Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Circuit Romania - Grecia - Turcia - Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
magic4r

magic4r

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 15.07.2009
Buna ziua ,
Vreau sa stiu daca a facut cineva acest circuit si daca poate sa ne recomande  un itinerar.
Suntem din Constanta si vrem sa plecam in vacanta in Grecia si sa ne intoarcem prin Turcia.
Multumesc anticipat

#2
anaradu

anaradu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 12.06.2005

 magic4r, on 15th July 2009, 19:10, said:

Buna ziua ,
Vreau sa stiu daca a facut cineva acest circuit si daca poate sa ne recomande  un itinerar.
Suntem din Constanta si vrem sa plecam in vacanta in Grecia si sa ne intoarcem prin Turcia.
Multumesc anticipat


buna,

am fost, de mai multe ori, pe drumurile astea. poti sa o faci in mai multe feluri.

1) pe uscat - pleci pe varna- burgas - malko tarnovo (dreapta la iesirea din burgas - daca vii pe centura sau inainte daca treci prin oras) - alexandroupoli - merita sa ramai o zi sau doua acolo. Si apoi, depinde ce iti doresti sa vezi din grecia. Iti recomand, la 170 km de alexandroupoli, insula thassos - frumoasa rau si ieftina (ferryboat de la keramoti - vreo 11 euro)- sau, mai departe, Kavala, halkidiki sau salonik, eventual sa cobori spre atena.
la intoarcere, va trebui sa faci drumul inapoi pe acelasi drum pana la alexandroupoli (drum f bun, chiar si cateva zeci km de autostrada), apoi sa iesi spre turcia. daca vrei sa ajungi la istanbul, va trebui sa mergi pana dupa orestiada si sa intri pe la vama kastanies (aproape de edirne). ai avantajul ca mergi pana la stanbul - 350 km din cate imi mai aduc aminte - pe autostrada. fa plinul in grecia, ca benzina e scumpa rau la turci.
noi in stanbul stam pe partea asiatica (in kadikoy, aproape de bosfor, cu 35 euro dubla). lasam masina acolo si plecam, cu ferry (50 centi biletul) in europa. ferry te lasa direct la grand bazar (langa topkapi, agia sofia, moscheea albastra - adica cele mai importanta obiective)
mai ai varianta de a merge la canakkale. atunci iesi pe la ipsala (vama extracivilizata, cu duty free bun, cafenele etc), dar e mai naspa drumul pentru ca mergi pe marginea marii marmara si e f agomerat. dar merita sa faci drumul asta. la kesan faci dreapta si te duci spre canakkale. drum bun, plin de romani, peisaje de vis in peninsula, dar bate tare vantul. apoi treci dardanelele (vreo 11 lire masina cu pasageri _ aprox. 250 mii). te poti caza acolo, pe la hotelurile de pe stradutele interioare - chiar langa port noi am stat si cu 25 si cu 35 euro la hoteluri destul de curatele. ideea e sa vezi mai intai camera - regula obligatorie in balcani. si nu numai!). in stanga portului e calul troian din filmul "troia"
de la chanakkale, poti merge la troia - parca 18 km (nu e mare lucru de vazut, dar ideea de a fi acolo merita banii - 5 euro, parca). si, mai jos, la bergama - impresionant. mai am in minte un orasel frumos din zona aia - ayvalik (se poate pleca de aici pe insula lesbos (lesvos sau mitilini) - insula foarte, foarte frumoasa. ferry destul de scump, - peste o suta de euro, dar merita. daca ajungi aici, cumpara sardinele de mitilini - cutii de 2 kg, cu sardine puse in sare. cand desfaci cutia (ramane ok mult timp), cureti pestii de sare si pui putin ulei de masline peste ei si ii mananci parca continuu. eu de-abia astept sa mai ajung acolo

2) varna - burgas - alexandroupoli - athena - pireu. apoi ferryboat catre ciclade sau creta si de acolo catre rodos, iar din rodos catre marmaris. costa ceva (peste 500 euro), dar merita! si te intorci prin bodrum (optional, eu cred ca face), pamukkale (viziteaza obligatoriu si necropola), izmir, canakkale, derekoy, burgas, varna. sunt 1500 km pana la athena si vreo 1400 de la marmaris.

3) mergi in turcia si viziteaza de acolo o insula
- de la ayvalic - lesbos-ul,
- de la cesme - chios-ul,
- de la bodrum - kos-ul
iti iei trei zile cazare in turcia si stai restul pe insula.

daca ai intrebari despre una dintre aceste variante, intreaba-ma

#3
magic4r

magic4r

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 15.07.2009
Hello! Multumesc pentru raspuns. Anul tecut am fost in Bodrum (complex Rixos) si ne-am simtit minunat, asa ca vrem sa mai trecem odata pe acolo, mai ales ca pe drumul de intoarcere (varianta Ceanakale) sunt o gramada de Outlet-uri, spre fericirea lui Dea (fata mea). Totusi as vrea sa te rog sa-mi spui cam ce buget ai avut (pentru varianta Creta )si cum a-ti procedat cu cazarea (a-ti facut rezervare on line, prin agentie sau la fata locului). Noi am ales pt vacanta de anul acesta varianta  Constanta-Salonic-Atena-Pireu-Creta-Rodos-Marmaris-Ceanakale-Varna-Constanta pe care vrem sa-l facem in cca. 14-15 zile, cu putina plaja in Creta. Plecarea la sfarsit de August (29-31). Pt fery rezervare  on-line sau la fata locului? Tks!

#4
anaradu

anaradu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 12.06.2005

 magic4r, on 24th July 2009, 10:27, said:

Hello! Multumesc pentru raspuns. Anul tecut am fost in Bodrum (complex Rixos) si ne-am simtit minunat, asa ca vrem sa mai trecem odata pe acolo, mai ales ca pe drumul de intoarcere (varianta Ceanakale) sunt o gramada de Outlet-uri, spre fericirea lui Dea (fata mea). Totusi as vrea sa te rog sa-mi spui cam ce buget ai avut (pentru varianta Creta )si cum a-ti procedat cu cazarea (a-ti facut rezervare on line, prin agentie sau la fata locului). Noi am ales pt vacanta de anul acesta varianta  Constanta-Salonic-Atena-Pireu-Creta-Rodos-Marmaris-Ceanakale-Varna-Constanta pe care vrem sa-l facem in cca. 14-15 zile, cu putina plaja in Creta. Plecarea la sfarsit de August (29-31). Pt fery rezervare  on-line sau la fata locului? Tks!

In nici un caz nu este cazul sa faci rezervare inainte. pentru cazare in grecia evita orasele si cauta cazare nu la hoteluri, ci in micile statiuni, la studio-uri sau apartamente. de exemplu, cazare in asprovalta la hotel st george - 60 euro, la studio - 25. Iar conditiile nu difera decat in ceea ce priveste calitatea mobilierului. la studio ai tv, baie, frigider (nu la toate hotelurile de 3 stele grecesti au!), chiar si aer conditionat. oricum, cere sa vezi camera inainte, ramai impasibil la vizionare - chiar daca e super -si abia apoi intreaba de pret. chestie valabila si in turcia!

septembrie e o luna mai slaba turistic, asa ca gasesti cazare oricand si la preturi f bune. Un secret - cu cat ajungi mai tarziu la cazare, cu atat scoti un pret mai bun.
in athena nu stiu sa gasesti cazare prea ieftin. noi stam acolo in glifada (drumul spre cap sunion), la hotel partheis - cu 40 - 50 euro. e chiar pe bulevardul principal, pe partea opusa marii, si e administrata de romani supercivilizati.

imi pare rau sa te dezamagesc, dar trebuie sa-ti spun ca nu am facut varianta athena - creta - turcia. am intentionat sa o fac, dar la pireu mi-a trecut. cand aia de la agentia de shipping mi-au cerut 360 euro pe biletul de ferry pentru masina si 3 persoane doar pana in creta, urma sa petrec pana acolo minim 11 ore pe ferry fara loc (la cabina era mult mai scump). apoi, mai trebuia sa iau un ferry pana pe rodhos (linie operata de alt operator si nu stiau sa-mi dea preturi) si apoi altul pana la marmaris - cursa "internationala"... zicea ala cu subinteles... In orice caz, mi-a spus sa ma astept la 600 euro pentru tot drumul. Mi s-a parut extrem de scump si nu am dat banii astia. acum imi pare foarte rau, dar atunci am gandit ca, cu 600 euro, ma intorc pe sosele si ma duc pana in antalia si inapoi si tot imi raman bani. Asa ca am ramas in grecia si m-am dus sa vad pe-ndelete pelopones-ul. oricum, nu te descuraja ca mine atunci. oricum, acum datorita crizei si maririi numarului de licente de transport, preturile sunt ceva mai mici decat acum.

din experienta proprie stiu ca e mai bine sa faci rezervari la ferryboat pe internet. la trecerea canalului manecii n-am vrut sa fac rezervarea on-line cu 54 lire si am dat la fata locului 96 sterline.... cred ca ar fi bine sa faci de pe acum rezervarea. ia in calcul durata calatoriei, o marja de intarziere (vremea) si timpul pe care vrei sa-l petreci pe fiecare insula. vezi ca biletele sunt nereturnabile!

Am vazut 19 insule grecesti, dar creta si rodos nu. dar si ele trebuie sa se inscrie in acelasi tipar. Conform tiparului cunoscut de mine, ar trebui sa cobori din ferry, sa cumperi o harta a insulei (GPS-ul nu e relevant) si sa te orientezi catre satucele de coasta aflate la minim 20 km de port. acolo vei gasi sigur cazare si mancare la preturi bune. cu cat mai departe, cu atat mai bine. eu pe insule am aflat ca studio-urile sunt o alternativa de cazare acceptabila si am inceput sa le practic si in grecia continentala. si nu numai. acum plecam in muntenegru si tot la studio-uri vom sta....

cat despre turcia pe cont propriu... inteleg ca ai fost anul trecut la 5 stele UAI.... nu e la fel de senzationala cand mananci pe individual... noi am bantuit turcia in lung in lat, iar stanbulul il stiu ca pe constanta. trebuie sa stii unde sa mananci, daca vrei sa nu te coste o masa chiar si 150 de euro... sfat obligatoriu de urmat: stiu ca pare aberant, dar mananca in restaurante (chiar si ale hotelurilor de peste 3 stele) si nu la "taverne"... cere meniul si pastreaza-l pana la efectuarea platii. Preturile afisate pe table nu au nici o legatura cu cel de pe nota de plata... cand dai comanda inteleg f bine engleza, iar cand ceri socoteala o uita total. nu e neaparat vorba ca te fura, dar ramai cu o senzatie neplacuta ce iti poate strica o mica parte din concediul la care ai visat atat

noi la un popas pe un drum de-al lor (pe costa marii marmara), am dat 40 euro pe trei supe si trei sucuri....iar anul trecut am platit 150 euro pe o masa pe care estimasem sa dam (conform preturilor de pe tabla) maxim 40 euro... in schimb, am mancat la restaurante de hoteluri chiar si cu 5 euro de persoana...

cat despre calitatea mancarii... sa stii ca n-am avut niciodata probleme de stomac cu mancarea lor. am mancat si la "taverne" si doner de pe marginea drumului, chiar si sardele prajite pe strada si nu am avut niciunul dintre noi probleme. chiar niciodata.

acum, imi pare rau ca nu iti da un pret pentru excursia ta. iti pot da niste repere: anul asta, de revelion, am fost la athena pe cont propriu, 7 zile, si am cheltuit 900 euro (benzina sub 1 euro, taxe autostrada 15 euro dus, 19 intors), fara sa facem economie - chiar nu am avut pe ce sa ne cheltuim banii (1 si 2 ianuarie inchis, basca rascoala anarhistilor). vei cheltui mult mai putin (exceptand shopping-ul), avand in vedere ca noi ne-am si intors in banii astia
apoi, daca spui ca ai fost la bodrum anul trecut, probabil stii ca drumul sus- intors catre mediterana lor (cazare dus- intors, mese pe drum, ferry, vize, obiective etc) costa in jur de 500 euro. noi ne incadram in banii astia (iarasi, exceptand cumparaturile).
vei mai sta cateva zile pe insule (nu face cumparaturi de acolo, ia ce vrei din atena, din piata sintagma sau omnia). in mod normal, n-ar trebui sa cheltui mai mult de 120 euro pe zi acolo.

eu daca as avea norocul sa fac traseul asta acum - trei persoane cum inteleg ca sunteti voi, nu as pleca de acasa fara minim 3000 euro : 700 grecia, 700 insule, 600 turcia, 5-600 ferry si cat mai multe sute pentru cumparaturi. probabil, te vei intoarce cu bani, dar mai bine sa supraestimezi cheltuielile decat sa te limitezi in concediu.

daca nu ai banii astia, mai bine lasa-te. du-te in turcia si pleaca de acolo pe o insula greceasca. stai cat mai multe zile, bantui-o bine si te incarci de atmosfera greceasca. eventual, poti lasa masina in turcia si inchiriati acolo o masina (iei si cu 20 euro pe zi un compact) sau ATV-uri - 25 euro pe zi si va duceti in cele mai ascunse locuri ale insulei...

daca mai crezi ca pot sa iti dau vreun sfat, iti raspund

#5
emiltudor

emiltudor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 21.09.2004
Salut
Acum un an, in luna iulie, am fost in Grecia-Sithonia, 7 zile cu bilet.
Pentru ca ne-am inscris bine in bani, am ales sa ne intoarcem prin Istanbul.
Drumul Grecia-Istanbul este lung si nu ai mai nimic de vazut. Zona de Grecia din apropierea granitei este lipsita de localitati. Sa pui combustibil inca din Kavala... GPS-ul nu stia sa faca legatura prin vama, am mers pe destinatie Alexandropouli, apoi am urmat indicatoarele, iar din vama turca a stiut sa vada Istanbul, direct.
La trecerea frontierei am facut joc de glezne 2 ore in vama turca... multi turci erau puricati la sange, poate erau kurzi si se intorceau de prin Europa.
Am platit cate 10 euro taxa de viza... plus carte verde pe 1 luna ca aia pe care o aveam nu acoperea si Turcia.
In Istanbul m-am orientat dupa GPS, dar sensurile unice si strazile interzise nu erau actualizate, tot cu orientare in limba gimnastica m-am descurcat pentru ultimii 300 de metri.
La intoarcere, era sa raman fara benzina la Edirne, unde asteptam sa accesez benzina mai ieftina, pentru ca in Tr era 1,5 Euro, in Grecia 1,3 euro litrul de benzina, iar in Bg ca la noi, sub 1 Euro.

O experienta deosebita, care merita.

Attached Files


Edited by emiltudor, 28 July 2009 - 07:56.


#6
magic4r

magic4r

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 15.07.2009
ANARADU   TKS. PENTRU INFO
     AM RECONSIDERAT TRASEUL DE VACANTA SI FINDCA DEPASESTE BUGETUL (AN DE CRIZA)SI ESTE SI FOARTE OBOSITOR AM HOTARAT SA RAMANA DOAR INSULA CRETA. CAZAREA IN Réthymno MARILYN APARTAMENTS INCEPAND CU 1 SEP. CE PARERE AI DESPRE LOCATIA ALEASA? MIE MI S-A PARUT OK FIINDCA SE AFLA LA JUMATATEA DRUMULUI DINTRE CHANIA SI HERAKLION SI PUTEM SA FACEM EXCURSII IN AMBELE STATIUNI. PENTRU FERRY AM ALES CURSA DE DIMINEATA DE PE 1 SEP CU ANEK LINE (URMEAZA REZERVAREA) PIREU-CHANIA.
ABIA ASTEPTAM VACANTA!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate