Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...
 casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 

Bucurestii de altadata

* * * * - 11 votes
  • Please log in to reply
8227 replies to this topic

#3097
anelka

anelka

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,127
  • Înscris: 17.02.2006
probabil 82. sau 83. baietii imbracati in alb veneau de la defilarea de 1 mai

#3098
anelka

anelka

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,127
  • Înscris: 17.02.2006
O fotografie a lui Andrei Pandele surprinde Calea Dudesti in plina demolare, in anul 1986. prin ce zona o fi facuta?

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   201.3K   43 downloads


#3099
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,232
  • Înscris: 13.06.2004
Nu e Dudeşti aia. Au fost făcute demolări pe Cal. Dudeşti, dar strada a rămas cu acelaşi traseu, nu au apărut curbe din alea.
Cred că e Cal. Văcăreşţi spre Sfânta Vineri, deşi nici de asta nu-s sigur, că de unde bifuracţia de tramvai pe acolo?
Se pare că aşa e: https://forum.softpe...st__p__20006725

Eu am dat de o filmare din 1993. Foarte rare filmările din anii '90 cu Bucureştiul (şi cu România în general!). Mai mult găseşti din perioada comunistă. Se pot observa chestii intereasante legate de transportul în comun, magazinele de pe Cal. Victoriei (până la Câmpieanu) şi dintre Câmpieanu şi Romană (mai existau o parte din cele vechi, dar deja se începuse kitchizarea spaţiilor comerciale) plus şi alte aspecte pe care vă las să le studiaţi.


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/i06QsJfueBk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Am îbtrebat şi în trecut, dar nu am primit un răspuns: pe plaforma din faţa A.S.E.-ului (Bd. Dacia) era un chioşc din metal, ce avea în vitrină o chestie ce părea un trenuleţ. Chioşcul ăla exista pe vremea lui Ceauşescu şi a dispărut înainte de 1998... ce se vindea pe acolo?   :huh:

Edited by djl, 15 October 2018 - 11:28.


#3100
anelka

anelka

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,127
  • Înscris: 17.02.2006

View Postdjl, on 15 octombrie 2018 - 11:13, said:

Nu e Dudești aia. Au fost făcute demolări pe Cal. Dudești, dar strada a rămas cu același traseu, nu au apărut curbe din alea.
Cred că e Cal. Văcăreșți spre Sfânta Vineri, deși nici de asta nu-s sigur, că de unde bifuracția de tramvai pe acolo?
Se pare că așa e: https://forum.softpe...st__p__20006725
autorul fotografiei zice asa: "Linia de tramvai de pe Calea Dudești, șerpuită inutil, căci nu mai rămăseseră casele pe care să le ocolească"

#3101
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 11.10.2006

View Postdjl, on 15 octombrie 2018 - 11:13, said:


Numai ca in poza color fotograful s-a asezat in asa fel incat nu aveam de unde sa stiu ce se intampla mai incolo - l-a interesat perspectiva spre Sf. Vineri pe cand Andrei Pandele fost fermecat de liniile serpuinde si de alternanta zapada-noroi intr-un peisaj unde singurele forme de viata erau macagiul - prezenta ireala si nefireasca in tot pustiul ala si 2-3 rataciti in departare.

Noroiul... noroiul era omniprezent, pe vreme urata treceai in revista toti sfintii posibili si imposibili ca sa "treci Styxul" nemurdarit si cu incaltarile cat mai putin inclisate. Ramificatia aia cred ca nu mai avea nici o legatura cu strada Avram Goldfaden si probabil ca se intindea peste maidan pana ajungea in Dudesti. Peisajul se schimba in decurs de luni, daca azi linia mai era inca la locul ei pe Goldfaden, maine, peste 3 saptamani era pusa mai incolo

Edited by malmoth, 15 October 2018 - 19:04.


#3102
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,232
  • Înscris: 13.06.2004
Dar ce linii de tramvai erau pe acolo, că eu ştiu că era numai cea de pe Văcăreşti.   :huh:

Ce lac apare în filmarea asta? Tei?    :huh:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5gixDM2EbxA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3103
Aranzazu

Aranzazu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 24.09.2018
Se vede Casa Scanteii in peisaj, Baneasa e aproape, ca si Aviatorilor ... Herăstrău Park si Lac este locul extravagant pentru banchet.

#3104
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,232
  • Înscris: 13.06.2004
Nu văzusem Casa Presei. Însemamnă că blocurile alea sunt de pe Str. Elena Văcărescu (care pe atunci încă cred că se numea Şos. Nordului)
Diverse de-a lungul timpului

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2Wbo8011ufI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/aK5jirFqVyo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/E_mXiSdXlbQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kGH79Z2oKHI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3105
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006
E Lacul Băneasa, în anii 90 ștrandul ăla se numea Laguna Blu. Azi am impresia că e închis. Cred că e Ștrandul Băneasa de pe vremuri https://www.google.r...3m1!1e3!5m1!1e1
Blocul cu acoperiș e cel de la intersecția Buc-Ploiești x Nordului. Nu se vede din Herăstrău.

Edited by abancor, 17 October 2018 - 13:31.


#3106
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,232
  • Înscris: 13.06.2004
Ştrandul ăla era o chestie îngrădită în lac?   :huh:
Că era o îngrădire din asta mică şi între Podurile Floreasca şi Barbu Văcărescu (F-ca de Glucoză) sau ţin minte eu greşit?   :huh:

#3107
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006
În primul rînd să lămurim o chestie: ștrandul nu e bazinul de înot, ci toată zona cu plajă, cîrciumă, terenuri de tenis etc. Deci ștrandul nu poate fi îngrăditura aia din lac.
Unele ștranduri de pe malul lacurilor aveau amenajat și un soi de bazin de înot pentru copii și începători, care e efectiv o îngrăditură, cum zici, cu contur grindă de beton (pe unele s-au făcut azi terase de cluburi), „pereți” de scînduri și podea tot de scînduri. În funcție de întreținere, mai lipsea cîte o scîndură. Ideea era ca apa să aibă un nivel constant, să poți atinge fundul și să nu fie mîl pe fund. În general, acolo făceau baie babele și copiii.
Mă mir că n-ai mai văzut pînă acu. Erau foarte multe în București și împrejurimi, pe Floreasca, pe Tei, Băneasa, Străulești, Mogoșoaia, Snagov. Inclusiv acolo unde zici tu. Multe din ele există de fapt și azi, dar sînt nefolosite, abandonate.
În copilărie și adolescență, cînd încă funcționau, am făcut baie în multe din astea. Sau în preajma lor, că nu mai era cazul să stau la țarc după o anumită vîrstă.
În general, cu părinții, în copilărie, mergeam la ștrandurile Mogoșoaia, Buftea, Tei (Toboc, vizavi de Studențesc, peste lac), Vila 23 (Snagov). În liceu mergeam cu amicii pe Studențesc sau chiar direct în parcul Herăstrău, care nu avea ștranduri, avea baze sportive nautice, teoretic nu aveai voie să te scalzi, dar asta nu ne oprea.
Acu nu prea mai sînt ștranduri pe lacuri, iar alea care sînt, au piscine. În lacuri scăldatul e interzis, din motive de sănătate publică.
Ca notă de subsol, Lacul Snagov, pînă prin anii 70, avea apa limpede ca în chiuvetă, se vedea fundul. Canotorii care se antrenau acolo beau apă direct din lac la finalul cursei. Cică introducerea nuștiucărei specii de pește a tulburat apa. Iar după 90, deversările de la casele noi construite, care nu numai că tulbură, dar și poluează.

#3108
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,232
  • Înscris: 13.06.2004
Ştiu de ce de cel care era pe Lacul Floreasca (deşi nu am fost vreodată la el). Dar ăla din Nord a fost singurul la care am fost şi asta doar o dată. Aveam maxim 13-14 ani pe atunci, aşa că nu mai ţin minte multe... credeam că puneai piciorul direct pe fundul lacului.
Ce chestie de sănătate... sunt lacurile mai murdare decât în anii '90.
Am fost la scăldat şi Lacul Balta Albă (I.O.R.) (Titan), dar în zona aia îngustă de la insula ovală de după pod (cum priveşti dinspre Liviu Rebreanu spre Sud)... acolo apa e mai puţin adâncă.
Şi o dată în Tei, pe malul dinspre Petricani.

Din păcate şi unele lucruri care nu ar trebui să devină istorie (adică să dispară) devin   :(

Edited by djl, 18 October 2018 - 10:31.


#3109
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006
La unele poate puneai piciorul pe fund, nu mai știu exact. Țin minte cum era fundul, nu era mîl, cum am zis mai sus din repezeală, era un soi de pietriș cu cochilii de melci. Dar țin minte și cum călcam pe scînduri. Dar nu mai știu care, cum, unde.
Pe Floreasca se mai văd și acu pe google cel puțin 6 bazine (imagine mai veche). Erau multe ștranduri, sau „baze de agrement” (așa se mai numeau, unele aparțineau de diverse întreprinderi sau sindicate, sau ministere). Lacul tocmai a fost „renovat”, unele bazine au dispărut, dar tot au mai rămas vreo 4 (google - imagine recentă). Și pe Tei au rămas, în ciuda lucrărilor din ultimii ani.
Cred că s-ar putea face cumva să se curețe apele din lacuri, să se poată înota fără probleme, dar momentan nu e o prioritate.

#3110
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,232
  • Înscris: 13.06.2004
Măcar alea curgătoare se mai primenesc. Dar tot plutesc PET-uri și altele   Posted Image

Bd. Dimitrie Cantemir cu Bd. Mărăești în anul 1977 (traseele sunt puse aiurea deoarece după cutremur au fost întreruperi, deviații). Troleibuzul merge spre Șincai/Tineretului, nu? În sfârșit văd și eu la dimensiuni mai mari o casetă din aia de stație.

Attached File  Bd. Dimitrie Cantemir cu Bd. Marasesti (1977).jpeg   101.48K   35 downloads


Extindere autotaxare în 1978: http://simplybuchare...L_sept-1978.jpg

Edited by djl, 18 October 2018 - 12:14.


#3111
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 11.10.2006
Poate mai stie cineva, de cand nu au mai mers autobuzele pe Dionisie Lupu si ce linii de maxi taxi mai erau in anii 90 (dupa 1995)

#3112
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,232
  • Înscris: 13.06.2004
Din 1995 sau 1997 nu au mai mers. Din cauză de sens unic(at).

#3113
cris_ncs

cris_ncs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 12.01.2007

View Postdjl, on 18 octombrie 2018 - 12:08, said:

Măcar alea curgătoare se mai primenesc. Dar tot plutesc PET-uri și altele   Posted Image

Bd. Dimitrie Cantemir cu Bd. Mărăești Ăźn anul 1977 (traseele sunt puse aiurea deoarece după cutremur au fost Ăźntreruperi, deviații). Troleibuzul merge spre Șincai/Tineretului, nu? În sfĂąrșit văd și eu la dimensiuni mai mari o casetă din aia de stație.

Attachment Bd. Dimitrie Cantemir cu Bd. Marasesti (1977).jpeg


Extindere autotaxare Ăźn 1978: http://simplybuchare...L_sept-1978.jpg

La 2 pași pe unde locuiam atunci. :)

#3114
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006
E cam ciudat amplasată stația aia de pe Cantemir, cam departe de intersecția cu Mărășești.
Io am fost la grădiniță în spatele blocului ăla din poză, veneam cu troleul de la Șincai. Sau pe jos.
Mai știe cineva dacă mai era o stație și pe la jumătatea Cantemir, adică înainte de Șincai? Sau cum erau amplasate stațiile în zona Șincai - Cantemir - Mărășești?
Ce mai țin minte e că 300 circula pe Șerban Vodă, erau IK4, întorcea în fața liceului Șincai. Iar pînă să înceapă șantierul de metrou, pe Cantemir (toată lumea îi ziceam Magistrală) treceau o grămadă de troleibuze. Cît a fost șantier, stația de autobuze/troleibuze spre centru era înainte de intersecție, pe Bd. Pionierilor, cam în dreptul blocului cu Mega de acum (vizavi de unde e acu aia de pe trotuarul cu parcul), dar nu mai știu situația dinainte de șantier, nu mai știu nici cum arăta intersecția, că blocul cu Mega e construit prin 86 (aveam 8 ani).
Eu nu am prins casetele alea indicatoare de stație, iar asta e prima poză în care le văd.

Edited by abancor, 18 October 2018 - 18:44.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate