Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

monitorizare job imprimanta retea

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
pd

pd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 04.05.2004
Salutare
Am urmatoarea situatie:
Un server de domeniu win 2003 cu active directory, cateva statii/ useri in retea si cateva imprimante.
Doresc sa pot avea la dispozitie un log sau o statistica cu ce se listeaza la imprimante (user, nume document/fisier listat, numar de pagini, eventual color/alb-negru).
Unele imprimante sunt conectate direct la retea prin IP iar unele sunt conectate pe usb la statiile din retea.
Vreau sa stiu daca se poate obtine asa ceva prin resursele serverului win 2003 sau e nevoie de un soft dedicat pentru asa ceva.

multumesc

#2
valiflo

valiflo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 339
  • Înscris: 08.08.2007
Da, se poate. Cea mai simpla metoda este setare imprimantelor listate in AD - precis ai setat ca rol in 2003 Printer server(la celelalte setezi local) sa retina job-urile. In proprietatile fiecarei imprimante exista tab-ul Advanced unde trebuie bifata optiunea Keep printed documents. Ulterior, prin dublu click pe orice imprimanta din AD sau instalata pe statii se poate vizualiza istoricul tiparirilor: nume document, status, user, nr. pag. etc. (monocrom sau color nu cred ca poti afla). Repet, este optiunea fiecarei imprimante si, fireste, trebuie sa ai cel putin statut de Administrator. Daca vrei management din win2003 atunci uite un link. Spor la munca.

#3
pd

pd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 04.05.2004
multumesc pentru raspuns dar din pacate tot nu reusesc
Am Windows 2003 SBS R2, cu SP2 si nu reusesc sa activez print server-ul (Print Managemet-ul).
Nu am decat la Standard Management un Printers unde sunt listate imprimantele din domeniu si de acolo nu pot decat sa vad decat in mod standard job/proprietati ale imprimantelor.

Am citit gramada pe net, inclusiv link-ul pe care mi l-ai dat (foarte bun) dar nu reusesc sa activez print server-ul.
Am sunat inclusiv la Microsoft Romania sa-i intreb daca versiunea de windows 2003 SBS R2 are inclus print server pentru ca din ce am citit, win 2003 server nu are iar win 2003 server R2 are si sa nu mai sap aiurea. Nu m-au lamurit deloc, bajbaia cam tare omul de la Microsoft si intr-un final mi-a zis ca se poate ceea ce vreau eu in win2k3 SBS R2 si ca imi trimite un link. Nu am vazut asa ceva de la ei si nici nu mi-am dat cum as putea face.

Poate a mai facut cineva si ma poate ajuta....
I-as fi foarte recunoscator.

#4
vasile84

vasile84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 15.12.2008
Buna seara,
Am un copiator instalat intr-o instituie publica unde sunt mai multi angajati. Am  limitat fiecaruia accesul avand parole respectiv coduri de acces pentru a putea multiplica un anumit numar de pagini.
As vrea sa fac acelasi lucru si cu imprimarile de la calculatorul care este legat la acel copiator, respectiv este vorba despre "modelul original" care ar urma sa fie xeroxat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate