Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cultura romana - o cultura slava?

- - - - -
  • Please log in to reply
1684 replies to this topic

Poll: Cultura romana - cultura slava? (208 member(s) have cast votes)

Cultura romana - cultura slava?

  1. mai putin de 10% (70 votes [33.65%])

    Percentage of vote: 33.65%

  2. 30% (80 votes [38.46%])

    Percentage of vote: 38.46%

  3. 60% (36 votes [17.31%])

    Percentage of vote: 17.31%

  4. 90% (22 votes [10.58%])

    Percentage of vote: 10.58%

Vote Guests cannot vote

#919
C988

C988

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 10.12.2008
Va invit sa cititi ce scrie un martor ocular despre cultura slava de la mama ei de acasa. Probabil ca asa erau si fratii lor ce au invadat Balcanii acum aproape un mileniu si jumatate.

http://www.formula-a...t-siberia-11587

Cateva fragmente elocvente.


Basarabia, altfel decat o stiti: Beria, Beria, ai umplut Siberia

In noaptea de 6 iulie 1949, intreaga Basarabie a fost cuprinsa de tipete, de impuscaturi Kalasnicov, de huruit asurzitor de camioane militare, de stafii inarmate care rupeau usile caselor si urlau la oameni intr-o limba straina, neinteleasa. De la un capat la altul al Basarabiei, se desfasura operatiunea banditeasca a Kremlinului, denumita conspirativ "IUG" (Sud), operatiune ce se derula conform Hotararii Biroului Politic al CC al Partidului Comunist al URSS nr. 1290-467ss (strict secret) din 6 aprilie 1949 "Cu privire la deportarea de pe teritoriul RSS Moldoveneasca a chiaburilor, fostilor mosieri, marilor comercianti, complicilor ocupantilor germani, persoanelor care au colaborat cu autoritatile germane si romane, a membrilor partidelor politice, a gardistilor albi, membrilor sectelor ilegale, cat si a familiilor tuturor categoriilor enumerate mai sus". Era al doilea mare val de deportari al romanilor de la Est de Prut. Hotararea prevedea "deportarea pe vecie in Siberia, Kazahstan si Asia Centrala a 11.293 de familii, cu 40.850 de oameni", care urmau sa fie transportati dincolo de muntii Ural, la mii de kilometri, in luna lui cuptor, cu 1573 de vagoane de vite, asamblate in zeci de esaloane ale mortii. 7620 de familii s-au ales cu dosare de "chiaburi", iar celelalte au fost acuzate de "colaborare cu fascistii si de apartenenta la partidele burgheze romanesti sau la secte religioase ilegale". Deportatilor li s-a interzis sa ia cu ei strictul necesar si orice bunuri materiale, intreaga lor avere fiind confiscata talhareste, fara nici un act sau proces verbal. Timp de decenii, aceasta fila neagra, scrisa de comunisti, a falfait si mai falfaie ca un zabranic peste destinul elitelor basarabene, smulse cu forta din vatra parinteasca si aruncate in pustietatile Siberiei si Kazahstanului.

..............................

Boierii Siberiei

Siberia era plina de moldoveni. Femeile noastre, ca sa-si reverse durerea instrainarii, compuneau diferite cantece, dar cel mai sfasietor era: "Beria, Beria,/ Ai umplut Siberia/ Nu cu hoti, nu cu talhari,/ Cu moldoveni gospodari.// De la sapa, de la plug/ I-ai luat pe toti buluc/ Din livezi si de la vii/ I-ai adus in reci pustii.// I-ai adus cu mic, cu mare,/ Sa-ndure zile-amare,/ Amare si inghetate,/ De vii, de morti blestemate.// Fi-ti-ar, Berie, sa-ti fie,/ Sa n-ai scanduri de sicrie,/ Sa zdohnesti ca un bandit,/ De tot neamu-afurisit.//".
Cand obtineam invoire sa plec in Sadrinsk, centrul raional, un orasel cam la 50 de km de noi, peste tot auzeam vorba romaneasca. Dupa socul din iulie 1949, cand au fost smulsi de la bastina, de la pamant, de la neamuri si traditie, cand le-a fost confiscata intreaga avere, cand au fost aruncati in pustiurile si baracile siberiene, cate 2-3 familii intr-o cameruta de 8-10 m patrati, dupa acel soc devastator, moldovenii si-au revenit treptat si au impus valorile si modul lor de viata, in localitatile de exil. Deportatii au cautat permanent buna convietuire cu comunitatile locale, dar rusii indoctrinati si orbiti de morbul superioritatii ii tratau pe "dusmanii poporului" ca pe paria, exploatatori hrapareti, oameni de prisos si periculosi, in drumul lor spre comunismul mondial. Ca sa vorbim deschis: ce civilizatie am gasit noi acolo de isi dadeau aere de superioritate? Nici cel mai uitat si prapadit sat din Basarabia nu arata asa de jalnic si inapoiat ca satele siberiene. Propaganda goala, coada de paun! Case de nimic, rablagite, neincapatoare, incarcate de paduchi si plosnite, neingrijite cu deceniile. In nici un sat nu am vazut un gard sau o poarta. Macar arbori nu aveau la margine de drum sau langa casa. Femei ametite, barbati agresivi, beti crita, care cautau scandal cu deportatii si isi ciomageau sotiile ca niste turbati, copii vagabonzi, pusi pe furturi si trandaveala. Lesbianismul, de care moldovenii se cruceau cand auzeau ca Masa e insurata cu Dasa, era frecvent practicat in satele siberiene. La inceput, si ultima lepadatura din sat, iesita dupa o betie din sant, iti scuipa in obraz si te improsca cu un pachet de cuvinte murdare, fiindca se stia ca daca apare un conflict intre localnici si deportati, fara nici o cercetare, deportatii erau vinovati si urma "catorga" (ocna). Unele bastinase aveau cerul gurii negru, ca moldovencele aveau barbati, copii, familie, si nu erau snopite in batai ca ele, ci se intelegeau si se ajutau. Vai, ce soc a fost cand moldovencele au inceput sa nasca. Tipau ca ele trebuie sa robeasca, nu sa inmulteasca... dusmanii poporului. Cand am intampinat anul nou 1950 si noi am inceput, dupa datina strabuna, sa colindam familiile si cunoscutii, sa uram si sa jucam "Capra", bastinasii au inmarmurit la vazul acelui spectacol stravechi, le-a disparut pe un timp duhul sovin, aerele de superioritate. Iar in 1951, cand am obtinut dreptul sa ne construim case individuale, coada de paun s-a micsorat, fiindca in scurt timp, in Krutiha a aparut "mahalaua" moldoveneasca, un sat in sat, cu case spatioase, cu fantani, gard si poarta, cu pomi fructiferi si zarzavaturi in gradina. Cu flori in feresti, "ca acasa": muscate, craciunel, busuiocel. Si casele le-am imprejmuit cu brauri de flori, ca in Moldova, si pe langa gard am plantat malini, calini, mesteceni. Personal, am adus primii 7 meri de soiuri rezistente la ger, care s-au adaptat si au inceput sa rodeasca. Peste tot unde moldovenii puneau mana, pamantul Siberiei invia. Colhozul local, vesnic dator si cu mana intinsa, moldovenii l-au pus pe picioare si l-au facut bogat. Dar cate unelte agricole au inventat baietii nostri! Veneau din alte localitati la atelierul unde lucram strungar, sa le facem cultivatoare, pluguri, grape, coase, greble, sape etc. Teodor Cobaleanu, un flacauan din Dereneu, Calarasi, devenise un agricultor cu renume in regiune. Dupa moartea lui Stalin, am ajuns o comunitate peste care nu mai puteau calca abuziv, cand le abatea, nici localnicii, nici autoritatile. In 1955, ne-a vizitat o comisie de la centru: seful enkavedist, cand a vazut mahalaua "boiereasca" a moldovenilor, a exclamat in public: "Aveti noroc ca s-au schimbat timpurile, ca statul ar trebui sa va deschiabureasca inca o data si sa va duca in lagarele din Vorcuta". Si inca un aspect esential in civilizarea Siberiei: satele de acolo nu aveau biserici si viata spirituala, asa ca moldovenilor le-a revenit misiunea sa mentina focul credintei pe un pamant strain, dar ortodox. Cu toata "reeducarea comunista" si amenintarile autoritatilor sa nu practicam ritualurile religioase, moldovenii au stat uniti sub crucea lui Dumnezeu. In taina faceam rugaciunile, botezul, cununia si inmormantarile. Sarmana mama, cand a fost smulsa pentru totdeauna din casa ei de la Codreanca, a luat cu ea cea mai scumpa avere - icoana de cununie, pe care a tinut-o cu ea pana a fost coborata in pamantul inghetat de la Sadrinsk. Nu pot uita ca atunci cand s-a nascut a doua noastra fetita, bolnava si distrofica, viata copilei atarna de rugaciunile fierbinti ale mamei, care ne implora, pe mine si Grada, sa plecam pe ascuns la o biserica si sa o botezam. Fetita plangea incontinuu, nu se dezvolta, murea in bratele noastre. Comenduirea ne-ar fi arestat, daca paraseam Krutiha fara invoire. Iar seful ei, Axentiev, avea inima de caine in el. Atunci, mamei i-a venit ideea sa-l invite pe fratele ramas in Moldova in vizita, iar cand comenduirea ne-a invoit in oras sa-l intampinam la gara, mama a luat nepotica si a plecat la biserica, unde a botezat-o. Din clipa cand a fost botezata, fata s-a cumintit, a inceput sa doarma linistit si a crescut ca un copil normal. Dupa moartea calaului tuturor popoarelor, Stalin, mai multi rusi veneau la moldoveni sa ia agheasma, lumanari, sa intrebe de sarbatorile ortodoxe, de un ritual sau altul. Pana la urma, am reusit sa ne infratim cu unii rusi locali, nu in temeiul ideologiei comuniste, ci al reintoarcerii lor catre ortodoxie.

.......................

1956, 1979, 2009

Mama a murit de inima rea: strainatatea o chinuia, dorul de casa, de satul natal, de neamuri o baga in pamant. In 1955, majoritatea familiilor de moldoveni au fost reabilitate si au plecat la bastina. Dosarul familiei noastre, acuzate de nationalism romanesc, circula incet de la o instanta la alta. Cand a observat ca ramanem cam singuri in Krutiha, in februarie 1956, mama a cazut la pat si in doua saptamani am pierdut-o. Singura mangaiere a fost ca am reusit s-o ingropam dupa randuiala crestina, cu preot, in cimitirul bisericii ortodoxe de la Sadrinsk. De necrezut, dar a doua zi dupa inmormantare, am primit certificatul de reabilitare si dreptul sa revenim acasa. Pe mama am lasat-o in pamant strain, pentru totdeauna... Cumplita vama a GULAG-ului comunist.
Dupa 23 de ani, in 1979, am facut 8 mii de km si am venit cu sotia mea, Grada, sa tamaiem si sa ingrijim mormantul mamei, sa revedem locurile deportarii. Nici in 1949, la deportare, nu mi s-a parut acea regiune atat de goala, posaca si deprimanta. Peste tot lume imbatranita si sate pustii. Ce priveliste dezolanta reprezenta Krutiha tineretii noastre... La plecare, deportatii lasasera un sat viu si un colhoz bogat. Acum, vantoaicele suierau prin balarii, prin case parasite si terenuri agricole paraginite. Putinii locuitori pe care i-am gasit, tot beti erau, ca in ziua cand am plecat, in 1956. Mahalaua moldoveneasca era ocupata de localnici, dar casele nu fusesera ingrijite de la plecarea noastra. Livezile plantate de "dusmani" se salbaticisera. Florile disparuse. Proprietarul casei mele imi arata disperat la gradina, la pomii de mar, si se jeluia ca nu vor sa rodeasca (cum sa rodeasca daca nu au fost curatati si lastariti niciodata?). Am trecut prin cimitir si am ridicat mormintele fratilor nostri ramasi sa zaca in pustiul siberian. Le-am tamaiat si am aprins cate o lumanare. Temutul sef de comenduire Axentiev zacea, si el, sub un obelisc jerpelit. Cineva i-a smuls fotografia si a pus acolo o imagine cu un caine buldog. Ne-am rugat la Domnul sa-l ierte, daca poate.
...La inceputul lui iulie 2009, cu ocazia celor 60 de ani de la monstruoasa crima a Kremlinului, deputatul Hotineanu, nascut in Siberia, a propus in sedinta Parlamentului R. Moldova un minut de reculegere in memoria victimelor staliniste. Deputatii comunisti au refuzat sa se ridice in picioare, chiar daca parintii sau buneii unora dintre ei au fost deportati in iulie 1949, iar cativa dintre deputati se nascusera in Siberia. Sa fi avut dreptate batranul Caminschi, atunci cand vorbea despre imposibila reabilitare a "dusmanilor poporului" in URSS? Imperiul raului s-a prabusit, dar nu si veninul pe care l-a lasat in sufletele ostaticilor comunismului sovietic."




#920
soka norman

soka norman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,978
  • Înscris: 28.05.2006
limbile slave suna foarte nasol la ureche.Am ascultat azi limba lituaniana(baltica).
Suna mult mai frumos decat limbile slave,fara silabe ridicole ,fara sunete care sa zgarie.

#921
ravinescu

ravinescu

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 249
  • Înscris: 30.04.2009

View Postzmedeu, on 12th September 2009, 19:41, said:

Exista mai multe ipoteze in ce priveste localizarea lui Iustiniana Prima. Faptul ca nu este localizata suta la suta intr-un loc, nu inseamna ca nu a existat. Novelele constitutie baza legala a existentei lui Iustiniana Prima. Ea apare mentionata in documentele Vaticanului de la prima data a existentei unei arhive a Vaticanului (anul 700) pana astazi.

Insasi titulatura Patriarhiei/arhiepiscopiei de la Ohrida contine Iustiniana Prima. Respectiva institutie era Iustiniana Prima. O spune clar titulatura. E legala si reala din momentul in care a fost infiintata la 535 pana la 1767 cand otomanii o desfiinteaza drept consencinta a uneltirilor grecilor de la patriarhia de la Constantinopol.

N-am susþinut cã Iustiniana Prima (IP) n-a existat. În mod sigur a existat, însã i se exagereazã importanþa în condiþiile în care nici mãcar localizarea ei nu este definitã cu precizie. Pãi dacã IP ar fi fost un oraº pe mãsura importanþei care i se atribuie, atunci în mod sigur ar fi rãmas în conºtiinþa populaþiei care a trãit în el sau pe lîngã el, indiferent dacã populaþia respectivã era latinofonã sau slavofonã. De aici ar fi trebuit sã rezulte legende, cîntece, poezii, etc. Mai mult decît atît, ar fi rãmas consemnatã poziþia precisã în hãrþile geografice ale perioadei respective (530→615 e.n) care este totuºi mult mai apropiatã faþã de ziua de azi decît perioada de existenþa a Troiei homerice (1300→1100 î.e.n), un oraº important, a cãrui localizare a provocat multe dezbateri.

View Postzmedeu, on 12th September 2009, 19:41, said:

ravinescule, tu ala destept de la Iasi, care te respect in general, dar nu acuma, caci o dai in balta.

Asta cu Iaºiul e tare de tot. Eu sînt din Bucureºti ºi nici mãcar nu am rude în Moldova. Dar nu e nici o problemã dacã sînt perceput ca moldovean ºi nu ca bucureºtean. Sau poate cã sînt perceput astfel pentru cã scriu cu "Î din I" ºi "sînt", grafie care este practicatã în zona Iaºiului, un centru de culturã care n-a vrut în 1993 sã accepte schimbarea ortografiei logice (1 sunet = 1 literã Î) ºi româneºti ("sînt") cu ortografia ilogicã (1 sunet = 2 litere Î/Â) ºi neromâneascã ("sunt"). Însã cuvîntul "sînt" nu este de origine moldoveneascã, ci de origine munteneascã, dovadã fiind faptul cã a apãrut întîi (sec. 16) în scrierile din sudul þãrii (Þara Româneascã ºi Banat-Hunedoara), iar de-abia dupã un secol (sec.17) a apãrut ºi în scrierile din Moldova.

=========================================
Formele analogice apar în secolul al XVI-lea numai în textele sudice (Tipãriturile coresiene, Tetraevangheliarul de la Sibiu) ºi în cele dn zona Banat-Hunedoara, lipsind din texte provenite din Moldova, nord-estul Transilvaniei: "sîntem", "szemte", "sinteþ", "sînteþi". Numãrul acestor forme analogice este mai mare în textele coresiene ºi în cele din Banat-Hunedoara decît al formelor vechi, etimologice, care de multe ori sînt influenþe ale textelor nordice puse la contribuþie de diaconul Coresi. Astfel, cercetînd psaltirile coresiene [în numãr de trei] observãm tendinþa de a înlocui pe "sem" din primele douã [psaltiri] cu "sîntem". Pe de altã parte folosirea în aceeaºi frazã a celor douã forme <<de prooroci certaþi "sîntem" ºi de apostoli învãþaþi "sem">> poate fi privitã ca o pãtrundere a unor forme din vorbirea tipografului în limba scrisã, mai conservatoare, care folosea forma etimologicã. Cert este faptul cã inovaþia analogicã [sîntem, sînteþi] este înregistratã mai întîi în textele literare de tip muntenesc ºi de textele din zona Banat-Hunedoara.
...............................................................
În primele decenii ale secolului al XVII-lea forma nouã este înregistratã ºi de texte literare din Moldova: "sintem", "sinteþi", forme analogice dupã "sint".

Constantin Frâncu - "Gramatica limbii române vechi" (editura Demiurg, 2009) - pag. 98 ºi 99
===============================================

View Postzmedeu, on 12th September 2009, 19:41, said:

Pai stiinta a fost creata de biserica. Universitatile europene au luat nastere in sec 11 prin grija bisericii, preocupata sa stabileasca in mod logic, rational existenta lui dzeu. In universitati s-a ajuns a se studia astronomia, chimia, fizica, anatomia, biologia tocmai din preocuparea "oamenilor de stiinta" de a-l demonstra pe dzeu. Newton pune la baza fizicii sale pe dzeu (cine a miscat lumea din inertie?).

Latina medievala, latina bisercii, devine limba stiintei. Astazi respectiva latina razbate din toate limbile globului. Si in chineza,si in japoneza, datorita bisericii latina exista (peste tot pe glob).

Nici vorbã, ºtiinþa exista încã din antichitate, deci nu a fost creatã de bisericã. E adevãrat cã la începutul Evului Mediu biserica catolicã a ajutat ºtiinþa sã supravieþuiascã în condiþiile în care autoritatea statalã se destrãmase. Însã biserica nu susþinea ºtiinþa în mod dezinteresat, ci doar în mãsura în care cercetãrile aveau o oarecare legãturã cu religia.

=======================================
The leading scholars of the early centuries were clergymen for whom the study of nature was but a small part of their interest. They lived in an atmosphere which provided little institutional support for the disinterested study of natural phenomena and they concentrated their attention on religious topics. The study of nature was pursued more for practical reasons than as an abstract inquiry: the need to care for the sick led to the study of medicine and of ancient texts on drugs, the need for monks to determine the proper time to pray led them to study the motion of the stars, the need to compute the date of Easter led them to study and teach rudimentary mathematics and the motions of the Sun and Moon. Modern readers may find it disconcerting that sometimes the same works discuss both the technical details of natural phenomena and their symbolic significance.

http://en.wikipedia....E2.80.931000.29
========================================

Biserica a fost deci în Evul Mediu uneori o apãrãtoare a ºtiinþei, dar alteori o frînã, pentru cã biserica nu putea sã depãºeascã propria sa condiþie ºi ideologie. Biserica a combãtut medicina popularã (bazatã ºi pe incantaþii) nu pentru cã era neºtiinþificã, ci pentru cã prin intermediul magiei asociate cu leacurile populare se intra pe teritoriul religiei cu o "doctrinã concurentã".

=========================================
As Christianity grew in influence, a tension developed between the church and folk-medicine, since much in folk medicine was magical, or mystical, and had its basis in sources that were not compatible with Christian faith. Spells and incantations were used in conjunction with herbs and other remedies. Such spells had to be separated from the physical remedies, or replaced with Christian prayers or devotions. Similarly, the dependence upon the power of herbs or gems needed to be explained through Christianity.

The church taught that God sometimes sent illness as a punishment, and that in these cases, repentance could lead to a recovery. This led to the practice of penance and pilgrimage as a means of curing illness. In the Middle Ages, some people did not consider medicine a profession suitable for Christians, as disease was often considered God-sent. God was considered to be the "divine physician" who sent illness or healing depending on his will. However, many monastic orders, particularly the Benedictines, considered the care of the sick as their chief work of mercy.

http://en.wikipedia....cine#Influences
==========================================

Practic ºtiinþa ºi biserica au fost în Evul Mediu "tovarãºe de drum" ºi nimic mai mult, legate prin niºte interese comune. În momentul în care interesele au devenit divergente, cele douã tovarãºe s-au separat. Ceea ce este normal, pentru cã de exemplu noþiunea de moralitate nu reprezintã mare lucru pentru ºtiinþã (dovadã fiind cercetãrile în domeniul militar, de la arme de foc pînã la cele de distrugere în masã), în timp ce pentru religie ea este o piatrã de temelie.

===========================================
The great crisis in European medicine came with the Black Death epidemic in the 14th century. Prevailing medical theories focused on religious rather than scientific explanations.
............................................................
Contrary to popular belief bathing and sanitation were not lost in Europe with the collapse of the Roman Empire. Bathing in fact did not fall out of fashion in Europe until shortly after the Renaissance, replaced by the heavy use of sweat-bathing and perfume, as it was thought in Europe that water could carry disease into the body through the skin. Medieval church authorities believed that public bathing created an environment open to immorality and disease. Roman Catholic Church officials even banned public bathing in an unsuccessful effort to halt syphilis epidemics from sweeping Europe.

http://en.wikipedia....er_developments
===========================================

View Postzmedeu, on 12th September 2009, 19:41, said:

Textul este foarte clar, aici nu este loc de invartite, locuitorii din Salonic ies in imprejurimi si constata satele parasite ale slavilor. Slavii respectivi nu mai existau.  O dovada concludenta ca slavii aia n-au lasat nici o urma, ca n-au avut nici un impact. O demonstreaza de altfel arheologia. Slavii in vestul Balcanilor sunt o aparitie tarzie, la sfarsit de secol 8 inceput de secol 9.

În cazul Salonicului (Thessaloniki de azi) asediul a eºuat ºi oraºul a rãmas grecesc. Asta nu înseamnã cã populaþia slavã din împrejurimi a dispãrut complet. În definitiv Thessaloniki este aproape de graniþa nordicã a Greciei, cea cu statele slave Bulgaria ºi Macedonia. În mod sigur populaþia actualã a oraºului ºi a zonelor învecinate provine ºi din slavi. O dovadã mai degrabã anecdoticã, dar totuºi relevantã este actualul jucãtor de fotbal de la Steaua Bucureºti, grecul Pantelis Kapetanos ( http://www.steauafc....o/jucatori/216/ ), care e înalt ºi cu pãrul blond cenuºiu, semãnînd mai degrabã cu un slav decît cu un grec. Locul lui de naºtere este Ptolemaida, un oraº situat tot aproape de graniþa nordicã a Greciei, cam la acelaºi nivel cu Thessaloniki.

View Postzmedeu, on 12th September 2009, 19:41, said:

Uite, tocmai in jurul meu e plin de carti despre Afganistan. Daca deschizi ziarele e imposibil sa nu citesti despre talibani, americani, regimul din Kabul samd. Eu unul ti-am atras atentia de nenumerate ori ca exista o mare deosebire intre relieful din Balcani si cel de la nord de Dunare, din jurul Carpatilor.

Am spus-o, dand exemplul al lui WWII cand nazistii si italienii au avut mari dificultati in Balcani, cand dupa 1945 a existat o rezistenta comunista in Balcani (apropo, stii care a fost rolul vlahilor in acea rezistenta comunista?)ca Balcanii au permis rezistenta populatiei bastinase in munti, pe cand la nord de Dunare nu a fost posibil asa ceva. Dovada cea mai buna o ai in peiroada de la instaurarea comunismului, cand rezistenta anticomunista din Carpati e terminat rapid. Puncte de rezistenta au fost putine, formate din cativa oameni (o mana de oameni, mari eroi) care au rezistat, ultimul predandu-se sub Carter (dar a supravietuit intr-o localitate, dandu-se altul).

Concluzia:
exista reliefuri, exista geografie, foarte favorabile unei populatii montane. Un exemplu il ofera Afganistanul si Pakistanul. Un alt exemplu celebru sunt Balcanii.

Este o mare diferenþã între Afganistan ºi România atunci cînd vine vorba de geografie ºi mai ales de climã. Munþii din Afganistan sînt mult mai înalþi decît cei din România, deci mai propice pentru rezistenþa armatã, avînd o suprafaþã mai mare. Dacã cuplãm asta cu climatul de acolo, care este arid (secetos) inclusiv pe timpul iernii, atunci rezultã cã în acei munþi se poate supravieþui în mai multã siguranþã decît în cei din România, unde pînã recent (anii '90 ºi urmãtorii) clima muntoasã presupunea mari cãderi de zãpadã, ceea ce îngreuna mult viaþa în zonele de munte. Afganistanul, cu munþii lui cu grote, unde transportul nu e blocat de cãderile de zãpadã este deci mai propice pentru organizarea unei rezistenþe armate în munþi. Însã nici acolo muntele nu permite dezvoltarea unei populaþii numeroase, dovadã populaþia actualã estimatã la 28 de milioane, la o suprafaþã de 647.000 kmp (prin comparaþie Franþa are 65 de milioane de locuitori la o suprafaþã de 675.000 kmp, Germania are 82 de milioane la o suprafaþã de 357.000 kmp, iar Anglia 51 de milioane la 135.000 de kmp).

Faptul cã rezistenþa armatã în Balcani a fost mai eficientã ºi mai de lungã duratã decît în România se datoreazã ºi altor factori, printre care posibilitatea mai uºoarã de aprovizionare (inclusiv aerianã), venind dinspre mare. În cazul României acest lucru nu era posibil, pentru cã englezii ºi americanii nu aveau de unde sã decoleze în aºa fel încît sã vinã peste Marea Neagrã. O miºcare de rezistenþã care nu este aprovizionatã din exterior nu are mari ºanse de supravieþuire, în condiþiile europene cel puþin, unde nu existã mari teritorii care nu sînt controlate de guverne, aºa cum e cazul rezistenþei FARC din Columbia.

View Postzmedeu, on 12th September 2009, 19:41, said:

Cum vezi, tu minimalizezi o informatie in schimb exagerezi o alta informatie.

Minimalizezi importanta faptului ca la 640 papa era un stra-rom^n, din vestul Balcanilor, ca el isi trimite un emisar sa-i ajute pe coetnicii sai, care sunt jefuiti de niste animale, niste sclavi rudimentari si barbari.

IN scimb exagerezi importanta unor animale, pe care ii ridici la rang de inalta civilizatie, organizati, puternici din punct de vedere militar, strategi, superiori bastinasilor lationofoni.

Esti atat de marinimos fata de acesti barbari slavi incat le atribui o continuitate de existenta in Balcani din perioade anterioare acelui jaf mentionat de tine.

Rusinos!

În istorie nu se vine cu argumente emoþionale, ci se lucreazã raþional, la rece. Pe tot parcursul istoriei existã un amestec continuu de barbarie ºi de civilizaþie, în aºa fel încît popoare care au fost barbare au devenit civilizate, iar popoare care au fost civilizate au devenit barbare. În afarã de asta popoarele cu ambiþii imperiale au fost (sînt) în acelaºi timp ºi barbare ºi civilizate, adicã au subjugat (subjugã) militar alte popoare pentru a le lua resursele, în aºa fel încît civilizaþia lor sã se poatã dezvolta în continuare. Exemplele sînt nenumãrate, de la romanii din vechime la americanii de azi.

Deci judecãþile astea de tipul "animale" fãcute asupra popoarelor au un înalt grad de subiectivitate. În definitiv romanii care au fãcut purificare etnicã în Dacia au fost mai "animale" decît slavii, care au convieþuit paºnic cu populaþia autohtonã din nordul Dunãrii. Greºeala enormã fãcutã de romani a fost cã ei ºi-au închipuit cã pot desfiinþa etnic ºi cultural þãrile cucerite, în aºa fel încît populaþia sã se simtã romanã (fãrã ca sã aibã însã toate drepturile cetãþenilor romani, inclusiv cele legate de impozite). Asta i-a costat ulterior cînd au fost atacaþi de triburile "barbare" germanice ºi slave ºi cînd populaþiile cucerite de romani (inclusiv dacii) n-au fãcut mare lucru pentru a apãra teritoriile imperiale, pentru cã pînã la urmã probabil cã nu erau atît de interesate de perpetuarea Imperiului Roman.  

Este cel puþin ciudatã prãbuºirea atît de rapidã a culturii ºi civilizaþiei romane în zona balcanicã atîta timp cît nu se ia în consideraþie populaþia autohtonã, care probabil cã nu a fost "romanizatã" complet niciodatã. Deci e mult spus sã se vorbeascã de "latinofoni" în Balcani cînd probabil cã tot ce þinea de latinitate era limba, sentimentul de apartenenþã la lumea latinã (italicã) fiind aproape sigur absent. ªi nici limba nu a rezistat prea mult în sudul Dunãrii, dovadã asimilarea lingvisticã de cãtre slavi a majoritãþii populaþiei din acele locuri.

Pierderea bãtãliei de cãtre latinofoni în Balcani s-a datorat în mod cert unei organizãri militare mai eficiente a slavilor, oricît ar pãrea de ciudat lucrul ãsta. Dar nu asta a înclinat balanþa, ci populaþia civilã, care nu a opus rezistenþã ºi nu a luptat alãturi de romani pentru a pãstra imperiul în acele locuri. Asta s-a întîmplat ºi în Dacia.

View PostC988, on 1st October 2009, 20:09, said:

Va invit sa cititi ce scrie un martor ocular despre cultura slava de la mama ei de acasa. Probabil ca asa erau si fratii lor ce au invadat Balcanii acum aproape un mileniu si jumatate.

http://www.formula-a...1/...ria-11587"]http://www.formula-a...t-siberia-11587

Aici faci o greºealã enormã. Comuniºtii din URSS nu erau slavi, erau sovietici, un fel de popor multietnic, în care de fapt naþionalitatea nu trebuia sã mai conteze, dovadã ºi faptul cã mulþi dintre conducãtorii sovietici aparþineau de fapt unor etnii minoritare, nu majoritãþii ruse. Stalin e cel mai bun exemplu, dar se pot citi ºi biografiile conducãtorilor securitãþii sovietice (CHEKA/GPU/NKVD), cea care a pus în practicã mãsurile represive asupra populaþiei (ruse sau neruse) din fosta Uniune Sovieticã.

Mã mirã monopolul pe care îl au ruºii în conºtiinþa românilor atunci cînd vine vorba despre slavi. E ca ºi cum polonezii, cehii, bulgarii, sîrbii, croaþii, ucrainienii, belaruºii, slovacii, slovenii, macedonenii (fyrom), muntenegrenii ºi bosniacii nici mãcar n-ar exista pe faþa pãmîntului. ªi totuºi aceºti slavi neruºi însumeazã peste 100 de milioane de persoane ºi sînt paºnici în raport cu populaþiile vecine neslave (rãzboiul din fosta Iugoslavie a fost un rãzboi între slavi de naþionalitate ºi religie diferitã).

Dar dacã e sã vorbim de invadãri ale Balcanilor se poate începe cu invazia romanilor, care n-au cucerit Balcanii fãrã vãrsare de sînge din partea populaþiilor autohtone (traci, iliri, panonieni, dalmaþi, etc.). De ce s-ar aplica un standard dublu ºi romanilor li s-ar ierta crimele de rãzboi din Balcani, iar slavilor nu? În definitiv un om mort este la fel de mort ºi dacã e ucis de cineva "civilizat" ºi dacã e ucis de cineva "barbar".

Este ciudat cum în România se trec sub tãcere crimele de rãzboi fãcute de romani în Dacia ºi cum se uitã zecile de mii de sclavi daci vînduþi sau zecile/sutele de mii de daci dezrãdãcinaþi din vetrele lor sau izgoniþi de-a dreptul din þara lor. ªi se uitã ºi mutãrile abuzive de populaþie fãcute de romani din nordul în sudul Dunãrii, chiar înainte ca dacii sã fie înfrînþi în rãzboiul din anul 106. Abuzurile fãcute de sovietici în Republica Moldova îºi au un corespondent în abuzurile fãcute de romani în Dacia sau în alte zone ale Peninsulei Balcanice. Dar mai mult decît atît, abuzurile sovietice din RM pãlesc pe lîngã abuzurile fãcute de USA în Irak. În Irak au fost uciºi sute de mii de oameni ºi 2 milioane au plecat în emigraþie, asta doar din 2003 încoace, fãrã a-i mai socoti pe cei morþi sau plecaþi din cauza sancþiunilor aflate în vigoare între 1991-2003. ªi culmea e cã românii au participat pînã în iulie 2009 la ocuparea ilegalã a teritoriului irakian, deci s-au fãcut pãrtaºi la abuzurile de acolo, aºa cum se fac încã pãrtaºi la ocuparea ilegalã a Afganistanului. Din acest punct de vedere este curatã ipocrizie invocarea abuzurilor sovietice din RM. Adicã, pe româneºte, "ce þie nu-þi place, altuia nu-i face".

P.S.
Doresc sã semnalez douã materiale care au tangenþã cu subiectul discutat aici.

Primul este un articol din 2007 scris de Andrei Mãgureanu despre dezbaterile ce au avut loc în anii '50 referitoare la etnogeneza românilor. Pînã la urmã se pare cã acele discuþii între istorici ºi lingviºti nu s-au pierdut ºi mai existã cel puþin o stenogramã a lor. În articol sînt prezentate cîteva din teoriile despre formarea poporului român, iar participanþii discutã în contradictoriu pe baza lor, lucru care a fost posibil în acei ani, dar nu a mai fost repetat de atunci, deºi condiþiile actuale sînt mult mai propice unui dialog ºtiinþific complet eliberat de prejudecãþi.

http://www.instarhpa...3-4_2007/06.pdf (fiºier PDF = 500 KB)

Al doilea material este o carte despre slavii timpurii, de care e vorba ºi în aceastã discuþie de pe forum. Cartea se numeºte Lingvistica ºi arheologia slavilor timpurii. O altã vedere de la Dunãrea de Jos ºi a fost scrisã în colaborare de un lingvist ºi un arheolog, fiind lansatã foarte recent, deci probabil va mai dura un pic pînã sã ajungã în librãrii sau sã poatã fi comandatã de pe internet.

http://mnir-samizdat...arheologia.html

Edited by ravinescu, 04 October 2009 - 13:30.


#922
brigazile_martirilor

brigazile_martirilor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,969
  • Înscris: 09.07.2008

View Postravinescu, on 4th October 2009, 14:23, said:

Este ciudat cum în România se trec sub tãcere crimele de rãzboi fãcute de romani în Dacia ºi cum se uitã zecile de mii de sclavi daci vînduþi sau zecile/sutele de mii de daci dezrãdãcinaþi din vetrele lor sau izgoniþi de-a dreptul din þara lor. ªi se uitã ºi mutãrile abuzive de populaþie fãcute de romani din nordul în sudul Dunãrii, chiar înainte ca dacii sã fie înfrînþi în rãzboiul din anul 106. Abuzurile fãcute de sovietici în Republica Moldova îºi au un corespondent în abuzurile fãcute de romani în Dacia sau în alte zone ale Peninsulei Balcanice. Dar mai mult decît atît, abuzurile sovietice din RM pãlesc pe lîngã abuzurile fãcute de USA în Irak. În Irak au fost uciºi sute de mii de oameni ºi 2 milioane au plecat în emigraþie, asta doar din 2003 încoace, fãrã a-i mai socoti pe cei morþi sau plecaþi din cauza sancþiunilor aflate în vigoare între 1991-2003. ªi culmea e cã românii au participat pînã în iulie 2009 la ocuparea ilegalã a teritoriului irakian, deci s-au fãcut pãrtaºi la abuzurile de acolo, aºa cum se fac încã pãrtaºi la ocuparea ilegalã a Afganistanului. Din acest punct de vedere este curatã ipocrizie invocarea abuzurilor sovietice din RM. Adicã, pe româneºte, "ce þie nu-þi place, altuia nu-i face".

P


Mare e gradina lui Dumnezeu si multi p..naivi ii mai sar gardul.

My god, oameni ca Ravinescu se plimba liberi pe strada, in loc sa fie sub medicatie speciala si sub supraveghere atenta.

auzi la el: de ce suntem indignati de crimele comise de PORCII RUSI  :lol:

Edited by brigazile_martirilor, 04 October 2009 - 19:20.


#923
tihomir

tihomir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,229
  • Înscris: 29.09.2006

View PostC988, on 1st October 2009, 20:09, said:


Basarabia, altfel decat o stiti: Beria, Beria, ai umplut Siberia


Psihopatul Beria a fost evreu georgian, Lenin era o corcitura de evreu cu german si cu rus, Stalin, georgian, Trotki, evreu, Zinoviev, evreu, Bucharin, evreu, si asa mai departe.

#924
palpan

palpan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 24.09.2009
[quote name='ravinescu' date='4th October 2009, 12:23' post='7145270']

Este cel puþin ciudatã prãbuºirea atît de rapidã a culturii ºi civilizaþiei romane în zona balcanicã atîta timp cît nu se ia în consideraþie populaþia autohtonã, care probabil cã nu a fost "romanizatã" complet niciodatã. Deci e mult spus sã se vorbeascã de "latinofoni" în Balcani cînd probabil cã tot ce þinea de latinitate era limba, sentimentul de apartenenþã la lumea latinã (italicã) fiind aproape sigur absent. ªi nici limba nu a rezistat prea mult în sudul Dunãrii, dovadã asimilarea lingvisticã de cãtre slavi a majoritãþii populaþiei din acele locuri.

Pierderea bãtãliei de cãtre latinofoni în Balcani s-a datorat în mod cert unei organizãri militare mai eficiente a slavilor, oricît ar pãrea de ciudat lucrul ãsta. Dar nu asta a înclinat balanþa, ci populaþia civilã, care nu a opus rezistenþã ºi nu a luptat alãturi de romani pentru a pãstra imperiul în acele locuri. Asta s-a întîmplat ºi în Dacia.



Pt.Ravescu

                    Slavii
O migratie deosebita a fost aceea a slavilor. Slavii erau în esenta un popor sedentar, deoarece practicau în egala masura agricultura si cresterea animalelor. Migratia lor a fost masiva, numai astfel explicându-se slavizarea unor întinse teritorii din Peninsula Balcanica si Europa Centrala.Prezenta slavilor pe teritoriul României este atestata arheologic începând cu mijlocul secolului VI, dar numai în Moldova, estul Munteniei si estul Transilvaniei.
În anul 602, în urma atacurilor repetate avaro-slave, granita de pe Dunare a Imperiului Bizantin cade, urmând o revarsare de populatii slave în peninsula.
Slavii care au ramas la nordul Dunarii, dar si cei care au venit ulterior (secolele VII-VIII) au fost complet asimilati de români pâna în secolul X. Este de subliniat totusi prezenta în numar destul de mare a slavilor si convietuirea acestora pasnica cu românii, dovada fiind numeroasele cuvinte slave împrumutate de români, dar care nu au schimbat caracterul romanic al acesteia.
Amintirea prezentei slave este pastrata si de numeroase denumiri de râuri (Bistrita, Ialomita, etc) si localitati (Balgrad - Alba Iulia, Craiova, etc) de origine slava. Se considera de asemenea ca denumirile marilor râuri desi se pastreaza din antichitate, prezinta în parte anumite schimbari fonetice slave. Acest fapt ar sugera asezarea slavilor în câmpii si o predilectie a românilor pentru zonele de deal si de munte, desi însasi simbioza certa care a avut loc între cele doua etnii dovedeste totusi totusi si vietuirea împreuna.
Din punct de vedere arheologic cultura slavilor din secolele VI-VII poate fi deosebita de aceea a autohtonilor daco-români, dar ulterior se constata o uniformizare, arheologia încetând sa ne mai ofere date despre etnicul populatiilor.
Dar ceea ce trebuie remarcat pentru perioada mai târzie, adica secolele VIII-X, este cresterea deosebita a numarului asezarilor în toate provinciile românesti: Moldova, Muntenia, Transilvania.
Slavii asezati pe teritoriul României au fost aceiasi care au populat si Bulgaria, dovada fiind anumite caracteristici bulgare, iar nu sârbo-croate, ale componentei slave a limbii române.
Acesta este un articol :
Dacii si Civilizatii .

Acum fiecare putem fi simpatizanti ai unei perioade.Slava sau germanica latina etc.
Noi in 2009, nu prea stim din ce popr ne tragem.Nu vb in numele altor useri doar al meu .
Eu cred ca tu ai o mare problema cu americani si cu imperiul roman ,dar accentuezi pe poprul RUS,nu slav .
In toate articolele amintesti de ei .
Eu personal vreau sa cred ca eu unul fac parte din daci.De ce ?
Sunt adeptul nationalismului  romanesc .si nu suport rusificarea care a fost facuta fortat de comunisti. Am prins acei ani si am membri din familie care au fost  impuscati de comunsti pt. ca erau nationalisti.
Ei si eu cred cu tarie in poporul roman si in valorile lui.
Nu vreau sa ma gandesc , cum rusi  ramasi aici ,si evrei care pana la urma fug de numele lor si tiganii se pot numi Romani.
Ce legatura au ei cu acest nume? ""ROMAN""?
NU am nimic de impartit cu tine personal, dar de ce sa fim iar intoxicati si adus aminte pe orice cale despre RUSI?si comunisti?si cei care nu stiu ce sa intamplat sa creada in continuare ''Ce popr bun si pasnic sunt rusii?''
iar imperiul roman a fost un cancer.
RUSII??? ce sunt???? PIOSI umanitati si numai noi romani nu stim ce bine ne fac ei?
Cam asa suna din spusele tale.
Din ce am citit pana acum slavi cine sunt?Pt mine slavi sunt uni care au venit pe pamntul nostru al dacilor, au vazut ca este bine si au ramas aici.
Eu cred in limba latinofona ,cred in cei care sau contopit cu dacii adica romanii.Eu cred ca dacoromani,  nu au reusit sa se stinga cu totul,daca macar unul singur crede si simte ca face parte sufleteste din daci ,eu,consider ca rusificarea sau influenta slava care sunt diferite , stiu si asta,  nu a avut sorti de izbanda .A MAI RAMAS UNUL!
in poporul Roman nu a reusit. si eu personal nu cred ca noi cand citim Cioran sau Eminescu  sau ascultam Doine SI Balade suntem slavi. Eu Nu Simt asa ceva.
La mine nu a reusit asimilarea slava ''SUFLETESTE''. Lingvistic da .

Edited by palpan, 09 October 2009 - 10:25.


#925
vicutu

vicutu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 24.11.2007

View Postpalpan, on 9th October 2009, 11:06, said:

Acum fiecare putem fi simpatizanti ai unei perioade.Slava sau germanica latina etc.
Noi in 2009, nu prea stim din ce popr ne tragem.Nu vb in numele altor useri doar al meu .

adeca noi, palpan. De ce folosesti pluralul maiestatii?

Eu cred ca tu ai o mare problema cu americani si cu imperiul roman ,dar accentuezi pe poprul RUS,nu slav .
In toate articolele amintesti de ei .

Nu exista poporul slav si nu a existat niciodata.

Eu personal vreau sa cred ca eu unul fac parte din daci.De ce ?

Ai urechile lipite, sau cum faci parte "din daci"? Dacii's tarana de mii de ani.


Sunt adeptul nationalismului  romanesc .si nu suport rusificarea care a fost facuta fortat de comunisti. Am prins acei ani si am membri din familie care au fost  impuscati de comunsti pt. ca erau nationalisti.
Ei si eu cred cu tarie in poporul roman si in valorile lui.

Valori cum ar fi datul cu parerea despre chestii pe care nu le intelegi si proasta cunoastere a gramaticii limbii romane? Ai aurit de articolul hotarat?

Nu vreau sa ma gandesc , cum rusi  ramasi aici ,si evrei care pana la urma fug de numele lor si tiganii se pot numi Romani.

Unde-s bre evreii aia care fug de numele lor? Si ce viteza are numele? Ii prinde pan' la urma?

Ce legatura au ei cu acest nume? ""ROMAN""?

Tu ce legatura ai? Nu esti parte din "daci"?

NU am nimic de impartit cu tine personal, dar de ce sa fim iar intoxicati si adus aminte pe orice cale despre RUSI?si comunisti?si cei care nu stiu ce sa intamplat sa creada in continuare ''Ce popr bun si pasnic sunt rusii?''
iar imperiul roman a fost un cancer.

Mda. Noroc cu globulele albe, dacii...

RUSII??? ce sunt???? PIOSI umanitati si numai noi romani nu stim ce bine ne fac ei?
Cam asa suna din spusele tale.
Din ce am citit pana acum slavi cine sunt?Pt mine slavi sunt uni care au venit pe pamntul nostru al dacilor, au vazut ca este bine si au ramas aici.

Daca ai copii, fa-ti un bine si nu le povesti nimic. De fapt incearca sa nu deschizi deloc gura pe langa ei, o sa rada toata scoala de ineptiile pe care le invata (vor invata de la tine)


Eu cred in limba latinofona ,cred in cei care sau contopit cu dacii adica romanii.Eu cred ca dacoromani ,  nu au reusit sa se stinga cu totul,daca macar unul singur crede si simte ca face parte sufleteste din daci ,eu,consider ca rusificarea sau influenta slava care sunt diferite , stiu si asta,  nu a avut sorti de izbanda .A MAI RAMAS UNUL!
in poporul Roman nu a reusit. si eu personal nu cred ca noi cand citim Cioran sau Eminescu  sau ascultam Doine SI Balade suntem slavi (Noi, cand gasim un portofel pe strada.....). Eu Nu Simt asa ceva.
La mine nu a reusit asimilarea slava ''SUFLETESTE''. Lingvistic da .

Te rog, nu mai citi Cioran si Eminescu. Iti recomand gramatica de clasa a 3-a

Mai pui de dac, invata naibii limba romana inainte de a-ti da cu parerea despre originea latinofona (sic)

legenda: rosu - greseli gramaticale
visina putreda - tembelisme
albastru - eu

#926
tihomir

tihomir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,229
  • Înscris: 29.09.2006

View Postvicutu, on 9th October 2009, 13:12, said:

Nu exista poporul slav si nu a existat niciodata.

Ei scârþ, ca nu vrei tu.

#927
vicutu

vicutu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 24.11.2007

View Posttihomir, on 9th October 2009, 16:38, said:

Ei scârþ, ca nu vrei tu.

Nu, cred ca faci o confuzie intre populatie si popor, una indica o generalizare, cealalta o legatura mult mai stransa, caracteristici mai unitare, o forma de oranduire sociala comuna, glie etc. E ca si cum ai vorbi de poporul indian referindu-te la vechii locuitori ai actualului stat India.

Edited by vicutu, 09 October 2009 - 16:06.


#928
tihomir

tihomir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,229
  • Înscris: 29.09.2006

View Postvicutu, on 9th October 2009, 17:06, said:

Nu, cred ca faci o confuzie intre populatie si popor, una indica o generalizare, cealalta o legatura mult mai stransa, caracteristici mai unitare, o forma de oranduire sociala comuna, glie etc.

Da si ti se pare ca nu aveau o oranduire sociala similara, o limba comuna si cam aceleasi valori sau nu se identificau cu cei din stirpea lor? Apoi definitia ta e incompleta, popor inseamna si populatie, norod, fara sa faca referire la etnie dar inseamna si neam, etnie, stirpe, m-am referit la ultima connotatie, cea de etnie. Si da exista si a existat poporul indian, oficial se numeste "hindi", sunt grupul dominant si cel mai numeros din india, faptul ca alaturi de ei mai sunt si altii nu schimba datele problemei. Pana si Herodot stia de "inzii" care ar fi fost cel mai numeros neam, deci de ce zici ca nu ar fi existat?

#929
paunc2

paunc2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 09.10.2009

View Postvicutu, on 9th October 2009, 13:12, said:

Mai pui de dac, invata naibii limba romana inainte de a-ti da cu parerea despre originea latinofona (sic)

legenda: rosu - greseli gramaticale
visina putreda - tembelisme
albastru - eu
Eu sunt de acord cu el si pt.mine greseala gramaticala, nu vreau sa o observ,doar continutul acelei postari pe care  pe tine te deranjeaza asa mult.
Nu inteleg nimic din postarea ta doar ca faci pe profesorul de Limba Romana.
Am impresia ca a spus pe fata si a deranjat .
In afara de evrei adica <Jidani>tigani adica<ciori>rusi adica<criminali,violatori >a spus pe fata.
Ce a deranjat la articolul lui?
Sau nu esti de acord cu cei care nu accepta  ca stramosii nostrii( cum vrei sa scriu cu un singur I sau cu 2 de ii?)au fost invadati de slavi si ne-am contopit cu ei.De fapt te  deranjaeaza ca a spus ca este Nationalist?
Sau tu esti Gica -Contra la tot si esti sange '''albastru-eu''? El, poate daca ii dai un motiv, ar fi primul la apararea neamului de contopirea cu slavi, in schimb tu te-ai ascunde in spatele gramatici, a exprimari elevate si de sange albastru pe care nu il avem toti.
Te intreb si eu ceva ,imi permiti?
-''Mai pui de dac, invata naibii limba romana inainte de a-ti da cu parerea despre originea latinofona (sic)''
La raspunsul tau ,tu il iei la misto ca este pui de dac ,tu din ce popor faci parte?

#930
paunc2

paunc2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 09.10.2009

View Postvicutu, on 9th October 2009, 17:06, said:

Nu, cred ca faci o confuzie intre populatie si popor, una indica o generalizare, cealalta o legatura mult mai stransa, caracteristici mai unitare, o forma de oranduire sociala comuna, glie etc. E ca si cum ai vorbi de poporul indian referindu-te la vechii locuitori ai actualului stat India.
Vicutu !
nu stiu ce vrei sa demonstrezi dar si eu e subscriu la apartenenta lui ,<PALPAN>.NATIONALIST.
Sa vb  desprea influenta slavilor si ai afirmat ca rusii nu sunt slavi sau popor slav  ma rog cum spui tu tembelisme .
Bun! Hai sa vedem ce sunt si ;;este;; cu slavi, gramatica nu ma intereseaza;

Comunitate de triburi, a carei limba apartine grupului satem din marea familie de lb. indo-europene  Inruditi  cu  baltii,  cu  care alcatuiau comunitatea lingvistica balto-slava. Teritoriul de formare a slavilor , pina pe la 500 e.n., se intindea intre Odra, bazinul  mijlociu al Vistulei si bazinul mijiociu al Niprului. Tinind insa seama de faptul ca lb. slava veche era omogena, este de presupus  ca, initial,  nucleul  teritorial  a  fost mai restrins, deoarece omogenitatea  semnalata nu se putea  crea decit in conditiile unor legaturi si schimburi strinse. Din aceasta cauza s-au nascut, in legatura cu leaganul  civilizatiei slave, doua teorii, una care il situeaza in  partile  occidentale  ale  marelui teritoriu  amintit,  anume intre  Odra si Vistula, alta care il plaseaza in zona orientala, pe  Niprul mijlociu.  Desi discutiile  nu  s-au  incheiat,  putem spune deocamdata ca patria primitiva  a   preslavilor   se   intindea intre bazinul mijlociu al Vistulei si Niprul mijiociu si superior, ajungind spre N  pina  la  Pripet,  iar  spre  S  pina la Nistru si  Bugul  superior  si  pina  la N de Carpati. Spre S se invecinau cu  populatiile daco-getice, reprezentate arheologic prin  cultura  Lipita. De aici  s-au intins in imprejurari inca putin cunoscute, in directiile vestice, nordice si sudice. Incercarile de a lega cultura Lausitz de protoistoria slavilor,  precum  si atribuirea  culturii  Cerneahov lor, sint lipsite de temei. Unii atribuie  preslavilor  culturile  Zarubinet si  Przevorsk.  Se admite  ca acestia ocupau zona de silvostepa, dintre populatiile iraniene din stepe , si  zona  de  paduri  ocupata  de  baltii de la marea ce le poarta numele.     Se presupune ca densitatea populatiei preslave nu era mare, deoarece nici sarmatii si nici gotii n-au intimpinat in cursul migratiilor vreo rezistenta importanta din partea acesteia. Primele stiri literare despre stramosii slavilor  nu  apar  mai  devreme  de  secolele 1—2 e.n, (Plinius, Tacitus, Ptolemeu).    Dintre neamurile considerate ca probabili stramosi ai slavilor este de retinut numele venetilor, desi numele lor are rezonanta ilirica sau celtica. Sub denumirea de slavi apar incepind din sec.  6  e.n.  la  Pseudo-Caesarius  din Nazianz, la Iordanes si la Procopios.
Dintre cele trei grupari cunoscute de Iordanes (venetii, antii si sclavinii), numele sclavinilor a fost cel care s-a generalizat. In sec. 5, mai probabil dupa sfarimarea puterii hunilor (454 e.n.),  a  inceput procesul  de  expansiune a slavilor, care au ajuns in cursul sec. urmatoare  spre V pina la Marea Baltica si Elba in Europa Centrala pina in Alpi si la Adriatica, spre S pina in Peloponez si Marea Egee, iar  spre  NE  in zonele de taiga. Aceasta expansiune se datoreste, probabil,  unor  cauze  demografice  (inmultirea populatiei, ceea ce necesita noi paminturi de cultura) sau sociale ( ca urmare a unei aristocratii militare. Iordanes mentioneaza acest proces relatind pedepsirea de catre ostrogotul Vinitariu a conducatorului venedilor Boz  si  a  altor  70  de  capetenii  ale  acestora. Expansiunea slava s-ar putea datora si unor cauze externe, anume atacurilor unor populatii mai puternice de pastori nomazi sau eliberarii  unor teritorii invecinate (germanice, sarmatice etc.), pe care s-au grabit sa le ocupe. Nu totdeauna, cunoscuta in amanunte, expansiunea lor a avut ca rezultat ocuparea unor teritorii vaste, iar lb.  slava, initial  unitara, a influentat lb.  populatiilor cu care au venit in contact.    In secolele 9—10 se  poate  vorbi  de  trei  grupe  de popoare si lb. slave:
      slavii de vest (poloni, cehi, slovaci, sarabi),
      slavii de est (rusi, ucraineni)
      slavii de sud (sloveni, sirbi, croati,  bulgari,).
Comentarile si discutile (cu un singur i sau cu 2 de ii)?vor fi multe.Dar asata este istoria si tu incerci sa o schimbi dupa placul tau?Hai sa il lasam sa se exprime cum vrea el, nu crezi? Pt.mine este simplu
Slavii=RUSII!

#931
brigazile_martirilor

brigazile_martirilor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,969
  • Înscris: 09.07.2008

View Postsoka norman, on 1st October 2009, 23:40, said:

limbile slave suna foarte nasol la ureche.Am ascultat azi limba lituaniana(baltica).
Suna mult mai frumos decat limbile slave,fara silabe ridicole ,fara sunete care sa zgarie.


LIMBILE SLAVE SUNT LIMBI DE MUJICI, cum naiba sa sune bine? :lol:

#932
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postvicutu, on 9th October 2009, 12:12, said:

Mai pui de dac, invata naibii limba romana inainte de a-ti da cu parerea despre originea latinofona (sic)

legenda: rosu - greseli gramaticale
visina putreda - tembelisme
albastru - eu

Mi-am pregatit o bere si-o tigara, m-am asezat comod si astept cu interes ideile tale...maestre, convins fiind ca nu te vei limita la "cursul" de gramatica  :lol:

#933
paunc2

paunc2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 09.10.2009
Mai degraba estul Poloniei-Belarus-Nordul Ucrainei este patria originara a slavilor, tot acolo s-a pastrat cel mai bine tipul slav, blod, ochii albastri, corpolent.
Tii neaparat sa ne arati cat esti de oligofren? In caz ca nu stiai o limba slava a fost limba oficiala in Tarile Romane pana prin sec. XVII-XVIII.
[/quote]
  Nu este cazul sa jignim parerea mea, dar este adevarat chiar daca pt. cativa sau mai multi este si dureros, in trecut stramosii nostri vorbeau slava.
      In secolul XIV -lea . Epoca de geneza si constituire a statelor medievale romanesti, ne permite, deja sa intrevedem si inceputurile unei culturi scrise, in primul rand, mentionez intensificarea circulatiei de manuscrise, precumpanitor cu caracter religios, redactate in slava veche.
Aceasta limba, prezenta in cultura medievala romaneasca in versiunea "medio-bulgara, s-a raspandit la Nord de Dunare, cu mult inaintea intemeierii principatelor (probabil din sec. X). Devine o limba oficiala a cancelariilor domnesti, si  cultului crestin de confesiune ortodoxa.
Faptul ca anume slava veche a devenit limba culturii medievale romanesti, se explica prin specificul conditiilor concret istorice ale etnogenezei poporului roman, care s-a desfasurat in izolare de latinitatea occidentala si lumea elena din Bizant, fiind despartit prin teritorii ocupate de migratori, respectiv unguri si slavi.
      Un impuls substantial in dezvoltarea vietii monahale,  in evul mediu a avut importante dimensiuni culturale,  datorat carturarului calugar Nicodim, venit impreuna cu ucenicii sai din Serbia in Tara Romaneasca, unde desfasoara o intensa activitate ctitoriceasca. Cu certitudine ii sunt atribuite intemeierea manastirilor Vodita si Tismana, De numele sau este legat si primul manuscris datat, executat in spatiul romanesc (Tetraevanghelul din 1404/05). Ucenici sai au extins activitatea ctitoriceasca si carturareasca in Moldova si Transilvania.
       Da ai dreptate despre limba slava in istoria poporului Roman.Dar pana la urma si RUSII sunt din familia slavilor, afirmatia ca RUSII nu sunt un popor slav de unde este scoasa?,poate in varianta comunistilor,ori vreun istoric imbatat de vodca sau mai stiu eu ce tembel (ca suntem la tembelisme).
Dar limba slava a fost mult timp folosita de noi.Asta nu poate fi negat.
       Despre regiunea de provenienta a slavilor, SUNT CONTROVERSE INTRE SOMITATI ,noi doar poluam forumul, dar se pare ca toti sunt de acord ca ei PROVIN dinspre acea zona ,cum ar spune unul si altul< de la RUSII vine>
  Cum si <palpan> a avut in familie si eu am avut ,nu diger aceasta natie ,popor,trib,hoarda sau cum vreti voi sa ii numiti.

Edited by paunc2, 10 October 2009 - 15:38.


#934
tihomir

tihomir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,229
  • Înscris: 29.09.2006

View Postpaunc2, on 10th October 2009, 16:30, said:

Faptul ca anume slava veche a devenit limba culturii medievale romanesti, se explica prin specificul conditiilor concret istorice ale etnogenezei poporului roman

Adoptarea slavonei ca limba de cult si de cancelarie se datoreaza bulgarilor, bulgarii au stapanit si la nord de Dunare peste romani, aproape sigur in acea perioada elitele romanesti incep sa foloseasca aceasta limba. In primul tarat bulgar a existat o efervescenta culturala slavona, stim ca bulgarii s-au preocupat de organizarea unei biserici nationale (bulgare, deci de limba slavona) in imperiul lor, de acolo ne-a ramas aceasta limba.

View Postpaunc2, on 10th October 2009, 16:30, said:

Dar pana la urma si RUSII sunt din familia slavilor, afirmatia ca RUSII nu sunt un popor slav de unde este scoasa?

Nu stiu, nu imi apartine, eu nu am facut o asemenea afirmatie, nu am sustinut nicaieri ca rusii nu ar fi un popor slav.

#935
paunc2

paunc2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 09.10.2009
Nu stiu, nu imi apartine, eu nu am facut o asemenea afirmatie, nu am sustinut nicaieri ca rusii nu ar fi un popor slav.
[/quote]
                Pt. ,VICUTU era aceea observatie, el a subliniat la articolul lui,,PALPAN''
Nu despre tine era vb,el a afirmat sau a scris ca ;
''NU  existat poporul slav si nu a existat niciodata"".

Daca sunt persoane ,care din graba sau din comoditate nu prea tin cont de gramatica (uneori nici eu nu ma uit cand scriu sau cand termin nu mai citesc ce am scris ),nu asta este important si ce a vrut sa spuna si sa transmita acel mesaj.
Eu in ce am postat am spus ca;
    """Aceasta limba, prezenta in cultura medievala romaneasca in versiunea "medio-bulgara, s-a raspandit la Nord de Dunare, cu mult inaintea intemeierii principatelor (probabil din sec. X). Devine o limba oficiala a cancelariilor domnesti, si cultului crestin de confesiune ortodoxa.""""
Asta am spus si eu .Eu incerc sa arat ....maestrului in ale gramatici ca nu ma intereseaza problemele lui cu iiii si cu alte LEGENDE.
Sau nu au facut contopirea cu slavii romanii, ca nu au scris cu iiii-uri si articulari de verbe.Ce pacat ca nu erai pe timpul ala sa le arati tu cum este corect.
Da si eu in opinia mea sunt un Anti- Slavonizare dar din pacate ea a fost facuta foarte demult, dar  Anti-Rusificare Subscriu .Acum sa spui ca poporul Rus nu sunt slavoni atunci ce mai sunt ?  
  Cum ai spune de italieni ca nu sunt latini cevea de genul...
Acestea erau  postari adresate Maestrului ,<vicutu>.

#936
palpan

palpan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 24.09.2009

View Postvicutu, on 9th October 2009, 12:12, said:

Mai pui de dac, invata naibii limba romana inainte de a-ti da cu parerea despre originea latinofona (sic)

Multumesc celor au incercat sa ma apere prin postarile  lor.
-Vicutu de ce vorbesti asa?
Nu esti tu un pic cam ...rautacios si spui de copii?
Noi discutam despre slavonizare  nu despre famila noastra.
Dar nu ma INTERESEAZA remarcile tale.Ma doare drept in...!
Nu inteleg de unde atata inversunare ,doar ca am postat prima oara si sa arati cine esti?  Nu ma intereseaza  ce vrei tu sa arati.
Eu imi spuneam parerea mea.A ta? nu ma intereseaza .
Asadar...revenind la subiectul acestui forum,
Vechii slavi au fost un popor obscur de fermieri si pastori dornici de extindere  si  traind in zona ocupata azi de estul Poloniei, vestul Rusiei, Belarus si Ucraina. Din prin anul 150 triburile slave au inceput sa se extinda in toate directiile. La nord au urmat raurile din padurile ruse, ocupand teritorii ocupate de popoare baltice si finice, asimiland multe dintre ele. La vest au intalnit triburile germanice si celtice, ocupand o mare parte din europa centrala. In jurul secolului VII, slavii au ajuns la marea Adriatica si Egee. In urmatoarele doua secole s-au asezat in peninsula balcanica, apoi in Imperiul Bizantin, dizlocand populatii sau slavicizand noi triburi cum ar fi bulgarii.
                  Poporul roman are la baza: elementul bastinas-dacii, cel colonizator-romanii si elementul secundar-slavii. La venirea slavilor, fondul principal de cuvinte si structura latina a limbii era deja formata. Ei au lasat cuvinte in limba, dar n-au putut schimba caracterul romanic al limbii si poporului roman.
Iar cu puiul de dac, Vicutule eu asta cred si voi crede cu voia sau fara voia ta.
Sau si tu esti alt user frustat ca in viata de zi cu zi nu este bagat in seama. si te ascunzi in spatele mai multor exprimari elevate.Sau neamul tau este de slavi adica RUSII pt. tembelismele mele .
Multumirile mele pt.
< tihomir , paunc2 ,vata_pa_batz,brigazile martirilor>
Iar pt. mine Rusii sunt la fel ca Jidanii si Tziganii.Miros a sunca afumata si caine ud.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate