Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

cea mai eficienta metoda de constructie

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
tigy

tigy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 08.03.2005
buna ziua
am si eu o mare dilema
care este cea mai eficienta casa ca si rezistenta in timp si mai ales ca si cost incalzire iarna: cea din bca sau cea din caramida porotherm
si cam care ar fi grosimea cea mai eficienta a peretului exterior(e suficient caramida sau bca de 25 si izolatie de 10 cm?)
mentionez ca am deja turnata fundatia, si as vrea sa o ridic la rosu
si stau in cumpana ce materiale sa aleg
mersi mult o zi buna

#2
mcbos

mcbos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 02.04.2008

 tigy, on 5th July 2009, 20:58, said:

care este cea mai eficienta casa ca si rezistenta in timp si mai ales ca si cost incalzire iarna: cea din bca sau cea din caramida porotherm


La aceeasi grosime  zidul de caramida este mai rezistent dar ca si izolator termic este mai slab ca BCA.

Edited by mcbos, 05 July 2009 - 22:22.


#3
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007
Bca-ul e mai bun izolator termic dar nu poti construi portant cu bca.

#4
fioretm

fioretm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 27.03.2008
Boltar din aschii de lemn cu izolatie de polistiren de 10 cm.Eu din asta intentionez sa imi fac casa la anu.

#5
nosick

nosick

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 24.05.2009

 fioretm, on 5th July 2009, 22:55, said:

Boltar din aschii de lemn cu izolatie de polistiren de 10 cm.Eu din asta intentionez sa imi fac casa la anu.


  
Zi ce te-a determinat sa optezi ptr boltarii astia... si cat ajunge un metru cub?
  Vin cumva armati si apoi umpluti cu beton?

Edited by nosick, 05 July 2009 - 23:55.


#6
bully-mac

bully-mac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 03.11.2005

 fioretm, on 5th July 2009, 23:55, said:

Boltar din aschii de lemn cu izolatie de polistiren de 10 cm.Eu din asta intentionez sa imi fac casa la anu.

intereseaza-te daca materialul e agrementat in Romania.
daca nu, nu poti construi cu el, sau cel putin, nu poate fi intocmit proiectul bazandu-te pe materialul respectiv

#7
fioretm

fioretm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 27.03.2008

 nosick, on 6th July 2009, 00:53, said:

Zi ce te-a determinat sa optezi ptr boltarii astia... si cat ajunge un metru cub?
  Vin cumva armati si apoi umpluti cu beton?
Da,vin armati si dupa umpluti cu beton,asemanator sistemului de cofraje din polistiren.Ieftin nu e,pretul e in functie de grosimea boltalrului si a polistirenului,nu vreau sa fac reclama,e suficient sa googalesti si o sa gasesti chiar 3 vanzatori de acest material in romania,le ceri o lista de preturi,asa cum am mai zis ieftin nu e ,dar facand un calcul la cat te costa termosistemul la o casa in poroterm+ manopera cam tot pe acolo ajungi.Am optat pt acest sistem pentru ca intentionez sa ridic casa in regie proprie,eu + cativa prieteni care ma vor ajuta din cand in cand,practic zidesti doar primul rand de boltari ca sa fie in boloboc,iar urmatoarele randuri doar le asezi,iar la patru randuri te opresti si torni beton b150,intra cam 90 litri pe metru patrat deci se poate face lejer cu betoniera.
Au si agrementul tehnic pentru acesti boltari,deci se poate construi si la noi.Despre avantaje sau dezavantaje va las pe voi sa va dati cu parerea.

Attached Files



#8
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

 tigy, on 5th July 2009, 22:58, said:

buna ziua
am si eu o mare dilema
care este cea mai eficienta casa ca si rezistenta in timp si mai ales ca si cost incalzire iarna: cea din bca sau cea din caramida porotherm
si cam care ar fi grosimea cea mai eficienta a peretului exterior(e suficient caramida sau bca de 25 si izolatie de 10 cm?)
mentionez ca am deja turnata fundatia, si as vrea sa o ridic la rosu
si stau in cumpana ce materiale sa aleg
mersi mult o zi buna


Nici una nici alta.
Casa pe structura din lemn, corect executata este la fel de durabila ca cea din zidarie dar are un coeficient termic de doua ori mai bun.
Este si ceva mai ieftina si mult mai rapid de executat.

#9
accelerator

accelerator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,146
  • Înscris: 20.03.2007
Si eu cred ca lemnul e varianta cea mai eficienta. Faci raport confort/costuri de executie si intretinere si vei vedea ca la lemn esti cel mai in avantaj.

Problema e cu vandabilitatea, datorita retinerii romanilor, dar acum oricum nu se vand nici alea din caramida :).

#10
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Case de lemn este la fel de scumpa ca o casa executata din materiale clasice (daca nu mai scumpa). Dintre materialele agrementate, cel mai ieftin construiesti cu bca sau caramida.

#11
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

 edi10000, on 9th July 2009, 21:30, said:

Case de lemn este la fel de scumpa ca o casa executata din materiale clasice (daca nu mai scumpa). Dintre materialele agrementate, cel mai ieftin construiesti cu bca sau caramida.

Gresit.

Sistemul constructiv cu lemn este mai ieftin decat caramida, poate la fel ca BCA.

Exista firme care construiesc foarte ieftin, calitatea lasand mult de dorit. Grinzi la planseu de 15-20 cm, lemn verde si de proasta calitate.
Insa daca folosesti lemn uscat, dimensionat corect, instalatiile executate in tub metalic, izolatii corespunzatoare, etc, atunci casa pe structura din lemn este cu 10-15% mai ieftina decat una din caramida, dar mult mai economica si confortabila.

#12
cheta06

cheta06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 05.07.2009
e un pic comic , faptul ca de fiecare data se aduc in discutie doar partile bune ale unui tip de constructie , insa pe cele negative le cam neglijam ;
corect ar fi  sa se aduca in discutie amandoua calificative, cu argumente binenteles, ca sa se inteleaga cat mai bine despre ce e vorba;
apoi fiecare sa se decida ce si cum sa aleaga ;

#13
accelerator

accelerator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,146
  • Înscris: 20.03.2007
Singurul lucru la care caramida/BCA bate lemnul e trainicia in timp, desi sunt site-uri care spun ca durabilitatea ar fi aproximtiv aceeasi, vezi bisericile din lemn vechi de sute de ani.

#14
bobodinvs

bobodinvs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 03.03.2009
@ x-plane. De acord cu tine ca sunt mai economice la intretinere,dar de ce sunt mai confortabile?Daca te referi la confort termic,nu cred ca e diferenta,poti avea acelasi confort si in una si in cealalta,doar la costuri diferite.
Legat de avantajele si dezavantajele fiecarui tip de constructie...fiecare poate veni cu cate o lista consistenta.
Daca ar fi sa sintetizez cumva,as zice ca: o casa din lemn AR TREBUI sa fie cu 30-40% mai ieftina decat una din zidarie (asa consider eu,nu trebuie sa fiti de acord,iar daca nu sunteti..va rog argumentati) ;O casa din lemn este considerabil mai vulnerabila la apa,foc si alte intemperii ; o casa din lemn necesita un grad sporit de atentie in utilizare (sa nu scapi apa pe podele,sa nu lovesti in peretii placati cu rigips,sa o tratezi periodic impotriva gandacilor (in america e jale cu termitele,daca nu le tii sub control) ; Izolarea fonica e mai greu de realizat decat la zidarie ; La casele din lemn cu etaj se simt vibratiile de la planseu (nu sunt de acord cu sapa de beton la case de lemn) ;Casa din lemn e mai usor de realizat,in timp mai scurt, poate avea deschideri ale camerelor considerabil mai mari decat la zidarie fara sa umpli spatiul de stalpi si grinzi ; casa din lemn ofera izolare termica net superioara celei din zidarie ; Casa din lemn poate avea o arhitectura mai complexa si cu mai multe artificii (turnulete,balconase,arcade,bolte, etc )fara costuri mari nejustificate,ca la zidarie; L a o casa din lemn se pot face modificari ulterioare ale compartimentarii destul de usor fara a compromite structura, instalatiile sunt mult mai usor de realizat;

Cam astea imi vin acum in minte,desi cred ca mai sunt destule.

L.E. Legat de durabilitatea in timp,cred ca piatra si betonul rezista mai bine in timp decat lemnul.Insa tinand cont de durata medie normala de exploatare a unei locuinte si de evolutia tehnologiei si materialelor,amandoua tipurile de constructii pot rezista cu succes pana vor fi inlocuite voit cu ce va fi la moda pe piata.

Edited by bobodinvs, 11 July 2009 - 18:25.


#15
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

 bobodinvs, on 11th July 2009, 19:18, said:

@ x-plane. De acord cu tine ca sunt mai economice la intretinere,dar de ce sunt mai confortabile?Daca te referi la confort termic,nu cred ca e diferenta,poti avea acelasi confort si in una si in cealalta,doar la costuri diferite.
Legat de avantajele si dezavantajele fiecarui tip de constructie...fiecare poate veni cu cate o lista consistenta.
Daca ar fi sa sintetizez cumva,as zice ca: o casa din lemn AR TREBUI sa fie cu 30-40% mai ieftina decat una din zidarie (asa consider eu,nu trebuie sa fiti de acord,iar daca nu sunteti..va rog argumentati) ;O casa din lemn este considerabil mai vulnerabila la apa,foc si alte intemperii ; o casa din lemn necesita un grad sporit de atentie in utilizare (sa nu scapi apa pe podele,sa nu lovesti in peretii placati cu rigips,sa o tratezi periodic impotriva gandacilor (in america e jale cu termitele,daca nu le tii sub control) ; Izolarea fonica e mai greu de realizat decat la zidarie ; La casele din lemn cu etaj se simt vibratiile de la planseu (nu sunt de acord cu sapa de beton la case de lemn) ;Casa din lemn e mai usor de realizat,in timp mai scurt, poate avea deschideri ale camerelor considerabil mai mari decat la zidarie fara sa umpli spatiul de stalpi si grinzi ; casa din lemn ofera izolare termica net superioara celei din zidarie ; Casa din lemn poate avea o arhitectura mai complexa si cu mai multe artificii (turnulete,balconase,arcade,bolte, etc )fara costuri mari nejustificate,ca la zidarie; L a o casa din lemn se pot face modificari ulterioare ale compartimentarii destul de usor fara a compromite structura, instalatiile sunt mult mai usor de realizat;

Cam astea imi vin acum in minte,desi cred ca mai sunt destule.

L.E. Legat de durabilitatea in timp,cred ca piatra si betonul rezista mai bine in timp decat lemnul.Insa tinand cont de durata medie normala de exploatare a unei locuinte si de evolutia tehnologiei si materialelor,amandoua tipurile de constructii pot rezista cu succes pana vor fi inlocuite voit cu ce va fi la moda pe piata.


Perfect argumentat.

N u sunt de acord cu argumentul legat de pret.

Vezi cat costa BCA de exemplu si cat costa lemnul de calitate, uscat  si prelucrat perfect pe dimensiuni.

#16
>ficus

>ficus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,455
  • Înscris: 22.06.2007
bobodinvs scrie din arizona, poate din aceasta cauza
foarte bine punctat la dezavantajele constructiei cu lemn :peacefingers:

#17
davidjust9

davidjust9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 24.04.2008
[quote name='X-plane' date='10th July 2009, 07:46' post='6758374']
Gresit.

Sistemul constructiv cu lemn este mai ieftin decat caramida, poate la fel ca BCA.

Exista firme care construiesc foarte ieftin, calitatea lasand mult de dorit. Grinzi la planseu de 15-20 cm, lemn verde si de proasta calitate.
Insa daca folosesti lemn uscat, dimensionat corect, instalatiile executate in tub metalic, izolatii corespunzatoare, etc, atunci casa pe structura din lemn este cu 10-15% mai ieftina decat una din caramida, dar mult mai economica si confortabila

stiti povstea celor trei purcelusi care si-au facut case?unul din paie ,unul din lemn si ultimul din piatra ,pe primul lupul a suflat si gata casa,al doilea a pus putin foc si pe al treilea...adaug eu de la mine cred k l-a infometat nelasandu-l sa iasa din casa..dar casa a ramas.am fost intr-o casa de lemn e adevarat e calduroasa dar iti da senzatia unui decor d teatru,poate noi romanii suntem obisnuiti k chestii solide ,oricum eu personal nu as opta pentru asa ceva

#18
bobodinvs

bobodinvs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 03.03.2009
@ x-plane.As dori sa argumentezi concret clasificarea preturilor pe categoriile de materiale,in viziunea ta.

Cum explici tu ca la casa pe care o prezinti tu la jurnal,facuta pe structura de lemn adus din USA reusesti sa scoti pt beneficiar un pret destul de apropiat,zic eu,de cel care ar fi fost pt zidarie,sa platesti si transportul materialelor si ce mai platesti tu,baietii care-l pun la vapor de aici...tu stii mai bine (pe care l-am scadea daca ar fi pe piata din Ro aceste materiale),sa-ti pui si tu ''capac'' (sa nu-mi zici ca esti un bun samaritean si lucrezi pt a-ti hrani sufletul din bucuria binefacerii ) si totusi sa nu depasesti pretul care ar fi fost pt zidarie?
  Cat a durat la tine sa ridici casa asta si cat ar fi durat sa o faci din zidarie?
  Cati oameni ti-au trebuit in echipa fata de cati ar fi fost nevoie la zidarie?
  Cred ca stii mai bine decat mine aceste treburi insa te inteleg ca tre sa tii cu familia ta (de constructori din case de lemn ;) )si sa fii un pic subiectiv,taman la capitolul care ne doare pe toti :  ''nu sunt de acord cu argumentul legat de pret''  -quote.

Edited by bobodinvs, 12 July 2009 - 04:29.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate