Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

bucuresti - paris

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
Sal. am si eu  intrebare pentru cei care au fost mai recent pe acest traseu. Merg 4 persoane... e mai ieftin cu masina sau cu avionul?
Cu masina iau in calcul o noapte la o pensiune in Austria. Altceva, taxe de autostrada in Franta?
Txs.

#2
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,953
  • Înscris: 03.12.2005
200km mai in fata de Austria merge? Nu de alta, dar daca vezi pretul ai sa-mi dai dreptate: guesthousebudapest.com

Secondo, la o prima tipare la Wizzair ai o medie de 300 si un pic lei per sens per persoana, la 4 persoane e posibil sa primesti vreo forma de discount. Acum functie de data cand calatoresti preturile astea pot sau nu pot sa fie valabile, dar considerand o medie de 250E/pers tur-retur nu vad de ce n-ar fi posibil oricum sa iesi mai bine cu masina.
Totul depinde si daca esti dispus sa conduci atat si cate zile stai, mai precis cat te va costa parcarea in zilele alea.

#3
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
Ok, detalii suplimentare:  141 euro/persoana biletele de avion = ~ 560 euro
Stau 3 zile, 13-16.
Ma intereseaza cam cat sunt taxele in Franta mai ales. Asa, benzina, cu 100 euro (cu un plin ajung la granita unde umplu iar...un plin= 45 litri, x 4 180 ron) ajung  linistit la viena. e, cat mai e benzina in austria? Deci cu mai putin de 100 euro ajung la viena. iar preturi, NU in viena, ci la margine am auzit la pensiuni 35-50 euro/camera??
Cred ca totusi iese mai scump putin cu masina.

PS, da preturile sunt super ok in budapesta la linkul ala... dar si daca e 35 da e langa viena e mai ok, cred. mai ales ca ungaria o fac in 3 ore :) de ce as pierde timpul? iar dupa o noapte in viena, de dimineata pana seara ajung la paris.

Edited by xtremdriving, 06 July 2009 - 21:59.


#4
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,953
  • Înscris: 03.12.2005
Daca iei pe tot drumul o medie de 1.1E/km cred ca ies ok calculele. Mai departe nu stiu taxe de drum, in Fr n-am condus. In orice caz, daca te costa <600 avion pt 4 persoane as alege avionul cu ochii inchisi. Nu se compara cu 2 zile lumina in masina.

Pe de alta parte, 4 persoane x cca 2 mese/zi pe care va trebui sa le luati pe drum, deja se aduna la calcule.

#5
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
La cat ai spus ca este avionul, daca gasesti asa ieftinut, este mult mai ok decat cu masina. Ajungi rapid si frumos in Paris unde vei sta 3 zile minunate.
Daca mergi cu masina 2 zile dus, 3 acolo, 2 zile intors. Mai mult faci pe drum decat stai in Paris - destul de aiurea.
Bine, cu masina exista avantajul ca mai arunci si un ochi pe ici pe colo, poti sa te mai opresti undeva sa mai vezi ceva - dar toate astea se traduc prin mai multi bani cheltuiti. :)

#6
virgil67

virgil67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 28.01.2006
Germania n-are taxe de autostrada, iar in franta sunt foarte bune si nationalele....
cazarea intermediara poti s-o rezervi de pe net sa fii mai sigur...

#7
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Din germania pana in paris mai sunt aprox 350-400 km (parca vreo 3-4 bariere la care trebuie sa decartezi vreo 25-30 E ) . Eu am facut franta de-a lungul si de-a latul si incepusem sa innebunesc cand vedeam mesajul ` preparez d`argent ou votre cartes de credit Peage a 1 km `
Atasez si un exemplu : Din Cannes pana in Montpellier -280 km .....cash 22,10 E :deadtongue: . Oricum ziua ii dadeam pe nationale , noaptea si in conditii nefavorabile pe autostrada !

Recomand nationalele , sunt locuri foarte frumoase de vazut ......pe autostrada dai si bani , ratezi si tot ...si mai poti nimeri si aglomeratie la bariere !

In paris am stat la un hotel formule 1 ..... am bagat pe GPS si m-am dus la primul hotel pe care l-am gasit. Am platit 35 E pe camera si am stat 3 persoane in 2 paturi ( eu , prietena si sormea ) . Hotelul era jumate liber , dar daca stii bine cand ajungi e ok sa-ti faci rezervare.

In Paris ai grija......ca bufonii conduc haotic . Bucurestiul nu e degeaba micul Paris.....bine personal la ce-am vazut acolo consider ca , capitala romaneasca e minusculul Paris !

Personal nu stiu ptr ce as opta.......ptr mine e o placere sa conduc in afara , deasemeni e o placere sa merg si cu avionul.Insa cand plec cu masina ma simt ca intr-o excursie si cand plec cu avionul ma simt ca si cum m-as duce in interes de biznis !

P.S. pana in Paris  m-a costat aprox 200-220 E (vigniete + austostrada paris + benzina ) . Media la benzina a fost de 1.1 E/litru

Attached Files


Edited by cosmin_miu, 07 July 2009 - 01:14.


#8
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
Multumesc pentru informatii. Grea alegere.  Si eu as prefera cu masina... chiar si in trecere mai ai ce vedea... deci iese cam pe acolo si cu masina, sai zicem 250 la dus si 300 la intors + cazare 35-50 euro + masa ~ 50 euro...= ~ 650
La avion nu am pus taxele de la aeroport la destinatie... = ~ 560 + taxi se apropie de 600...

#9
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,953
  • Înscris: 03.12.2005
Pentru 2+ persoane nu renteaza in nici un caz autobuzele alea, iar la 4 aproape sigur esti cel putin la fel de rentabil cu taxi, si mult mai comod. Plus eventualele bagaje mult mai usor de carat.

#10
mir_amd

mir_amd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 28.01.2004
am facut drumul cu masina, tot in 4 persoane. La bani iesi ceva mai ieftin, dar nu se merita. Pe autostrazi mergi cu "randament" bun. Consum mic, parcurgi distante bune rapid, dar este foarte plictisitor si obositor. Peisaj nu prea ai. Apoi, la intoarcere, daca vrei sa ajungi la Bucuresti, e jale. Vei ajunge cel mai probabil dupa-amiaza in Romania, cand deja esti cam obosit, si pana la Bucuresti tampesti.  Recomand avionul


edit:

    am uitat sa-ti spun taxele. La sfarsitul lui Iulie 2008 am fost si , in ungaria si austria ai taxa de drum ( vigneta) ;eu am dat cam 20 euro pe 7 zile (ungaria+austria). In Germania nu erau taxe. In Franta doar taxa de autostrada, dar nu se merita. Am setat gps-ul sa ocoleasca autostrazile, si drumurile nationale erau mai bune decat autostrazile noastre. ( pe portiuni mari, sensurile sunt despartite, si ai 2 benzi pe sens). Cu toate astea, recomand avionul.

Edited by mir_amd, 08 July 2009 - 16:47.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate