Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

credis vs fmi

- - - - -
  • Please log in to reply
163 replies to this topic

#145
eyeheartpi

eyeheartpi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.09.2006
Am timp sa scriu putin inainte de a ma duce la restanta :).
Sunt si eu la Departament si deocamdata pot sa spun ca sunt multumit. Sigur nu as fi suportat sa ma duc la Politehnica, atat pentru ca ar fi fost prea greu cat si pentru ca mi-ar fi mancat toata ziua cursurile.

Apropo de cursuri mai interesante, o sa faceti (cred, noi am facut) cam asa:
Anul I, Semestru I, Al doilea modul:
Microsoft, parte din MCSA (pe care o sa-l faceti pana la sfarsitul anului)
IT Essentials I, v4.0 (cei care il au, il pot echivala. Nu se poate echivala si v3.1)
Anul I, Semestru II, Al patrulea modul:
IT Essentials II, v4.0

Pe langa astea o sa mai faceti si cateva materii plictisitoare dar si unele care mie mi s-au parut imposibile pana acum. Ma rog, unora s-ar putea sa le placa.
Cei care au certificare Cambridge CAE sau mai mult isi pot echivala (la profesor, nu la secretariat ca in cazut IT Essentials-urilor) cele 2 materii (engleza) din Anul I.
O sa mai revin cu informatii daca mai vreti sa mai stiti ceva.

#146
hai_marius

hai_marius

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.06.2009
salut. sunt clasa a 12a si ma gandesc serios sa dau la CTI. Din pacate se cunosc destul de putine despre aceasta facultate, iar acest forum pare sa fie cea mai buna sursa. Din cate am inteles, in acest moment este doar AUTORIZATA si nicaieri nu se vorbeste despre o eventuala acreditare, subiect dezbatut aici dar neclarificat . As dori sa aflu mai multe despre cursuri, programa, calitate etc. si mai ales daca este intradevar ceva de capul acestei facultati. Multumesc anticipat!

#147
DmGxmANGo

DmGxmANGo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 26.09.2008

 hai_marius, on 22nd September 2009, 23:50, said:

salut. sunt clasa a 12a si ma gandesc serios sa dau la CTI. Din pacate se cunosc destul de putine despre aceasta facultate, iar acest forum pare sa fie cea mai buna sursa. Din cate am inteles, in acest moment este doar AUTORIZATA si nicaieri nu se vorbeste despre o eventuala acreditare, subiect dezbatut aici dar neclarificat . As dori sa aflu mai multe despre cursuri, programa, calitate etc. si mai ales daca este intradevar ceva de capul acestei facultati. Multumesc anticipat!
Salut. Eu anul asta am intrat aici si astept sa vad cum e. Dupa cateva saptamani probabil voi avea o impresie a mea dar pana acum nu stiu decat ce zic ceilalti care sunt acolo asa ca o sa iti raspund din ce stiu si eu. Facultatea este autorizata dar are nevoie de 3 generatii de licentiati pt a deveni si acreditata. Acest lucru s-a discutat si la intalnirea de dinainte de admitere...va fi acreditata cand voi ajunge eu anul 4, diplomele sunt recunoscute ca orice diploma de la univ. buc sau orice facultate din tara, deci nu sunt probleme din acest punct de vedere decat pt cei care au terminat inainte si asteapta diploma de licenta...pt mine si generatiile mai mici totul e ok. Cursurile/programa de anul I sunt aici: http://www.dump.ro/f...nwzRXfTV3uye5zt Din ce spun cei de anul 2 sau 3, ei sunt multumiti de aceasta facultate si de calitatea cursurilor.

Cred ca aceasta facultate este un experiment, o alternativa la sectia cu acelasi nume din Politehnica, unde gasim profesori care trebuiau de mult sa iasa la pensie, un sistem de invatamant vechi si greoi care te invata numai teorie s.a.m.d Un prim avantaj este ca fata de poli iti poti alege la admitere intre info si fizica si nu esti obligat sa dai fizica ca la poli...profesori mai tineri, materie ce se bazeaza mult pe practica, Cisco, Microsoft si cam ce se face in acest domeniu pt ca ea ca fac. tehnica trebuie sa intruneasca anumite conditii legate de programa...dar ca orice facultate are si dezavantaje. Cam atat stiu si eu, acum o sa vedem cand incepe ce si cum :)

#148
escrocu

escrocu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.09.2006
credis este o mare teapa...in anul terminal ti se spune ca pe diploma o sa scrie Universitatea din Craiova desi pe carnete scrie Universitaea din Bucuresti.......dar ce mai poti face ??? sunt foarte dezmagit si ma simt inshelat...ma gandesc sa apelez la un avocat.

#149
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006

 DmGxmANGo, on 24th September 2009, 17:13, said:

avantaj este ca fata de poli iti poti alege la admitere intre info si fizica si nu esti obligat sa dai fizica ca la poli...profesori mai tineri, materie ce se bazeaza mult pe practica, Cisco, Microsoft si cam ce se face in acest domeniu pt ca ea ca fac. tehnica

1) aici este o confuzie. Poli te scoate inginer, și ingineria în esență este o formă de fizică aplicată. De aceea, este bine că se dă fizică la admitere la Poli, pentru că cine nu se descurcă la fizica de liceu, puțin probabil să poată supraviețui în poli (și evident, să-i placă).

Ideea nu e de a intra într-o universitate cu orice preț, ideea e de a intra într-o universitate cu care să fii compatibil. La universitățile serioase, examenul de admitere e cea mai mică "problemă".

2) s-a schimbat destul de mult poli față de ce spui tu. Sînt și aici profi tineri destui, se face multă practică, se fac cursuri și sînt colaborări cu Cisco, Microsoft (toate academiile Cisco din Rom. sînt coordonate de academia regională Cisco din Automatică) etc etc.

#150
cesoxa

cesoxa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 07.07.2009

 escrocu, on 12th October 2009, 22:21, said:

credis este o mare teapa...in anul terminal ti se spune ca pe diploma o sa scrie Universitatea din Craiova desi pe carnete scrie Universitaea din Bucuresti.......dar ce mai poti face ??? sunt foarte dezmagit si ma simt inshelat...ma gandesc sa apelez la un avocat.

O mare teapa esti tu, care te-ai inregistrat doar ca sa dai un amarat de post fals, si sa bagi lumea in ceata. Asa e cand iti ia mami calculator, si devi internaut  :naughty:

#151
Risty

Risty

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.08.2008
Salutare! Am citit  post-urile mai vechi dar tot nu am inteles si nu am vazut ce materii se studiaza?...mie nu prea imi place matematica...cu fizica..sa zicem ca ma mai inteleg cateodata...dar...nu prea stiu mai nimic despre aceasta facultate...m-ar interesa daca e la fel de "sufocanta" facultatea ca si etti din poli..si daca sunt materii care sa te ia de la 0...adik sa nu se bazeze pe cunostintele tale din liceu..

#152
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Risty, on 19th June 2010, 15:33, said:

Salutare! Am citit  post-urile mai vechi dar tot nu am inteles si nu am vazut ce materii se studiaza?...mie nu prea imi place matematica...cu fizica..sa zicem ca ma mai inteleg cateodata...dar...nu prea stiu mai nimic despre aceasta facultate...m-ar interesa daca e la fel de "sufocanta" facultatea ca si etti din poli..si daca sunt materii care sa te ia de la 0...adik sa nu se bazeze pe cunostintele tale din liceu..
UP. cineva?

#153
DmGxmANGo

DmGxmANGo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 26.09.2008

 Risty, on 19th June 2010, 14:33, said:

Salutare! Am citit  post-urile mai vechi dar tot nu am inteles si nu am vazut ce materii se studiaza?...mie nu prea imi place matematica...cu fizica..sa zicem ca ma mai inteleg cateodata...dar...nu prea stiu mai nimic despre aceasta facultate...m-ar interesa daca e la fel de "sufocanta" facultatea ca si etti din poli..si daca sunt materii care sa te ia de la 0...adik sa nu se bazeze pe cunostintele tale din liceu..
In primul an faci asa: fizica x2, analiza, algebra, calcul numeric, matematici speciale, bazele logice ale proiectarii calculatoarelor x2, engleza x2, ed. antreprenoriala, management, consiliere x2, programarea calculatoarelor, tehnici de programare, cisco - it essentials x2, microsoft server 2003

Facultatea este mult mai lejera si mai bine structurata decat poli. Te poti descurca si la mate daca vii pe la cursuri :)

#154
Ph@ntom

Ph@ntom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 31.07.2007
Mai da careva admiterea anul asta la Credis?

#155
Xperion

Xperion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 04.03.2007
Eu o sa incerc , dau la mai multe facultati si credis este una dintre ele. :D

#156
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
si eu cred

#157
akbarcucoltmare

akbarcucoltmare

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 05.12.2006

 MembruAnonim, on 10th July 2010, 14:08, said:

si eu cred
Salutare,

am luat si eu anul asta la Credis. Am citit acest thread lung si tot nu m-am hotarat daca sa ma inmatriculez sau nu. Maine am si ultima proba la ETTI unde in mod normal ar trebui sa iau.
Pana la urma merita sau nu facultatea asta? Cei care ati inceput threadul prin 2009 mai sunteti? Se dau sau nu locuri la camin?
Kahn regreti ca ai ramas la Poli?
Cursurile de Cisco si Microsoft se platesc sau nu??

#158
rommyS

rommyS

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 04.04.2009

 akbarcucoltmare, on 19th July 2010, 20:00, said:

Salutare,

am luat si eu anul asta la Credis. Am citit acest thread lung si tot nu m-am hotarat daca sa ma inmatriculez sau nu. Maine am si ultima proba la ETTI unde in mod normal ar trebui sa iau.
Pana la urma merita sau nu facultatea asta? Cei care ati inceput threadul prin 2009 mai sunteti? Se dau sau nu locuri la camin?
Kahn regreti ca ai ramas la Poli?
Cursurile de Cisco si Microsoft se platesc sau nu??
Nu poti compara Th. inf. de la Credis cu ETTI-care este o facultate adevarata si cu traditie pe langa anonima de la Credis care este neacreditata si iti dau diplome de la Craiova.

#159
Ph@ntom

Ph@ntom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 31.07.2007
Cei care sunteti studenti la aceasta facultate puteti sa-mi spuneti si mie unde se fac cursurile?Am inteles ca o parte in camin si alta in lazar si am mai auzit ca sunt unele zvonuri ca de anul asta s-ar muta la Magurele.E adevarat?

Edited by Ph@ntom, 24 July 2010 - 22:30.


#160
ice1702

ice1702

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 20.06.2009
Dragi moshului, ca un update pt cei interesati de CREDIS sa stiti ca pecializarea a fost tranferata la Facultatea de Matematica. Se pare ca Tehnologia Informatiei ID a fost desfintata si ca diplomele de licenta sunt eliberate de prestigioasa universitate Craiova. De ce sa nu platiti 3100 RON/an si sa pierdeti 4 ani doar ca sa hraniti burdihanile unor secretare scarbite de viata.  Va recomand CREDIS :OK:

#161
cristik112

cristik112

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 17.02.2011
Vad ca nu a mai intrat nimeni pe aici demult dar imi incerc norocul .
Vreau si eu sa dau la Facultatea de Informatica din cadrul UniBuc si vreau sa stiu daca pot face Informatica de la UniBuc iar Credis ca a doua facultate .
Din cate am aflat anul asta admiterea la Credis la departamentul de tehnologii o sa fie pe 18 iulie , iar la informatica pe 16 iulie .Daca intru la una printre primii , o pot face pe a doua in paralel?nu mi se pare greu , programa fiind asemanatoare si nu foarte incarcata.
Sincer as vrea sa raman la Credis deoarece exista mai multe sanse pentru un loc de cazare sau o bursa ,locurile pentru licenta fiind mai putine.
Astept raspunsurile cunoscatorilor :D

#162
Audy

Audy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 10.04.2006
Observ ca s-a cam stins acest topic. Sunt aproape decis sa ma inscriu la acesta facultate, insa as vrea parerea unui student al acestei facultati. Mai este cineva pe aici ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate