Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

despre atestate in special ADR

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
svalentins

svalentins

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 13.07.2009
eu am doar astestat de marfa , cel albastru , care se cere doar pentru Romania si care se elibereaza de ARR si care nu e recunoscut in afara Romaniei . sunt interesat cum arata atestatul ADR si daca este cunoscut in strainatate. Am gasit de munca in Olanda , dar cereau atestat ADR. cand se da examenul trebuie sa specifici ca vrei atestat ADR recunoscut in Eu. ?  astept detalii !

#2
coracao

coracao

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 25.04.2008
drept ii ca cel de marfa nu-i valabil decat in ro si e o prostie.cel adr il obti cu examen la arr si e valabil peste tot, e portocaliu

#3
svalentins

svalentins

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 13.07.2009
cum este examenul pentru ADR fata de cel pt atestat marfa ? dupa 1 vin in tara si trebuie sa imi fac ADR neaparat. cand am facut pentru marfa am fost pe strada Matei Basarab parca . e undeva langa udrise . m-am inscris si in vinerea ca urma sa vina am dat examenul . daca aveti cunostinte sau pile... astept un mesaj .

#4
sofer00

sofer00

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 24.07.2009
Eu sambata am dat pt. ADR, si iti zic frateste, daca nu ai pile, nu o sa iei in viata ta. Sau te duc regulat la curse, alea 2 saptamani si inveti totul pe de rost ca in clasa a 4-a :) , dar banuiesc ca nu prea o sa ai timp ca esti plecat in cursa.
Ai 3 carti. Vol I si Vol II in total aproape 600 de pagini. Vol III e cu teste.

Edited by sofer00, 27 July 2009 - 11:11.


#5
svalentins

svalentins

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 13.07.2009
Eu sambata am dat pt. ADR, si iti zic frateste, daca nu ai pile, nu o sa iei in viata ta. Sau te duc regulat la curse, alea 2 saptamani si inveti totul pe de rost ca in clasa a 4-a smile.gif , dar banuiesc ca nu prea o sa ai timp ca esti plecat in cursa.
Ai 3 carti. Vol I si Vol II in total aproape 600 de pagini. Vol III e cu teste.



Si tu ai avut pile ??? faza e ca daca nu citim cate ceva care e esential si chiar ne trebuie nu prea e bine. poate tot noi o sa avem de suferit . poate de aceea sa intamplat nenorocirea de la Mihailesti cu explozia autotrenului . fratilor chiar daca totul in tara asta de cacat se face pe pile , mai cititi si voi o carte. nu despre Leonardo Da Vinci sau alte chestii interesante din lumea asta . Cititi despre transporturi , despre ceea ce face-ti si despre ceea cu ce va confruntati in viatza de zi cu zi . eu am citit cartea din imagini si sunt numai lucruri interesanta, chiar daca unele sunt greu de retinut , poate ne vor ajuta candva . nu zic ca eu nu am dat spaga niciodata , ba chiar e ok pt ca se poate da spaga in Ro. dar niciodata nu o sa ajungem ca alte tari din Europa , ca civilizatia de acolo . Stiti si voi cum se conduce in alte tari , Germania , Austria, Franta etc . aia stiu sa respecte legea si stiu ca daca incearca sa dea spaga se duc direct la racoare . la noi ... inca merge si o sa mearga muuuulta vreme . ca si cu permisele de la Pitesti . aveau toate categoriile pe permis dar nici nu stiau ce semnifica ( unii "soferi" ).
Poate ca si eu am sa am pe cineva care ma va ajuta sa iau ADR-ul dar , totusi am citit cate ceva si am sa mai citesc pana raman cu ceva stiinta despre anumite lucruri cu care am sa lucrez.
    Din cate am vazut camionul de la Mihailesti nu avea inscriptii de ADR pe remorca , deci soferul probabil ca nu avea ADR-ul si cand i sa zis ce transporta nu i sa parut periculos .
    ACCIDENTUL DE LA MIHAILESTI : http://mihailesti.blogspot.com/

Attached Files

  • Attached File  IMG_0045.jpg   297.17K   107 downloads
  • Attached File  IMG_0047.jpg   373.69K   93 downloads
  • Attached File  47.jpg   283.37K   101 downloads
  • Attached File  60.jpg   291.62K   78 downloads
  • Attached File  61.jpg   303.18K   73 downloads
  • Attached File  7.jpg   328.36K   99 downloads

Edited by svalentins, 05 August 2009 - 22:36.


#6
svalentins

svalentins

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 13.07.2009
regulile pt ADR am inteles ca sunt obligatorii in cabina autotrenului . fie ca le detine soferul fie ca ii sunt puse la dispozitie de firma la care lucreaza . le gasiti pe www.iru.org ( Uniunea Internațională a Transporturilor Rutiere)  mai exact in http://www.iru.org/i...ete-action/id.1 si se gaseste in 32 limbi .

Attached Files


Edited by svalentins, 21 August 2009 - 02:16.


#7
VAROMIHAI

VAROMIHAI

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.08.2009

 svalentins, on 21st August 2009, 03:14, said:

regulile pt ADR am inteles ca sunt obligatorii in cabina autotrenului . fie ca le detine soferul fie ca ii sunt puse la dispozitie de firma la care lucreaza . le gasiti pe www.iru.org ( Uniunea Internațională a Transporturilor Rutiere)  mai exact in http://www.iru.org/i...ete-action/id.1 si se gaseste in 32 limbi .

Daca are cineva chestionare ADR il rog sa mi le trimita pe adresa [email protected] [:worthy:  :worthy: ]

#8
gamalus04

gamalus04

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 01.07.2009

 VAROMIHAI, on 25th August 2009, 14:47, said:

Daca are cineva chestionare ADR il rog sa mi le trimita pe adresa [email protected] [:worthy:  :worthy: ]
GASESTI CHESTIONARE ADR PE SITE-UL ARR DAR NU AU RASPUNSURILE AIA E PROBLEMA

#9
19GABRIEL88

19GABRIEL88

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 12.08.2010
salutare
exista doua tipuri de ADR?   ADR colete si ADR cisterna????, svalentins, tu ai lucrat la kim johansen, au si cisterne?
p.s cat costa un ADR.(sau in cazul in care sunt doua tipuri de adr se da un singur examen pt amandoua?)

#10
coracao

coracao

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 25.04.2008

 19GABRIEL88, on 6th December 2010, 15:30, said:

salutare
exista doua tipuri de ADR?   ADR colete si ADR cisterna????, svalentins, tu ai lucrat la kim johansen, au si cisterne?
p.s cat costa un ADR.(sau in cazul in care sunt doua tipuri de adr se da un singur examen pt amandoua?)
da...ADR-ul este pe diverse categorii....pe atestatul ADR scrie diversele categorii pe care le-ai obtinut...

#11
19GABRIEL88

19GABRIEL88

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 12.08.2010

 coracao, on 6th December 2010, 19:56, said:

da...ADR-ul este pe diverse categorii....pe atestatul ADR scrie diversele categorii pe care le-ai obtinut...

se da examen pt fiecare in parte? cat costa certificatul adr?

#12
coracao

coracao

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 25.04.2008

 19GABRIEL88, on 6th December 2010, 20:03, said:

se da examen pt fiecare in parte? cat costa certificatul adr?
n-as putea sa-ti zic cat costa, cel de tonaj a fost 400 de lei parca...in jur de.examene dai unul, pt mai multe categorii...asa-mi pare...

#13
cadydyu

cadydyu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.01.2011
daca ai atestat ADR marfuri periculoase mai trebuie si atestat de marfuri generale , sau e valabil ADR si pentru marfuri generale ?..........ca  ADR-ul costa vreo 400 de   lei iar  cel de marfuri generale vreo 250 de lei ....multumesc de raspunsuri  !

#14
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,012
  • Înscris: 01.11.2005
Trebuie si pentru marfuri generale.

#15
cadydyu

cadydyu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.01.2011
pai daca atestatul pentru marfuri generale e valabil doar in romania si eu nu-l mai iau pot profesa in alte tari de exemplu doar cu ADR de marfuri periculoase?

#16
coracao

coracao

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 25.04.2008
da.

#17
Bonzorv

Bonzorv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 15.12.2008
Si eu am dat examenul de ADR. Va spun sincer (adevarul e ca am avut timp si am stat acasa) ca am citit de 2 ori cartile vol I -care este pentru marfuri si substante periculoase , adica ADR baza - si Vol II care este pentru cisterna (examen separat) si SINCER nu mi s-a parut greu de loc. La examenul ADR baza ai 30 intrebari , pe calculator , cu 4 raspunsuri din care NUMNAI 1 este corect si trebuie sa raspunzi ca sa treci la minim 21 intrebari iar pt examenul de cisterna ai 20 intrebari si trebuie sa raspunzi corect la minim 14 intrebari. Examenul se da pe calculator legat prin internet la serverul mare al arr-ului din Buc (eu am dat in Brasov) iar intrebarile chestionarului sunt alese aleatoriu de catre calculator si fiecare raspuns este transmis instant prin internet la sediul ARR, deci UITATI de chestia cu spaga ca nu tine. Nu va mai stresati ca nu este greu.
Cursul ADR baza + cisterna m-a costat 400 lei in care erau incluse si cele 2 volume de invatat si a treia carte cu testele.
Bafta tuturor

Edited by Bonzorv, 04 February 2011 - 23:03.


#18
cadydyu

cadydyu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.01.2011
atestat  pentru marfuri generale se face separat de ADR , stiti cit costa cursul cum este examenul , cit dureaza cursul ???.......daca stiti niste informatii va rog....multumesc de raspunsuri

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate