Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Magazin online Orange!

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
3148 replies to this topic

#37
kaytar

kaytar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 09.01.2007
lichidare de stoc = summer sales = reduceri (s-a schimbat acum cateva minute). pe cand vedem e63 la reduceri ? :D

#38
kaytar

kaytar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 09.01.2007
e picat siteul orange. oare baga de astazi facura electronica? :D

si-a revenit, cred ca asta a fost motivul.
s-a introdus factura electronica.


copy/paste...



factura electronica

simplu de verificat, imposibil de pierdut

De-acum factura Orange este disponibila �n format electronic �n contul tau. Astfel, ai aceleasi informatii pe care le primeai p�na acum �n plic, dar mai simplu, rapid si securizat �n varianta electronica.

beneficii

    * poti vedea factura imediat ce s-a emis, printr-o solutie simpla si securizata, si o poti plati online
    * poti pastra �n calculator factura si detaliile ei
    * la emiterea facturii primesti un e-mail cu datele acesteia - trebuie doar sa �ti �nregistrezi �n contul tau adresa de e-mail la care doresti sa primesti informatiile. Daca vrei sa fii anuntat si prin SMS apeleaza gratuit 411 si spune numarul de telefon la care �ti putem trimite aceste detalii.

�n plus, primesti bonus 50 de minute sau 5,5 euro credit pentru apeluri �n retea daca alegi sa pastrezi factura �n format electronic pe toata perioada de abonament.

Cei 5,5 euro credit se acorda doar pentru abonamentele cu credit inclus. Minutele si creditul bonus sunt valabile o luna �ntreaga de facturare si se aloca pe numarul declarat ca administrator �n acest cont.

Pentru a primi bonusul bifeaza aceasta optiune �n caseta "alege factura electronica" p�na la 31 decembrie 2009.


unde pot vedea factura electronica?

�n sectiunea "factura ta" poti vedea ultimele 6 facturi emise pe care le poti pastra �n calculatorul tau si le poti tipari apoi oric�nd ai nevoie.

De asemenea, poti vedea ultima factura emisa si aici. Tot ce trebuie sa faci este sa introduci numarul tau de telefon si un cod pe care �l vei primi prin SMS, valabil 15 minute. Pentru a primi codul, trimite un SMS gratuit cu parola ta Thank You la 477.

Cu ajutorul parolei poti proteja informatiile confidentiale si poti folosi �n siguranta serviciile Orange. �ti recomandam sa pastrezi secreta parola si sa nu permiti accesul altor persoane la aceasta.

cum pot primi factura tiparita?

Poti alege sa primesti factura tiparita la orice adresa doresti, astfel:

    * bifeaza �n contul tau optiunea "pe h�rtie" din meniul "informatii cont"
    * apeleaza gratuit 411 si apasa tasta 1 pentru informatii despre factura, apoi tasta corespunzatoare facturii tiparite
    * apeleaza *100# si acceseaza meniul "buget", apoi ramura "factura"

Odata ce ai beneficiat de bonusul pentru factura electronica, poti alege sa revii la factura tiparita platind 5,95 euro (TVA inclus). Suma �ncasata, fara TVA, va fi donata unei organizatii non-profit ce are ca scop protejarea mediului �nconjurator. Mai multe detalii aici

Attached Files



#39
the__1

the__1

    ZaUan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,650
  • Înscris: 08.03.2006
Deci se primesc 50minute in retea, in fiecare luna, pe toata perioada abonamentului? Sau o singura data? La fel si in cazul taxei de 5.95 euro pt factura ''clasica'', se plateste doar o data sau lunar?

#40
kaytar

kaytar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 09.01.2007
pe toata perioada contractului, asa scrie. taxa de 5.95 ar fi culmea sa se plateasca in fiecare luna :D
app... facturile sunt in format *.pdf

#41
alemat

alemat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 725
  • Înscris: 05.09.2004

View Postkaytar, on 4th September 2009, 15:44, said:

pe toata perioada contractului, asa scrie. taxa de 5.95 ar fi culmea sa se plateasca in fiecare luna :D
app... facturile sunt in format *.pdf
Actually, minutele se dau pentru o singura luna.

#42
kaytar

kaytar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 09.01.2007
adica e prosteala?

L.E: daca pastrezi factura in format electronic pe toata perioada de abonament, primesti 50 minute in retea - o singura data, valabile 30 de zile. asta au vrut sa zica?

Edited by kaytar, 04 September 2009 - 15:19.


#43
crustaceu

crustaceu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,236
  • Înscris: 18.03.2008

View Postkaytar, on 4th September 2009, 15:04, said:

adica e prosteala?

L.E: daca pastrezi factura in format electronic pe toata perioada de abonament, primesti 50 minute in retea - o singura data, valabile 30 de zile. asta au vrut sa zica?

nu vad unde e prosteala?
daca renunti la facutra pe hartie iti ofera 50 de minute.

daca nu ... o primesti pe hartie

#44
alemat

alemat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 725
  • Înscris: 05.09.2004

View Postkaytar, on 4th September 2009, 16:04, said:

adica e prosteala?

L.E: daca pastrezi factura in format electronic pe toata perioada de abonament, primesti 50 minute in retea - o singura data, valabile 30 de zile. asta au vrut sa zica?
Da, asta zice. Am verificat la serviciul clienti.

Just out of curiosity - e in format PDF - exista vreo varianta xls, ceva query-uri mai interesante, ceva pe care sa-l poti folosi intr-un mod mai util? Sau un banal PDF cu ce ai fi primit si prin posta?

#45
kaytar

kaytar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 09.01.2007
�n plus, primesti bonus 50 de minute sau 5,5 euro credit pentru apeluri �n retea daca alegi sa pastrezi factura �n format electronic pe toata perioada de abonament.

bun... aleg sa primesc fact in format electronic. in noua luna de facturare primesc cele 50 min in retea. peste o luna sau doua revin la factura pe hartie. am primit deja minutele. ce rol are "pe toata perioada de abonament"?

cand am zis "prosteala", m-am referit la modul cum se exprima cei de la orange. poate sunt eu mai greu de cap.

ps: oricum nu folosesc factura cand merg sa fac plata, nici detaliile nu le urmaresc pe factura, ci in webcare :D

#46
george126

george126

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,127
  • Înscris: 02.07.2004

View Postalemat, on 4th September 2009, 17:04, said:

Da, asta zice. Am verificat la serviciul clienti.

Just out of curiosity - e in format PDF - exista vreo varianta xls, ceva query-uri mai interesante, ceva pe care sa-l poti folosi intr-un mod mai util? Sau un banal PDF cu ce ai fi primit si prin posta?

E doar pdf-ul. Atata timp cat nu iti trebuie factura decat sa vezi cat ai de plata si sa platesti si dupa o arunci, eu zic ca ar fi mai bine sa optezi pentru factura electronica. Astfel protejam si noi mediul

View Postkaytar, on 4th September 2009, 16:04, said:

adica e prosteala?

L.E: daca pastrezi factura in format electronic pe toata perioada de abonament, primesti 50 minute in retea - o singura data, valabile 30 de zile. asta au vrut sa zica?


Tu nici macar factura detaliata nu ai vrut sa-ti fie disponibila doar pe web care . Chiar iti foloseste la ceva daca primesti un plic din ala gros cu multe foi pe care le arunci dupa ?

Edited by george126, 04 September 2009 - 16:36.


#47
kaytar

kaytar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 09.01.2007
gata. imi retrag cuvintele ca nu ajung niciunde... daca se poate, rog un moderator sa dea delete la tot ce am scris mai sus.

#48
bogdan78

bogdan78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 29.06.2005
Daca platesti factura la CEC, Banca sau Posta spre exemplu ai nevoie de situatia financiara, foaia cu codul de bare altfel nu poti plati acolo. In schimb la centrele orange e suficient sa le spui numarul de telefon.

#49
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007
Atentie mare , in cazul in care va razganditi si o sa solicitati din nou primirea in format clasic =

factura imprimata pe foi A 4 in plic si expediata prin sistemul postal !


Odata ce ai beneficiat de bonusul pentru factura electronica, poti alege sa revii la factura tiparita platind 5,95 euro (TVA inclus).

Suma incasata, fara TVA, va fi donata unei organizatii non-profit ce are ca scop protejarea mediului inconjurator.

"Orange-Ro" sunt ecologisti "inraiti" !

Edited by Teophileos, 04 September 2009 - 19:25.


#50
pastel3005

pastel3005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,379
  • Înscris: 11.08.2006
asa vor scapa de multa hartogarie, deci vor face economie.
oricum, mai am 2 luni si un pic, si renunt la abonament.
am deja 2 cartele, care sunt muuuult mai rentabile.

#51
the__1

the__1

    ZaUan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,650
  • Înscris: 08.03.2006
Bun, deci, e clar, 50 minute cadou O SINGURA DATA?

#52
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,541
  • Înscris: 10.04.2009
din ce am inteles eu, acele minute se dau in fiecare luna [ http://imagehosting.ro/images/i4qrkp2gpt14p6psw7rj.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#53
Coldone

Coldone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 28.02.2006
NU, minutele se dau o singura data.
Asa am inteles si eu prima data, cand am citit pe fuga, si probabil pe asta se si bazeaza. Pentru ca nu stiu cati o sa renunte la factura scrisa.
Ok, pt mine ca persoana fizica, acea factura nu are practic nicio valoare. Insa ei economisesc mult astfel, asa ca 50 de min in retea lunar ar fi o oferta de bun simt, in niciun caz avantajoasa

Edited by Coldone, 05 September 2009 - 16:43.


#54
alemat

alemat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 725
  • Înscris: 05.09.2004
Cu riscul de a trezi antipatia ecologistilor, asteptam o factura detaliata mai desteapta - un excel mi s-ar fi parut de bun simt. Le dau o caruta de bani lunar, din care ar putea foarte bine sa planteze copaci, daca chiar le pasa de mediu. Insa ei nu vor decat sa mai faca niste economii, sa-si creasca veniturile nemiscand nici un deget. De acord cu asta, insa ofera-mi si mie, utilizatorul de rand, ceva in plus. O investitie minimala one time intr-o factura inteligenta cu care pot face ceva (gen statistici - atat vorbesti in retea, atat vorbesti cu numerele favorite etc), nu o tampenie de PDF. Asta e ca aia cand cei de la Vodafone le-au luat angajatilor sticlele de apa plata la jumatate si le-au bagat dozatoare, motivand ca le pasa de mediu. La ~70 EUR pe luna factura (stiu, putin in comparatie cu cat dau companiile, dar totusi mai mult decat altii), merit doua trei pagini cu o detaliata.

Asa ca daca citeste cineva de la Orange pe aici: bagati fratilor un Excel cu convorbirile si ma bag si eu la factura voastra ecologica.

Edited by alemat, 05 September 2009 - 22:28.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate