Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Metode de descurajare a ilegalitatilor politistilor din SPR

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#1
ramsui68

ramsui68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 14.01.2008
Vad pe aici metode de combatere a amenzilor, de eschivare a radarelor.. de parca suntem iepuri de camp ce se feresc de vantori.

Am o idee mai buna!

Spiritul civic!
Asta nu poate fi sanctionat!

Daca circuli cu masina pe un drum public si detectorul radar tzi-a dat semnal prea tarziu (sau banui ca ceva nu e "cosher") opreste!
Ia-ti aparatul foto din masina si mergi si fa un set de poze in care sa se vada numarul masinii si fetzele politistilor!

Daca i-ai "prins in fapt" ca au utilizat "veioza" sau au "tunul" orientat altfel decat prevede legea, trimite-le la Procuratura sub acuzatia de inselaciune la masuratoare, fals, uz de fal si abuz in serviciu!

Legea ne solicita, in baza spiritului civic, sa sesizam organele de ancheta atunci cand descoperim abuzuri sau incalcari flagrante ale prevederilor legale.

Sunati la 112 si solicitati ca un echipaj de la cercetari penale sa se deplaseze pentru a realiza un flagrant si le dati pozitia radarului. si, anuntati si un ziar, eventual.

Daca va incepe sa ploua cu reclamatii de felul asta, sunt sigur ca se vor potoli!

Ce spuneti?

Eu, am facut-o unui echipaj pe la Ghidigeni/Tecuci... am sunat la 112 si e drept ca dupa ce m-au dat la Politia Rutiera, ala de acolo mi-a cam dat cu flit... asta s-a intamplat sambata si apoi luni am sunat sa vorbesc cu seful politiei de la tecuci sa aflu daca a fost informat si, daca da, ce masuri s-au dispus!

I'm Bad!... I'm Bad! .... Who's Bad!

Va astept cu comentarii! week-end cat mai placut si mai putine amenzi!

#2
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,799
  • Înscris: 08.02.2007
sa fii sigur ca nu se va face nimic la fata locului, pana nu se ajunge la instanta, desi si acolo e putin probabil sa fie mai mult decat sa-ti anuleze amenda primita

#3
ramsui68

ramsui68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 14.01.2008

View Postbonygy, on 10th July 2009, 11:30, said:

sa fii sigur ca nu se va face nimic la fata locului, pana nu se ajunge la instanta, desi si acolo e putin probabil sa fie mai mult decat sa-ti anuleze amenda primita

Ideea nu este de a contesta vreo amenda...
Ideea este sa bagam frica in ei, asa incat sa nu mai indrazneasca sa comita ilegalitati!

Doar sa le punem procuratura pe cap sau pe cei de la anticoruptie...
O cercetare facuta unui "segment major" din politie se lasa cu amanari la avansare... "pass-uri" la prime si tot asa.
In 1999 am fost parte vatamata intr-un carambolaj.... am asteptat vreo 3 luni ca politia sa imi ia declaratia si sa imi dea anexa 2 la pv, asa incat sa pot repara masina pe casco...

evident, iritat de asteptare i-am facut memoriu - reclamatie la seful inspectoratului si, am asteptat.

la vreo 2 ani, ma deplasam la proces in zona respectiva si, ma opreste radarul... cine era agentul constatator? "prietenul" meu!!
m-a recunoscut si mi-a reprosat doar, ca din cauza reclamatiei a pierdut o avansare!!!

deci, sistemul functioneaza! trebuie doar sa-l aplicam!

Daca vor ca noi sa respectam legea, sa o respecte mai intai ei si, apoi si noi!


http://forum.softped...t...60616&st=54  post #67
aici ai sa gasesti un post al meu, vis-a-vis de "veiozari!
am facut o plangere penala unui "segment major" din spr prahova.

astept sa vad cum decurge dosarul.. sunt la faza de tribunal, intrucat procuratura a facut recurs....

" În baza art.2781 alin.8 lit.b C.pr.pen., admite plângerea formulată de petentul I.O.M domiciliat în xxxxxx, str. X. XXXXXXX, bl. X, scara X, ap.XX, jud. XXXXXXX, împotriva Rezoluției nr. 0000/P/2008 din data de 00.00.2008 a Parchetului de pe lângă Judecătoria Ploiești și a Rezoluției nr. 000/II/0/2009 din 00.00.2009 a Prim Procurorului Parchetului de pe lângă Judecătoria Ploiești, în contradictoriu cu intimatul P.M. domiciliat în XXXXXXX, str. XXXXX XXXXXXXX, nr.00, bl. 000, ap. 00, sc. X, et. 0, jud.Prahova.
         Desfiinteaza soluția dispusă prin cele două rezoluții atacate si trimite cauza procurorului in vederea inceperii urmaririi penale fata de intimatul P.M. sub aspectul savarsirii infractiunilor prev. de art. 246, art. 292, art. 291 și art. 296 C.p. În baza art.192 alin.3 C.pr.pen., cheltuielile judiciare avansate de stat, vor ramane in sarcina acestuia. Cu drept de recurs în termen de 10 zile de la pronunțare. Pronunțată în ședință publică, astăzi 11.06.2009. "


cred ca doar asa ii putem potoli!

#4
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,799
  • Înscris: 08.02.2007

View Postramsui68, on 10th July 2009, 10:46, said:

Spiritul civic!
Asta nu poate fi sanctionat!
unde vezi tu spirit civic aici?
aici, unde lumea trece pe langa tine si te lasa prada golanilor?
unde omul vede ca ii sparge masina vecinului si spune "ah! ce bine imi pare?"
si ar mai fi situatii
bineinteles ca exista si exceptii ... dar cum exceptia intareste regula...

#5
cryo

cryo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 28.09.2005
de undeva tot trebuie sa inceapa.

#6
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

View Postramsui68, on 10th July 2009, 10:46, said:

Daca i-ai "prins in fapt" ca au utilizat "veioza" sau au "tunul" orientat altfel decat prevede legea, trimite-le la Procuratura sub acuzatia de înșelăciune la măsurătoare, fals, uz de fals și abuz în serviciu!

Legea ne solicita, in baza spiritului civic, sa sesizam organele de ancheta atunci cand descoperim abuzuri sau incalcari flagrante ale prevederilor legale.




Dacă te vei adresa cu o plângere parchetului prin care îi acuzi pe polițiști de atâtea infracțiuni, să vorbești cu cei de la cea mai apropiată închisoare, să-ți pregătească un pat... și să ți-l țină cald.... pentru că, în România, pedepsa pentru denunț calomnios este închisoarea..... ;)
Ideea cu spiritul civic cred că ai preluat-o din filme... americane!

#7
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
Nu mai era un topic asemanator?

#8
cryo

cryo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 28.09.2005
copjob, si pedeapsa pentru abuz in serviciu contra intereselor persoanelor, care este?

#9
silviu_n

silviu_n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 11.12.2008
copjob, vrei să insinuezi cumva că nu ar fi reale? sau că nu se pot dovedi?
tu chiar n-ai fost niciodată victima unui abuz?
aaaaa.... stai că știu! tu ești cel care promovează proverbul cu capul plecat....

#10
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,352
  • Înscris: 03.04.2004
Asta probabil e de pe la rutiera si-si apara breasla! :lol:

#11
ramsui68

ramsui68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 14.01.2008

View Postcopjob2000, on 10th July 2009, 22:43, said:

Dacă te vei adresa cu o plângere parchetului prin care îi acuzi pe polițiști de atâtea infracțiuni, să vorbești cu cei de la cea mai apropiată închisoare, să-ți pregătească un pat... și să ți-l țină cald.... pentru că, în România, pedepsa pentru denunț calomnios este închisoarea..... ;)
Ideea cu spiritul civic cred că ai preluat-o din filme... americane!

Cata vreme poti proba cu fotografii, inregistrari video... crede-ma, nu poti fi acuzat de denunt calomnios...
toata lumea trebuie sa respecte legea! inclusiv "segmentii majori"!
ma repet, dar eu deja am facut-o! am un "segment major" care a incercat sa ma "faca" cu veioza si s-a ars singur!
l-am pozat si acum, ma judec cu proocuratura care ii tine partea incercand sa "musamalizeze" ceea ce este evident! avea firul scos de la "tunul" radarului! am prezentat instantei poze in format A4... unde se vedea clar modul de lucru "legal".
pur si simplu, motivatia procuraturii, cum ca daca aparatul avea verificare metrologica este suficient ptr a intelege ca nu are defecte! dar eu, nu incriminam lipsa verificarii metrologice ci, interventia "segmentului major" asupra aparatului!
crede-me! ii putem pune cu botul pe labe si sa ii urmarim, ca pe cateii care se duc sub masa, sa isi faca igiena personala! daca intelegi ce vreau sa zic!
numai daca nu faci parte din randurile "cashchetelor albe"!

#12
TIC

TIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 05.03.2003

View Postramsui68, on 12th July 2009, 13:57, said:

Cata vreme poti proba cu fotografii, inregistrari video... crede-ma, nu poti fi acuzat de denunt calomnios...
toata lumea trebuie sa respecte legea! inclusiv "segmentii majori"!
ma repet, dar eu deja am facut-o! am un "segment major" care a incercat sa ma "faca" cu veioza si s-a ars singur!
l-am pozat si acum, ma judec cu proocuratura care ii tine partea incercand sa "musamalizeze" ceea ce este evident! avea firul scos de la "tunul" radarului! am prezentat instantei poze in format A4... unde se vedea clar modul de lucru "legal".
pur si simplu, motivatia procuraturii, cum ca daca aparatul avea verificare metrologica este suficient ptr a intelege ca nu are defecte! dar eu, nu incriminam lipsa verificarii metrologice ci, interventia "segmentului major" asupra aparatului!
crede-me! ii putem pune cu botul pe labe si sa ii urmarim, ca pe cateii care se duc sub masa, sa isi faca igiena personala! daca intelegi ce vreau sa zic!
numai daca nu faci parte din randurile "cashchetelor albe"!

View Postramsui68, on 10th July 2009, 10:46, said:

....

Daca i-ai "prins in fapt" ca au utilizat "veioza" sau au "tunul" orientat altfel decat prevede legea, ...



ce inseamna avea firul scos?
ce inseamna orientat altfel decat prevede legea?

poate ca ar trebui sa fie explicate mai intâi cum trebuie sa fie utilizate echipamentele alea și ce face garcea ca să te ardă? practic ce trebuie să urmărească țugulanul pentru a nu plăti ca prostu'?!

de ex.: http://www.politiaru...os/DSC00061.flv . Trebuie explicat ce a facut CapdeCreta de nu a tipat detectorul!

Edited by TIC, 12 July 2009 - 13:17.


#13
ramsui68

ramsui68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 14.01.2008

View PostTIC, on 12th July 2009, 14:10, said:

ce inseamna avea firul scos?
ce inseamna orientat altfel decat prevede legea?

poate ca ar trebui sa fie explicate mai intâi cum trebuie sa fie utilizate echipamentele alea și ce face garcea ca să te ardă? practic ce trebuie să urmărească țugulanul pentru a nu plăti ca prostu'?!
citeste NML021-05. aici ai sa gasesti o multime de reglementari pe care "segmentii" le nesocotesc! daca nu le ai, am sa le pun aici.
tunul trebuie sa aiba aceeasi orientare precum camera video!
nu trebuie sa stea pe langa liniile de inalta tensiune, medie tensiune, pe langa antenele radio, gsm... etc.
nnu il pot folosi pe ceata, ploaie, ninsoare sau furtuna... legea e si in favoarea noastra.. daca o respectam cu totii.

View PostTIC, on 12th July 2009, 14:10, said:

ce inseamna avea firul scos?
ce inseamna orientat altfel decat prevede legea?

poate ca ar trebui sa fie explicate mai intâi cum trebuie sa fie utilizate echipamentele alea și ce face garcea ca să te ardă? practic ce trebuie să urmărească țugulanul pentru a nu plăti ca prostu'?!

de ex.: http://www.politiaru...os/DSC00061.flv . Trebuie explicat ce a facut CapdeCreta de nu a tipat detectorul!
http://forum.softped...t...60616&st=54 post #67

View PostTIC, on 12th July 2009, 14:10, said:

ce inseamna avea firul scos?
ce inseamna orientat altfel decat prevede legea?

poate ca ar trebui sa fie explicate mai intâi cum trebuie sa fie utilizate echipamentele alea și ce face garcea ca să te ardă? practic ce trebuie să urmărească țugulanul pentru a nu plăti ca prostu'?!

de ex.: http://www.politiaru...os/DSC00061.flv . Trebuie explicat ce a facut CapdeCreta de nu a tipat detectorul!


http://www.brml.ro/d...5/NML021-05.doc

#14
TIC

TIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 05.03.2003

View Postramsui68, on 12th July 2009, 14:25, said:


bad link!

#15
ramsui68

ramsui68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 14.01.2008

View PostTIC, on 12th July 2009, 14:26, said:

bad link!

Attached Files



#16
TIC

TIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 05.03.2003
e vorba de linkul care duce la ceva, nu stiu ce!, pe softpedia!

Quote


Edited by TIC, 12 July 2009 - 13:43.


#17
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Vă recomand să studiați cel puțin un cod penal comentat și adnotat pentru a înțelege ce presupune infracțiunea de denunț calomnios.....

Pentru cei care nu au timp, au o jenă, sau nu înțeleg ce scrie într-o astfel de lucrare, dacă te-ai adresat cu o plângere sau denunț penal împotriva unei persoane, pentru comiterea unei infracțiuni sau mai multe (cum sunt cele din discuția de față) iar soluția pronunțată în dosar este NUP, conform prevederilor art. 10 litera a, din Codul de procedură penală, cel reclamat (agentul de poliție rutieră reclamat de tine) te poate acționa în judecată pentru ... denunț calomnios!


Cum se mai spune: "Matematica și carnea de porc (și dreptul, aș completa eu) e grele... ;) "

Edited by copjob2000, 12 July 2009 - 17:49.


#18
serhat

serhat

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.05.2009
Cum poate fii considerat "denunt calomnios " daca se dovedeste clar cu probe foto ,video sau eventual un flagrant organizat de un procuror ca aparatul radar este folosit in afara normelor BRLM ??

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate