Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Care nisip e mai bun?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
valosvasile

valosvasile

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 06.07.2005
Salutare,

Vreau sa-mi incep casa in curand si am o dilema: meseriasul care o s-o construiasca mi-a zis sa aduc nisip nespalat.
Casa o fac din caramida Porotherm de 25 cm.
Acum unii zic ca e mai bine sa folosesc nisip spalat pentru mortarul folosit la zidit deoarece nispul nespalat contine mâl si cu timpul se macina.
Meseriasul zice ca e mai bun nisipul nespalat deoarece e mai fin si face aderenta mai buna in rosturile caramizii in comparatie cu cel spalat care are granulatia mai mare.

Ce parere aveti, care nisip e mai bun?

O alta intrebare: pentru stalpii de sustinere ai casei ce e mai bine de folosit pentru prepararea betonului, balastru sau sort de granulatie < 30 mm?

Multumesc.

Edited by valosvasile, 12 July 2009 - 17:56.


#2
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,047
  • Înscris: 22.06.2004
tu te uiti la ce nisip bagi dar te doare la basca daca iti baga nea caisa beton facut la mana in stalpi?:)))) hai ca-mi esti simpatic.

#3
valosvasile

valosvasile

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 06.07.2005

 conu71, on 13th July 2009, 07:58, said:

tu te uiti la ce nisip bagi dar te doare la basca daca iti baga nea caisa beton facut la mana in stalpi?:)))) hai ca-mi esti simpatic.

Recunosc ca nu prea ma pricep la constructii, orice sfat e binevenit.

De ce nu e bun betonul facut de meseriasi pentru stalpi?

Tot nu m-am lamurit cu nisipul...

#4
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,047
  • Înscris: 22.06.2004
intra pe jurnal de casa si citeste. nu cred ca o sa gasesti pe careva care sa-si fi facut casa fara beton de statie

http://forum.softped...p?showforum=381

Edited by conu71, 13 July 2009 - 09:19.


#5
valosvasile

valosvasile

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 06.07.2005

 conu71, on 13th July 2009, 08:18, said:

intra pe jurnal de casa si citeste. nu cred ca o sa gasesti pe careva care sa-si fi facut casa fara beton de statie

http://forum.softped...p?showforum=381

Fundatia, elevatia si placa le fac cu beton de statie.
Cum statia de betoane e cam la 20 KM de casa ma costa o gramada de bani sa mai aduc si pompa sa torn stalpii, asa ca o sa preparam betonul de stalpi la fata locului.

Totusi nu stie nimeni care nisip e mai bun?
Nu am gasit nimic in forumul respectiv despre nisipul spalat/nespalat...

#6
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007
Eu am inteles de la diversi ca cel spalat e mai bun. De ce, nu stiu sa-ti spun. Tot de la diversi am inteles ca e foarte important ca nisipul sa nu contina saruri. Altfel sarurile cristalizeaza pe suprafata zidariei dupa punerea in opera (apar niste pete de zici ca e mucegai)

Edited by lifestyle2000, 13 July 2009 - 10:16.


#7
valosvasile

valosvasile

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 06.07.2005

 valosvasile, on 13th July 2009, 08:10, said:

Fundatia, elevatia si placa le fac cu beton de statie.
Cum statia de betoane e cam la 20 KM de casa ma costa o gramada de bani sa mai aduc si pompa sa torn stalpii, asa ca o sa preparam betonul de stalpi la fata locului.

Totusi nu stie nimeni care nisip e mai bun?
Nu am gasit nimic in forumul respectiv despre nisipul spalat/nespalat...

In cazul meu, argumentul meseriasului in favoarea nisipului nespalat e ca cel nespalat e mai fin si adera mai bine in rosturile caramizii, deci face o priza mai buna intre caramizi.

#8
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Daca nisipul nespalat e mai bun de ce dracu s-ar mai obosi cineva sa-l spele . Nisipul nespalat contine pamant si se stie ca pamantul nu face priza cu betonul . Daca vrei sa faci o proba , amesteca putin ciment cu pamant si vezi ce iese .
     Betonul facut cu nisip nespalat are rezistenta mai mica si crapa . La zidarie nu este foarte importanta rezistenta asa ca poti folosi si din cel nespalat . La fel si in compozitiile unde procentul de nisip folosit este mic . La tencuiala interioara si exterioara este necesar nisip spalat . Si atunci cred ca nu mai renteaza sa folosesti din cel nespalat  . Cantitatea de nisip nespalat pe care o poti folosi este mica in comparatie cu , cantitatea de nisip spalat de care ai nevoie .

#9
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007
Si eu am folosit doar nisip spalat, chiar si la zidarie. E vreo diferenta de pret intre cele 2 tipuri de nisip?
Intreb asta fiindca mie mi s-a ofertat si livrat doar nisip spalat.
Adevarul e ca a fost un nisip super curat - zero urme de pamant.

Cred ca am dat vreo 600 ron pe 12 mc de nisip spalat.

Edited by lifestyle2000, 13 July 2009 - 19:35.


#10
>ficus

>ficus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,455
  • Înscris: 22.06.2007

 cspot, on 13th July 2009, 10:42, said:

La zidarie nu este foarte importanta rezistenta asa ca poti folosi si din cel nespalat .
:wallbash: oriunde intra in compozitie ciment se foloseste nisip spalat

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate