Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Noul Lexus RX 450h Hibirid

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#1
stokarit_s

stokarit_s

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,200
  • Înscris: 05.01.2007
Ce parere aveti despre noul Lexus RX 450h Hibirid ?

Consumul urban este 6.6 l/100 km.Eu zic ca poti sa il menti pe la 7,7-8 l/100 km.Cel extraurban este 6.0l/100km
Are 2 motoare electrice(unul in fata si unul in spate) si un motor V6 benzina de 3.5 litri.Sunt disponibili 299 de cai si o aceleratie de 7,8 sec 0-100 km/h  .
Interiorul este de asemnea foarte reusit.

Cu 66.000 de euro iti cumperi varianta Executive http://85.9.22.145/l...d/oferta_rx.pdf
Eu zic ca este de departe cea mai buna alegere din clasa sa.Iti cumperi un suv performant/elegant/consum mic dar arati ca iti pasa si de mediu.

Daca ar fi sa imi cumpar un suv as merge cu ochii inchisi pe acest Lexus. :)

Attached Files


Edited by stokarit_s, 16 July 2009 - 12:17.


#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
O sa trec pe la ei sa il testez, insa vechea varianta era o gluma buna.
Ar fi minunat ca tehnologia hibrida se functioneze in traficul urban din Romania.

Totusi, deja sub 10l/100km cred ca e o utopie daca intra in actiune motorul cu ardere interna ;)

#3
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Imi place ca masina , dar se vor vinde d'astea mai multe de cat Prius-uri , cel putin la mine in zona am 3 (modelul anterior) , doua ale unei familii si celalt la o firma + un Chevy Tahoe Hibrid , care e magnific , pentru o masina de 2,5 tone .

Imi place interiorul , dar acel ceas VFD cu litere albastre e prea de tot , stiu ca mania lui Toyota si Lexus este monteze pe masini ceasuri de genul acesta , dar strica desig-un , mai bine il integrau in alt loc , aduce aminte de ceasul din generatia I de Prius , cam urat .

Cred ca acel sistem audio cu 7.1 de la Mark Levinson se aude demential , daca Toyota cu al sau JBL se aude impecabil .

Sa speram ca nu se ating anumite categorii de persoane de aceasta masina , doar nu am vrea sa auzim manele pe un sistem Mark Levinson :P  :nonobad: .

#4
stokarit_s

stokarit_s

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,200
  • Înscris: 05.01.2007

 connectorxp, on 16th July 2009, 13:29, said:

Cred ca acel sistem audio cu 7.1 de la Mark Levinson se aude demential , daca Toyota cu al sau JBL se aude impecabil .
Sistemul 7.1 de la Mark Levinson( 15 difuzoare) chiar ca este demential.
Eu m-as multumi si cu echiparea Executive care are un sistem audio cu 12 boxe. :D

Alte poze.

Attached Files



#5
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004

 stokarit_s, on 16th July 2009, 14:12, said:

Sistemul 7.1 de la Mark Levinson( 15 difuzoare) chiar ca este demential.
Eu m-as multumi si cu echiparea Executive care are un sistem audio cu 12 boxe. :D

Alte poze.


Si eu credeam ca JBL-u in 9 boxe de pe Prius este limita (facand abstractie de DynAudio de pe Volvo C30 cu 20 incinte) , unde aveti show - room , doar vreau sa aud acel sistem audio , nimic altceva , ca sistemul hibrid stiu cum lucreaza , iar restul nu ma int. , nefiind de "teapa" mea .

#6
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
Nu-mi place unde au pus schimbătorul de viteze  și nici designul caroseriei nu ma impresionează ! Nici ceasul nu l-au pus bine, trebuia sa fie într-o poziție foarte vizibila !

Edited by kodiak, 16 July 2009 - 18:44.


#7
ady_chesnoiu

ady_chesnoiu

    Supercharged

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,605
  • Înscris: 27.05.2007
Mi se pare o prostie acelș turometru , care nu se mai poate numi turometru . Cu motoarele e o idee bună , în oraș mergi liniștit cu curent , și dacă vrei putere , apeși și ai instant putere .


PS: Este primul producător de gamă premium care are așa tehnologie .

#8
stokarit_s

stokarit_s

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,200
  • Înscris: 05.01.2007

 connectorxp, on 16th July 2009, 15:56, said:

Si eu credeam ca JBL-u in 9 boxe de pe Prius este limita (facand abstractie de DynAudio de pe Volvo C30 cu 20 incinte) , unde aveti show - room , doar vreau sa aud acel sistem audio , nimic altceva , ca sistemul hibrid stiu cum lucreaza , iar restul nu ma int. , nefiind de "teapa" mea .
Cred ca o sa fac un test drive cu ea sa vad cum se comporta.

Mercedes-Benz CLS 350 CDI si Lexus RX 450 H mi se pare cele mai reusite masini ca design/eleganta/agresivitate/consum/cuplu dar care arata ca iti pasa si de mediu.
Le gasesti la un pret mai decent daca le cumperi SH din Germania.

Edited by stokarit_s, 17 July 2009 - 10:29.


#9
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005

 stokarit_s, on 16th July 2009, 13:09, said:

Iti cumperi un suv performant/elegant/consum mic dar arati ca iti pasa si de mediu.


 stokarit_s, on 17th July 2009, 11:29, said:

dar care arata ca iti pasa si de mediu.
Nu vrei sa ne lasi ? Daca vrei sa arati ca-ti pasa de mediu mergi cu bicicleta sau cu autobuzul, orice suv cu dragoste de mediu e o ipocrizie pe care nu o mai crede nici naiba.

#10
stokarit_s

stokarit_s

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,200
  • Înscris: 05.01.2007

 Mig VWFan, on 17th July 2009, 14:00, said:

Nu vrei sa ne lasi ? Daca vrei sa arati ca-ti pasa de mediu mergi cu bicicleta sau cu autobuzul, orice suv cu dragoste de mediu e o ipocrizie pe care nu o mai crede nici naiba.
Mergi tu prin oras cu bicicleta cand este aglomeratie sa vezi cum e.
Eu zic sa te mai documentezi un pic despre Lexus RX 450h Hibirid si apoi mai vorbim.

Multi vorbesc doar de dragul de a vorbi.

Edited by stokarit_s, 17 July 2009 - 13:21.


#11
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004

 stokarit_s, on 17th July 2009, 14:06, said:

Eu zic sa te mai documentezi un pic despre Lexus RX 450h Hibirid si apoi mai vorbim.

Nu o fi la fel de econimic ca un Prius , dar are alta prestanta , de la o masina banala cu un aspect bizar , apare un suv impunator care pe plaiurile noastre e destul de respectat ca masina (vorbesc de SUV in general , nu odar de RX450h) .

#12
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005

 stokarit_s, on 17th July 2009, 14:06, said:

Eu zic sa te mai documentezi un pic despre Lexus RX 450h
Porsche Cayenne e mai ieftin cu 10.000 euro si consuma 10l mixt, de diferenta de bani bagi benzina toata viata.

#13
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004

 Mig VWFan, on 17th July 2009, 17:53, said:

Porsche Cayenne e mai ieftin cu 10.000 euro si consuma 10l mixt, de diferenta de bani bagi benzina toata viata.

O fi mai ieftin , dar Lexus nu atrage anumite "cercuri" si doar prin acest fapt le face mai placute , desi sunt mult mai scumpe + ca sunt fabricate in Japonia , nu Slovacia sau alte tari .

#14
Basarab

Basarab

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 13.07.2004

Quote

Cu 66.000 de euro
iti iei 4 SUV Dacia si iti mai raman bani - 10.000 euro!!! si de aranjat super aparatamentul.

Daca o bara la Toyota yaris costa 89 mil cat costa la lexus? :)

Cand iese din garantie cine mai poate repara ceva la ea?

Edited by Basarab, 17 July 2009 - 18:36.


#15
stokarit_s

stokarit_s

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,200
  • Înscris: 05.01.2007

 Mig VWFan, on 17th July 2009, 17:53, said:

Porsche Cayenne e mai ieftin cu 10.000 euro si consuma 10l mixt, de diferenta de bani bagi benzina toata viata.
Porsche Cayenne versiunea normala pe benzina cosuma 13 litri mixt si 22 de litri in oras dar se duce lejer la 25-26 litri (in oras).
Versiunea diesel are un consum mai mic in oras 12l/100 km pe foaie cel putin pentru ca mai mult ca sigur sare pe la 17 l/100km.
Dar cati posesori de Cayenne au versiunea diesel 5% ?


10.000 de euro economie ?
La noi sunt disponibile 3 versiuni de Cayenne :
- S 81.834 € Tva inclus (cu reducere  :lol: asa scrie in oferta)
- GTS 109.609 € Tva inclus
- Turbo 132.311 € Tva inclus (cu reducere  :lol: asa scrie in oferta)
Poti sa consulti preturile aici http://www.porsche.r...age.php?id=2568

Ca sa nu mai spun ca varianta Cayenne S si Cayenne Diesel emit 358 g CO2 in timp ce Lexus RX 450 h ''emisiile se situeaza la un nivel foarte scazut pentru un SUV de 2.2 tone: 148 de grame CO2/km ''

Nu ai avut ce face si ai intrat pe topicul Lexus RX 450h ? :wacko:

 Basarab, on 17th July 2009, 19:36, said:

iti iei 4 SUV Dacia si iti mai raman bani - 10.000 euro!!! si de aranjat super aparatamentul.

Daca o bara la Toyota yaris costa 89 mil cat costa la lexus? :)

Cand iese din garantie cine mai poate repara ceva la ea?
Esti tare rau. :lol:
Nu imi adu aminte de tampenia aia de la Dacia care nu are nici tractiune integrala.

Edited by stokarit_s, 17 July 2009 - 19:28.


#16
rotnic

rotnic

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,793
  • Înscris: 28.11.2005
Acu' o saptamna am vazut o coloana de 4 buc Lexus, doua mari si doua mici, nr. straine, toate incepeau cu BX. Friumoase masini, mergeau pe DN1 la pas, adica incet a.i. sa fie admirate.

#17
stokarit_s

stokarit_s

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,200
  • Înscris: 05.01.2007
''Noul Lexus RX 450h introduce a doua generație a tehnologiei Lexus Hybrid Drive. Față de generația precedentă, RX450h a fost îmbunătățit semnificativ, aducând un plus de 10% puterii motorului, o reducere de 23% a consumului de combustibil, o creștere cu 30% a eficienței consumului de combustibil pe vreme rece și o reducere semnificativă a emisiilor.''

''Modelul RX 450h este echipat cu un număr de 10 airbaguri – nivel record în segment,  printre care două airbaguri SRS plasate la nivelul genunchilor șoferului și ai pasagerului dreapta, airbaguri laterale pentru toți ocupanții vehiculului și airbaguri cortină ce acoperă întreaga suprafață vitrată a habitaclului.  Locul pasagerului dreapta este echipat cu un airbag cu declanșare în două trepte, cu cameră dublă, cu o formă similară unei mănuși de hochei, pentru o mai bună contenție a acestuia. Această inovație a obținut un premiu de “tehnologie revoluționară” în SUA.''


Un videoclip de prezentare [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YVTzspb04r0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by stokarit_s, 18 July 2009 - 08:57.


#18
Tomkaten

Tomkaten

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 27.06.2006

 Basarab, on 17th July 2009, 19:36, said:

iti iei 4 SUV Dacia si iti mai raman bani - 10.000 euro!!! si de aranjat super aparatamentul.

Daca o bara la Toyota yaris costa 89 mil cat costa la lexus? :)

Cand iese din garantie cine mai poate repara ceva la ea?

Si ai uitat sa mentionezi... Cind ajungi cu Lexusul la 60 000 km, ai cam dat un Chevrolet Cruze pe revizii + casco + rca + vigneta.
Fara nicio gluma. Nu eram sarcastic.

Am vazut o revizie de 60 000 km la Cayenne... O suta de milioane. Operatiunile standard, fara defectiuni.

Cit o trebui sa cistigi pe luna ca sa-ti permiti Lexusul asta ? Iar daca ti-ai permite-o, de ce te-ar mai interesa ca ia 7% in loc de 15% ? Asta o tine la anumiti americani mai saraci cu duhul...

Edited by Tomkaten, 18 July 2009 - 12:32.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate