Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 

Hidroizolatie la fundatia unei case "la rosu"

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
negociator

negociator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 05.05.2008
E vorba de o casa "la rosu", in judetul Ilfov (Branesti), pe care as dori s-o cumpar. Casa are parter, etaj si pod. Inainte sa inceapa constructia casei, terenul pe care s-a construit casa avea o usoara panta - cam 3 la suta, estimez eu. Persoana care a inceput constructia a nivelat (orizontalizat) terenul, atat sub talpa casei cat si in jurul ei, pana la o distanta de circa 10-20 de metri in jurul casei (pe toata suprafata curtii). Dar am inteles ca, atunci cand ploua, curtea casei se inunda cu apa care vine de la deal, si care nu mai curge in vale intrucat curtea e acum orizontala (nu mai respecta panta naturala a terenului). Ceea ce ma ingrijoreaza este ca fundatia casei NU are hidroizolatie. Mi s-a spus ca fundatia e construita pe piloni, dar n-am aflat ce adancime au pilonii. Intrebarea mea este daca, in acest moment, mai e posibila realizarea unei hidroizolatii la fundatia casei si cam cat ar costa aceasta hidroizolatie.

#2
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,540
  • Înscris: 10.05.2007
Pai daca fundatia e pe piloni....cu siguranta problema nu sunt ploile, poate vreun fluviu subteran.

#3
>ficus

>ficus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,455
  • Înscris: 22.06.2007
daca apa vine din panta, faci un canal de colectare apa pluviala perpendicular pe directia de scurgere, pe care o sa-l deversezi cat mai departe de casa

#4
negociator

negociator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 05.05.2008
Deci nu e nevoie sa fac hidroizolatie la fundatia casei  ?

#5
>ficus

>ficus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,455
  • Înscris: 22.06.2007
solutia cu santul e valabila doar pentru apa supraterana care se scurge in panta
pentru apa din pamant ai putea incerca un dren, un strat vertical de pietris in calea afluentilor, e foarte costisitor si trebuie sa-ti permita terenul acest lucru, adica sa ai unde evacua apa colectata
problema e sa izolezi suprastructura de fundatie, adica hidroizolatie sub peretii de la parter sau tratament contra capilaritatii...

#6
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,540
  • Înscris: 10.05.2007
N-ati inteles, n-a cumparat-o inca. Posibil sa ai probleme in viitor. Mai bine cauta una normala, cu teren stabil.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate