Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Michelangelo Antonioni

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
eddingro

eddingro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 20.04.2005
BLOWUP (1966)

œPelicula este prima producție în limba engleză a regizorului Italian Michelangelo Antonioni. De asemenea, “Blow Up” a fost și singurul hit de box office, fiind unul dintre filmele de referință ale anilor ’60.
Pelicula lui Michelangelo Antonioni a obținut două nominalizări la Oscar (pentru cea mai bună regie și cel mai bun scenariu), trei nominalizări la premiile BAFTA, Golden Palm la Festivalul de Film de la Cannes și o nominalizare la decernarea premiilor Globurile de Aur la categoria cel mai bun film.œ

Rulează pe Cinemax în 11 iulie la ora 22:55 și pe Cinemax 2 în ziua următoare la aceeași oră.

De multă vreme nu am mai văzut un film atât de prost, o regie atât de slabă, un scenariu atât de pueril.

Cum de au fost posibile nominalizările și premile de mai sus?

#2
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005
Si mie mi se pare foarte overrated acest film, ca de altfel regizorul in sine.
Dar la cat de overrated este, premiile la care a fost nominalizat si pe care nu le-a castigat sunt justificate.

Edited by M0n0, 02 September 2009 - 19:19.


#3
Dari@

Dari@

    Hoașcă pur si simplu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 18.06.2007
pentru vremea aceea era ceva extraordinar.

ca si Love story, care acum ar parea un film pășunist, banal si extra-siropos.

#4
Finnerty

Finnerty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 05.04.2009

View Posteddingro, on 7th July 2009, 16:44, said:

BLOWUP (1966)

De multă vreme nu am mai văzut un film atât de prost, o regie atât de slabă, un scenariu atât de pueril.

Cum de au fost posibile nominalizările și premile de mai sus?

Serios? Dar luminează-mă și pe mine, te rog, arată-mi că maestrul Antonioni este inapt pentru a pregăti un cadru sau așeza camera unde trebuie, pentru că eu chiar îl apreciez pe cineastul ăsta. Poate n-am citit eu volume întregi despre estetica filmului sau alte tratate, ci doar ceva lejer de Jacques Aumont și încă câțiva profesori de pe la universități infinit mai serioase și mai bune decât gluma noastră de UNATC, dar chiar nu văd decât un geniu în Antonioni și nu pot accepta o asemenea blasfemie de la un înlănțuit în întunericul peșterii - dacă tot vorbim de „Blowup” - fără să-mi aducă mie și celor care probabil n-au văzut opera maestrului argumente serioase.

View PostM0n0, on 7th July 2009, 19:19, said:

Si mie mi se pare foarte overrated acest film, ca de altfel regizorul in sine.
Dar la cat de overrated este premiile la care a fost nominalizat si pe care nu le-a castigat sunt justificate.

Iar tu M0n0, știu că vezi multe filme, că-l iei și pe Gorzo la capitolul ăsta, dar când o dai cu englezisme și după aia bagi un memorabil „este premiile”, mai bine o lași baltă și-ți iei de la bibliotecă ceva de Platon ca să-ți desțelenești puțin creierul și apoi să-i poți explica și celuilalt intelectual cât este de genial filmul „Blowup” dacă-l înțelegi.
Și pentru că nu mă pot abține, postulez - pentru că-s mai al naibii decât voi, cei care, în ingnoranța voastră, scuipați pe opera maestrului - că Antonioni chiar regizează... vreau să spun că își face treaba la nivelul conaționalilor lui!

Edited by Finnerty, 21 July 2009 - 16:58.


#5
KoShiMin

KoShiMin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,813
  • Înscris: 06.09.2006
Finnerty, "este filmele" din exprimarea lui M0n0 nu reprezinta un dezacord gramatical grav, a la Vanghelie, asa cum te-ai grabit sa intelegi. Pur si simplu e un "tipo", a uitat din graba o virgula si-atata tot:

Quote

Dar la cat de overrated este, premiile la care a fost nominalizat si pe care nu le-a castigat sunt justificate.

N-am o parere personala despre Antonioni (nu prea ma uit la filme din perspectiva "culta", a operei de arta), dar va rog sa intelegeti ca fiecare are dreptul la opinia sa, nu va incingeti mai mult decat este cazul si nu sariti la jugulara. Chiar daca afirmatiile celorlalti va contrazic opiniile. Dati replica, pentru ca aveti tot dreptul la ea, dar dati-o metodic, asezat, ca nu suntem pe "Arena" sau in "Poiana lui Iocan".

#6
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005

View PostFinnerty, on 21st July 2009, 17:54, said:

Iar tu M0n0, știu că vezi multe filme, că-l iei și pe Gorzo la capitolul ăsta, dar când o dai cu englezisme și după aia bagi un memorabil „este premiile”, mai bine o lași baltă și-ți iei de la bibliotecă ceva de Platon ca să-ți desțelenești puțin creierul și apoi să-i poți explica și celuilalt intelectual cât este de genial filmul „Blowup” dacă-l înțelegi.
Și pentru că nu mă pot abține, postulez - pentru că-s mai al naibii decât voi, cei care, în ingnoranța voastră, scuipați pe opera maestrului - că Antonioni chiar regizează... vreau să spun că își face treaba la nivelul conaționalilor lui!
Over-rated nu e un englezism spus degeaba. Puteam la fel de bine sa spun supra-evaluat, supra-estimat dar nu avea acelasi impact...
Cat despre "este premiile", da, am uitat o virgula, asa ca da-ma in judecata (mersi Cosmin, pentru lamurire la acest capitol)

Ma, n-ai decat sa-ti placa prostia asta de film atat de iubita si "inteleasa" de snobi...dar cred ca am vazut cateva filme mai dificile si cu un mesaj mult mai puternic decat labarteala asta inutila care este numita "cinema". Nu ma intelege gresit, am incercat sa o inteleg, am incercat chiar sa o vad din perspectiva cinefilului de 10 ori mai tare decat mine...dar am ajuns la concluzia ca e snob. E un infumurat care vede arta acolo unde NU ESTE nimic. La urma urmei n-are sens sa pup in fund ceva ce nu inseamna nimic din punct de vedere cinematografic doar fiindca e atat de placut de criticii bosorogi. I-am dat 8 cand l-am vazut, o vizionare in plus nu o sa primeasca din partea mea si de primeste n-are cum sa-mi schimbe parerea...doar daca ajung un critic bosorog. Doar atat.

#7
eddingro

eddingro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 20.04.2005
œDe multă vreme nu am mai văzut un film atât de prost, o regie atât de slabă, un scenariu atât de pueril.œ mai am de adăugat ceva: œși un joc atât de prost al actorilorœ.

Vă provoc.
Rulează din nou pe Cinemax, miercuri, 29.iulie ora 21.
Pe Cinemax2, joi, 30 iulie ora 21.

---------------
Finnerty, nu e cazul să acționezi ca un microbist. Dacă ai ceva de comunicat chiar te rog să o faci. Microbiștii nu comunică nimic. Nu dialoghează în nici un fel. Ești un microbist? Ții cu Antonioni? Asta încerci să ne comunici? Mai urmează să mă înjuri?

#8
eddingro

eddingro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 20.04.2005
ZABRISKIE POINT (1970)

Regizor: ANTONIONI,MICHELANGELO Actori: Mark Frenchette, Daria Halprin, Rod Taylor, Paul Fix

în 1 sep ora 21 pe Cinemax și în 2 sep. ora 21 pe Cinemax 2

Acest celebru film al regizorului Michelangelo Antonioni constituie o portretizare a perioadei sfârșitului anilor ’60, privită din perspectiva a doi dintre copiii Americii acelor vremuri. Este vorba despre Daria (Daria Halprin), care este studentă la antropologie, și Mark (Mark Frechette), care este urmărit de poliție pentru că ucisese un polițist în timpul unei revolte studențești. Pelicula prezintă un grup de tineri activiști care discută despre problemele importante ale agendei lor politice. Mark fură un avion cu care traversează deșertul. La scurt timp, tânărul o cunoaște pe Daria, iar cei doi se îndrăgostesc unul de celălalt. În coloana sonoră a peliculei veți recunoaște melodii ale celor de la Pink Floyd, The Grateful Dead, Kaleidoscope, The Rolling Stones, John Fahey, The Youngbloods și Patti Page.

Un alt film penibil al lui Antonioni.
Totuși nu chiar atât de penibil ca Blow Up.
Pt Finnerty mostră de penibilitate regizorală: explozia casei, închipuită de Daria.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bJsW6ta4X8o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Au trecut niste (prea) multi ani de cand am vazut prima si singura data ZP. Asa ca imi amintesc destul de vag filmul. Daca fac confuzii va rog sa ma corectati.
O sa o iau de jos, in sus.
"mostră de penibilitate regizorală: explozia casei, închipuită de Daria"..
Nu-i asa ca inainte de explozie Daria vazuse o thailandeza, japoneza, ma rog asiatica, dar frumusica foc, iesind din baia tatalui ei cu un prosop, uda pe par, sau altceva care parea ca se spalase, dusuise, facuse baie? Chiar, la cati din cunoscuti v-ati putea duce sa faceti asa ceva?
Eu ca un barbat (adica porc) ce sunt mi-am imaginat ca tipa se f....se cu tatal lui  D. Cum acesta, logic ca era mult mai in varsta, e clar ca D nu e incantata de aventura babacului. Sa zicem si pt ca cica uneori dupa o partida de un sex mai trebuie sa si platesti.
Iar in SUA chiar bine, daca ajungi la tribunal, cu scandalul inclus..
Parca retin si ca asiatica avea un aer f degajat care arata ca nu e prima data cand facea asta. A dica relatia era destul de serioasa, deci si mostenirea de dupa scandal proces, mult micsoarata.
Asta ca sa nu mai vorbesc de ideea de familie, respectul datorat mamei si alte idei/cuvinte demodate, dar la care o tanar sensibila si inteligenta, totusi era studenta la o facultate ce necesita intelegerea relatiilor umane, punea botul? (Formulare aleasa special..)
Oare din cauza asta D. adica Mihelangelo isi imagineaza ca explozia casei va pune capat aventuri tatalui si o va feri de scandal, suferinta, injosire, necazuri? Tot vorbim de antopologie, cica grecii -antici - pretindeau ca focul purifica, mai era si un mit cu pasare Phoenix, care renaste din propia cenusa.
Da, am vazut asta in Harry Potter, cum am putut sa uit..

Muzica.
Mda, formatiile respectie sunt de aceiasi valoare ca si a lui guta salamul di la Craiova, mancati-as. Asa ca de aceea permit ca muzica lor sa fie pusa oriunde, doar ca sa li se faca reclama. Nu, nu tin deloc la prestanta lor si isi doresc sa fie asociate cu oricine, doar sa ia $$$ fara numar, fara numar..

Daca nu confuzez, mai era in filmuletul asta de rahat si o secventa cand cei doi se iubeau. Ca unu dus cu submarinul mi-am adus aminte de " Pt cine bat clopotele". Ma rog, cartea, nu filmul. La un moment dat acolo scria ca cei doi au facut dragoste pana cand au simtit ca se topeste pamantul sub ei.
(Ca un escroc ce sunt, am folosit si eu replica asta, dupa cateva f uri care mi s-au parut (cel putin) memorabile. Imi explica cineva de ce tipa nu a parut deloc suparata, ba din contra, era incantata?)
off topic. A facut cineva dragoste pe o margine de faleza, sau intr-un camp cu flori, sau intr-o alta locatie decat patul? Unii barfesc ca cica se traieste si simte altfel decat pe salteaua conjugala..

E posibil ca penibilul -si evident incultul- de Michelangelo sa il fi citit si el pe Hemingway si astfel sa fi gandit ceva asemanator? Ca toata lumea sa se iubeasca si sa faca dragoste nu razboi? O fi in linia filmului, sau nu? Poate si di aia o fi ajuns la neshte nominalizari, premii, etc..

Despre "Blow-up" am mai scris asa ca nu ma mai repet..

Oricum multumesc pt anunt. O sa apas REC-ul..

PS. Oi scris ase cum oi vrut. Ca sa priceapicesca si sa se intelegesca si gura lui capitanu di submarin. Ca la cate il duce capul lui sa gandeste singur de ce dracu' e ashe, ce sentimente umane sunt implicate, cum as fi reactionat Io daca eram in situatatia ashhea, cu sensibilitea mia, adica mi auuuuuuuuuuu

#10
eddingro

eddingro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 20.04.2005
Acuma să nu-ți închipui că stai de vorbă cu unul care se întreabă pe forum œde ce vi se pare bun filmul Clockwork Orange?œ sau œ One Flew Over the Cuckoo's Nestœ.

Să îmi expici de ce își închipuie Daria o explozie e pur și simplu în afara discuției. Nu despre asta este vorba. Vizionați (Zabriskie Point final sequence) secvența regizată de Antonioni. Dacă vi se pare œgenialăœ e ok. Asta e. Mie mi se pare o soluție regizorală cel puțin penibilă.

Să caut înțelesuri ascunse în tot felul de secvențe și să mă dau pe spate ce film ermetic am vizionat deci ce regizor abscons, genial, etc... Am depășit demult acest stadiu. Nu mai mușc asemenea chestiuni. Da. Este o caracteristică a cinematografului european în general. Nu mă pasionează și nu discut din acest punct de vedere sub nici o formă. Nu mă interesează.

Muzica? Hmm. Să fie un tertip? Înclin să cred că da. Muzică, formații valoroase incluse în producție. Cu siguranță, mai bine caută cd-ul Pink Floyd ZABRISKIE POINT și sunt convins că vei avea mai multe satisfacții. Cel puțin fanii Pink Floyd. În Blowup, în secvența penibilă cu concertul rock, apar Yardbirds cu Jimmy Page. Ce vrei să spui? œDacă e Pink Floyd / Jimmy Page în film trebe' că și filmu' e ceva de capu' lui! Nu?œ

Mi-ai atras atenția asupra scenei de dragoste. Nici nu îmi aminteam de așa ceva. Am reurmărit-o ([ https://www.youtube-nocookie.com/embed/O6Nc_exY82M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]) Foarte criticabilă. Apropo, muzica de pe această secvență e excelentă.

Ești tare la chestia cu Hemingway. Presupun că și tu l-ai citit așa cum l-am citit și eu. So what?

Am citit de multă vreme despre filmele astea. Știam că în coloana sonoră sunt numele acestea celebre din muzică. Am căutat filmele astea de mult și am ținut neaparat să le văd. Consideram că e un œmustœ. Acum am avut ocazia să le văd. Senzația mea a fost că asist la piesa œHainele cele noi ale împăratuluiœ.

M0n0 a pus punctul pe i œpremiile la care a fost nominalizat si pe care nu le-a castigatœ.

Edited by eddingro, 02 September 2009 - 19:40.


#11
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
eddingro
In curand voi face 46 de ani. Asa ca imi permit sa spun ca eu -mai ales dupa niste experienta de viata, inclusiv prin cateva forumuri- aplic din start prezumtia de non valoare.
Adica daca cineva nu poti sa imi explice si cu lux de amanunte, ca totusi rezist la tavaleala, de ce nu ii place ceva, sau cum ar vedea/construi ceva, ii pun eticheta de  copy@paste. nimic si gol.
Mai si obiceiul sa ma gandesc la ce a facut/dovedit ca e corespondentul. Asta se vede si din alegerea cuvintelor, formularea frazelor, pistele false sau nu, oferite, etc samdp..

Pt ca dta scri ca ai citit niste multe carti, te intreb daca e adevarat ca un regizor vrea sa transmita prin pelicula lui si niste sentimente umane. Actorii citesc ceva de pe o hartie/promter, ca esca, hi, hi, sau incearca sa traduca spectatorului cam ce traieste si simte personajul lui?
Ma rog, nu ma refer la filmele celebre ca Bubuiala in ferentari cu gume pe asfalt, labe in gura@coiae si alte asemenea bruce/pro zero D Tv .isme.
Citez, "Am depășit demult acest stadiu. Nu mai mușc asemenea chestiuni".

Clar, pe mine argumentatia dumitale despre nonvaloarea lui MA nu ma convins.

PS. Da-mi voie sa mai adaug un sfat. E uitil sa ii spui unuia mai batran "si ce daca...", pardon "So what",  doar daca esti ferm convins ca il poti convinge ca ii esti cert superior. Si atunci fereste-te ca ii poti starni resentimentele.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate