Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Serverul meu trimite mii de e-mailuri

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
billy the kid

billy the kid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 11.11.2006
Salut!

Am un server linux CentOS 5.3 recent instalat. Timp de o saptamana nu am avut probleme cu el. Acum 2 zile am copiat dintr-un backup conturile userilor aflati pe vechiul server. Userii de pe sistem ( in numar de aprox 350) folosesc conturile doar pentru a publica pagini web personale. Serverul mai are si o pagina web a firmei. Imediat ce am restaurat backup-ul si am activat paginile personale din fisierul de configurare apache, au inceput sa-mi apara in contul de root e-mail-uri cu subiectul "Undelivered message returned to sender". Expeditorul initial este [email protected] iar destinatarul este in general un cont de pe un server free (Yahoo, Hotmail, etc). Numarul acestor notificari este destul de mare ... cam 2000 pe zi. M-am uitat si in logurile serverului postfix ..si am vazut ca acesta trimite mail-uri la un interval de o secunda ... unele trec, altele nu. Toate au acelasi expeditor, [email protected]. Temporar am oprit servicul postfix, deoarece m-au sunat cei de la firma care ne da netul si au spus ca fac din nou flood.
Sunt oarecum convins ca aceste e-mailuri au legatura cu paginile personale ale userilor .. dar nu reusesc sa-mi dau seama care cont (sau conturi) face probleme.
Daca aveti vreo sugestie, va rog sa-mi spuneti si mie ce e de facut! Multumesc!

#2
ogedezvoltare

ogedezvoltare

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.11.2007
Foloseste tcpdump mai exact tcpdump -i any port 25 poti primi de aici informatii in plus despre traficul care se face pe portul 25, smtp. Daca nu o scoti la capat posteaza aici outputul.

#3
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
Sa speram ca de jumatate de an a rezolvat cumva problema :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate