Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Tren versus Tornadă!

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
floryyn

floryyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,663
  • Înscris: 30.07.2005
Tren versus Tornadă!! Întâmplător am dat peste clipul ăsta și m-a lăsat paf. Incredibil ce forță are o tornadă...






[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/azV5bC2br-Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Chiar ca te lasa interzis , am vazut pe Discovery diverse documentare , dar asta parea prea real pentru a fi ok .

#3
Daros

Daros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 10.04.2007
Sint convins ca o tornada puternica are o forta pe masura sa de mare; insa nu inteleg cum a fost facuta filmarea: in momentul impactului dintre vagonul cisterna din spate si vagonul din care se presupune ca s-a filmat, camera nu are parte de socul de impact care a dus la deformarea vagonului din care se filma. Deci, cum s-a filmat si cit de reala este filmarea?

#4
choppermaster

choppermaster

    The Mechanic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,498
  • Înscris: 08.07.2008
asta o fost pe reality tv.. super faza!!!! nu e fake

#5
ruthless

ruthless

    Consulting Voyager

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 17.05.2006
Era mai interesant daca ar fi fost filmat din alt unghi...

#6
AdiFCD

AdiFCD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,309
  • Înscris: 23.12.2008
Din alt unghi ? E perfect asa . Din alt unghi cum s-ar fi vazut vagonul acela venind spre camera ?  :huh:  Incredibil ...

#7
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005

Quote

The lowest ranking is F0 and the highest is F5. On average, only one F5 tornado hits the United States each year.

# F0: Gale tornado Wind Speed: 64-116 km-h Damage: Some damage to chimneys; breaks branches off trees; pushes over shallow-rooted trees; damages sign boards.

# F1: Moderate tornado Wind Speed: 117-180 km-h Damage: The lower limit is the beginning of hurricane wind speed; peels surface off roofs; mobile homes pushed off foundations or overturned; moving autos pushed off the roads; attached garages may be destroyed.

# F2: Significant tornado Wind Speed: 181-253 km-h Damage: Considerable damage. Roofs torn off frame houses; mobile homes demolished; boxcars pushed over; large trees snapped or uprooted; light object missiles generated.

# F3: Severe tornado Wind Speed: 254-332 km-h Damage: Roof and some walls torn off well-constructed houses; trains overturned; most trees in forests uprooted.

# F-4: Devastating tornado Wind Speed: 333-419 km-h Damage: Well-constructed houses leveled; structures with weak foundations blown off some distance; cars thrown; large missiles generated.

# F-5: Incredible tornado Wind Speed: 420-512 kph Damage: Strong frame houses lifted off foundations and carried considerable distances to disintegrate; automobile-sized missiles fly through the air in excess of 100 metres; trees debarked; steel-reinforced concrete structures badly damaged.
cbc.ca

View PostDaros, on 5th July 2009, 15:24, said:

Sint convins ca o tornada puternica are o forta pe masura sa de mare; insa nu inteleg cum a fost facuta filmarea: in momentul impactului dintre vagonul cisterna din spate si vagonul din care se presupune ca s-a filmat, camera nu are parte de socul de impact care a dus la deformarea vagonului din care se filma. Deci, cum s-a filmat si cit de reala este filmarea?

ce greutate are un vagon? cit are locomotiva?

Quote

[ http://www.thedieselshop.us/emd%20sd60.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Weight: 368,000 lbs
thedieselshop.us

Edited by H725, 07 July 2009 - 23:28.


#8
Sima2k

Sima2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,780
  • Înscris: 08.08.2004
te lasa fara cuvinte  :surprise:

#9
picu022

picu022

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,070
  • Înscris: 04.02.2008
Ce poate face o tornada unui tren, ce sa mai vorbim alte vehicule mai mici...
Mi s-a furnicat pielea

#10
furculita_cu_luneta

furculita_cu_luneta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 979
  • Înscris: 24.07.2009
era tornada sau pur si simplu a deraiat? oricum ciudat. inseamna ca cel care a pus camera de filmat acolo stia ce o sa urmeze. ca prea s-au facut harcea parcea numai vagoanele din spate.

#11
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,174
  • Înscris: 02.04.2007
Vagoanele din spate pareau a fi inca pe linie, locomotiva in mod sigur a ramas pe linie. Eu cred ca vagonul imediat dupa locomotiva si probabil cel urmatorul erau goale si tornada le-a rasturnat doar pe acestea. De asemenea, nu cred ca ar fi fost vreo sansa ca "tornada" respectiva sa fi rasturnat vagoanele daca erau incarcate.
Ce mi se pare surprinzator este ca nu vad copacii din jur rupandu-se. O alta ipoteza ar fi ca vantul sa fi adus ceva pe sina imediat dupa trecerea locomotivei, acel ceva a fost prins de rotile vagoanelor din spate si astfel sa se fi produs deraierea.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate