Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

Achizitie laptop BUSINESS

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#37
TimeWriter

TimeWriter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,095
  • Înscris: 16.12.2008

 sica_man, on 8th October 2009, 21:29, said:

Mi-a venit noul laptop Lenovo ThinkPad T500 Core2 Duo P8700 2.53GHz, 2GB, 320GB, Microsoft Windows Vista Business detalii aici  ;)

Dilema mea este acum: sa las VISTA sau sa pun XP? sau Windows 7 ?

Cat despre alegerea facuta pot sa spun ca are o constructie buna si un design "pur" de business, dupa ce ma hotarasc in 2-3 zile daca sa las Vista sau sa pun XP imi voi pune toate programele si apoi revin cu mai multe detalii.
... a era sa uit ... am achizitionat inca 2 GB de RAM separat dar sper sa reusesc sa-i montez ca sunt vre-o 25 de suruburi in spate si nu stiu pe care sa le desfac  :confuzzled:
Să-ți trăiască!
De obicei RAM-ul are locaș separat și e suficient doar să desfaci 1-2-4 șubururi ca să ajungi la el (vezi în manual). Dacă nu, atunci ghinionul tău.
A venit cu cupon de upgrade la Windows 7? Dacă da, dă comandă de el și așteaptă să-ți vină discul cu Windows 7. Când vine, îl instalezi. Dacă nu ai primit, atunci lasă Vista și ține-l actualizat la zi (instalează ultimul SP și așa mai departe). Nu o să ai probleme pe o asemenea configurație. Mai așteptăm detalii.
PS: Nu donezi Acer-ul? :D

#38
sica_man

sica_man

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 09.10.2005
In sfarsit am "bagat" si eu laptopul la treaba, n-am avut timp pana acum sa-mi transfer toata informatia si sa-mi instalez toate programele de care aveam nevoie. Il folosesc zi de zi doar de vineri si la o prima impresie pot spune ca merge ca uns, iar rezolutia ecranului face toti bani, efectiv dintr-un tabel vezi mult mai mult, atat pe latime cat si pe inaltime fara sa dai scroll.
N-am apucat sa instalez RAM-ul dar am vazut in cartea tehnica cum se face si este f. simplu.
Am lasat VISTA cu licenta si am pus Office 2007.
Pot sa spun ca acum lucrand cu acest laptop imi da o mai mare energie si putere de munca.
Desi in fotografii pare cam "butucanos" in realitate nu este deloc asa este bine finisat, totusi nu la nivelul unui Apple cu carcasa din aluminiu, nu ca mi-as dori Apple, nici vorba, doar carcasa sa vrea-o :))  de la Apple.
@TimeWriter - merci de toate sfaturile si voi mai revenii cu detalii dupa 1-2 saptamani de utilizare intensiva.

#39
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

 sica_man, on 10th December 2009, 00:12, said:

totusi nu la nivelul unui Apple cu carcasa din aluminiu, nu ca mi-as dori Apple, nici vorba, doar carcasa sa vrea-o :))  de la Apple.
carcasele din aluminiu de la apple sunt printre cele mai aiurea... multi si-au blestemat zilele indoind carcasele in urma unor mici lovituri, care in cazul carcaselor de plastic nu au nici un efect vizibil...

#40
julia_kitty

julia_kitty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 07.02.2008

 gtk, on 10th December 2009, 06:37, said:

carcasele din aluminiu de la apple sunt printre cele mai aiurea... multi si-au blestemat zilele indoind carcasele in urma unor mici lovituri, care in cazul carcaselor de plastic nu au nici un efect vizibil...

Ai vreo sursă ceva? Sincer, am citit numai păreri bune despre Macbook Pro.În general produsele Apple sunt foarte bune, dar cum strugurii sunt acri este de așteptat să citim și păreri contra. Nu zic nimic de gtk, zic de cei care nu au pus niciodată mâna pe unul, care își doresc unul și nu au bani și ca să nu mai moară de invidie, preferă să arunce cu noroi în firmă.

Apple este o companie bună, dar nu pentru oricine. Și da, este o opțiune business ce nu trebuie ocolită.

#41
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,565
  • Înscris: 17.09.2005
Aluminiul este un metal foarte usor  deformabil fara sa fie reversibil ,adica nu are elasticitate si in urma unor eforturi mecanice (lovituri de exemplu) isi modifica forma sau aspectul pe vecie.
Attached File  design_hero20090915.jpg   44.16K   23 downloads
Attached File  unibody_machined20081014.jpg   23.81K   22 downloads
Carcasa de Apple Nu se deformeaza chiar asa usor dar in cazul in care apare "necazul" arata ....
Chiar daca se desface si se indreapta ramin semne vizibile.

#42
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

 julia_kitty, on 11th December 2009, 10:52, said:

Ai vreo sursă ceva? Sincer, am citit numai păreri bune despre Macbook Pro.În general produsele Apple sunt foarte bune, dar cum strugurii sunt acri este de așteptat să citim și păreri contra. Nu zic nimic de gtk, zic de cei care nu au pus niciodată mâna pe unul, care își doresc unul și nu au bani și ca să nu mai moară de invidie, preferă să arunce cu noroi în firmă.
lol... pai baga doar un sarci pe google dupa macbook bent... argumentul (unicul :D) cu "strugurii acri" e o prostie de mult fumata :P ... care are chef sa se dea mare cu cati bani da pe un laptop, poate sa-si ia un alienware, un clevo, sau pentru gagici, un ego bentley :)... chiar si modele de top de la dell, sony si hp ii dau clasa in orice secunda, din orice punct de vedere, de la look la performante iar uneori il depasesc si ca pret(dell xps si precision, hp envy si elitebook, sony fw si aw - sau din alea subtiri rau: dell latitude z sau vaio x505) ...

 julia_kitty, on 11th December 2009, 10:52, said:

Apple este o companie bună, dar nu pentru oricine. Și da, este o opțiune business ce nu trebuie ocolită.
apple este o firma mai mult pt. cei care ori nu se pricep, ori vor sa para mai aparte si isi iau teapa crezand ca iau ceva cool :) mai naspa e ca unii nu realizeaza, dar e treaba lor... iar apple nicidecum nu (mai) produce produse premium ci doar mediocre cu preturi umflate in ciuda imaginii pe care incearca sa si-o promoveze... si mai ales pt. business nu sunt bune fiindca nici nu sunt rezistente, nici nu ofera conectivitate buna, nici nu exista solutii de customizare sau upgrade serioase, nici nu se repara rapid si usor si nici macar nu ofera chiar performante de top  

revenind la carcasa, da, problema e raspandita... in esenta e o greseala de alegere a materialelor pt. un laptop... nu pui aluminiu si sticla pe o chestie mobila... macar daca puneau un plastic solid dedesubt sau daca faceau un aliaj cum a facut hp cu envy.... si problemele nu se rezuma la asta, fiabilitatea a scazut mult in ultimii ani...

[ http://farm3.static.flickr.com/2086/1699088067_d8efee29c8.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://farm4.static.flickr.com/3566/3360420756_2d3bb825e2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://farm4.static.flickr.com/3441/3292651689_5a0c5aeca4.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://farm1.static.flickr.com/145/428088533_c6de7bc77e.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://farm3.static.flickr.com/2002/2075958353_2f7563e2bc.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://i1006.photobucket.com/albums/af186/kernelPanic_photo/IMG_0567.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://farm2.static.flickr.com/1123/911737920_6b929e4b8a.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by gtk, 14 December 2009 - 05:30.


#43
julia_kitty

julia_kitty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 07.02.2008

 gtk, on 14th December 2009, 04:53, said:

lol... pai baga doar un sarci pe google dupa macbook bent... argumentul (unicul :D ) cu "strugurii acri" e o prostie de mult fumata :P ... care are chef sa se dea mare cu cati bani da pe un laptop, poate sa-si ia un alienware, un clevo, sau pentru gagici, un ego bentley :) ... chiar si modele de top de la dell, sony si hp ii dau clasa in orice secunda, din orice punct de vedere, de la look la performante iar uneori il depasesc si ca pret(dell xps si precision, hp envy si elitebook, sony fw si aw - sau din alea subtiri rau: dell latitude z sau vaio x505) ...


apple este o firma mai mult pt. cei care ori nu se pricep, ori vor sa para mai aparte si isi iau teapa crezand ca iau ceva cool :) mai naspa e ca unii nu realizeaza, dar e treaba lor... iar apple nicidecum nu (mai) produce produse premium ci doar mediocre cu preturi umflate in ciuda imaginii pe care incearca sa si-o promoveze... si mai ales pt. business nu sunt bune fiindca nici nu sunt rezistente, nici nu ofera conectivitate buna, nici nu exista solutii de customizare sau upgrade serioase, nici nu se repara rapid si usor si nici macar nu ofera chiar performante de top  

revenind la carcasa, da, problema e raspandita... in esenta e o greseala de alegere a materialelor pt. un laptop... nu pui aluminiu si sticla pe o chestie mobila... macar daca puneau un plastic solid dedesubt sau daca faceau un aliaj cum a facut hp cu envy.... si problemele nu se rezuma la asta, fiabilitatea a scazut mult in ultimii ani...

[ http://farm3.static.flickr.com/2086/1699088067_d8efee29c8.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://farm4.static.flickr.com/3566/3360420756_2d3bb825e2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://farm4.static.flickr.com/3441/3292651689_5a0c5aeca4.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://farm1.static.flickr.com/145/428088533_c6de7bc77e.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://farm3.static.flickr.com/2002/2075958353_2f7563e2bc.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://i1006.photobucket.com/albums/af186/kernelPanic_photo/IMG_0567.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://farm2.static.flickr.com/1123/911737920_6b929e4b8a.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cum zicea cineva. Nu toți vor avea experiență bună Apple. Doar pentru că există câteva persoane care au avut experiențe neplăcute nu înseamnă că firma e proastă. Astfel am putea spune și despre Toshiba sau Dell. Se întâmplă.

#44
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

 julia_kitty, on 14th December 2009, 13:32, said:

Cum zicea cineva. Nu toți vor avea experiență bună Apple. Doar pentru că există câteva persoane care au avut experiențe neplăcute nu înseamnă că firma e proastă. Astfel am putea spune și despre Toshiba sau Dell. Se întâmplă.
omg, nu trebuia sa dai quote la tot..

problema cel putin cu macbook pro-urile e solutia constructiva... oricine nu are MARE GRIJA de el, si-l poate strica destul de usor... astea nu-s laptopuri pt. plimbat prea mult cu ele ci pt. tinut pe birou si lucrat cu atentie cu ele... pur si simplu e prea fragil pt. altceva, desi culmea, impresia pe o care o da la prima vedere e chiar opusul... si mai e si pretul mult prea ridicat pt. performantele si dotarile oferite, vendor lock-in in fel si chip, conectivitate limitata samd... apple se adreseaza mai degraba unei nise careia ii pasa mai putin de performante, rezistenta, dotari si mai mult de imagine, design, etc... dar nu mai continui ca deja am discutat asta..

Edited by gtk, 14 December 2009 - 14:50.


#45
sica_man

sica_man

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 09.10.2005
@gtk - merci pt detaliile suplimentare despre carcasele din aluminiu, era singurul impediment pe care il gaseam noului meu LENOVO, dar acum pot afirma cu tarie ca este CEL MAI BUN LAPTOP BUSINESS de pana in 5.000 ron.

#46
msjohntm

msjohntm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 08.04.2006
Sa-l stapanesti sanatos. Sa stii ca moda designului si la laptopuri e trecatoare, pe cand un ThinkPad va fi intotdeauna un design de business (cum e costumul la barbati).

#47
connexfanclub

connexfanclub

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 04.05.2007
Eu unul ti-as fi recomandat un laptop din gama HP Elitebook.

#48
sica_man

sica_man

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 09.10.2005
Azi am facut o traznaie nasoala  :angry:
Coboram niste scari exterioare si am alunecata pe ele find acoperite cu putina gheata, aveam laptopul in geanta pe umar si bineinteles ca in momentul in care am cazut am cazut pe "moale"  :confuzzled: , adica pe geanta cu laptopul care s-a asezat asa de bine intre mine si scari incat a amortizat cazatura extraordinar pentru mine, dar nu si pt laptop. M-am ridicat, n-am avut curajul sa ma uit la laptop pana am ajuns la masina si ... am fost convins ca este rupt in doua, dar din pacate sau fericire (nu stiu daca sa ma bucur ca n-a fost mai rau) monitorul s-a "bulit", adica arta ca si cum ar fii spart, dar nu este ecranul spart ci doar a aparut o pata foarte suparatoare de cativa cm.
Si astfel dintr-o banala neatentie am ajuns de la un laptop nou intr-un laptop cu monitorul "bulit".
Desi este of-topic, poate sa fie ca invataminte pentru cei care au laptop si il "cara" toata ziua ... macar voi sa nu patiti ce am patit eu.
Revin cu fotografii ale ecranului.

Nu stiu ce sa fac sa il las asa sau sa incerc sa schimb monitorul.
Are cineva idee cat ar costa un monitor pt un laptop si daca se poate schimba undeva intr-un service?
Multumesc.

Attached Files


Edited by sica_man, 22 December 2009 - 21:32.


#49
TimeWriter

TimeWriter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,095
  • Înscris: 16.12.2008
Eu mi-aș da două palme dacă aș fi în locul tău, tare. E adevărat că se putea întâmpla oricui, mai ales pe vremea asta, dar totuși... Încearcă să-l duci la garanție, dacă eranul în sine nu e spart, poate ai noroc. Dacă nu, du-te cu el în service-uri (la plural, adică mai multe, fiecare are prețul lui, vezi unde e mai ieftin sau care lucrează mai bine).
După ce îl faci cumpără-i o geantă solidă din materiale dure (ceva din metal), nu rucsac sau genți din materiale moi.

#50
sica_man

sica_man

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 09.10.2005
Ca sa schimb ecranul cu unul original ma costa circa 2.000 ron, iar sa-l schimb cu unul care nu este original (exista doar in varianta Glosy tot rezolutia 1680 x 1050) ma costa 600 Ron, dar cu criza aceasta mai aman investitia si pot spune ca la aproape 2 luni de la eveniment m-am obisnuit cu acea pata si chiar nu este deranjanta, doar ca este foarte inestetic cand prezint clientilor cate ceva.
In rest rezolutia de 1680x1050 este dementiala se vede excelent.
Chiar si cu "o gramada" de aplicatii deschise concomitent, laptopul zbarnaie, bateria ma tine circa 5-6 ore la o luminozitate mai redusa si 4-5 ore la luminozitate maxima a ecranului.
Recomand acest laptop pt utilizare business si nu numai !

Edited by sica_man, 10 February 2010 - 23:10.


#51
denis_dnl

denis_dnl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 31.03.2007
Iti recomand un lenovo thinkpad(IBM) fiind foarte fiabile(aveau extensie de garantie parca pana la 5 ani) si daca iti trebuie iti iei in plus o placuta de ram de 2gb ddr3

#52
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

 sica_man, on 22nd December 2009, 21:32, said:

Azi am facut o traznaie nasoala  :angry:
Coboram niste scari exterioare si am alunecata pe ele find acoperite cu putina gheata, aveam laptopul in geanta pe umar si bineinteles ca in momentul in care am cazut am cazut pe "moale"  :confuzzled: , adica pe geanta cu laptopul care s-a asezat asa de bine intre mine si scari incat a amortizat cazatura extraordinar pentru mine, dar nu si pt laptop.
sorry to hear that! totusi ai scapat cu el cat de cat intreg... daca era macbook pro - ca tot se discuta mai sus - cu siguranta avea ecranul spart complet (ca e de sticla) iar carcasa de aluminiu ar fi fost indoita...

#53
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,132
  • Înscris: 05.12.2002
Ai scapat super OK - in multe cazuri, la o astfel de lovitura, nu se mai vede nimic pe ecran (sau oricum, pe o portiune mult mai mare).
Display gasesti si mai ieftin, numai sa cauti (pe okazii, de exemplu)

#54
sica_man

sica_man

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 09.10.2005
Din pacate pata s-a extins si nu mai vedeam partea din dreapta sus si am decis sa-l inlocuiesc.
Am gasit cu 600 ron la Easy-It de aceasi rezolutie 1680x1050 mi l-au trimis pe curier si l-am montat la o firma in Timisoara care mi-au luat 50 ron pt montaj.
Ma asteptam sa fie glosy, asa cum scria pe site-ul lor, dar cand mi-am ajuns am vazut ca este mat am fost foarte incantat.
Caltatea este Ok, dar se simte diferenta la luminozitate, este mai slab ca si cel original, lumina este mai galbuie si putin mai intunecat display-ul, dar una peste alta este Ok.
Laptopul in rest duduie de ce bine merge, recomand tuturor LENOVO gama de varf de la 1000 Euro in sus.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate