Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Hepatita A ? lamuriri intrebari si regim. ajutor vreu sa ma fac bine si sa tin un regim corect

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
fonrabie

fonrabie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 02.11.2006
Buna de 3 zile am fost internat in spital si va pot spune cam asta... am ficatul marit si plamani mariti ... iau silimarita radi...? si kte 4 injectii pe zi 3 in vene si una in sold cea din sold este k vitamina b1 b16 ceva gen... acuma sunt acasa pt o noapte k imi e greu sa stau noapte de noapte acasa, mai vin odata la 2 3 nopti acasa. problema e urmatoarea ... ce regim trebuie sa urmez? am voie sa mananc muraturi.? eu nu mananac mancarea din spital , imi aduce mama cartofi natur sau pireu cu piept de pui facut la gratar si castraveti murati, mai beau un iaurt p zi de acela cu fructe si mai aduce cate o supa de pui cu fidea sau supa de legume... azi am mancat doua sarmale (ele sunt fierte si carnea si tot ) mai mananc lubenita caise piersici portocale( am auzit k nu is bune k fac acid) struguri albi . ce as mai putea adauga pe lista mancarurilor la regim... mai putin produsele lactate k nu mananc asa ceva... cereale, porumb fiert, in rest  e bine ce mananc? si mentionez k beau numai apa minerala . in rest nu ma simt rau deloc nu mai ametesc nu mai am prb ce le am avut knd am intrat in spital doar k obosesc foarte repede asta e tot ... si uneori ma mai dor diferiti muschi sunt destul de speriat deoarece am 22 de ani si nu am intrat o zi in spital , si acuma imi este foarte greu la spital ... doctorul nu imi zice kt ma va tine in spital... de obicei kt ar trebui sa stau la spital? E grava hepatita a? k lumea vorbeste.... sper sa ma ajutati si eventual sa ma linistiti k raspunsuri kt mai clare si ... incurajatoare :) va voi raspunde cum pot si eu k nu plec in fiecare zi de la spital ... va raspund kknd reusesc sa mai plec de la spital:) va multumesc anticipat celor care ma ajuta

Edited by adadoi, 12 July 2009 - 17:30.
scrie corect!


#2
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Ei, hepatita A nu e boală gravă. O să îți revii la normal repede și nici nu o să rămâi cu sechele. Până atunci odihnește-te, relaxează-te, evită doar mâncărurile care nu îți fac bine și alcoolul.

#3
fonrabie

fonrabie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 02.11.2006

View Postantigen, on 12th July 2009, 21:43, said:

Ei, hepatita A nu e boală gravă. O să îți revii la normal repede și nici nu o să rămâi cu sechele. Până atunci odihnește-te, relaxează-te, evită doar mâncărurile care nu îți fac bine și alcoolul.
mo lasat acasa k mi au venit analizele si am hepatita A dar nu stiu ce regim sa urmez si in ce masura am voie sa fac efort...(dragoste) :P

Edited by adadoi, 14 July 2009 - 13:57.
sterg urmatorul mesaj care ignora regulile ortografiei


#4
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
din cate imi amintesc eu restrictiile erau sarea(in cantitati mici e ok) si prajelile... also, grasimile animale e bine sa fie evitate...

#5
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006

View Postfonrabie, on 14th July 2009, 11:39, said:

nu stiu ce regim sa urmez si in ce masura am voie sa fac efort...(dragoste) :P
Mai bine păstrează distanța, că poate mai elimini virus (adică ești contagios).

#6
fonrabie

fonrabie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 02.11.2006

View Postantigen, on 17th July 2009, 18:50, said:

Mai bine păstrează distanța, că poate mai elimini virus (adică ești contagios).
o sarut si facem si dragoste sper din tot sufletul sa nu pateasca nimica ... ca ma sinucid daca pateste ceva:(((


off topic ... domnule moderator asa mi am facut prost obicei de scriu ... uneori asa scriu si pe foaie :) ce sa zic poate ai o varsta mai inaintata si nu ai prins vocabularul de messenger:) oricum e nasol :) o zi buna

Edited by fonrabie, 18 July 2009 - 17:51.


#7
fonrabie

fonrabie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 02.11.2006
Revin...dupa dupa 4 ani, zilele trecute mi am facut iar analize de preventie sa zic asa... si ...analizele au iesit asa(vezi poza) !





Ce spuneti, ma gandesc ca la valorile astea care nusunt asa mari nu se pune problema de hepatita b nu?

Attached Files


Edited by fonrabie, 24 December 2013 - 19:14.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate