Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

cea mai eficienta metoda de constructie

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
accelerator

accelerator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,146
  • Înscris: 20.03.2007
Legat de confortul casselor din lemn: O constructie din lemn  îmbunatateste confortul persoanelor care locuiesc în ea, datorita faptului ca peretii nu sunt reci si umezi, sunt mai permiabili dar mult mai izolanti termic. Aerul interior al unei constructii din lemn e deci superior.

#20
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

View Postbobodinvs, on 12th July 2009, 05:27, said:

@ x-plane.As dori sa argumentezi concret clasificarea preturilor pe categoriile de materiale,in viziunea ta.

Cum explici tu ca la casa pe care o prezinti tu la jurnal,facuta pe structura de lemn adus din USA reusesti sa scoti pt beneficiar un pret destul de apropiat,zic eu,de cel care ar fi fost pt zidarie,sa platesti si transportul materialelor si ce mai platesti tu,baietii care-l pun la vapor de aici...tu stii mai bine (pe care l-am scadea daca ar fi pe piata din Ro aceste materiale),sa-ti pui si tu ''capac'' (sa nu-mi zici ca esti un bun samaritean si lucrezi pt a-ti hrani sufletul din bucuria binefacerii ) si totusi sa nu depasesti pretul care ar fi fost pt zidarie?
  Cat a durat la tine sa ridici casa asta si cat ar fi durat sa o faci din zidarie?
  Cati oameni ti-au trebuit in echipa fata de cati ar fi fost nevoie la zidarie?
  Cred ca stii mai bine decat mine aceste treburi insa te inteleg ca tre sa tii cu familia ta (de constructori din case de lemn ;) )si sa fii un pic subiectiv,taman la capitolul care ne doare pe toti :  ''nu sunt de acord cu argumentul legat de pret''  -quote.


Sincer nu cred ca am inteles ce vrei sa spui.

Sunt de acord ca exista constructii din lemn cu mult prea scumpe pentru ce ofera. Dar calitatea costa. Arhitectura deosebita costa, finisajele deosebite costa.
Casa prezentata de mine nu este scumpa din cauza lemnului ci din cauza formei si a finisajelor. Pot oricand sa construiesc o casa cu aceiasi suprafata, aceiasi calitate dar la 70% din pretul acesteia.

Cheia- alte finisaje si arhitectura.


View Postdavidjust9, on 11th July 2009, 23:47, said:

stiti povstea celor trei purcelusi care si-au facut case?unul din paie ,unul din lemn si ultimul din piatra ,pe primul lupul a suflat si gata casa,al doilea a pus putin foc si pe al treilea...adaug eu de la mine cred k l-a infometat nelasandu-l sa iasa din casa..dar casa a ramas.am fost intr-o casa de lemn e adevarat e calduroasa dar iti da senzatia unui decor d teatru,poate noi romanii suntem obisnuiti k chestii solide ,oricum eu personal nu as opta pentru asa ceva


Senzatia este numai in mintea ta. Acustica unei case din lemn este mai placuta decat a uneia din beton.
Este mult mai sanatos sa locuiesti intr-o casa din lemn.

View Postaccelerator, on 12th July 2009, 13:27, said:

Legat de confortul casselor din lemn: O constructie din lemn  îmbunatateste confortul persoanelor care locuiesc în ea, datorita faptului ca peretii nu sunt reci si umezi, sunt mai permiabili dar mult mai izolanti termic. Aerul interior al unei constructii din lemn e deci superior.


Nu mi-as face o casa din pamant ars si beton nici daca ar fi mai ieftina decat una din lemn.

#21
bobodinvs

bobodinvs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 03.03.2009
quote -''construiesc o casa cu aceiasi suprafata, aceiasi calitate dar la 70% din pretul acesteia.''

In sfarsit am ajuns la ceea ce incercam sa sustin,deci afirmi si tu ca se poate.Si asa ar trebui sa fie,pt ca intradevar casa facuta de e tine e mai ''complicata'' insa multe case din lemn de pe piata nu se compara ,sunt probabil ca cele la care te referi ca le poti face cu 70 % ,si totusi au preturi cel putin la nivelul celei prezentate de tina.

Consider ca am eliminat polemica si am ajuns la un numitor comun.

Mult succes!

#22
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

View Postbobodinvs, on 13th July 2009, 19:12, said:

quote -''construiesc o casa cu aceiasi suprafata, aceiasi calitate dar la 70% din pretul acesteia.''

In sfarsit am ajuns la ceea ce incercam sa sustin,deci afirmi si tu ca se poate.Si asa ar trebui sa fie,pt ca intradevar casa facuta de e tine e mai ''complicata'' insa multe case din lemn de pe piata nu se compara ,sunt probabil ca cele la care te referi ca le poti face cu 70 % ,si totusi au preturi cel putin la nivelul celei prezentate de tina.

Consider ca am eliminat polemica si am ajuns la un numitor comun.

Mult succes!


Nu am considerat nici un moment polemica.

Eu, cel putin, castig din volum nu din adaos mare.

#23
valyds

valyds

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 20.07.2009

View Postaccelerator, on 11th July 2009, 13:21, said:

Singurul lucru la care caramida/BCA bate lemnul e trainicia in timp, desi sunt site-uri care spun ca durabilitatea ar fi aproximtiv aceeasi, vezi bisericile din lemn vechi de sute de ani.
buna seara,am urmarit discutile d-voastre si ce-i drept fiecare cu parerea lui avantaje si dezavantaje,un lucru as vrea sa transmit ca ideea la ce ai afirmat,eu locuiesc in paris de multa vreme si-ti dau un pont,aici blocurile cu 5-6 etaje,di paris,orasul original fara periferiile care sau adaugat dupa aceea,deci aceste blocuri cu vechime de peste 50 de ani sunt pe cadre de lemn iar intre grinzi zidita caramida ,piatra si te miri ce,sub oras nu-ti poti imagina cate tuneluri de metrou sunt si cum vibreaza pamantul aici de parca e vesnic cutremur,blucurile stau in picioare,daca vrei iti trmit foto dintr-un santier

#24
felixsendy

felixsendy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 08.09.2010

View Postaccelerator, on 11th July 2009, 14:21, said:

Singurul lucru la care caramida/BCA bate lemnul e trainicia in timp, desi sunt site-uri care spun ca durabilitatea ar fi aproximtiv aceeasi, vezi bisericile din lemn vechi de sute de ani.

Apropo bisericile alea din lemn vechi de sute de ani sant facute din lemn de esenta tare (de obicei stejar) si peretii sant facuti din grinzi de 30x30 si dintr-o bucata (de la colt la colt) nu e folosita scandura doar lemn masiv si doar de esenta tare. (Stiu ca am lucrat la crearea unei biserici dinastea). O biserica dinasta rezista mai bine de 100 ani dar costurile sant enorme. Doar materialul lemnos cat costa si mai trebuie sa te si pricepi ca grinzile astea nu se prind cu cuie sau alte lucruri ci doar se cioplesc la capete sa se imbine intre ele.
Daca iti faci o casa din grinzi si scandura de brad cat crezi ca te tine, iar daca o faci din lemn de esenta tare cat crezi ca te costa ???

#25
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
Oare de ce casele vechi de peste 30-40 de ani se demoleaza, desi stau inca in picioare?
Pentru ca sunt demodate, nu-si mai gasesc utilitatea, plus ca o casa veche este plina de fungi si bacterii, nu e prea sanatos sa renovezi o casa plina cu sfoiag si igrasie, apoi sa locuiesti in ea.
Pana la urma, calitatea vietii nu sta in betoane si lemn, ci in calitatea aerului pe care-l respiri in aceste case.
La cutremur, sa fim seriosi, la o casa de lemn sforai, te trezesti si sforai la loc. A mai crapat un gips-carton pe undeva, mai dai o plasa de fibra si o lavabila si ai terminat in 2-3 ore, fara sa faci mizerie.
La una din caramida...dat jos tencuiala, reparat fisuri cu plasa, regletuir, resmirgheluit, etc...
Plus ca odata aparuta fisura in zidarie...cu greu scapi de ea.
La seisme ambele crapa, nu in structura ci in finisaje sau umpluturi, insa la lemn e mai simplu de rezolvat.
Plus ca in caz de calamitate, prefer sa cada o grinda de 10 kg decat una de 450. Lemnul e elastic, poate lucra oricum si oricat, se rupe foarte greu si numai daca casa a fost proiectata dupa ureche.

Ai facut o fundatie trainica, o placa buna, o casa de lemn, copii sau nepotii intr-o zi o dau jos, mai recupereaza daca au ce si in cateva saptamani fac alta la loc pe aceeasi amprenta, eventual mai pot face extinderi.
Numai in mintea romanilor o casa trebuie sa reziste 5000 de ani ca piramidele, de fapt, nimeni dupa noi nu vrea sa locuiasca in casa in care noi, la batranete, ne-am scuipat balele pe jos si pampersii prin wc.
Nu cred ca-ti vine sa stai intr-o casa in care au locuit niste batrani bolnavi si scarbosi, asa cum ajungem toti la un moment dat.
De fapt ne facem case pe la 40 de ani ca sa mai traim inca 25-35 in ele, deci nu facem case pentru eternitate.
Mai vine un nepot pe lume, se mai intoarce fata acasa dupa un divort, odata cu plozii dupa ea, mai tragi o fundatie, o placa , un acoperis si in 2 saptamani ai 2-3 camere noi noute, pentru noii oaspeti.
Mai faci o recompartimentare pe uscat, renunti la dormitorul tau de 30 mp si-l imparti in doua, ca te-ai certat cu soata si nu va mai place in acelasi culcus, posibilitatile sunt mult mai multe, mai ieftine si mai facil de realizat.
Ca dezavantaze: tratamentul lemnului impotriva daunatorilor, soarecii, termitele, focul, dar cate case iau foc...mai ales facute bine si cam atat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate