Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Facultatea de Geodezie ..

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
alpinia

alpinia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 03.03.2007
Am terminat anul asta clasa a 12-a ( specializarea mate-info , medie bac 8.3 , medie lic 7.7 )

M-am gandit sa dau la Geodezie ( la Brasov sau la Cluj ) ! Ce ziceti .. e de viitor meseria ?? Care e la fac asta .. poate sa imi spuna pe ce se pune baza ?? Ce materii se fac la greu si cum sta treaba ?

Eu sunt bin Bv .. are rost sa merg in Cluj ( .. doar pentru "viata de liceu" ) .. sau mai bine raman in Brasov ??

Mc mult

#2
MadMike.Mitza

MadMike.Mitza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,956
  • Înscris: 01.03.2006
Eu sunt la UT Cluj, Constructii, specializarea Inginerie Geodezica. E o specializare noua, infiintata din anul universitar 2006-2007, promotia mea fiind a treia generatie de studenti.
In primul semestru se face transferul de la nivelul de liceu la cel de facultate, adica nu se intra atat de tare in branza.
In al doilea semestru am inceput sa facem adevaratele materii: topografie, geodezie, instrumente geodezice si topografice, care sunt, intr-adevar faine.
Anul trecut a fost ultimul an cand s-a intrat pe baza de dosar. Anul asta au introdus examen de admitere din mate, media calculandu-se 60% medie bac, 40% medie examen din mate.

Iti atasez mai jos planul de invatamant, sa vezi cam ce materii se fac. Desigur, fiecare an universitar se incheie cu practica (anul asta facem de la 6 iulie pana in 24 iulie).

edit: am un singur coleg din Brasov, restul fiind de mai aproape (Bistrita, Zalau, Satu Mare, Baia Mare). Raportul de studenti straini/studenti clujeni e cam 80-20.

In ceea ce priveste locurile, anul universitar 2009-2010 are 50 de locuri la buget si 60 la taxa. Taxa parca e 3300 lei.
http://constructii.utcluj.ro/

Attached Files


Edited by MadMike.Mitza, 11 July 2009 - 19:06.


#3
alpinia

alpinia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 03.03.2007
mc mult pentru toate informatiile date. Mai am o intrebare .. stai la camin ?? .. sau in gazda ?? :) ..

PS: si inca ceva .. te rog mult .. spune-mi daca sti care a fost ultima medie de anu trecut ?? la buget si la cu taxa ?

mc mult

#4
MadMike.Mitza

MadMike.Mitza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,956
  • Înscris: 01.03.2006

 alpinia, on 11th July 2009, 20:42, said:

mc mult pentru toate informatiile date. Mai am o intrebare .. stai la camin ?? .. sau in gazda ?? :) ..

PS: si inca ceva .. te rog mult .. spune-mi daca sti care a fost ultima medie de anu trecut ?? la buget si la cu taxa ?

mc mult

Nu, sunt clujean. :)
Din cate retin, la buget anul trecut ultima a fost 9, iar la taxa vreo 7.90-8.

#5
alpinia

alpinia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 03.03.2007

 MadMike.Mitza, on 11th July 2009, 21:18, said:

Nu, sunt clujean. :)
Din cate retin, la buget anul trecut ultima a fost 9, iar la taxa vreo 7.90-8.

aha .. :( ..

off.. poi daca nu intru la buhet .. nu cred ca mai vin in cj .. stau in Bv .. oriqm si aici am geodezie, dar vroiam sa plec .:(

e prea costisitor daca nu intru la buget , nu cred ca sae merita :((

#6
MadMike.Mitza

MadMike.Mitza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,956
  • Înscris: 01.03.2006
Mai ai o optiune la Universitatea de Stiinte Agricole si Medicina Veterinara. Si aici este specializarea Masuratori terestre si cadastru, la Facultatea de Horticultura, insa nu stiu mai multe detalii.

http://www.usamvcluj.ro

ps: parca si Facultatea de Geografie, din UBB, avea ceva Geodezie.

#7
alpinia

alpinia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 03.03.2007

 MadMike.Mitza, on 11th July 2009, 21:57, said:

Mai ai o optiune la Universitatea de Stiinte Agricole si Medicina Veterinara. Si aici este specializarea Masuratori terestre si cadastru, la Facultatea de Horticultura, insa nu stiu mai multe detalii.

http://www.usamvcluj.ro

ps: parca si Facultatea de Geografie, din UBB, avea ceva Geodezie.

astea sunt bine vazute ?? .. asa ca universitati ? sau peste 3-4 ani se aude de ela ca Spiru Haret acum ??:)) ( .. banuiesc ca ai auzit scandalu iscat :P )

mc de informatii .. acum o sa ma uit :P

#8
MadMike.Mitza

MadMike.Mitza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,956
  • Înscris: 01.03.2006

 alpinia, on 11th July 2009, 22:11, said:

astea sunt bine vazute ?? .. asa ca universitati ? sau peste 3-4 ani se aude de ela ca Spiru Haret acum ??:)) ( .. banuiesc ca ai auzit scandalu iscat :P )

mc de informatii .. acum o sa ma uit :P

Da, am auzit de toata mascarada aia. :lol:
E clar ca dintre toate, cel mai bine vazuta e cea din Poli, dar imediat urmata de Geodezia de la USAMV, de altfel o alta universitate de traditie din Cluj. Despre cea de la Geografie nu pot sa spun nimic.


ps: Am o prietena din anul III care a facut anul I la USAMV apoi s-a tranferat la Poli fara probleme. Multe materii fiind echivalate.

edit: din cate am vazut, fiind noua specializarea la Poli, e doar autorizata, nu acreditata. Asta poate pentru ca nu a terminat nicio generatie inca. Dar nu o sa fie probleme.

Edited by MadMike.Mitza, 11 July 2009 - 21:55.


#9
ssilvviu

ssilvviu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 08.11.2006
Despre facultatea de Geodezie Bucuresti ce stiti?
Am auzit ca se pot face cursuri cu frecventa redusa.
Adica stai 1 luna pe semestru, 3 zile curs si a 4-a examen. :)

#10
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006

 MadMike.Mitza, on 11th July 2009, 21:18, said:

Nu, sunt clujean. :)
Din cate retin, la buget anul trecut ultima a fost 9, iar la taxa vreo 7.90-8.
Asa de mari mediile? :huh: La Bucuresti se intra cu medii mult mai mici la Geodezie.

Intreba cineva daca e de viitor; da, e de viitor pentru ca orice santier mai mare are nevoie de un geodez pentru sutele de masuratori necesare.

#11
alpinia

alpinia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 03.03.2007

 mwlambo, on 12th July 2009, 11:29, said:

Asa de mari mediile? :huh: La Bucuresti se intra cu medii mult mai mici la Geodezie.

Intreba cineva daca e de viitor; da, e de viitor pentru ca orice santier mai mare are nevoie de un geodez pentru sutele de masuratori necesare.

cam cu cat se intra ?? care sunt mediile la buget si la stat ??

oricum .. acum la constructii la cluj e cu admitere .. deci o sa fie mare diferenta fata de mediile de admitere de anu trecut :P .. sper sa fie mult mai mici :D

#12
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006

 alpinia, on 12th July 2009, 12:22, said:

cam cu cat se intra ?? care sunt mediile la buget si la stat ??

oricum .. acum la constructii la cluj e cu admitere .. deci o sa fie mare diferenta fata de mediile de admitere de anu trecut :P .. sper sa fie mult mai mici :D

5 si ceva, ca nu e mare bataia pe Geodezie, dar situatia asta e la toate facultatile; numai la CCIA e oarece concurenta, dar la restul..... intra oricine.

#13
alpinia

alpinia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 03.03.2007

 mwlambo, on 12th July 2009, 14:04, said:

5 si ceva, ca nu e mare bataia pe Geodezie, dar situatia asta e la toate facultatile; numai la CCIA e oarece concurenta, dar la restul..... intra oricine.

la buget ? .. k la cu plata nu ma int :P

#14
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006

 alpinia, on 12th July 2009, 14:42, said:

la buget ? .. k la cu plata nu ma int :P
da bre, la buget.

#15
alpinia

alpinia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 03.03.2007

 mwlambo, on 12th July 2009, 16:39, said:

da bre, la buget.

e slab cotata facultatea ?? .. e provata ?? .. altfel nu vad cum sa se intre cu 5 ?? Ce universitate e ? .. sau in cadru la ce facultate ?

#16
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006

 alpinia, on 12th July 2009, 17:02, said:

e slab cotata facultatea ?? .. e provata ?? .. altfel nu vad cum sa se intre cu 5 ?? Ce universitate e ? .. sau in cadru la ce facultate ?
Nu e slab cotata, ci lumea se sperie de facultatea asta ca e foarte grea. Plus ca nu vrea prea multa lume sa se faca geodez.

#17
MadMike.Mitza

MadMike.Mitza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,956
  • Înscris: 01.03.2006
Anul trecut a fost o concurenta de 5.55 la Constructii>Geodezie la UT Cluj. Au fost ~500 de studenti pe 100 de locuri. Cred ca doar la Arhitectura a fost mai mare concurenta, ~6 pe un loc.

Desigur, la buget.

#18
MadMike.Mitza

MadMike.Mitza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,956
  • Înscris: 01.03.2006
http://admitere.utcluj.ro/ro/script/

Ai aici site-ul admiterii pentru UT Cluj.
Daca dai pe Statistici Online, o sa iti apara mediile de anul acesta si concurentele pe masura ce se inscriu candidatii.

Pentru Inginerie Geodezica trebuie sa dai click pe acel + din randul Constructii.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate