Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...
 

We want Apple Romania!

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
addicted2dabase

addicted2dabase

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.12.2005
Vreau să vă atrag atenția că am lansat o campanie ?We want Apple Romania?, prin care să încercăm să forțăm puțin mâna Apple să vină cu reprezentare directă în Romania. Site-ul campaniei este www.wewantappleromania.com.

Ideea e ca Apple să își deschidă filială în România, așa încât să lanseze iTunes Store România (nu doar AppStore), să localizeze produsele lor (în special Mac OS X), să rezolve probleme de distribuție și asistență și să refacă site-ul http://www.apple.ro .

Practic, totul e să promovăm această idee prin orice canal.

Mail
La www.wewantappleromania.com găsiți un text pe care puteți să-l trimiteți la orice adresă de feedback Apple (puteți începe de aici: www.apple.com/feedback).

Petiție
De asemenea, făcând clic pe butonul ?Semnează petiția? mergeți la adresa http://www.petitiono...2/petition.html, unde puteți semna petiția campaniei.

Grup Flickr
Există și un grup Flickr cu bannere pentru campanie, pe care le puteti pune pe site la www.flickr.com/groups/appleromania/. Puteți face și voi unul și să-l trimiteți la adresa e-mail de pe site.


Sper să vă intereseze. O astfel de campanie a existat și în Polonia acum ceva timp la www.wewantapplepoland.com, care s-a concretizat în Apple Polonia. Mai sunt și www.wewantapplegreece.com și www.wewantapplehungary.com .

Edited by Centris, 05 July 2009 - 16:13.


#2
alfaromeo

alfaromeo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 01.09.2003
Mda.In aproape 4 luni,nimeni nu si-a dat cu parerea despre promovarea Apple Romania.De aici si nu numai,ne dam seama cat de interesati sunt romanii de ''marul fermecat''.Pentru Apple,Romania nu este o piata de desfacere buna,deci nu cred ca vor investi ceva in tara noastra.Romanii care inteleg calitatile unui MAC sunt prea putini,deci nu cred ca merita vreun efort sau investitie in Romania pentru Apple.Cati home users ar da aproape 2.000€ pe un Macbook sau un Macbook Pro,cand pot sa isi cumpere la 400€ - 500€ un Asus,Acer,PackardBell sau HP cu o gramada de rami si multi GB?Personal,am cumparat un Macbook de la cineva din motivul nepriceperii.Il cumparase nou din magazin,pentru a mi-l vinde dupa doua luni la jumatate de pret pentru ca nu intelegea sub nici o forma cum se opereaza in MAC OS X.In aceeasi zi cand l-a vandut,si-a cumparat o minunatie de laptop Samsung cu Windows Vista.Omul era tot un zambet,fericit ca va putea din nou sa gaseasca optiunea ''delete'',acum avand click-dreapta pentru acest lucru (la MAC nu stia de alt+click plus ca i-au trebuit aproximativ 2 saptamani sa descopere ca daca da click pe marul din stanga sus,are printre altele si optiunea de Shut Down,pana atunci fiind nevoit sa il stinga de la buton).

#3
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
pai vezi, asta-i problema. unii isi iau mac doar sa fie "in trend" , si nici macar nu stie cum de sa delete, care sunt gesturile de multi-touch la trackpad.
dar; sa ne gandim si la aia care-l folosesc cum trebuie.
crezi ca Bîlgaria sau Ukraïna are mai multi posesori de mar?

eu zica ca; pentru romania sunt destul de multi. eu personal cunosc multi, si am intalnit involuntar si-n trenuri, masini/avioane (curse interne) posesesori de MacBook.

eu astept Apple in romania, asa poate, vor mai scadea si preturile,putin.

#4
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
citi utilizatori de mac sint in romania? monitox si inca trei. ok, la revedere :wave:

Quote

Romanii care inteleg calitatile unui MAC sunt prea putini,deci nu cred ca merita vreun efort sau investitie in Romania pentru Apple.Cati home users ar da aproape 2.000€ pe un Macbook sau un Macbook Pro,cand pot sa isi cumpere la 400€ - 500€ un Asus,Acer,PackardBell sau HP cu o gramada de rami si multi GB?
te contrazici. e o diferenta intre a nu intelege calitatile si a nu-ti perminte sa dai de x ori mai multi bani pe respectivele "calitati"

#5
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
eu vreau apple si punct. si monitoux vrea, si altii vor. cine nu vrea, sa se multumeasca cu microsoft romania.
ideea este ca, sunt destul de multi utilizatori apple in romania. si eu sunt.
vrem si noi apple, cum altii au; cu ce te deranjeaza prezenta??

#6
exorcistul

exorcistul

    just listen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,548
  • Înscris: 31.05.2006

View Post######dabase, on 5th July 2009, 14:02, said:

Vreau să vă atrag atenția că am lansat o campanie ?We want Apple Romania?, prin care să încercăm să forțăm puțin mâna Apple să vină cu reprezentare directă în Romania. Site-ul campaniei este www.wewantappleromania.com.

Ideea e ca Apple să își deschidă filială în România, așa încât să lanseze iTunes Store România (nu doar AppStore), să localizeze produsele lor (în special Mac OS X), să rezolve probleme de distribuție și asistență și să refacă site-ul http://www.apple.ro .

Practic, totul e să promovăm această idee prin orice canal.

Mail
La www.wewantappleromania.com găsiți un text pe care puteți să-l trimiteți la orice adresă de feedback Apple (puteți începe de aici: www.apple.com/feedback).

Petiție
De asemenea, făcând clic pe butonul ?Semnează petiția? mergeți la adresa http://www.petitiono...2/petition.html, unde puteți semna petiția campaniei.

Grup Flickr
Există și un grup Flickr cu bannere pentru campanie, pe care le puteti pune pe site la www.flickr.com/groups/appleromania/. Puteți face și voi unul și să-l trimiteți la adresa e-mail de pe site.


Sper să vă intereseze. O astfel de campanie a existat și în Polonia acum ceva timp la www.wewantapplepoland.com, care s-a concretizat în Apple Polonia. Mai sunt și www.wewantapplegreece.com și www.wewantapplehungary.com .


Eu unul nu vreau.
Ce sa faca Apple, sa reinventeze calculatorul?

#7
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
asta este...dar, mie mi se pare foarte corect sa avem apple in romania...

#8
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001

View PostMosotti, on 25th October 2009, 13:04, said:

citi utilizatori de mac sint in romania? monitox si inca trei. ok, la revedere :wave:
te contrazici. e o diferenta intre a nu intelege calitatile si a nu-ti perminte sa dai de x ori mai multi bani pe respectivele "calitati"

Eu le folosesc pe amandoua (OSX si Win7) si o sa existe si Linux in curand. La fel cum testez/folosesc si Android, WinMo, Symbian etc :) Cumva trebuie sa fac asta...
Insa, ar fi cool sa existe Apple Romania.

Piata Apple in sine e mica, ce sa mai zic de cea din .ro ;) E greu de crezut ca vor face asa ceva. Nici macar Dell Romania nu avem... si astia vand de sparg.

Pe de alta parte, avem peste 15 Imac-uri in firma, deci na, nu stiu ce sa zic. Ramane la mana celor de la Apple care mai intai tre sa ia cateva lectii de geografie si poate, poate in cativa ani, om avea si Apple Romania ;)

In Romania, din pacate, chiar si firmele care "exista" sunt de fapt la nivel de nume. Niste smecheri au pus mana pe aceste barnduri si se dau mari reprezentanti oficiali, dar in niciun caz NU actioneaza precum firma mama, plus ca majoritatea "nu discuta" cu enduserul ci numai cu "persoane juridice"  :rolleyes:

Adica, pentru omul normal, nu exista, nu le pasa etc. Sucks!

#9
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
:)
pai din alea 15, poate ii dati si lui mosotti unul...
:)

#10
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009

View Postdacuburebista, on 25th October 2009, 20:08, said:

:)
pai din alea 15, poate ii dati si lui mosotti unul...
:)
sau mie :D:D poate sa fie si generatia anterioara>anterioara...nu ma supar :D

#11
andreigherghe

andreigherghe

    Think different

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 27.12.2007
http://www.apple.com/ro :D

#12
Kakashi-Hatake

Kakashi-Hatake

    I am from New York. I will kill to get what I need!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,703
  • Înscris: 16.09.2008

View Postandreigherghe, on 26th October 2009, 00:18, said:

E doar siteul lor oficial tradus in romana, fara unele facilitati importante. <_<

#13
andreigherghe

andreigherghe

    Think different

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 27.12.2007
Intr-adevar, nu au Apple store, dar e un pas inainte oricum!

#14
zaone

zaone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 20.05.2007

View Postandreigherghe, on 26th October 2009, 08:31, said:

Intr-adevar, nu au Apple store, dar e un pas inainte oricum!

Un pas inainte ar fi deschiderea unei reprezentante in Romania, dar deocamdata ne dau terminale cu pipeta.

#15
Kakashi-Hatake

Kakashi-Hatake

    I am from New York. I will kill to get what I need!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,703
  • Înscris: 16.09.2008
Stie cineva, la Orange, poti sa iei Iphone 3gs in rate (la pretul standard) ?

#16
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001

View PostKakashi-Hatake, on 27th October 2009, 23:59, said:

Stie cineva, la Orange, poti sa iei Iphone 3gs in rate (la pretul standard) ?

Sper ca nu vrei sa faci asa ceva... nuuu?

#17
Kakashi-Hatake

Kakashi-Hatake

    I am from New York. I will kill to get what I need!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,703
  • Înscris: 16.09.2008

View PostMonitoxus, on 28th October 2009, 09:30, said:

Sper ca nu vrei sa faci asa ceva... nuuu?

Intrebam si eu  ... acum ca e criza, nu imi mai permit sa dau 23 de milioane pe un aifon trigi es. :lol:

Edited by Kakashi-Hatake, 28 October 2009 - 09:39.


#18
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,917
  • Înscris: 25.04.2006
Pai nu-i da celor de la Orange, ca sunt si alte surse care aduc telefoane de calitate. Garantia orange e ca si la altii care "importa" neoficial o inlocuire a telefonului, asta daca nu arunca vina pe tine orice s-ar intampla. Stiu pe cineva care s-a dus cu un iphone la care incepuse sa crape carcasa pe spate, si Orange l-au refuzat din cauza ca cica ar fi existat urme de apa in telefon. Mentionez ca telefonul mergea perfect, doar carcasa incepea sa cedeze.  :confused:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate