Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Cum se leaga firele intre un bec un intrerupator si alimentare

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
15 replies to this topic

#1
coco243

coco243

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 24.04.2007
Salut, am si eu o problema, vreau o schitza a conectarii unui bec si a unui intrerupator, stiu ceva de genul ca nulul se pune la faza, e vorba de intoarcere, cine stie electricitate stie de ce vorbesc.

Mersi

Edited by coco243, 09 July 2009 - 18:26.


#2
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

 coco243, on 9th July 2009, 12:24, said:

Salut, am si eu o problema, vreau o schitza a conectarii unui si a unui intrerupator, stiu cea de genul ca nulul se pune la faza, e vorba de intoarcere, cine stie electricitate stie de ce vorbesc.

Noi om "stii electricitate" dar probabil nu este aceeasi electricitate pe care o stii tu :)
Dupa nivelul tau, as recomanada sa cauti un electrician autorizat.

#3
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Ti-am dat o informatie utila, dar vad ca trebuie tradusa: Daca nu stii ce faci cand bagi mana in instalatiile electrice, poti muri. De aia iti recomand sa apelezi la cineva care are habar.

#4
AnoXys

AnoXys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 08.08.2006
Asta e tare rau !!!

Attached File  circuit_diagram.jpg   18.14K   981 downloads




:worthy:

#5
negociator

negociator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 05.05.2008
Nu stiu daca am inteles bine oroblema ta, dar incerc sa-ti raspund. Inteleg ca vrei sa legi un bec electric la reteaua de curent alternativ (220 V). Reteaua are doua fire: "faza" si "nulul". Cum se determina care e faza? Cu un creion de tensiune. Becul electric pe care vrei tu sa-l conectezi are si el doua contacte electrice - unul central, celalalt pe partea laterala a soclului (fasungului). La unul dintre contacte se leaga faza, la celalalt contact se leaga nulul. Indiferent la care contact legi faza, becul se va aprinde. Totusi, din motive de siguranta, e preferabil sa legi faza la contactul central. Deci cu alte cuvinte, curentul va intra prin contactul central al becului si va iesi prin contactul lateral.

Edited by mister_rf, 10 July 2009 - 01:21.


#6
coco243

coco243

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 24.04.2007
Nu frate, exista o alimentare, de la tabloul cu sigurante, care vine intr-o doza, in doza aia se leaga nulu si faza corespondente becului( sau albastru si maro  desi becu nu cred ca are nul si faza ), nulu si faza corespondente intrerupatorului si evident nulu si faza de la alimentare, eu am o idee asupra legarii  dar nu sunt sigur, deci daca ma puteti ajuta, multumiri anticipate

#7
stormmaker

stormmaker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 21.01.2008
Schema pentru curent continuu e foarte buna si in alternativ,+ devine faza si - devine nul.
Din schema rezulta ca:
nulul se leaga direct la bec iar faza trece mai intai prin intrerupator si apoi la bec.

#8
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 20.09.2007
Uite si o schema usor de inteles.

Attached Files



#9
coco243

coco243

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 24.04.2007

 stormmaker, on 9th July 2009, 20:09, said:

Schema pentru curent continuu e foarte buna si in alternativ,+ devine faza si - devine nul.
Din schema rezulta ca:
nulul se leaga direct la bec iar faza trece mai intai prin intrerupator si apoi la bec.

Teoretic. dar practic?

#10
choppermaster

choppermaster

    The Mechanic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,498
  • Înscris: 08.07.2008

 coco243, on 9th July 2009, 19:24, said:

Salut, am si eu o problema, vreau o schitza a conectarii unui bec si a unui intrerupator, stiu ceva de genul ca nulul se pune la faza, e vorba de intoarcere, cine stie electricitate stie de ce vorbesc.

Mersi
daca nu sti ceva elementar ca asta.. iti sugerez sa apelezi la un electricean ca aici o singura dat gresesti :lol:

#11
nelutzu57

nelutzu57

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 03.12.2006

 coco243, on 9th July 2009, 20:24, said:

...'' stiu ceva de genul ca nulul se pune la faza, ''...???...e vorba de intoarcere, cine stie electricitate stie de ce vorbesc '' ....Teoretic. dar practic?
Practic ?...Păi ...vrei să venim '' noi să-ți facem '' execuția lucrării ''...îndefinitiv și la urma urmei ce anume vrei să faci ?... că până acum nu am înțeles ce anume !...și să știi că nu sunt '' tare '' de cap !  :huh:
PS. Fără falsă modestie...recomand totuși ca să apelezi la  un electrician autorizat.
...mai ales dacă este vorba de instalația casnică...că altfel riști ( în cel mai bun caz )!!! ( că se poate și mai rău )...să te apuce iarna cu casa în reparații...renovare după... :D  Stimă,

Edited by nelutzu57, 09 July 2009 - 23:22.


#12
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,113
  • Înscris: 25.02.2007
Ca sa fac si eu un comentariu.. legam fire/intrerupatoare/becuri inainte sa stiu sa scriu. La baterie, e drept.. cu componentele cumparate din magazin. A fost un mare succes pentru mine sa reusesc sa le leg singur. Cu reteaua de 220 ceva mai tarziu.. pe la 10 ani. Da' am avut de la cine sa fur meserie.
Parerea mea e aceiasi cu cativa dinainte, las-o moarta daca asta e un subiect la care trebuie sa ceri indicatii.
A pune faza pe contactul din centrul fasungului tine de o logica minima care-ti spune sa pui firul periculos in locul mai putin accesibil. Si restul de aspecte au judecati simple, elementare, pe care daca nu esti in stare sa le judeci singur n-are rost sa te joci cu viata ta si a altora. Sunt o gramada de alte lucruri pe care poti sa le faci.

#13
admac

admac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 16.06.2009
Cine vrea sa puna un BEC , sa intre pe softpedia forum !

Am asistat la un caz in care: cineva si-a montat un BEC intr-o magazie cu fir lung si cu un steker pe care il punea departe intr-o priza . Peste cateva zile s-a
hotarat sai puna un "buton" si i-a pus (in paralel cu BEC-ul, eram de fata dar nu l-am vazut ce face) S-a dus frumos in casa sa puna in priza , si sa intors ceva mai tarziu . A venit la mine acolo (becul era aprins) , a mai stat vreo 2 ore dupa care am plecat amindoi . Nu a uitat sa stinga BEC-ul, asa ca l-a stins din "buton" , bine-nteles . Cand a intrat in casa a prima remarca a fost : " fratilor de ce stati pe-ntuneric ?!!!

#14
ady.preda

ady.preda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 11.02.2007
Poate n-ar fi fost "cool" ca cineva sa-i fi spus baiatului nostru, ca daca ar fi fost si el atent macar 10 min la o ora de fizica de prin gimnaziu sau liceu, ar fi inteles care ar fi fost treaba cu un circuit electric sau cu legea lu Ohm....nea..ca de n-ar fi fost astea, acum ar fi scris la posta redactiei la Tehnium ca sa-ntrebe cum leaga un bec la doua fire....da cine stie, probabil in copilarie nu a cochetat cu masinute, betisoare, fire si alte bazaconii...de unde tu un minim minimorum de simt tehnic, altele or fi fost pasiunile.. papusi, rochite si codite...si asta nu e deloc "cool"

Edited by ady.preda, 11 July 2009 - 15:32.


#15
anton_marcel

anton_marcel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,054
  • Înscris: 09.11.2008
Apeleaza la un electrician autorizat.

Nu ai voie sub nici o forma sa pui mana pe un fir de 220 de volti, deoarece dupa intrebarea pusa este clar ca esti paralel cu electricitatea si nu ai decat sa bodoganesti la limbajul meu dar este in pericol viata ta si posibil a celor dragi tie.

Daca doresti sa inveti electricitate, lucreaza cu tensiuni pana la 24 volti, din o sursa stabilizata si cu protectie la scurtcircuit (desigur executata de un profesionist) + un aparat de masura + manualul de fizica si dupa efectuare tuturor acestor pasi apeleaza la un prieten profesionit pentru testare si apoi face si alte lucruri.

P.S. Acest lucru de care ai intrebat tu eu il puteam efectua fara probleme prin clasa a VII_a , dar foarte mare atentie la ce specific tata era de meserie electrician asa ca am avut de unde sa invat.



Stiind ca lucra la instalatie de 220 voltii, tu avand cunostiinte despre acest domeniu, este inadmisibil sa nu il supraveghezi daca nu stiai ca el este sigur de meserie.

Inadmisibil.

Edited by mister_rf, 12 July 2009 - 19:02.


#16
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Cred ca este timpul sa punem punct acestui topic.
Exista de la inceput recomandarea de a apela la un electrician.
Faptul ca rand pe rand noi toti facem aceeasi precizare nu aduce nimic in plus...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate