Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Lukoil - benzina dezastru

- - - - -
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#1
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007
La iesirea din Botosani spre Suceava este o benzinarie Lukoil. De acolo alimentam eu, imi era in drum. Am sesizat eu ca in ultimul timp schimbam cam des filtrele, dar acum oamenii au trecut de orice limita.

[ http://imigi.ro/files/1554/IMG089-01.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cam asa arata un filtru dupa 10 zile de alimentat cu benzina lor. Undeva a cedat pana la urma filtrul si de atunci ma lupt cu carburatorul. Am suflat la jigloare de mi-am facut plamani de plamani. Cred ca umflam si un Zeppelin. Merge 2 zile bine si incepe iar. La un semafor turatie 500, la al doilea 1000, la al treilea moare si tot asa.
Filtrul e plin de nisip, noroi si o chestie galbena, pe care nu am reusit sa o recunosc. In poza inca arata bine, e facuta dupa ce s-a uscat. Cand am varsat benzina din el dupa ce l-am dat jos, era mai neagra decat petrolul proaspat forat.
Efectiv am folosit filtrul 10 zile, in care nu am alimentat de nicaieri altundeva, ci am pus de la ei portia zilnica de 30 ron.

#2
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,790
  • Înscris: 08.02.2007
nu esti primul care o pateste cu Lukoil, nu numai din Botosani... peste tot e asa
filtrul acela e de pe dacie, nu?
da' ia gandeste-te ce am patit eu cu cielo, la injectoare...
noroc ca am reusit sa la curat si nu sa le schimb

#3
ecotech

ecotech

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,248
  • Înscris: 05.03.2006
Patit la fel cu Lukoil, in Cluj-Napoca. Am stat o zi intreaga sa curat filtrele si carburatorul de la motocicleta.

#4
sprit_de_vara

sprit_de_vara

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.06.2008
renunta...
alimentam de la o alta companie(fosta de stat)....saptamanal curatam filtrul...orienteaza-te spre omv...si nu lua varianta cea mai ieftina.nu mai stiu preturile acum, dar acunm vreo 2 ani, diferenta la un plin de rezervor era de vreo 2 ;ei(intre premium  si super plus) ...si zau pentru o bere in minus nu merita sa te ieftinesti....problemele ulterioare pot fi mult mai mari....

renunta...
alimentam de la o alta companie(fosta de stat)....saptamanal curatam filtrul...orienteaza-te spre omv...si nu lua varianta cea mai ieftina.nu mai stiu preturile acum, dar acunm vreo 2 ani, diferenta la un plin de rezervor era de vreo 2 ;ei(intre premium  si super plus) ...si zau pentru o bere in minus nu merita sa te ieftinesti....problemele ulterioare pot fi mult mai mari....si apropo...ala e o chestie nu e filtru....ia un filtru decantor , la care intrarea si iesirea sunt la partea superioara, chiar daca e mult mai scump....nu-l iei zilnic si dface toti banii

#5
Zetics

Zetics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,424
  • Înscris: 23.10.2003
Slai, evita benzinariile care nu prea au vad, chiar daca au "nume". Stiu benzinaria aia din Botosani, si nu trec eu prea des pe acolo (maxim 2-3 ori pe an) dar de fiecare data mi s-a parut cam prea goala. Du-te pe unde e mai mereu aglomerat, si cel mai bine la vreo benzinarie pe care o stii ca si-au schimbat de curand rezervoarele, daca exista.
Oricum insa, Lukoil ar fi de evitat din principiu, mi se pare slaba benzina lor, acum se dovedeste si plina de mizerii.
Eu sunt si maniac, astfel incat cand merg la Botosani am grija sa alimentez la Roman, doarece mi se pare ultimul bastion al unei cat de cat garantii a calitatii combustibilului  :D Cred ca in 12 ani am alimentat o singura data in Botosani.
Evident, cei care locuiti acolo nu aveti cum sa va permiteti acest lux, de a nu alimenta din oras!

#6
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,109
  • Înscris: 05.06.2002
la fel ca si Zetics alimentez numai de la benzinariile cu rulaj. benzina e o marfa perisabila, daca sta mai mult pe stoc pierde din cifra octanica. daca nu are rulaj si rezervoarele se spala mai greu. o eventuala smenuiala a angajatilor se simte mult mai tare. totusi eu banui ca tu ai si rezervorul ruginit.

#7
nelu73

nelu73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 11.01.2007
despre combustibili ar fi multe de spus, cred ca suntem printre putinele tari din lume in care trebuie sa fii foarte atent unde alimentezi.schimba furnizorul, daca situatia se repeta e foarte probabil sa nu fie de la pompa.

#8
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,676
  • Înscris: 14.03.2006

View Postw1s3, on 28th July 2009, 12:08, said:

Lukoil.....
Da, doar de la ei alimentez. Nu am avut probleme pana acum, ceea ce nu pot spune despre Petrom/Omv. Nu conteaza ce scrie pe benzinarie, conteaza sa fie "aglomerata".

#9
tudor_ionutz2000

tudor_ionutz2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,892
  • Înscris: 16.04.2007
mie cel putin, benzina de la lukoil de 98, petrom de 99 si mol evo 5 mi se par cele mai bune. cum te-au sfatuit si altii incearca sa alimentezi de la benzinarii care au rulaj.

#10
aalinn

aalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,907
  • Înscris: 25.09.2007
ultimele 3 dati am pus petrom din acelasi loc gradina botanica
culmea prima data ok , a doua oara benzina infecta rau, a 3 oara moderat ...
cert este ca la rompetrol pantelimon inca nu mi-am luat teapa , nu acelasi lucru pot spune despre rompetrol otopeni

#11
nelu73

nelu73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 11.01.2007
sunt foarte putine statiile la care sa nu fie nevoie sa "stii" cand sa alimentezi sa nu iei teapa, vorba aceea, nu conteaza de la ce statie alimentezi, important e sa nu fie din romania.

View Postaalinn, on 28th July 2009, 12:24, said:

cert este ca la rompetrol pantelimon inca nu mi-am luat teapa , nu acelasi lucru pot spune despre rompetrol otopeni
si eu am constata ca exista o statie (culmea tot rompetrol) la care nu am avut surprize.

#12
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
cred ca tine si de noroc in momentul alimentarii
mizerie in rezervoare gasesti la toate benzinariile
cauzza poate fi benzina putina in tanc, iti poate trage mizeria de pe fund
sau doar ce s-a alimentat tancul si s-a amestecat cu mizeria de pe fund si apa :D
faza e alta, normal ar fi sa existe filtre la fiecare pompa, filtre care ar trebui schimbate periodic
nu prea cred ca se intampla asta, sau poate nu au filtre deloc, nu ma pricep

#13
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007
rezervorul nu e ruginit, e  schimbat anul trecut in  vara  si  pana acum 3-4 luni am  merss aproape zilnic in  ucraina,  unde faceam  si plinul. oricum  daca era ruginit problemele trebuiau  sa  fie permanente. schimb  filtrul  laa o luna, de obicei se mai innegrea, dar  asa ceva  nu  am  mai  scos din el. oricum  acum  pun la  un  petrom lansat acum o  luna-doua si  filtrul de atunci arata ca nou. am reusit sa aduc  si  carburatorul  la liman, acum  e bine.  am  filtrul  ala in masina,  il mai arat la  unul-altul, imi place figura care o fac unii care au masini  straine in special. se cam ingalbenesc si  ei la fata. oricum filtrul  ala le faace  o  reclaama  foarte  buna la  baietii  de  la luk-oil.

#14
nelu73

nelu73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 11.01.2007
de asa zisul "noroc" doar in romania ai nevoie...cand cumperi benzina... cand cumperi masina...cand strabati "soselele" patriei etc... ce norocosi trebuie sa fim noi romanii...

Edited by nelu73, 28 July 2009 - 14:08.


#15
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

View PostMarius3k, on 28th July 2009, 12:18, said:

Da, doar de la ei alimentez. Nu am avut probleme pana acum, ceea ce nu pot spune despre Petrom/Omv. Nu conteaza ce scrie pe benzinarie, conteaza sa fie "aglomerata".


si eu la fel.......alimentez in proportie de 80-90% de la lukoil de 10 ani in 6 masini diferite si cu niciuna nu am avut probleme iar filtrele aratau okey...... Culmea este ca toate motoarele functioneaza in parametri normali (initiali).

Legat de initiatorul topicului ??! sigur nu e vreo benzinarie lukoil de tip franciza ? Eu ma feresc de francizate si de neaglomerate !

Edited by cosmin_miu, 28 July 2009 - 15:25.


#16
A_Ionut

A_Ionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 05.08.2007
Am avut si eu probleme cu acest lant de benzinarii cu matizul. Consum mare si relanti neregulat. De aceea mai alimentez de la ei doar cand sunt nevoit si atunci pun cativa litri si numai 98.
In ultimul timp prefer mol. Mai au si sistemul acela de puncte permanent daca ai card la ei. Fata de rompetrol/petrom/omv care mai baga din cand in cand cate o promotie.

#17
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,504
  • Înscris: 28.06.2006
In Bucuresti o indoaie cu apa. Eu bag de la statii cu rulaj mare si imi planific alimentarile in asa fel incit sa imi ajunga pina la urmatoarea statie. Daca totusi ai nevoie de benzina urgent, atunci baga putina, cit sa iti ajunga pina la urmatoarea benzina cu vad.
Culmea, cu Lukoil nu am avut probleme, in schimb am avut cu Petrom (cifra octanica mult prea mica, autoaprinderi la greu).

#18
rotnic

rotnic

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,790
  • Înscris: 28.11.2005
Azi am alimentat de la Petrom, km6 Ploiesti pentru cine stie, cea mai aglomerata statie. Masina merge ca draq, trage din ce in ce mai prost.  :angry2:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate