceva ce nu suntem.
Va salut
Textul în italiană:
La lingua rumena o romena[1] o dacorumeno è una lingua romanza o neo-latina appartenente al gruppo indoeuropeo. La lingua rumena è una delle lingue romanze balcaniche e viene parlata come lingua madre da più di ventisei milioni di persone in Romania, Moldavia ed in diverse parti della Serbia, Bulgaria, Macedonia, Albania, Grecia, Ucraina ed Ungheria. È inoltre parlata dalle comunità dell'emigrazione romena all'estero, in particolar modo presenti in Italia[2], Spagna[3], Stati Uniti[4] e Canada[5].
In Moldavia la lingua rumena viene chiamata ufficialmente lingua moldava.


Și același text în slovenă:
Romunski jezik ali Romunije[1] ali dacorumeno jezik romance ali neo-Latin, ki spadajo v indoevropsko skupino. Romunski jezik je eden od balkanskih jezikov Romance in govorijo kot materni jezik, za več kot 26.000.000 ljudi v Romuniji, Moldaviji in drugih delih Srbije, Bolgarije, Makedonije, Albanije, Grčije, Ukrajine in Madľarske. Prav tako jih govorijo skupnosti zunaj je izseljevanje v Romuniji, ąe posebej prisotne v Italiji[2], ©panije[3], USA[4] in Kanada[5].
V Moldaviji romunski jezik je uradno imenuje moldavski jezik.
  

Din ultimul text înțeleg de exemplu, italienismul, „materni”. Lăsând gluma și neologismele deoparte, expresia „è una lingua" nu seamănă cu „este o limbă”, italienii ăștia e proști, în loc de „o” zic „una” și zic „e” la „este”, ca oltenii.

Edited by DunareRhinRhone, 06 December 2010 - 13:58.


#965
claudiu_octav

claudiu_octav

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 06.12.2010

 DunareRhinRhone, on 6th December 2010, 13:57, said:



bine ca ai ales tocmai slovena, limba probabil cea mai putin slava dintre toate (Slovenia e la doi pasi de Italia). Daca ai lua bulgara sau rusa (scrisa cu litere latine desigur) ai vedea ca o mare parte din cuvinte le poti intelege.
cei care zic ca inteleg 50% dintr-un text in italiana se datoreaza (in mod inconsteint) faptului ca au invatat la scoala franceza si latina si e normal sa recunoasca cuvinte sau propozitii simple in italiana. dar in schimb, daca ai lua niste romani simplii de la tara care nu au avut de a face cu latina/franceza/alta limba romanica iti zic ca nu ar intelege nimic, mai mult, ar pricepe considerabil mai mult dintr-un text similar in rusa/bulgara

Edited by lucifer76, 07 December 2010 - 10:06.


#966
raman

raman

    Dubito, ergo cogito; cogito ergo bibamus.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,171
  • Înscris: 01.12.2010
Cum adica "cea mai putin slava dintre toate"?CuvinteCa jezik,spadajo,govorito,uradno,materni,sunt identice in rusa, poloneza,ceha sau altele.Slovena nu e cu nimic mai putin slava decit surioarele ei.

#967
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,960
  • Înscris: 27.05.2010

Quote

bine ca ai ales tocmai slovena, limba probabil cea mai putin slava dintre toate (Slovenia e la doi pasi de Italia). Daca ai lua bulgara sau rusa (scrisa cu litere latine desigur) ai vedea ca o mare parte din cuvinte le poti intelege.
Si marmotaaa.... Eu de vreo 5 ani joc un MMORPG pe un server rusesc, si abia acum am inceput sa mai pricep cate ceva. De unde dracu seamana rusa cu romana n-am idee, cred ca ai ramas un pic blocat in timp. Cu vreo 60 de ani, atunci mai erau niste tovarasei care au scos ineptiile astea. Si acum te-ai trezit si tu sa scoti prostiile astea la lumina.

#968
DunareRhinRhone

DunareRhinRhone

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 23.10.2010

 claudiu_octav, on 6th December 2010, 15:48, said:

bine ca ai ales tocmai slovena, limba probabil cea mai putin slava dintre toate (Slovenia e la doi pasi de Italia). Daca ai lua bulgara sau rusa (scrisa cu litere latine desigur) ai vedea ca o mare parte din cuvinte le poti intelege.
cei care zic ca inteleg 50% dintr-un text in italiana se datoreaza (in mod inconsteint) faptului ca au invatat la scoala franceza si latina si e normal sa recunoasca cuvinte sau propozitii simple in italiana. dar in schimb, daca ai lua niste romani simplii de la tara care nu au avut de a face cu latina/franceza/alta limba romanica iti zic ca nu ar intelege nimic, mai mult, ar pricepe considerabil mai mult dintr-un text similar in rusa/bulgara
Slovena este exact cum îi spune numele, limba slavă prin excelență (are cele mai evidente dovezi de vechime: numărul dual, alături de plural și singular). Rușii sunt periferia mongolă a lumii slave, mai mult mongoli decât slavi. Iar bulgarii au fost pervertiți de strămoșii romani ai românilor (genetic mulți sunt turci bulgarizați).

Fă tu gestul de-a pune texul bulgar sau rus cu litere latine. Să ne dumirim (cuvânt slav!) și noi.

De fapt inteligibilitatea unei limbi nu este același lucru cu înrudirea ei.

Să luăm următoarele versuri:
„Cerul și pământul
În cântec răsună,
Îngeri și oameni
Cântă împreună”

Dacă i le spui unui francez, va spune că nu înțelege nimica. Apoi îi arăți „cerul  - le ciel, pământul - le paviment, cântec - cantique, răsună - résonne, îngeri -  anges, oameni - hommes, împreună - en une” și se va mira și francezul de originea slavă a limbii române.

Edited by DunareRhinRhone, 06 December 2010 - 15:52.


#969
claudiu_octav

claudiu_octav

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 06.12.2010

 DunareRhinRhone, on 6th December 2010, 15:25, said:

Slovena este exact cum îi spune numele, limba slavă prin excelență (are cele mai evidente dovezi de vechime: numărul dual, alături de plural și singular). Rușii sunt periferia mongolă a lumii slave, mai mult mongoli decât slavi. Iar bulgarii au fost pervertiți de strămoșii romani ai românilor (genetic mulți sunt turci bulgarizați).

Fă tu gestul de-a pune texul bulgar sau rus cu litere latine. Să ne dumirim (cuvânt slav!) și noi.

In bulgara:

"Rumaniya i na rumanski ezik [1] ili dacorumeno? neo-latinski ili romanski ezitsi, prinadlezhashti kam indo-evropeyskata grupa. Rumanskiyat ezik? edin ot ezitsite na Balkanskiya Romantika i se govori kato roden ezik ot poveche 26 miliona dushi v Rumaniya, Moldova i drugi chasti na Sarbiya, Balgariya, Makedoniya, Albaniya, Gartsiya, Ukrayna i Ungariya. ? sashto govori ot strana na obshtnostta? Rumanski emigratsiya v chuzhbina, osobeno v Italiya [2] Ispaniya [3] Saedineni shtati [4] i Kanada [5].
V Moldova, na rumanski ezik ofitsialno se naricha moldovski ezik."

In rusa:

"Rumaynii i rumaynskogo yazayka [1] ili dacorumeno yavlyaetsya romanskiy yazayk prinadlezhashtih k neo-latinskoy ili indo-evropeyskoy gruppay. Rumaynskiy yazayk yavlyaetsya odnim iz balkanskih romanskih yazaykov i govoryat, kak rodnoy yazayk bolee dvadtsati shesti millionov chelovek v Rumaynii, Moldovay i drugih chastyah Serbii, Bolgarii, Makedonii, Albanii, Gretsii, Ukrainay i Vengrii. On takzhe govoril obshtin za predelami emigratsii Rumaynii, osobenno v Italii [2] Ispaniya [3] SSHA [4] i Kanaday [5].

V Moldove, rumaynskiy yazayk ofitsialyno nazayvaetsya moldavskiy yazayk."

In afara de unele litere pe care nu le avem in romana si nu pot fi transpuse din limbile scrise cu chirilice, textul in bulgara cel putin, ar fi mult mai clar pentru un roman neexpus latinei/francezei in scoala decat un text in italiana.

 raman, on 6th December 2010, 15:16, said:

Cum adica "cea mai putin slava dintre toate"?CuvinteCa jezik,spadajo,govorito,uradno,materni,sunt identice in rusa, poloneza,ceha sau altele.Slovena nu e cu nimic mai putin slava decit surioarele ei.

Slovena e considerata ca fiind cea mai putin slava dintre limbiile despre care vorbim, cunosc niste sarbi care au zis ca nu inteleg mare lucru din slovena si ca are "prea multe imprumuturi in italiana, datorate vicisitudinilor istoriei".

Edited by claudiu_octav, 06 December 2010 - 15:42.


#970
DunareRhinRhone

DunareRhinRhone

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 23.10.2010

 claudiu_octav, on 6th December 2010, 16:41, said:

In bulgara:

"Rumaniya i na rumanski ezik [1] ili dacorumeno? neo-latinski ili romanski ezitsi, prinadlezhashti kam indo-evropeyskata grupa. Rumanskiyat ezik? edin ot ezitsite na Balkanskiya Romantika i se govori kato roden ezik ot poveche 26 miliona dushi v Rumaniya, Moldova i drugi chasti na Sarbiya, Balgariya, Makedoniya, Albaniya, Gartsiya, Ukrayna i Ungariya. ? sashto govori ot strana na obshtnostta? Rumanski emigratsiya v chuzhbina, osobeno v Italiya [2] Ispaniya [3] Saedineni shtati [4] i Kanada [5].
V Moldova, na rumanski ezik ofitsialno se naricha moldovski ezik."
Cel mai mult îmi place cum sună „prinadlezhashti”...

#971
raman

raman

    Dubito, ergo cogito; cogito ergo bibamus.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,171
  • Înscris: 01.12.2010
Slovena e considerata ca fiind cea mai putin slava dintre limbiile despre care vorbim, cunosc niste sarbi care au zis ca nu inteleg mare lucru din slovena si ca are "prea multe imprumuturi in italiana, datorate vicisitudinilor istoriei".
[/quote]
Nici Sarbu de la PROTV nu-ntelege mare lucru din limba slovena.
Nu,serios.Are dreptate DunareRhinRhone.Nici eu nu inteleg atunci cind vorbesc doi portughezi dar daca vad un text,ma dumiresc.

Edited by raman, 06 December 2010 - 15:59.


#972
Cortex187

Cortex187

    Imaginatia te va duce oriunde!

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 17.08.2008
Sa mor daca inteleg ceva din bulgara si rusa.
In schimb, in italiana am priceput in mare ce vrea sa spuna.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate