Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...
 De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 

Universitatile Spiru Haret si Petre Andrei au ramas fara acreditare.

- - - - -
  • Please log in to reply
124 replies to this topic

#109
Palmador

Palmador

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.07.2009
Spiru haret e ceva de genul facultatea muncitorească făcută pe vremea lui dej dacă n-aveai liceu, dar aveai origine sănătoasă. Acum e suficient să ai bani. Și 10 clase.

#110
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,549
  • Înscris: 07.02.2003

View Postspirurullz, on 25th July 2009, 06:36, said:

si simplul fapt ca va face presa publicitate in fiecare zi ma face sa ma simt excelent  :lol:
Adica e nevoie ca presa sa scrie ceva ca sa te poti simti bine in ziua respectiva ? :lol: Grav fanatism daca s-a ajuns asa... uite eu unul ma simt bine doar privind cum te afisezi, nici macar nu-ti bag colectii de filme de la "concurenta" ca nu ma intereseaza, ce rost are cand toata lumea stie ca e circ si teapa la mec si mai ales cand se vad cum ne "conduc" :P

View PostPalmador, on 25th July 2009, 06:38, said:

Spiru haret e ceva de genul facultatea muncitorească făcută pe vremea lui dej dacă n-aveai liceu,
Daaa cum sa nu :P Va plangeti ca ce naspa e dar va sperie gandul ca aia au multi de parca nu ati fi pregatiti sa le faceti fata prin calitate si sarguinta... Hotul striga Hotii !!! Nici o problema, vremea educatiei de stat a apus demult... falimentul :)

Edited by andreic, 25 July 2009 - 05:45.


#111
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006

View Postdunarealbastra, on 20th July 2009, 15:53, said:

Depinde de facultatea aleasa. Cel mai indicat lucru este sa studiati lista de pe situl ministerului. Majoritatea facultatilor din Bucuresti din cadrul USH par a fi acreditate, cel putin eu asa stiu. Formele de invatamant la distanta raman suspecte.
Este cit se poate de clar ca acest scandal a izbucnit chiar acum in pragul inscrierilor iar Ministrul Ecaterina Andronescu face tot posibilul de a redirectiona interesele tinerilor catre formele de invatamant de stat.

Este vorba de învățămîntul de la distanță. Faptul că SH are "pretenția" că poate avea sute de mii de studenți care, cică, termină o FACULTATE și primesc o diplomă echivalentă cu a celor de la zi, chit că practic nu există decît mult prea puțini profesori ca să se ocupe de ei. Nu este vorba de forma de învățămînt:zi.

Nu o mai tot luați pe calea teoriilor conspirației. La noi în România nu poți face nimic cu caracter punitiv sau restrictiv, că sar unii și zic că de fapt e persecuție, că săracii de la SH sînt victimele intereselor etc etc.

#112
kosmin2007

kosmin2007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 03.03.2007

View PostPalmador, on 25th July 2009, 06:38, said:

Spiru haret e ceva de genul facultatea muncitorească făcută pe vremea lui dej dacă n-aveai liceu, dar aveai origine sănătoasă. Acum e suficient să ai bani. Și 10 clase.
Gresit..trebuie sa ai bani ca sa mergi la o facultate la stat..bani de la mama si de la tata.Bani pentru taxa( 4500 ron la Poli, sau 6000 la Carol Davila, 2400 la ASE) si bani pentru spagi ( la Poli)si cumparari de grile la examene( cei de la UMF pot confirma, mai ales acum dupa ce s-a instalat in functie noul decan, care schimba tematica la rezidentiat cu 6 luni inainte de examen pentru a-si introduce in ea, noua aparitie , cartea de 200 de euroi scoasa de dansul), fata de spiru unde taxa era 1200 ron.
Spiru e ceva cu care  faculattile de stat nu au fost in stare sa concureze, bani putini , program flexibil, foarte important daca esti un neintretinut de parinti si daca iti castigi traiul muncind intre 9.00-17.00 cum fac majoritatea...
Un absolvent de invatamant la stat nu o sa recunoasca niciodata spagile care le dadea la profesori sa treaca examenul, vezi doamne..a invatat..si stiu ce spun pentru ca am fost la 2 facultati de stat, politehnici amandoua..la Spiru am gasit universitatea compatibila cu serviciul meu..

Punct...astept replicile "baietilor dastepti de lqa stat--degeaba"

#113
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006

View Postkosmin2007, on 27th July 2009, 10:15, said:

Gresit..trebuie sa ai bani ca sa mergi la o facultate la stat..bani de la mama si de la tata.Bani pentru taxa( 4500 ron la Poli, sau 6000 la Carol Davila, 2400 la ASE) si bani pentru spagi ( la Poli)si cumparari de grile la examene( cei de la UMF pot

Propagandă de 2 lei. La  poli, la stat, dacă ești la fără taxă, e gratis și basta. Nu e 4500 lei, e 0 lei. În afară de asta poți primi și bursă dacă te ții de învățat. Există unele *minime* taxe, cred că vreo 30 lei eliberarea diplomei și cam atît. Și evident există cheltuieli: cărți, rechizite, chiar și calculator, etc - dar arată-mi o facultate unde să nu ai nici o astfel de cheltuială. Bursa nu acoperă integral toate cheltuielile, inclusiv mîncarea și cazarea, dar oricum, măcar nu plătești facultatea. Mergi în străinătate și găsește acolo facultate complet gratis și care îți plătește și aceste cheluieli. Bine că nu vrei să ieși pe plus, să ai profit la sfîrșitul facultății !

Evident dacă nu te ții de treabă și ai restanțe care devin diferențe, și apoi ajungi să repeți anii... plătești tată, cît o să te țină statul pe gratis ?

Dar oricum nu știu de ce mă obosesc să răspund la mesajul ăsta cînd se vorbește de făcut politehnica pe șpagă. Eu sînt absolvent de poli- bucurești (electronică) și nu cunosc NICI MĂCAR UN CAZ în care să se fi cerut șpagă, adică omul să fi învățat dar să nu treacă pt că a refuzat să dea șpagă. Ba mai mult, chiar și datul șpăgii pt a trece cînd ești habarnist e ceva relativ rar - majoritatea profesorilor de la electronică nu acceptă această variantă, de aia sînt și foarte  mulți restanțieri.

Evident, unii cred că dacă nu au bani și au servici, AU DREPTUL să fie lăsați în pace cu facultatea (adică să nu vină aproape de loc la ore și să dea niște examene cît mai ușoare), dar în final să primească o diplomă echivalentă cu cei care s-au străduit 3-4-5 ani la o facultate serioasă.

Eu și ceilalți care sîntem împotriva facultăților gen ID-Spiru pur și simplu ne protejăm diploma, care considerăm că trebuie să însemne ceva mai mult decît cîteva examene. Așa cum și tu, kosmin2007, dacă ai dat să zicem examen auto pe bune, nu-ți convine să constați că alții îl iau pe pile sau pe șpagă. Sau examen de expert contabil, sau de Cisco, sau de orice vrei tu.

Morala: diploma de poli e "de rahat" pt cei care nu o au. Cei care o au, pun ceva preț pe ea.

#114
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,549
  • Înscris: 07.02.2003

View PostXON-XOFF, on 27th July 2009, 21:44, said:

pur și simplu ne protejăm diploma, care considerăm că trebuie să însemne ceva mai mult decît cîteva examene.
Nu ti-o ia nimeni... asa ca protejeaz-o prin performanta, altii vor judeca daca e mai mult de niste examene sau nu ^_^ Invata sa nu mai fii anti, sa fii peste altii prin propriile forte, nu mai fi invidios in sensul distructiv, incearca ceva constructiv.

Edited by andreic, 27 July 2009 - 21:33.


#115
kosmin2007

kosmin2007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 03.03.2007

View PostXON-XOFF, on 27th July 2009, 21:44, said:

Propagandă de 2 lei. La  poli, la stat, dacă ești la fără taxă, e gratis și basta. Nu e 4500 lei, e 0 lei. În afară de asta poți primi și bursă dacă te ții de învățat. Există unele *minime* taxe, cred că vreo 30 lei eliberarea diplomei și cam atît. Și evident există cheltuieli: cărți, rechizite, chiar și calculator, etc - dar arată-mi o facultate unde să nu ai nici o astfel de cheltuială. Bursa nu acoperă integral toate cheltuielile, inclusiv mîncarea și cazarea, dar oricum, măcar nu plătești facultatea. Mergi în străinătate și găsește acolo facultate complet gratis și care îți plătește și aceste cheluieli. Bine că nu vrei să ieși pe plus, să ai profit la sfîrșitul facultății !

Evident dacă nu te ții de treabă și ai restanțe care devin diferențe, și apoi ajungi să repeți anii... plătești tată, cît o să te țină statul pe gratis ?

Dar oricum nu știu de ce mă obosesc să răspund la mesajul ăsta cînd se vorbește de făcut politehnica pe șpagă. Eu sînt absolvent de poli- bucurești (electronică) și nu cunosc NICI MĂCAR UN CAZ în care să se fi cerut șpagă, adică omul să fi învățat dar să nu treacă pt că a refuzat să dea șpagă. Ba mai mult, chiar și datul șpăgii pt a trece cînd ești habarnist e ceva relativ rar - majoritatea profesorilor de la electronică nu acceptă această variantă, de aia sînt și foarte  mulți restanțieri.

Evident, unii cred că dacă nu au bani și au servici, AU DREPTUL să fie lăsați în pace cu facultatea (adică să nu vină aproape de loc la ore și să dea niște examene cît mai ușoare), dar în final să primească o diplomă echivalentă cu cei care s-au străduit 3-4-5 ani la o facultate serioasă.

Eu și ceilalți care sîntem împotriva facultăților gen ID-Spiru pur și simplu ne protejăm diploma, care considerăm că trebuie să însemne ceva mai mult decît cîteva examene. Așa cum și tu, kosmin2007, dacă ai dat să zicem examen auto pe bune, nu-ți convine să constați că alții îl iau pe pile sau pe șpagă. Sau examen de expert contabil, sau de Cisco, sau de orice vrei tu.

Morala: diploma de poli e "de rahat" pt cei care nu o au. Cei care o au, pun ceva preț pe ea.

Nu am zis niciodata ca se pot compara diplomele de la Politehnica cu cele de la Spiru..comparatie nu exista.Politehnica alaturi de Medicina sunt printre cele mai grele facultati si respect absolventii. Intotdeauna un absolvent de Politehnica, mai ales de Electronica sau Automatica va fi privit cu respect, pentru ca intradevar acei oameni au muncit ca sa termine faculatea, au invatat si au trecut de profesorii fosila-comunisti capete-patrate care te picau la examene ca nu ai prezenta la cursurile lor unde toata lumea dormea, si degeaba faceai ceva la partiale sau examenele finale, nu aveai nici o sansa...
Frustrarea mea vine din comparatia Spiru ZI/ iD cu ASE zi/ ID care mi se pare acelasi lucru, aceeasi mancare de peste cu o alta denumire.Vezi doamne la Ase centrul ID din Curtea de Arges( dau un exemplu) se face carte si respectivii sunt foarte destepti pentru ca pe diploma scrie ASE. De ce sa avem prejudecati si sa-i catalogam pe absolventii Spiru niste inculti care nu stiu sa scrie..de acord, fiecare padure are si uscaturi, dar sa nu generalizam..
De unde sa stiu eu acum 3 ani ca trebuie sa sap si sa verific acreditarile Spiru, pe moment ce pe site-ul lor scrie "specializare acreditata". Ministerul a dormit pana acum sau a trecut cu vederea intentionat, de ce nu au dat HG-ul respectiv de acum 5 ani, sau daca tot l-au dat de ce nu-l aplica de acum incolo...
Mi-a fost foarte comoda facultatea facuta la Spiru, nu am simtit-o din punct de vedere financiar, intradevar invatam cu 2 zile inainte de examen, dar invatam, nu am de gand sa lucrez in domeniul respectiv, mi-am pastrat jobul in timpul asta...
  Un angajator corect te va angaja pe baza experientei si pe pe stii sa faci, nu doar pe faptul ca ai diploma de la Ase...

#116
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006

View Postkosmin2007, on 28th July 2009, 11:30, said:

Frustrarea mea vine din comparatia Spiru ZI/ iD cu ASE zi/ ID care mi se pare acelasi lucru, aceeasi mancare de peste cu o

probabil că ai oarecum dreptate aici,  în sensul că știu că sînt și la ASE facultăți unde te trece cam pe degeaba...  totuși din cîte am văzut la spiru/id bătaia de joc a fost chiar mai mare decît la ASE. Se pare că e o linie pe care spiru/id a reușit să o depășească... adică, în românia se poate aproape orice, dar cu sutele de mii de studenți examinați de un număr total necorespunzător de profesori, s-a considerat că pînă și pt românia e prea mult.


View Postandreic, on 27th July 2009, 21:30, said:

Nu ti-o ia nimeni... asa ca protejeaz-o prin performanta, altii vor judeca daca e mai mult de niste examene sau nu ^_^ Invata sa nu mai fii anti, sa fii peste altii prin propriile forte, nu mai fi invidios in sensul distructiv, incearca ceva constructiv.

Treaba cu performanța e doar parțial așa. Cînd te angajezi, mai ales dacă ești încă foarte tînăr, proaspăt absolvent sau pe aproape, nu prea ai cu ce să dovedești performanța, decît tocmai cu "greutatea" diplomei. Cînd ai terminat de ex poli/automatică sau poli/electronică, ai vrea să se știe că dacă nu ai fost angajat în timpul facutății, nu înseamnă că nu e nimic de capul tău, ci din contră, că te-ai ținut și ai urmat cu succes programul foarte dur de training care se face acolo. Prin "mai mult decît examene" mă refer la faptul că la fac. serioase, examenul nu e nici pe departe cel mai semnificativ, fără proiecte, laburi și teme (grele) nu faci nici o brînză - nici nu te primește la examen.

Evident că după ce ai 10 ani de la terminarea facultații, te lauzi cu ce proiecte ai făcut la locurile de muncă anterioare, nu cu facultatea. Dar e altă situație.

#117
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

View Postfracture, on 16th July 2009, 12:25, said:

studentii de la facultatile de stat sunt in general mult mai bine pregatiti, multidisciplinar, fata de cei de la facultatile particulare.
In principiu asa este.
Intr-un articol despre invatamantul din tara cu cele mai bune rezultate din Europa, Finlanda, scrie:
- Cum comentați lipsa universităților private?
- Învățământul particular apare atunci când cel de stat este șubred.


Sursa: http://www.evz.ro/ar...Statelor-Unite/

Pe de alta parte, in SUA, majoritatea universitatilor de top sunt particulare.

#118
SecsiSosetica

SecsiSosetica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 13.05.2009

View Postkosmin2007, on 27th July 2009, 11:15, said:

Gresit..trebuie sa ai bani ca sa mergi la o facultate la stat..bani de la mama si de la tata.

Spiru e ceva cu care  faculattile de stat nu au fost in stare sa concureze, bani putini , program flexibil, foarte important daca esti un neintretinut de parinti si daca iti castigi traiul muncind intre 9.00-17.00 cum fac majoritatea...

Un absolvent de invatamant la stat nu o sa recunoasca niciodata spagile care le dadea la profesori sa treaca examenul, vezi doamne..a invatat..si stiu ce spun pentru ca am fost la 2 facultati de stat, politehnici amandoua..la Spiru am gasit universitatea compatibila cu serviciul meu..


Pot sa spun si eu ceva? Am urmat o facultate de stat, la zi. S-or fi dand si spagi, dar ca fenomen predomina nepotismul. Am avut in grupa si fiice de univi, si unguroaice cu bani, care luau 10 la colocvii, dupa ce spuneau "da" si "nu", cand profesorul trata subiectul de pe bilet.

Dar in ce ma priveste, nu-mi amintesc sa fi stat degeaba, si nu am fost singura. Facultatea nu m-a costat, pentru ca am intrat prin concurs pe loc de la buget, dupa ani de zile de pregatire si dupa opt ani la un liceu foarte dur. Spagi, sa fi vrut si nu aveam de unde sa dau, pentru ca singurul meu sustinator era atunci mama, profesoara in preuniv, iar tata decedase de cand eram in gimnaziu. Mai mult, m-am straduit sa am mereu peste media 9, pentru bursa.
Problema cea mai serioasa a fost la master, cand m-au refuzat doi profi care vroiau spaga ca sa-mi coordoneze lucrarea. Dar l-am gasit pe al treilea, care a fost foarte de treaba.

V-as sfatui sa nu va dati cu parerea cu usurinta despre absolventii de la stat. Nu puteti sti cine a fost nepot, cine a fost spagar, si cine si-a petrecut mult timp studiind, in loc sa se drogheze in discoteci.

PS. Nu m-as da pe mana unui chirurg care a facut studii... la distanta.

#119
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

View PostSecsiSosetica, on 31st July 2009, 11:47, said:

PS. Nu m-as da pe mana unui chirurg care a facut studii... la distanta.


Pai unde ai auzit tu de invatamant medical la distanta?

#120
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
Petre Andrei are si medicina dentara. Nu stiu daca facultatea asta e pe lista neagra dar oricum prefer un stomatolog scolarizat cu instrumentar invechit decat unul care toata facultatea a avut drept preocupare platitul taxei.

Nu, nu cred ca medicina e asa grea si in privat altfel nu ar fi studenti care din start sa se duca fix acolo cand pot opta pentru o facultate de stat finantata de la buget.

#121
dunarealbastra

dunarealbastra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 20.07.2009
Am multi prieteni greci si in Grecia exista tot felul de birfe referitoare la grecii care invata in Romania, in speta cei de la medicina. Ei nu au o parere buna despre medicii lor educati la Carol Davila (studenti foarte spagari) in Bucuresti si ca sa verifice, bat la usa doctorului si spun "Buna ziua" in romaneste. Daca doctorul raspunde, fugi. Este o gluma de bere, dar reflecta clar imaginea lor despre medicina din Romania.

Observ ca s-a creat o polemica, care prin contra-exemplu cu ce se intimpla in occident, nu prea-si are rostul.

Peste tot in lume invatamintul privat este performant, mult mai performant decit cel subventionat de stat doar ca la noi este invers. Totusi, la toate universitatile de stat din provincie: Galati, Braila, Tg Jiu, Craiova, Oradea, poate si altele, invatamintul este unul sub-mediocru si performerii studenti din acele institutii sunt cel putin pe picior egal cu cei de la Spiru. Hai sa nu comparam Carol Davila si Politehnica cu Spiru din 2 motive. Spiru nu are medicina si nici materii ingineresti iar Carol Davila si Politehnica sunt totusi universitati de top.

Hai sa comparam Spiru cu celelalte universitati de stat din provincie care, fie intre noi, sunt vai de ele.

Astfel spus, apare intrebarea fireasca pt. student. Ce fac?! Fac ASE'ul sau Dreptul la Galati (Craiova-Oradea-Tg Jiu, etc)?! sau ma duc in Bucuresti unde fac o facultate la fel de "prestigioasa" dar macar am posibilitatea formarii unei cariere intr-un mediu competitiv, in capitala. Studentul de la Spiru incepe de jos, de la impartit fluturasi, mai da o fuga si pe la scoala odata la 3 zile, in anul 2 se angajeaza promoter prin baruri, in anul 3 receptioner la o cladire de birouri, in anul 4 deja lucreaza in call-center la Vodafone dar termina facultatea si pe CV are experienta (lucrul cel mai important, mult mai important decit numele facultatii pe care o termina).

Referitor la invatamintul de la distanta de la Spiru, normal este o porcarie, dar succesul vine datorita studentilor, majoritatea angajati la stat, la o virsta apropiata de pensionare, care-si definitiveaza o diploma pt. o pensie de "licentiat". Sunt foarte multe astfel de cazuri, unde batrinei de 45-55 de ani, angajati pe la diferite agentii de stat, cu studii doar liceale, fac o facultate doar pt. o pensie mai buna.

Cei care au gresit in cazul Spiru sunt chiar cei din minister, in primul rind pt. ca au permis existenta acestei forme de invatamint la distanta si in al 2-lea rind pt. ca nu perfecteaza invatamintul privat. Practic, ministerul se afla in concurenta cu facultatile particulare cind in realitate ar trebui sa le sprijine iar tot invatamintul de stat ar trebui absorbit in timp de cel particular, la fel cum se intimpla in toate tarile civilizate la care aspiram. Asta nu exclude existenta unui numar de locuri gratuite, burse de studiu, etc....

#122
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,549
  • Înscris: 07.02.2003
Turbeaza Andronescu dupa ce (cum era de asteptat) a pierdut deja primul proces cu Spiru:
http://www.evz.ro/ar...ala-deocamdata/
Va pierde si urmatoarele oricum daca nu se invata minte sa lucreze pe baza legii nu dupa capul ei sau dupa interesele personale sau politice.
"În plus, mai-marii USH i-au cerut premierului Emil Boc s-o demită pe Andronescu pentru prejudiciile de imagine aduse universității." :lol:

Edited by andreic, 15 August 2009 - 21:35.


#123
burlan

burlan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 07.06.2006
facultatea spiru haret facultate de cacat baltzat-stripat -umflat
eu sa fiu patron si sa vad ca vine unul cu diploma de la asemenea facultate nu l-as angaaja nicii sa dea cu matiura

Edited by burlan, 17 August 2009 - 00:34.


#124
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,549
  • Înscris: 07.02.2003

View Postburlan, on 17th August 2009, 01:32, said:

eu sa fiu patron si sa vad ca vine unul cu diploma de la asemenea facultate nu l-as angaaja nicii sa dea cu matiura
Nici o problema, plateai procese pentru discriminare asa cum pateste statul acum :) S-a anulat concursul de titularizare unde nu au fost primiti elevii de la Spiru si probabil vor relua titularizarea conform cu legea incluzand toti studentii asa cum e corect, deasemenea s-au mai castigat de catre Spiru vreo 56 milioane (platiti de buget probabil) daca am inteles bine din articolul din ziar, cheltuieli de judecata cu statul din cauza tampeniei MEC. Uite ca functioneaza si la noi legea si justitia :) Daca cumva nu se invata minte si se mai judeca si recurs (care si ala va fi castigat de Spiru oricum ca nu e nimeni mai presus de lege), cred ca raman cei de la minister fara buget... profii si tot ce au planificat se va duce pe apa sambetei tocmai la alegeri.

A, si era sa uit, s-au mai obtinut 2 lucruri, anulatea ultimelor hotarari impotriva Spiru si cel mai important dintre toate care de fapt conteaza cel mai mult in viitor, au obtinut dreptul de a fi acreditati de organisme internationale (europene) de acreditare, sa nu mai depinda de Aracis !!! Deci vrem nu vrem, trebuie sa intelegem sa privim spre vest nu spre comunism.

Edited by andreic, 17 August 2009 - 01:33.


#125
costyPC

costyPC

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 06.11.2009

View Postkappa_man84, on 10th July 2009, 12:47, said:

Zeci de mii de absolventi ai universitatilor particulare "Spiru Haret" si "Petre Andrei" din acest an nu isi vor primi diplomele. Ministerul Educatiei a eliminat "Spiru Haret" din lista institutiilor de invatamant acreditate la cererea acesteia, noteaza Gandul. In cazul Universitatii "Petre Andrei", este vorba de nerespectarea mai multor prevederi legale privind fuziunea cu o alta institutie si existenta a doua rectorate si doua senate.

Ministrul Educatiei, Ecaterina Andronescu, a declarat ca USH va primi diplome doar dupa ce se va supune evaluarii MEC. In prezent, "Spiru Haret" inregistreaza anual un numar de absolventi egal cu cel din toate universitatile romanesti la un loc, pe cifrele bugetate. "USH are universitati in toate catunele. Stiti cat este finantarea pentru fiecare student? 350 de euro pe an", a declarat pentru HotNews.ro Robert Lorentz, consilierul pe probleme de comunicare al ministrului Educatiei. "Este de laudat ca cineva s-a incumetat sa infrunte o astfel de masinarie", a adaugat consilierul.

Robert Lorentz a precizat ca un numar de aproape 60.000 de absolventi nu isi vor primi diplomele. In plus, MEC ia in calcul desfiintarea institutiilor.

Anul acesta, USH a solicitat un numar de circa 56.000 de diplome de absolvire cu antetul MEC.

In ceea ce priveste Universitatea "Petre Andrei", aceasta a fuzionat cu Universitatea "Apolonia" in urma unei hotarari judecatoresti, ceea ce contravine prevederilor Legii Invatamantului. In prezent, UPA numara doua senate si doua rectorate.

Potrivit Hotararii de Guvern nr. 749 / 24.06.2009, publicata in Monitorul Oficial 465 / 6.07.2009, Ministerul Educatiei noteaza urmatoarele:


1. Curtea de Apel din Bucuresti, Sectia a 8-a Contencios Administrativ si Fiscal, prin Sentinta civila nr.3326 pronuntata in sedinta publica din data de 2 decembrie 2008, a eliminat Universitatea "Spiru Haret" din Bucuresti, la cererea acesteia, din Hotararea Guvernului nr.676/2007 privind domeniile de studii universitare de licenta, structurile institutiilor de invatamant superior si specializarile organizate de acestea, cu completarile ulterioare, si din Hotararea Guvernului nr.635/2008 privind structurile de invatamant superior si specializarile / programele de studii universitare de licenta acreditate sau autorizate sa functioneze provizoriu organizate de acestea, republicata.

2. Universitatea "Petre Andrei" din Iasi trebuie sa se conformeze prevederilor Legii nr.408/2002 privind infiintarea Universitatii "Petre Andrei" din Iasi. Ministerul Educatiei, Cercetarii si Inovarii va initia un proiect de hotarare de Guvern de completare a acestei hotarari, iar in caz de neindeplinire a acestor prevederi va demara procedura de intrare in lichidare.

3. Universitatea "Apolonia" din Iasi trebuie sa se conformeze prevederilor Legii nr.481/2002 privind infiintarea Universitatii "Apolonia" din Iasi, Ministerul Educatiei, Cercetarii si Inovarii urmand a initia un proiect de hotarare a Guvernului de completare a prezentei hotarari; in caz contrar, urmeaza sa intre in lichidare.


George Nicolau, sef Departament Mass Media Spiru Haret: Ministrul minte cu nerusinare, nu am cerut sa ni se retraga acreditarea

Seful Departamentului Mass Media si PR din cadrul USH sustine ca ministrul Educatiei "minte cu nerusinare", intrucat Universitatea nu a facut niciodata o astfel de cerere in instanta, si anume retragerea acreditarii. El a precizat ca sesiunea de examene de licenta se va desfasura si anul acesta conform programului.
SURSA: hotznews

So, cine a dat anu' asta licenta la Spiru? :naughty:
Eu stiam ca Universitatea Spiru Haret are acreditare pentru invatamantul la zi si functioneaza legal. Dovada este in Monitorul Oficial pe care am gasit-o pe un forum http://www.picatura....3...80&start=30

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate