Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Trachisan = Oropivalone?

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
cam asa am inteles de la o farmacista... e unul si acelasi sub alt brand, sau e doar ceva echivalent? also, mai stiti ceva puternic pt. dureri de gat?

edit: nu e, nu are aceeasi componenta... cred ca m-am grabit nitel cu thread-ul, dar lasa ca poate mai invata si alta lume... sper sa fie bun trachisanul...

Edited by gtk, 07 July 2009 - 18:54.


#2
XZY

XZY

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,527
  • Înscris: 02.09.2007

 gtk, on 7th July 2009, 19:45, said:

cam asa am inteles de la o farmacista... e unul si acelasi sub alt brand, sau e doar ceva echivalent? also, mai stiti ceva puternic pt. dureri de gat?

Nu e acelasi lucru.
Amandoua contina antibiotic, Trahisanul - tirotricina activa inclusiv pe Candida, Oropivalonele- bacitracina.
Oropivalonele contine si corticoizi ( au efect antiinflamator puternic, in schimb Trahisanul contine antiseptic si anestezic. Oropivalone n-are anestezic.
In plus Oropivalone nu se mai fabrica. Asa ca fie te multumesti cu Trahisan, fie gargara cu apa calduta cu sare de bucatarie.
Sau, la recomandarea ORL-istului, spray-uri locale de genul Hexoral, Bioparox, etc.

#3
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Ar mai fi Neo-angin...

Dar sinceră să fiu, eu nu am găsit nimic. Toate pastilele astea cu anestezic mie îmi amorțesc limba, nu gâtul. :( Nu știu, poate nu le folosesc cum trebuie. Ce mă ajută e apa călduță. Beau des guri mici și e mai bine.

#4
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
l-am testat... e ok, dar parca nu asa bun cum era oropivalone...  si da, imi amorteste si mie limba :)

#5
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
mi-am schimbat parerea: E O PORCARIE! ma lasa putin doar daca iau doua pastile una dupa alta si trebuie sa inghit intr-una ca sa-si fac efectul... sa vad cu hexoraletten N (am mai luat, astea parca erau mai bune)

Edited by gtk, 09 July 2009 - 07:05.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate