Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Contract de Antepriza

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
iulian49

iulian49

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.07.2009
Rog ajutor!
Cum pot sa-mi recuperez bani dati ca si avans daca Constructorul nu mai vrea/poate continua constructia?
Mi-a facut fundatia si a disparut 2 sapt.Greu am dat de el si mi-a confirmat ca sa blocat cu bani si nu poate continua. Contractul expira in cateva zile
Ce sa fac? Daca-l dau in judecata pot recupera ceva?
Multumesc

#2
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

 iulian49, on 10th July 2009, 10:13, said:

Rog ajutor!
Cum pot sa-mi recuperez bani dati ca si avans daca Constructorul nu mai vrea/poate continua constructia?
Mi-a facut fundatia si a disparut 2 sapt.Greu am dat de el si mi-a confirmat ca sa blocat cu bani si nu poate continua. Contractul expira in cateva zile
Ce sa fac? Daca-l dau in judecata pot recupera ceva?
Multumesc
Poti sa incerci mai multe cai.
Una ar fi pe drept comun, o cerere de chemare in judecata pentru recuperarea avansului pe raspundere cotractuala.
Alta ar fi o cerere pentru deschiderea procedurii insolventei conform Legii 85/2006, pe incetare de plati.

Desigur o intelegere amiabila ar fi cea mai buna. Dar conteaza foarte mult cat e avansul, pentru ca in cazul in care ti-l recuperezi, te alegi cu o fundatie facuta gratis. Are tot dreptul sa-ti ceara contravaloarea eforturilor materiale depuse. Eventual, poti sa ceri recuperarea avansului cu titlu de daune.

#3
iulian49

iulian49

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.07.2009

 snipest, on 10th July 2009, 13:21, said:

Poti sa incerci mai multe cai.
Una ar fi pe drept comun, o cerere de chemare in judecata pentru recuperarea avansului pe raspundere cotractuala.
Alta ar fi o cerere pentru deschiderea procedurii insolventei conform Legii 85/2006, pe incetare de plati.

Desigur o intelegere amiabila ar fi cea mai buna. Dar conteaza foarte mult cat e avansul, pentru ca in cazul in care ti-l recuperezi, te alegi cu o fundatie facuta gratis. Are tot dreptul sa-ti ceara contravaloarea eforturilor materiale depuse. Eventual, poti sa ceri recuperarea avansului cu titlu de daune.

Avansul este de 5.000 euro
dar eu nu am ce face cu fundatia, sa si-o ia, eu vrea casa
Azi la 12 ma aud cu el la un telefon sa-mi zica ca a hotarat, merge mai departe cu casa sau nu
In situatia asta nu stiu ce sa fac!
Cu altcineva nu pot continua
Apropo!! el a inceput fundatia fara Aut. de constructie
In ctr.ul de Antrepriza am stipulat ca este in sarcina lui sa obtina toate Aut. si avizele necesare
Multumesc
P.S Merita pt. 5.000 sa ma judec? Raman cu fundatia

Edited by clara_spiele, 14 July 2009 - 17:47.
Pentru contacte exista pm.


#4
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Daca a inceput fundatia fara autorizatie de constructie...Iti dai seama ca tu vei plati amenzile si vei fi obligat s-o darami pe cheltuiala ta.
As opta pentru rezilierea contractului si recupararea avansului cu titlul de daune, dupa cum a precizat snipest.
Vrei casa, dar este un constructor serios?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate