Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Lukoil - benzina dezastru

- - - - -
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#19
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008

 undesignus, on 29th July 2009, 11:52, said:

In Bucuresti o indoaie cu apa.


Vai catamai aberatia...

#20
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007
nu se pune apa in benzina. apa exista de la condens in cisterne, in rezervoarele lor...
benzina se dilueaza in primul rand cu gazolina, sau astfel de substante inferioare si mult mai ieftine.

eu cred ca principala problema poate fi de la mizeriile acumulate in rezervoarele benzinariilor si care in timpul alimentarilor rezervoarelor sunt agitate. cineva de la un peco imi spunea ca in timpul alimentarii rezervoarelor si imediat dupa nu au voie sa vanda benzina, dar eu inca nu am vazut benzinarie inchisa din acest motiv.

#21
claus_S

claus_S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 26.10.2006
Patit la fel cu benzinaria luk-oil de la iesirea de cluj spre aeroport. Dupa ce am alimentat acolo a mers masina prost pana am terminat respectiva benzina. De obicei alimentez de la OMV-Petrom.

#22
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008
Fiecare pompa de benzina are filtru. Fiecare pompa de benzina are un borcanel cu o elice in el. Orice impuritate s-ar vedea acolo.

Eu zic ca initiatorul threadului are rezervorul de benzina muci. Sa il dea jos si sa bage un lant inauntru si sa il agite bine pana se curata rugina din el. Sau sa il arunce si sa cumpere unul galvanizat. Sau sa isi schimbe Dacia comunista cu o masina contemporana si brusc va deveni toata benzina de la orice statie buna. Ca prin farmec.

#23
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006

 SPF, on 29th July 2009, 13:01, said:

Fiecare pompa de benzina are filtru. Fiecare pompa de benzina are un borcanel cu o elice in el. Orice impuritate s-ar vedea acolo.
atunci e clar
nu le schimba niciodata filtrele
la cum se treaba se face in romania

eu  bag numai de la petrom, 99+
nu petromV

cu 10 litri de 99+ fac 140-150km
cu 10 litri de 95  fac 100-110km

la mol e infecta, la omv prea scumpa carrera 100 si parca mai slaba decat 99+ de la petrom
la lukoil e puturoasa
sorry de offtopic :D

#24
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
Eu am alimentat de-a lungul timpului (~70.000 km în ultimii 3-4 ani) de la Petrom, Lukoil și MOL (în general cele din București, dar și din țară) și nu am avut niciun fel de problemă. În ultimul timp bag benzină numai de la Agip și nu am niciun fel de problemă.

#25
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008

 Cutzu, on 29th July 2009, 13:11, said:

atunci e clar
nu le schimba niciodata filtrele
la cum se treaba se face in romania

Daca nu ar schimba filtrele de la pompe, la un momentdat nu ar mai curge benzina.

Cat despre fulgii aia de rugina din poza din primul post ii recunosc la perfectie. Si eu am avut dacie 1300 si schimbam filtrul satpamanal si curatam carburatorul din 100 in 100 km. Nu este nicio noutate. Se datoreaza rezervoarelor fabricate din tabla  romaneasca de cea mai buna calitate, tratata anticoroziune mai bine ca tabla de Mercedes.

Daca vrea cineva sa ii dea in gat pe lukoil ca pune benzina + pamant in rezervoarele masinilor, e foarte usor de demonstrat. Se umple o sticla transparenta cu benzina si se inspecteaza cu ochiul liber. Daca nu sunteti convinsi, exista laboratoare specializate. Si mai presus de toate exista OPC. Dar vedeti ca la reclamatii nefondate sunteti amendati.

Edited by SPF, 29 July 2009 - 12:49.


#26
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
tocmai acel rulaj mare de carburant acopera unele nereguli
filtre schimbate cand isi amintesc, nu cred ca vine cineva periodc sa faca probe la pompa

#27
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,504
  • Înscris: 28.06.2006

 SPF, on 29th July 2009, 12:40, said:

Vai catamai aberatia...

Nu chiar... Am vazut o masina careia la un moment dat i-a murit motorul si nu a mai vrut sa plece deloc. "Zeama" scursa din filtrul de benzina nu ardea!!!
Mai condenseaza apa in rezervoare, dar nu in halul asta :))

#28
Basarab

Basarab

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 13.07.2004
Bag numai petrom, omv si rompetrol. Lukoil mi-a facut varza un injector!

La pitesti se stie ca daca bagi de particulari sau luk esti terminat. Mai ales la diesel. Vinzi masina :)

Edited by Basarab, 29 July 2009 - 14:47.


#29
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008

 undesignus, on 29th July 2009, 15:42, said:

Nu chiar... Am vazut o masina careia la un moment dat i-a murit motorul si nu a mai vrut sa plece deloc. "Zeama" scursa din filtrul de benzina nu ardea!!!
Mai condenseaza apa in rezervoare, dar nu in halul asta :))


Apa nu este solubila in benzina. Ea ramane agolmerata pe fundul recipientului. Sorbul din rezervoarele de benzina nu trag decat la 20-30 de centimetri de fundul rezervorului tocmai din motivul asta. Periodic rezervoarele se sondeaza si daca e cazul se extrage apa de pe fund. In niciun caz nu adauga nimeni apa in rezervoarele de benzina cum insinuezi tu.

Daca sorbul ar prinde apa, ti-ar umple rezervorul cu apa.

Edited by SPF, 29 July 2009 - 15:03.


#30
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007
Hei, in sfarsit a intrat si unul de la luk pe topic. e bine sa auzim si parerea lor. Deci noi suntem vinovati.
Auzi, dar dupa parerea ta, unde a disparut de atunci rugina? Ca acum filtrul ala ramane ca atunci cand l-am cumparat? E asa de tare benzina lukoil ca a dizolvat-o pe toata atunci? Sau cum?
Asa, ca fapt divers, Dacia asta, asa comunista cum e ea, face peste 3-4k de km pe luna. Nu prea cred ca are timp sa rugineasca rezervorul.

#31
aalinn

aalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,907
  • Înscris: 25.09.2007

 Basarab, on 29th July 2009, 15:45, said:

Bag numai petrom, omv si rompetrol. Lukoil mi-a facut varza un injector!

La pitesti se stie ca daca bagi de particulari sau luk esti terminat. Mai ales la diesel. Vinzi masina :)
sa stricat injectorul de Logan ? si ai si 1.5 diesel ? :lol:

#32
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006

 aalinn, on 29th July 2009, 20:11, said:

sa stricat injectorul de Logan ? si ai si 1.5 diesel ? :lol:
:lol:
doar daca alimenteaza de la unguri ar fi cat de cat ferit de belele cu injectoarele la dci

#33
Vineri

Vineri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 16.03.2007

 Basarab, on 29th July 2009, 15:45, said:

Bag numai petrom, omv si rompetrol. Lukoil mi-a facut varza un injector!
de ce sa BAGAM BANII in buzunarul AUSTRIECILOR???????

... cand putem sa alimentam de la NELU GALBENUS!!!!!!!!! unde angajatii sunt platiti cu 100 de euro, nu cu 300, ca la austrieci!!!!!!!

#34
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,917
  • Înscris: 25.04.2006
AM bagat aproximativ un an de zile numai de la Lukoil si n-am avut probleme cu benzina. Daca stam sa ne gandim numai Petrom si Luk au rafinarii in Romania si restul iau de la ei fiind diferiti doar aditivii. Din ce stiu doar Carrera 100 e importata. Singura data cand abia am putut sa plec din bezinarie ca-mi murea motorul daca nu o turam bine a fost de la Rompetrolul de pe Virtutii in Bucuresti.

#35
Zetics

Zetics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,424
  • Înscris: 23.10.2003

 Vineri, on 29th July 2009, 23:57, said:

de ce sa BAGAM BANII in buzunarul AUSTRIECILOR???????

... cand putem sa alimentam de la NELU GALBENUS!!!!!!!!! unde angajatii sunt platiti cu 100 de euro, nu cu 300, ca la austrieci!!!!!!!

Stai linistit, ca restul de 200E ii dai in service sa repari masina dupa ce alimentezi de la nea Galbenus (asta in cazul fericit).

#36
rotnic

rotnic

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,790
  • Înscris: 28.11.2005
What? Eu am pus motorina de la nenea cu ouale, undeva dupa Focsani, zero probleme.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate