Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Cultura romana - o cultura slava?

- - - - -
  • Please log in to reply
1684 replies to this topic

Poll: Cultura romana - cultura slava? (208 member(s) have cast votes)

Cultura romana - cultura slava?

  1. mai putin de 10% (70 votes [33.65%])

    Percentage of vote: 33.65%

  2. 30% (80 votes [38.46%])

    Percentage of vote: 38.46%

  3. 60% (36 votes [17.31%])

    Percentage of vote: 17.31%

  4. 90% (22 votes [10.58%])

    Percentage of vote: 10.58%

Vote Guests cannot vote

#325
Leinarius

Leinarius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,061
  • Înscris: 21.06.2007

View Posttomaso, on 23rd July 2009, 12:39, said:

Suntem o cultura slava ?
Evident ca da, pentru ca ne comportam la fel ca slavii din absolut orice punct de vedere.
Suntem foarte diferiti de fratii nostri vitregi, in timp ce ne asemam pana la identificare sau chiar confundare cu bulgarii, sarbii, albanezii sau rusii, iar comunismul nu este singura cauza.

Imi pare rau daca voi supara pe cineva, dar mai prieten imi este adevarul, asa cum il vad eu.

Poate ca suntem latini la origini, poate ca slavii au auvut un rol total neimportant, dar cert este ca suntem la fel ca ei in tot ceea ce face ACUM.
Ce a fost si ce va fi este putin important si in afara controlului nostru.

Hai pa, pa, pa, pa, ca urla lumea dupa mine sa mergem la plaja.

Pai domnule arunci o pleasca si pleci?  :D

As contrazice ce spui tu acolo. Ce e aia "cultura slava"??? Poate vrei sa spui Est-Europeana, dar nici aia nu e o "cultura" propriu-zisa ci un aspect.
Din punct de vedere al rapotarii la unele valori materiale sau spirituale NU suntem la fel nici cu sirbii, nici cu albanezii, nici cu rusii... Poate cu bulgarii am avea mai multe de impartit, asta si din cauza ca ei sunt cei mai putin "slavi" in cultura lor.

Suntem de asemenea diferiti de spanioli, francezi, portughezi, dar cat de diferiti in esenta suntem de italieni?

Toate astea sunt considerente superficiale totusi, o discutie serioasa implica o abordare mai putin bazata pe impresii si mai mult pe fapte si statistici.
Daca ati fost in Rusia stiti ca nu suntem ca ei, nici cu polonezii, cehii, etc...

In primul rand ca nu exista o cultura "slava" si nici valori comune "slave" ci doar limbi inrudite. Cred ca se exagereaza, se forteaza notiunile.
Romanii sunt o cultura (de fapt un aspect cultural) integrat(a) in cultura regiunii. Din punctul asta de vedere nu suntem ceea ce azi este conventional acceptat ca latin/occidental.

Dar inca odata: nu exista baza de comparatie. Cea propusa (slava) este una fabricata, artificiala, care practic este o fantoma, un produs al mintii unor pan-slavisti stimulati de existenta unor limbi asemanatoare, inrudite, dar fara baza etnica...

#326
anoano

anoano

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 11.06.2009
Romanilor li se spune continuu ca ei nu au istorie, ca toata istoria lor ei au fost doar "influentati", ca ei au ramas stalpi drepti de latinism in europa de est, etc. Practic romanii sunt redusi la nivelul unor ciobani (care de altfel au fost intotdeauna redusi ca numar in populatia totala) care nu vad civilizatie 6 luni pe an; asta ca sa se incerce sa se inventeze un mecanism prin care noi am fi ramasi "latini" puri, cica izolati in munti. Ca si consecinta romanii nu au nici un pic de mandrie nationala pentru ca nu-si simt istoria in spate ci sunt indoctrinati sa si-o uite, "ca nu e de-a noastra", "adevarata", de "natura imperialistica romana".

Asta e ridicol pentru ca nu esti latin doar fiind taran, italienii, francezii si spaniolii in mod clar nu se considera tarani ci civilizatii de ordin mondial. Romanii sunt chiar mai putin latini chiar si decat locuitorii americii latine, care cel putin este catolica si a fost puternic influentata de cea vestica. De fapt romanii isi faceau primul stat prin acelasi timp cand latinii adevarati ajungeau in America. :D. Aceasta se datoreaza faptului ca eram sub influenta stepelor, practic condusi de razboinici ai stepelor pentru cel putin 700-800 de ani. Iar balcanicii au civilizatii milenare, pana si bulgarii au creat propriul stat foarte repede in 680AD si au avut chiar si universitati pe la anii 800AD :D. Asta ca sa vezi totusi ce civilizatie istorica au avut bulgarii cu care ne tot comparam :D. Noi la nord de dunare nu ne-am facut stat decat dupa ce rusii au scos asiaticii din europa de est si s-a creat un mediu propice dezvoltarii economice si culturale.

#327
soka norman

soka norman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,978
  • Înscris: 28.05.2006

View PostMorosanul, on 23rd July 2009, 10:24, said:

ceea ce inseamna ca romanii au primit cuvantul ȘI dupa anul 380,
Adica daca inainte foloseau alt termen, inseamna ca au fost inca in contact religios cu imperiul cand s-a schimbat termenul.
la sud de dunare evident.

View PostLeinarius, on 23rd July 2009, 14:58, said:

As contrazice ce spui tu acolo. Ce e aia "cultura slava"???
De ce limba slava suna atat de ridicol in urechile noastre?Este o explicatie psihologica pentru asta?Multi romani gasesc limba rusa ca fiind enervanta la auz.OAre alt epopoare au aceiasi parere?

#328
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,043
  • Înscris: 12.12.2006

View Postanoano, on 23rd July 2009, 15:16, said:

De fapt romanii isi faceau primul stat prin acelasi timp cand latinii adevarati ajungeau in America. :D.
De fapt sa stii ca ei ajungeau in America la scurt timp dupa ce tocmai si-au pus la punct un stat

Quote

Noi la nord de dunare nu ne-am facut stat decat dupa ce rusii au scos asiaticii din europa de est si s-a creat un mediu propice dezvoltarii economice si culturale.
Or fi avut ei un rol pozitiv cat au fost acolo departe, dar cand s-au apropiat de noi nu stiu cat de bine ne-au prins :D

#329
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

View PostLeinarius, on 23rd July 2009, 14:58, said:

In primul rand ca nu exista o cultura "slava" si nici valori comune "slave" ci doar limbi inrudite. Cred ca se exagereaza, se forteaza notiunile.
corect. ce asemanari exista intre rus si polonez? doar limbile seamana.
a, da - si vodca. dupa un numar suficient de pahare stolichnaya si wyborowa sunt absolut identice. absolut? pai, asta e suedeza, parca. sau finlandeza? nu, finlandeza e finlandia.
hai ca am inceput sa le incurc.

#330
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,043
  • Înscris: 12.12.2006

View Postego_zenovius, on 23rd July 2009, 15:31, said:

corect. ce asemanari exista intre rus si polonez? doar limbile seamana.
Dar intre un polonez si un bulgar ? :lol: Aici e intrebarea !

#331
Alienor

Alienor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 01.07.2008

View Postsoka norman, on 23rd July 2009, 15:21, said:

De ce limba slava suna atat de ridicol in urechile noastre?Este o explicatie psihologica pentru asta?Multi romani gasesc limba rusa ca fiind enervanta la auz.
Ma gindesc ca poate nu e psihologica ci.. fonologica sau cum s-o spune..  Una din primele piedici la invatarea unei limbi straine este imposibilitatea de integrare a sunetelor sau silabelor in sistemul propriu de sunete (sau chiar de a distinge  silabele, partile de vorbire).. de unde o imposibilitate de reprezentare, si abia aici devine ceva psihologic :este suparator/nelinistitor/deranjant sa nu poti numi sau sa nu iti poti reprezenta ceva, sa nu-l poti armoniza cu propriul tau sistem (de sunete, in cazul de fata). Si nu il poti nici evita, fiind vorba de proximitate geografica.

Credca unul din stereotipurile etnice cele mai frecvent intalnite pretutindeni este cel legat de limba (vecinului, Celuilalt, dusmanului, samd- acesta fiind descris adesea ca avind o limba ininteligibila, bolovanoasa, urita, caraghioasa dupa caz :) )

Edited by Alienor, 23 July 2009 - 14:51.


#332
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

View Postsoka norman, on 23rd July 2009, 15:21, said:

De ce limba slava suna atat de ridicol in urechile noastre?Este o explicatie psihologica pentru asta?Multi romani gasesc limba rusa ca fiind enervanta la auz.OAre alt epopoare au aceiasi parere?
mie doar bulgara imi suna ridicol (desi, pana la urma, de la ei am imprumutat cel mai mjult in plan lingvistic). poloneza si ceha mi se par prea dure.
dar rusa imi place chiar foarte mult. uite aici:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/y0KFVgTxCiQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#333
brigazile_martirilor

brigazile_martirilor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,969
  • Înscris: 09.07.2008

View Postsoka norman, on 23rd July 2009, 15:21, said:

De ce limba slava suna atat de ridicol in urechile noastre?Este o explicatie psihologica pentru asta?Multi romani gasesc limba rusa ca fiind enervanta la auz.OAre alt epopoare au aceiasi parere?

Pai in popor se si zice : "frumos" ca limba rusa  :lol:

normal ca rusa e enervanta si urata, e limba de mujici, fiecare cuvant al lor zici ca e injuratura.

Edited by brigazile_martirilor, 23 July 2009 - 14:43.


#334
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

View PostMorosanul, on 23rd July 2009, 15:35, said:

Dar intre un polonez si un bulgar ? :lol: Aici e intrebarea !
ca intre roma^n si peruan - doar limba seamana.

View PostAlienor, on 23rd July 2009, 15:37, said:

Credca unul din stereotipurile etnice cele mai frecvente intalnite pretutindeni este cel legat de limba (vecinului, Celuilalt, dusmanului, samd- acesta fiind descris adesea ca avind o limba ininteligibila, bolovanoasa, urita, caraghioasa dupa caz :) )
barbarii sunt cei care nu vorbesc ca noi, sunt cei a caror limba suna asa: "bar-bar".
spuneau grecii.

#335
Alienor

Alienor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 01.07.2008
Am vrut sa zic cel mai frecvenT intilnite bineinteles.
Credca e si legat de "rīci" sau micro/macro conflicte de vecinatate, la care se adauga dificultatea de perceptie.  Nici maghiara nu pare prea frumoasa majoritatii romanilor, cred :)  Daca n-o auzi sau inveti de mic, e destul de greu de perceput ca are o muzicalitate si nu poti fi sigur ca stii sa identifici cuvintele.

#336
anoano

anoano

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 11.06.2009

View PostAlienor, on 23rd July 2009, 15:37, said:

Ma gindesc ca poate nu e psihologica ci.. fonologica sau cum s-o spune..  Una din primele piedici la invatarea unei limbi straine este imposibilitatea de integrare a sunetelor sau silabelor in sistemul propriu de sunete (sau chiar de a distinge  silabele, partile de vorbire).. de unde o imposibilitate de reprezentare, si abia aici devine ceva psihologic :este suparator/nelinistitor/deranjant sa nu poti numi sau sa nu iti poti reprezenta ceva, sa nu-l poti armoniza cu propriul tau sistem (de sunete, in cazul de fata). Si nu il poti nici evita, fiind vorba de proximitate geografica.

Credca unul din stereotipurile etnice cele mai frecvent intalnite pretutindeni este cel legat de limba (vecinului, Celuilalt, dusmanului, samd- acesta fiind descris adesea ca avind o limba ininteligibila, bolovanoasa, urita, caraghioasa dupa caz :) )
Exact. Dar nu insensul in care crezi tu :lol:

Noi am trait alaturi de slavi si putem pronunta usor limbile slave. Romanii chiar pot pronunta rusa mai bine decat bulgarii :D pentru ca la bulgari le lipsesc anumite litere cum ar fi "y".

In acelasi timp un latin isi rupe limba cand incearca sa spuna ceva in romana sau rusa :D.

#337
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007

View Postego_zenovius, on 23rd July 2009, 15:42, said:

mie doar bulgara imi suna ridicol (desi, pana la urma, de la ei am imprumutat cel mai mjult in plan lingvistic). poloneza si ceha mi se par prea dure.
dar rusa imi place chiar foarte mult. uite aici:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/y0KFVgTxCiQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Portugheza suna ca o "rusa spurcata/ deformata".

Rusa, poloneza, slovaca, sarba, suna foarte frumos, parca sunt cantate, ma refer la vorbirea corecta (bulgara inca nu am auzit).

Slovaca mi-a placut de prima data, apoi am auzit polona si rusa moscovita.

Ucrainienii si rusii din anumite regiuni vorbesc acea rusa ce suna urat, deoarece nu se straduiesc sa vorbeasca neaccentuat si cantat.

Cand spun cantat ma refer la felul cum vorbesc cei din Ploiesti, unii sudisti, adica cu modulatii:

EX: Ce zici ma-a-a ?!, adica cu variatii si aproape tot timpul cu un fel de interogatie-exclamare.

#338
Alienor

Alienor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 01.07.2008

View Postanoano, on 23rd July 2009, 15:58, said:

Exact. Dar nu insensul in care crezi tu :lol: Noi am trait alaturi de slavi si putem pronunta usor limbile slave
Pai nu era vorba de a putea sau a nu putea vorbi; ci de incercarea de a explica de ce suna deranjant pentru unii.

Si babele romance din Timocul sirbesc pot pronunta sirba, ca doar o aud incontinuu, inclusiv la biserica. Asta nu inseamna ca nu le deranjeaza (la auz si nu numai :) )

#339
soka norman

soka norman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,978
  • Înscris: 28.05.2006

View Postego_zenovius, on 23rd July 2009, 15:42, said:

mie doar bulgara imi suna ridicol (desi, pana la urma, de la ei am imprumutat cel mai mjult in plan lingvistic). poloneza si ceha mi se par prea dure.
dar rusa imi place chiar foarte mult. uite aici:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/y0KFVgTxCiQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Nu e vorba de conflicte interetnice(de exemplu magiara si turca mi se par ok la auz,altii au alte pareri).Dar anumite silabe au prea multi j,b sau ts in componenta.Am facut un experiment si am inlocuit ts cu sh ,b cu v si am intercalat cate o vocala unde a fost cazul.A rezultat o limba ok din punct de vedere acustic.
In plus uneori accentul rus suna tamp.Daca pui accentul pe silaba de dinainte ,limba rusa suna mai bine.

Cum ati modifica cuvintele :
-mujna
-karandash
-babushka
-harasho
-bobarza
etc
:P

Edited by soka norman, 23 July 2009 - 15:20.


#340
prosicontra

prosicontra

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,494
  • Înscris: 06.07.2006

View Postsoka norman, on 23rd July 2009, 16:16, said:

Nu e vorba de conflicte interetnice(de exemplu magiara si turca mi se par ok la auz,altii au alte pareri).Dar anumite silabe au prea multi j,b sau ts in componenta.Am facut un experiment si am inlocuit ts cu sh ,b cu v si am intercalat cate o vocala unde a fost cazul.A rezultat o limba ok din punct de vedere acustic.
In plus uneori accentul rus suna tamp.Daca pui accentul pe silaba de dinainte ,limba rusa suna mai bine.

Cum ati modifica cuvintele :
-mujna
-karandash
-babushka
-harasho
-bobarza
etc
:P

mie mi se pare ca maghiara si turca suna asemanator

#341
gomer

gomer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 12.05.2009

View Posttomaso, on 23rd July 2009, 12:04, said:

Lista este prea lunga ca sa o pot afisa aici.
In tot ceea ce facem suntem la fel ca ei, cum mnacam, cum ne imbracam, cum ne comportam, cum ne distram, etc.
tu te referi la aseamanarea in mentalitati a low-class-ului urban oriunde pe glob. Cand am ajuns in SUA negrii mi s-au parut foarte asemanatori cu est-europenii. De altfel nu i-a scapat asemanarea asta lui Robin Williams in "Moscow on the Hudson" care construieste pe aceasta idee o intreaga tema. Am vazut un film rusesc, "Taxi blues" in care aspectele acestea care ne aseamana cu negri ies foarte bine la suprafata. Asemanarile de mentalitati ale low-class-ului in lumea intreaga stau la baza teoriilor marxiste in definitiv. Pe aceasta cultura comuna s-a construit teoria proletariatului revolutionar. Adica o fictiune.

Edited by gomer, 23 July 2009 - 16:24.


#342
Alienor

Alienor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 01.07.2008

View Postanoano, on 23rd July 2009, 15:16, said:

Practic romanii sunt redusi la nivelul unor ciobani (care de altfel au fost intotdeauna redusi ca numar in populatia totala) care nu vad civilizatie 6 luni pe an; asta ca sa se incerce sa se inventeze un mecanism prin care noi am fi ramasi "latini" puri, cica izolati in munti. Ca si consecinta romanii nu au nici un pic de mandrie nationala pentru ca nu-si simt istoria in spate ci sunt indoctrinati sa si-o uite".

Pai stai, sa inteleg mai bine, tu crezi ca am avut structuri dar suntem pacaliti ca n-am avut si ca eram imprastiati prin natura?
Nu stiu daca problema e cu "statul in munti"; problema e ca am fost pacaliti sau spalati pe creier cu notiuni gen dacii si romanii (si atit ! eventual niste slavi pe urma), ca am fost pacaliti ca ar avea o importanta istorica provenienta exclusiva dintr un mix perfect daco-roman si alte timpenii, ca puritatea etnica precis determinata este numaidecat si in mod necesar o calitate, un simbol al maretiei si permanentei bla bla, samd.  :rolleyes:   Cum sentimentul "national" s-a construit si in functie de criterii inventate si bagate pe git cu lingura, nu vrem sa renuntam la ele pentru ca nu stim ce sa punem in loc, iar cand suntem pusi in fata faptelor nuantate nu vrem sau nu mai putem sa le vedem si ne cramponam de notiuni intepenite, fixe, nu percepem fluiditatea si dinamica istoriei.

Si inca ceva, care e partea din istorie pe care crezi ca suntem obligati sa o uitam?
Cit priveste ciobanii si latinitatea prezervata si improspatata continuu datorita pastoritului transhumant, mi se pare ceva foarte plauzibil.

Edited by Alienor, 23 July 2009 - 17:20.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate