Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Sfat achizitie monitor full HD 1080p

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
g-h-o-s-t

g-h-o-s-t

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 25.09.2005
Vreau sa cumpar un monitor cu rezolutie nativa de 1920 x 1080 pixeli , il voi folosi pt aplicatii office, net, filme (pasiune, nu gluma) ... mai putin jocuri.

Conectivitate “musai” DVI , desi n-ar fi rau un HDMI

Nefiind prea multe modele care sa aiba semnal digital , majoritatea avand intrare analoag – VGA ,  am restrans optiunile la urmatoarele modele:

BenQ G2220HD 22 inch  - cea mai ieftina varianta.

LG W2261VP-PF 22 inch - pe hartie arata bine (prea bine) .. timp raspuns 2 , pretul e ok , dar imi e cam teama de LG pt ca am auzit tot felul de comentarii negative legata de firma asta.

Samsung P2270 22 inch - am auzit ca modele cu "P" in nume sunt destul de bune , timp de raspuns 2 ms GTG , cam mare pretul pt dimensiunea asta.

Samsung P2350 si Samsung P2370 23 inch - tot P , tot 2 ms , parca mai merge pretul pt un 23 inch

LCD BenQ G2411HD 24 inch

Dell S2409W 24 inch - am auzit lucruri bune despre Dell

Buget , dupa cum se vede si din link-uri , maxim 1100 RON (in cazul lui Dell) ... dar nu m-ar deranja sa iau un model mai ieftin 600-700 RON, in cazul in care modele mai ieftine , benq sau LG , sunt bune  sau chiar merita .

#2
klaw_godly

klaw_godly

    Preafericitul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,659
  • Înscris: 10.06.2008
vai omule ce în ciudă îmi faci acum tu mie. mi-ai înșirat aici monitoare  :inlove:
eu aș luat benq ăla de 24.  mai era un model tot acolo pe site, nu caut acuma că mi lene. tot un benq la 11 mil dar puțin diferit, designul cred doar că era diferit. dar merita. și ăsta merită dealtfel
mai mic de 24'' nu aș lua nimic.

#3
yo_cristi

yo_cristi

    Quad Core™

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 14.04.2008

View Postg-h-o-s-t, on 5th July 2009, 02:13, said:

Vreau sa cumpar un monitor cu rezolutie nativa de 1920 x 1080 pixeli , il voi folosi pt aplicatii office, net, filme (pasiune, nu gluma) ... mai putin jocuri.

Conectivitate “musai” DVI , desi n-ar fi rau un HDMI

LG W2261VP-PF 22 inch - pe hartie arata bine (prea bine) .. timp raspuns 2 , pretul e ok , dar imi e cam teama de LG pt ca am auzit tot felul de comentarii negative legata de firma asta.

Buget , dupa cum se vede si din link-uri , maxim 1100 RON (in cazul lui Dell) ... dar nu m-ar deranja sa iau un model mai ieftin 600-700 RON, in cazul in care modele mai ieftine , benq sau LG , sunt bune  sau chiar merita .


Eu pe asta ti-l recomand !

#4
yeeeeman

yeeeeman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 21.01.2007
Mergi pe Dell, sa te feresti de LG ca au probleme cu pixelii morti.
Ai putea sa-l iei in calcul si pe acesta, pentru ca are si DVI si HDMI, si specificatii foarte bune, si evident este ASUS.

Edited by yeeeeman, 05 July 2009 - 21:15.


#5
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View Postyeeeeman, on 5th July 2009, 22:10, said:

Mergi pe Dell, sa te feresti de LG ca au probleme cu pixelii morti.

Se pot returna daca le iei online - ce hiba ar avea LG W2600HP-BF de exemplu ?

#6
mirch_bam

mirch_bam

    JUST...A...PASSENGER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,108
  • Înscris: 05.02.2006
Eu as merge pe unul de 24, ca m-ar interesa mai mult marimea decat rezolutia. Personal am un Fujitsu Siemens de 22 (1680x1050) si sunt incantat de fiecare data cand ma asez in fata lui.
Despre o marca anume nu as zice, dar eu de exemplu am dat peste multe probleme la Benq, ce-i drept nu pixeli morti, ci defecte in jurul panelului care oricum nu e fabricat de Benq.
De curiozitate, yeeeeman, ce ai auzit de LG-uri: ca vin cu pixeli morti sau ca le mor in timp? la naiba, astia mai si produc paneluri alaturi de Philips si chiar ma intereseaza informatia.

#7
is2dark4u

is2dark4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 13.07.2008
Un LG W2261VP-PF  mi`am achizitionat si eu de curand. Am prins oferta de la EMag. Pana acum sunt multumit de el, nu am nimic de reprosat, poate doar aspectul glossy care atrage praful. Acum, daca ai banii pentru un Dell..mergi pe varianta asta. Sunt mai scumpe, dar din ce am vazut pana acum, sunt si mai bune.

#8
g-h-o-s-t

g-h-o-s-t

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 25.09.2005

View Postyeeeeman, on 5th July 2009, 22:10, said:

Mergi pe Dell, sa te feresti de LG ca au probleme cu pixelii morti.
Ai putea sa-l iei in calcul si pe acesta, pentru ca are si DVI si HDMI, si specificatii foarte bune, si evident este ASUS.
Asa am auzit si eu ca LG cam are probleme cu pixelii sau calitatea lasa de dorit , desigur difera de la model la model.

Dar in legatura cu modelul LG W2261VP-PF , care la specificatii pare ok si la fel si la pret , m-am interesat pe net si am observat ca e model 2004 si mai mult din cauza asta incep sa-mi pierd interesul.

Cat despre Asus VH242H nu e deloc rau , si dupa ce am citit  review-ul asta incepe sa ma tenteze.

Ok , recapitulare pt modelele de 24''

LCD BenQ G2411HD Vs. Asus VH242H Vs. Dell S2409W

si nu va luati dupa aparente , ca pun Benq langa Dell ... modelul Dell cat si cel de la Asus sunt modele entry level , de buget ... nici de cum varfuri de gama .

Edited by g-h-o-s-t, 06 July 2009 - 12:45.


#9
batman

batman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,749
  • Înscris: 15.09.2004
Unde ai gasit ca LG-ul e model 2004?
Eu am gasit ca a fost lansat pe 28.05.2009.
http://www.hardware....t/LG_W2261VPPF/

#10
g-h-o-s-t

g-h-o-s-t

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 25.09.2005

View Postbatman, on 6th July 2009, 14:15, said:

Unde ai gasit ca LG-ul e model 2004?

Am intrat pe site-ul producatorului si in drapta pozelor este un "Download File" cu o arhiva in care sunt aceleasi poze dar la rezolutie mult mai mare si cum ma uitam eu la monitor la poza in care il afisaza din spate am vazut "Manufactured: April 2004"  :)  ... stiu ca nu e deloc profesionist dar asa am tras concluzia ca modelul este ceva mai vechi , asta nu inseamna ca nu se mai fabrica incat sa scrie si 2009 ...

Oricum , interesant site-ul http://www.hardware.info/

#11
valinor

valinor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,265
  • Înscris: 19.04.2008
In 2004,sincer nu stiu daca se stia de dvi,hdmi sau 2ms...

#12
mirch_bam

mirch_bam

    JUST...A...PASSENGER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,108
  • Înscris: 05.02.2006
Am avut un monitor Compaq din 2000 (anul) cu DVI.
Mai degraba nu se stia de rezolutia 1920 x 1080 pixeli, cel putin nu la un monitor de (doar) 22".

#13
is2dark4u

is2dark4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 13.07.2008
Am vazut si eu pozele despre care vorbesti tu cu privire la monitorul LG W2261VP-PF. Avand in vedere ca eu am modelul acesta acasa, m-am cam speriat cand am vazut ca ai scris ca e facut in 2004. Asa ca ca am dat si eu un download si surpriza..ceea ce ai vazut tu(si implicit apare si pe site)..e modelul W2261V..care probabil a aparut in 2004, dar cu siguranta nu la noi. Apoi, m-am uitat pe spatele monitorului meu si scria ca e facut in Mai 2009, ansamblat in Polonia. Sper sa te ajute, asta daca nu ti-ai luat inca monitor  :D . Partea nasoala e ca m-am uitat pe site la emag si am vazut ca nu-l mai au la promotie  :mellow:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate