Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Universitatile Spiru Haret si Petre Andrei au ramas fara acreditare.

- - - - -
  • Please log in to reply
124 replies to this topic

#19
irinuca8082

irinuca8082

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,985
  • Înscris: 04.03.2007

View Postfanariotul, on 10th July 2009, 15:27, said:

Si cand te gandesti ca SRI-ul are un sediu pe acolo... :D

pai cldirea snspa este exact fostul sediu al SRI. de aia si are culoarurile stramte si intortocheate si cica 'duhneste' de microfoane (asta mi-o zis-o unchi-miu. :D
plus, multe cadre de la inceput (de fapt alea care l-au pus pe picioare) au fost cadre din stefan gheorghiu. :D
acum domina tineretul si prospaturile.. e mai 'aerisit'. :P

#20
irinuca8082

irinuca8082

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,985
  • Înscris: 04.03.2007

View Postfanariotul, on 10th July 2009, 15:27, said:

Si cand te gandesti ca SRI-ul are un sediu pe acolo... :D

pai cladirea snspa este exact fostul sediu al SRI. de aia si are culoarurile stramte si intortocheate si cica 'duhneste' de microfoane (asta mi-o zis-o unchi-miu. :D
plus, multe cadre de la inceput (de fapt alea care l-au pus pe picioare) au fost cadre din stefan gheorghiu. :D
acum domina tineretul si prospaturile.. e mai 'aerisit'. :P

#21
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View Postirinuca8082, on 10th July 2009, 15:24, said:

dar nu a zis nimeni ca sunt numai genii la SNSPA, ca nu-i MIT-ul.  :lol:
insa se face invatamant de calitate, si daca vrei sa reusesti cu adevarat, ajungi departe.

SNSPA nu e cumva Stefan Gheorghiu reloaded ? B)

#22
trustmygod

trustmygod

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 25.09.2006
Sunt in anul 4 la Facultatea de Constructii si 3 la Facultatea de Drept la Petre Andrei. Daca vrei sa inveti ceva in facultate ,inveti. Stii ce-i mai nasol la astea private? Daca nu ai invatat din prima si te duci in restanta deja trebuie sa cotizezi. Asa ca preferi sa inveti, pe cand la constructii de-abia a 3-a restanta se platea , plus ca mai este sesiunea de toamna.

#23
irinuca8082

irinuca8082

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,985
  • Înscris: 04.03.2007
mah, nu chiar. a fost curatat si democratizat la greu. vezi ce am zis mai sus. inca mai e de 'treaba', dar wtf, avem , de ex. profi intre doua varste cu experienta si studii pe la institutiile miliatare si de aparare din sua (pentagon), plus seminaristi care sunt foarte bine pregatiti. sa ajungi seminarist acolo este greu de tot, tre' sa fii toba de carte si sa fi 'frecat' bruxelles-ul sau strasbourg-ul. acum depinde, logic, si de profil.
da , lichele sunt, studenti slabi si foarte slabi sunt (putini), spagi sunt. dar nu este asa ceva in tara?

Edited by irinuca8082, 10 July 2009 - 14:40.


#24
fanariotul

fanariotul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,138
  • Înscris: 27.03.2003

View Postirinuca8082, on 10th July 2009, 15:33, said:

pai cldirea snspa este exact fostul sediu al SRI. de aia si are culoarurile stramte si intortocheate si cica 'duhneste' de microfoane (asta mi-o zis-o unchi-miu. :D
plus, multe cadre de la inceput (de fapt alea care l-au pus pe picioare) au fost cadre din stefan gheorghiu. :D
acum domina tineretul si prospaturile.. e mai 'aerisit'. :P

Poate domina ce zici tu, dar io ma indoiesc ca aia si-au luat tot de prin pereti atunci cand au plecat. :D

Doar daca s-a facut o reconditionare serioasa a cladirii. :P

#25
irinuca8082

irinuca8082

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,985
  • Înscris: 04.03.2007
inca o chestie. proful meu de holocaust este liviu rotman, ala cu raportul wiesel si cadru didactic si la universitatea din tel aviv. deci daca vrei sa inveti, poti, ca ai de la cine. :)

#26
fanariotul

fanariotul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,138
  • Înscris: 27.03.2003

View Postirinuca8082, on 10th July 2009, 15:42, said:

inca o chestie. proful meu de holocaust este liviu rotman, ala cu raportul wiesel si cadru didactic si la universitatea din tel aviv. deci daca vrei sa inveti, poti, ca ai de la cine. :)

Sa-i transmiti salutarile mele si urari de bine poporului frate israelian. :thumbup:

Edited by fanariotul, 10 July 2009 - 14:45.


#27
irinuca8082

irinuca8082

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,985
  • Înscris: 04.03.2007

View Postfanariotul, on 10th July 2009, 15:45, said:

Sa-i transmiti salutarile mele si urari de bine poporului frate israelian. :thumbup:
a , pai stai putin, ca nici io nu sunt vreo israeli-lover (multi profi , dintre care si adrian pop, nici nu sunt de acord cu existenta aluia pe acolo).
da las' , ca rotman stie sa dea si literatura negationista de calitate, si in general, bibliografie de soi, iar daca tu esti student istet si 'cuminte' intelegi si tragi concluziile care-ti plac. :D important e ca individul este un istoric toba de carte (da parca nu mai mult ca niculescu ;) ).
ce credeai?  B)

Edited by irinuca8082, 10 July 2009 - 14:51.


#28
fracture

fracture

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 08.06.2006

View Postirinuca8082, on 10th July 2009, 10:10, said:

si cand te gandesti ca diploma unui retard de la spiru are acceasi valoare cu cele de la SNSPA , sa nu ma zgarii pe ochi?
Pai parca si SNSPAul a fost prins cu niste smecherii financiare, cu un program de master  :)  asa ca din punct de vedere al stoarcerii studentilor de bani se cam aseamana, schema financiara este aceeasi, dai banu' si faci scoala  :)

#29
trustmygod

trustmygod

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 25.09.2006

View Postfracture, on 10th July 2009, 16:23, said:

Pai parca si SNSPAul a fost prins cu niste smecherii financiare, cu un program de master  :)  asa ca din punct de vedere al stoarcerii studentilor de bani se cam aseamana, schema financiara este aceeasi, dai banu' si faci scoala  :)

cand vorbesti de bani, e un lucru universal valabil cam la toate facultatile, universitatile.

Edited by trustmygod, 10 July 2009 - 15:26.


#30
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,043
  • Înscris: 03.07.2008

View Postirinuca8082, on 10th July 2009, 15:42, said:

inca o chestie. proful meu de holocaust este liviu rotman, ala cu raportul wiesel si cadru didactic si la universitatea din tel aviv. deci daca vrei sa inveti, poti, ca ai de la cine. :)

Profi de renume gasesti si la Spiru: de la Scurtu la istorie pana la Tudorel Butoi si Florin Tudose la psihologie. Problema este sistemul de examinare...

#31
fracture

fracture

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 08.06.2006

View Posttrustmygod, on 10th July 2009, 12:25, said:

cand vorbesti de bani, e un lucru universal valabil cam la toate facultatile, universitatile.
Da, dar stii cum e, unii o fac cu bun simt si mai discret, altii procedeaza ca nesimtitii si in vazul lumii.

Ma seaca abordarea asta, noi care am facut scoala la stat suntem dajtepti iar aia care fac la particular sunt retarzi, de parca simplul fapt ca ai facut scoala de stat te indreptateste la o pozitie sociala superioara si la un salariu in euro cu cel putin trei zerouri. E uite, ca in timp ce dajteptii pierd timpul prin facultati cica invatand, retarzii muncesc sa se intretina singuri si culmea, ajung sa ii intretina si pe dajteptii de la stat care au fel de fel de gratuitati. Si asta pentru ca mai apoi sa vina dajteptii si sa rada de tine ca esti prost si necultivat in timp ce ai sunt toba de carte pentru ca au citit biblioteci intregi. Satisfactia retarzilor apare atunci cand observa ca toate cunostintele dajteptilor nu le sunt de folos decat seara la bere pe la vreo carciuma de pe Lipscani pentru ca in timpul zilei sunt ocupati cu scanat, fotocopiat, raspuns la telefoane sau facut cafele.

Imperathor said:

Profi de renume gasesti si la Spiru: de la Scurtu la istorie pana la Tudorel Butoi si Florin Tudose la psihologie.
Ai uitat de Adi si de Nuti?  :)

#32
trustmygod

trustmygod

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 25.09.2006

View Postfracture, on 10th July 2009, 16:42, said:

Da, dar stii cum e, unii o fac cu bun simt si mai discret, altii procedeaza ca nesimtitii si in vazul lumii.

Ma seaca abordarea asta, noi care am facut scoala la stat suntem dajtepti iar aia care fac la particular sunt retarzi, de parca simplul fapt ca ai facut scoala de stat te indreptateste la o pozitie sociala superioara si la un salariu in euro cu cel putin trei zerouri. E uite, ca in timp ce dajteptii pierd timpul prin facultati cica invatand, retarzii muncesc sa se intretina singuri si culmea, ajung sa ii intretina si pe dajteptii de la stat care au fel de fel de gratuitati. Si asta pentru ca mai apoi sa vina dajteptii si sa rada de tine ca esti prost si necultivat in timp ce ai sunt toba de carte pentru ca au citit biblioteci intregi. Satisfactia retarzilor apare atunci cand observa ca toate cunostintele dajteptilor nu le sunt de folos decat seara la bere pe la vreo carciuma de pe Lipscani pentru ca in timpul zilei sunt ocupati cu scanat, fotocopiat, raspuns la telefoane sau facut cafele.


Ai uitat de Adi si de Nuti?  :)
Bine punctat fracture. Am vazut cu ochii mei studenti care au terminat geodezia, cat si profesori, care lucreaza la firma fostului om de serviciu de la facultatea respectiva. Si muncesc oamenii si pe ploaie si e vant, frig etc (la studentii licentiati ma refer), pt 1000 ron/luna. Eu lucrez cu un inginer care a angajat un fost student , asta n-o mai terminat facultatea, dar omul le are si este platit cu 3000 euro pe luna. Situatia se poate inversa in timp.

Edited by trustmygod, 10 July 2009 - 15:54.


#33
daniel:)

daniel:)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 17.02.2007
n-a ramas nimeni fara acreditare. ziaristii analfabeti cu studii facute la stat incearca sa dea impresia asta. cei fara studii stiu sa citeasca sau sa auda, in functie de caz, faptul ca:

1. aia de la s.h. au cerut sa fie scosi din nush ce hg cu o lista a institutiilor acreditate, pe motiv ca ei nu au voie de hg, fiind deja acreditati printr-o lege. adica, pe scurt, scoaterea de pe o lista care nu isi are rostul. Si absolut nimeni nu a stiut sa zica unde scrie ca nu mai au voie ei sa faca admitere

2. la petre andrei si apollonia treaba e ca dupa ce s-au pupat si s-a terminat si scandalul ce era pe acolo, pentru a fi o singura universitate aveau nevoie de ... o lege, care sa ii acrediteze.

iar daca e sa ne legam de invatamantul de la noi, in multe domenii e ... praf

#34
trustmygod

trustmygod

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 25.09.2006

View Postdaniel:), on 10th July 2009, 17:08, said:

n-a ramas nimeni fara acreditare. ziaristii analfabeti cu studii facute la stat incearca sa dea impresia asta. cei fara studii stiu sa citeasca sau sa auda, in functie de caz, faptul ca:

1. aia de la s.h. au cerut sa fie scosi din nush ce hg cu o lista a institutiilor acreditate, pe motiv ca ei nu au voie de hg, fiind deja acreditati printr-o lege. adica, pe scurt, scoaterea de pe o lista care nu isi are rostul. Si absolut nimeni nu a stiut sa zica unde scrie ca nu mai au voie ei sa faca admitere

2. la petre andrei si apollonia treaba e ca dupa ce s-au pupat si s-a terminat si scandalul ce era pe acolo, pentru a fi o singura universitate aveau nevoie de ... o lege, care sa ii acrediteze.

iar daca e sa ne legam de invatamantul de la noi, in multe domenii e ... praf
la Petre Andrei , problema cu Appolonia e veche ( vezi ziaruldeiasi ori bzi). Ba e Niculescu, ba e Tompea. Toti vor carnatu.

#35
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,291
  • Înscris: 07.02.2003
E doar o intoxicare si o nerespectare a legii, eu zic sa fiti linistiti, oricat ar vrea ministerul si sectorul de stat ramas fara clienti, indiferent ce metode au cat timp nu sunt legale vor pierde la proces si vor plati gras pentru intarzierile create la inscrieri, ca asta e de fapt miza daca nu v-ati prins, an de an se partzie cu subiectul asta :)

http://www.spiruharet.ro/comunicat.pdf

Am inteles din niste "zvonuri" ca se pregateste de Curtea Europeana ca nu mai tine cu astia...

View PostImperathor, on 10th July 2009, 15:16, said:

De ce sunt retarzi cei de la Spiru? De ce generalizezi?
Pentru ca intoxica evident :) Turbeaza astia de la stat si privatii fara performanta... dar aia nu comenteaza ca sunt si ei in vizorul ministerului :)

Edited by andreic, 11 July 2009 - 02:00.


#36
Ieny

Ieny

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.07.2009

View PostImperathor, on 10th July 2009, 15:16, said:

De ce sunt retarzi cei de la Spiru? De ce generalizezi? Si de ce sunt genii cei de la SNSPA? :)

Cei de la Spiru sunt 'retarzi' la gramada din 3 motive:
1. Lumea e cum suntem noi.
2. Hotii striga primii 'hotul'
3. Absolventii (cei ca ea) 'oricarei' facultati stiu un lucru esential si fac dovada clara a QI si nivelului 'intelectual' in doua moduri: GENERALIZAREA si DATUL CU PAREREA. Cine nu comite 'estea' nu face dovada ca a terminat o facultate! Nu stiai? E stiinta pura!  B)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate