Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Marmaris

- - - - -
  • Please log in to reply
261 replies to this topic

#19
ileanaxperta

ileanaxperta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 05.05.2008
Buna, dragi forumisti, si eu vreau sa stiu ceva despre hotelul Grand Prestige din Marmaris. Am citit pe undeva ca nu mai functioneaza de anul trecut. Ceva stiri "fierbinti" de la fata locului are careva? Si ce valuta este mai buna? euro sau dolari? Multumesc.

#20
dana_03

dana_03

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 24.09.2007

 ileanaxperta, on 4th August 2009, 13:41, said:

Buna, dragi forumisti, si eu vreau sa stiu ceva despre hotelul Grand Prestige din Marmaris. Am citit pe undeva ca nu mai functioneaza de anul trecut. Ceva stiri "fierbinti" de la fata locului are careva? Si ce valuta este mai buna? euro sau dolari? Multumesc.


In Turcia poti sa platesti in ce moneda vrei. Dar daca vrei sa iesi mai bine, platesti in lire turcesti. Pleci de acasa cu cardul de euro sau lei si scoti de la bancomat lire. E mult mai avantajos asa.

#21
NUTI66

NUTI66

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 28.03.2008
Anul trecut aveam cazare la Grand Prestige,dar la plecare in autocar ne-au anuntat ca s-a schimbat hotelul, Grand Prestige fiind intradevar inchis..Nu mai stiu cum se numea hotelul la care ne-au cazat,nu pot sa spun ca a fost grozav, eram abia a 2-a serie de turisti si nu am avut frigider in camera.La caldurile de acolo chiar era necesar.In schimb curat, mancare buna,ce mi-a placut a fost terasa de pe hotel, unde se lua masa seara si de unde aveai o priveliste superba a statiunii. Am stat o vara si la Grand Prestige,e un hotel situat in randul 2 spun ei, nu se vede marea.Era curat, mancare cam putina insa si aceleasi salate in fiecare seara,piscina e numai cu numele,este infima.Banuiesc ca mergi prin Omnia,ar trebui sa va spuna hotelul unde sunteti cazati.daca te mai intereseaza ceva,iti stau la dispozitie.

#22
ileanaxperta

ileanaxperta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 05.05.2008

 NUTI66, on 4th August 2009, 20:59, said:

Anul trecut aveam cazare la Grand Prestige,dar la plecare in autocar ne-au anuntat ca s-a schimbat hotelul, Grand Prestige fiind intradevar inchis..Nu mai stiu cum se numea hotelul la care ne-au cazat,nu pot sa spun ca a fost grozav, eram abia a 2-a serie de turisti si nu am avut frigider in camera.La caldurile de acolo chiar era necesar.In schimb curat, mancare buna,ce mi-a placut a fost terasa de pe hotel, unde se lua masa seara si de unde aveai o priveliste superba a statiunii. Am stat o vara si la Grand Prestige,e un hotel situat in randul 2 spun ei, nu se vede marea.Era curat, mancare cam putina insa si aceleasi salate in fiecare seara,piscina e numai cu numele,este infima.Banuiesc ca mergi prin Omnia,ar trebui sa va spuna hotelul unde sunteti cazati.daca te mai intereseaza ceva,iti stau la dispozitie.


Multumesc pt. raspuns. Cum este cu banii? Unii spun ca e mai bine sa ai dolari, altii euro. Cu cardul iesi in pierdere de 2 ori, odata  iti schimba euro in lire, un comision, apoi cand se face tranzactia si-ti da lirele, alt comision. Eu am fost in 2007 in Kusadasi cu euro si a fost bine, adica preturile erau bune comparativ cu cele de acasa. (haine de piele, bijuterii aur, etc.)  Cum este drumul? Am citit tot de pe forumuri ca este "criminal" (citez un forumist), cu serpentine. Stiu ca sunt ceva in Bulgaria pe Stara Zagora sau poate nu stiu eu bine...Multumesc pt. orice sfat, stire...

#23
Catalin_Alexe

Catalin_Alexe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 04.08.2009
Stie cineva ce acte trebuie sa ai daca ai masina pe firma si mergi in Turcia?
Anul trecut am fost in Turcia, Marmris cu masina inmatriculata tot pe firma, si am avut o autorizatie de deplasare in afara romaniei,in romana si engleza,semnata si stampilata si a fost OK, acum am inteles ca trebuie legalizata,tradusa in turka, mers la ambasada la tribunal.....

       Multumesc....

#24
NUTI66

NUTI66

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 28.03.2008

 NUTI66, on 4th August 2009, 18:59, said:

Anul trecut aveam cazare la Grand Prestige,dar la plecare in autocar ne-au anuntat ca s-a schimbat hotelul, Grand Prestige fiind intradevar inchis..Nu mai stiu cum se numea hotelul la care ne-au cazat,nu pot sa spun ca a fost grozav, eram abia a 2-a serie de turisti si nu am avut frigider in camera.La caldurile de acolo chiar era necesar.In schimb curat, mancare buna,ce mi-a placut a fost terasa de pe hotel, unde se lua masa seara si de unde aveai o priveliste superba a statiunii. Am stat o vara si la Grand Prestige,e un hotel situat in randul 2 spun ei, nu se vede marea.Era curat, mancare cam putina insa si aceleasi salate in fiecare seara,piscina e numai cu numele,este infima.Banuiesc ca mergi prin Omnia,ar trebui sa va spuna hotelul unde sunteti cazati.daca te mai intereseaza ceva,iti stau la dispozitie.



Noi am avut euro.N-am facut calcule sa vad cum e mai bine.Anul trecut era mai bine cu dolari la plata vizei, era 10 Euro si 12 dolari.Cel mai bine am schimbat la intrarea in Turcia, se opreste la un restaurant unde e si schimb valutar,a fost cel mai bun curs. Drumul nu mi se pare criminal,soselele in Bulgaria sunt destul de bune,poate in prima zi nu prea ai ce sa vezi in Bulgaria,dar odata intrat in Turcia nu mai e asa plictisitor.E frumoasa trecerea cu ferry boat-ul.si apoi se merge o parte din drum pe malul marii.Este lung drumul, dar se fac pauze si e suportabil.

#25
lori_2001

lori_2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,016
  • Înscris: 16.09.2006
Daca se negociaza preturile la cumparaturi, cel mai bun pret se obtine in lire, si asta din startul negocierii.
Deci exista avantaje si asa, desi  cand scoti lire de la bancomat ai comisioane.
Fara comisioane nu se poate, fie le platesti la banca, fie sunt incluse in pret. Comerciantii accepta euro, dolari, lire turcesti, chiar si lei, unii.

#26
hawky

hawky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 26.11.2007

 ileanaxperta, on 4th August 2009, 13:41, said:

Buna, dragi forumisti, si eu vreau sa stiu ceva despre hotelul Grand Prestige din Marmaris. Am citit pe undeva ca nu mai functioneaza de anul trecut. Ceva stiri "fierbinti" de la fata locului are careva? Si ce valuta este mai buna? euro sau dolari? Multumesc.

In ceea ce priveste valuta de folosit, subscriu la cele spuse de dana

In ceea ce priveste Grand Prestige, era doar numele de el. Hotelul nu era grozav, iar mancarea asijderea. Am fost acolo intr-un sejur organizat, o saptamana, acum 2 ani. Nu ma surprinde ca nu mai exista hotelul.

Cu Marmarisul in sine e insa o alta poveste! Citeam pe alte posturi ca exista putin interes pentru el. Mie mi-a placut foarte mult. Are o asezare superba, intre munti si ofera multe posibilitati de excursii (vezi postarea mea pe ultima pagina de la topicul Totul despre Turcia). Chiar merita de mers la Marmaris! Mie mi-a placut foarte mult si Bodrum, pe care l-am vizitat intr-o excursie de o zi, din Marmaris.

 ileanaxperta, on 4th August 2009, 22:42, said:

Multumesc pt. raspuns. Cum este cu banii? Unii spun ca e mai bine sa ai dolari, altii euro. Cu cardul iesi in pierdere de 2 ori, odata  iti schimba euro in lire, un comision, apoi cand se face tranzactia si-ti da lirele, alt comision. Eu am fost in 2007 in Kusadasi cu euro si a fost bine, adica preturile erau bune comparativ cu cele de acasa. (haine de piele, bijuterii aur, etc.)  Cum este drumul? Am citit tot de pe forumuri ca este "criminal" (citez un forumist), cu serpentine. Stiu ca sunt ceva in Bulgaria pe Stara Zagora sau poate nu stiu eu bine...Multumesc pt. orice sfat, stire...

Are dreptate nuti. Hotelul era in randul 2, nu se vedea marea dar nu era deloc departe de plaja. Totusi, am vazut si cazari mai bune...la aceeasi bani. Si eu am fost cu sejur de la Omnia, cumparat din provincie. Am dat de cateva ori telefon la agentie, la Bucuresti, ca sa-mi comunice hotelul si m-au tot pasat, sub diferite pretexte. (mi se parea normal sa ma pot documenta putin asupra hotelului, in prealabil). Am aflat care este hotelul abia la autocar, dupa ce a venit ghida.

#27
dana_03

dana_03

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 24.09.2007

 lori_2001, on 5th August 2009, 14:56, said:

Daca se negociaza preturile la cumparaturi, cel mai bun pret se obtine in lire, si asta din startul negocierii.
Deci exista avantaje si asa, desi  cand scoti lire de la bancomat ai comisioane.
Fara comisioane nu se poate, fie le platesti la banca, fie sunt incluse in pret. Comerciantii accepta euro, dolari, lire turcesti, chiar si lei, unii.


Exact asa, cea mai buna afacere este daca platesti in lire. Cum in Romania nu gasesti lire oficial, nici la banci nici la casele de schimb, nu-ti ramane decat sa pleci cu portofelul plin de hartii sau cu cardul. Aici intervine problema: daca schimbi la ei la banca fie euro, fie dolari iesi in pierdere decat daca ai scoate lire de pe card, pentru ca la card paritatea se face la cursul BNR. Indiferent de comisioanele bancilor tot iesi mai bine. Punct. Nu mai spun ca in magazinele mari comisionul e 0
Cine are alta parere nu are decat sa verifice. In afara de asta mi se pare de toata jena sa plec cu un teranc de hartii, sa le port de grija tot timpul sau sa le las prin camera de hotel. Hai sa fim seriosi....

#28
artemisa24

artemisa24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 04.04.2006
Am aflat care este hotelul abia la autocar, dupa ce a venit ghida.

tipic pentru cei de la Omnia. sunt printre putinele agentii care procedeaza asa...

#29
andra_ghibutiu

andra_ghibutiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 26.04.2007
Eu plec pe 24 august la Marmaris, la Grand Yazici Club Turban. Am tot citit pe forum n variante de traseuri si nu m-am lamurit.

Asa ca voi pe ce drum ati fost (cei care ati fost deja) sau pe care aveti de gand sa mergeti?
Dar detaliat, please. :rolleyes:

Edited by andra_ghibutiu, 06 August 2009 - 21:55.


#30
hawky

hawky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 26.11.2007

 andra_ghibutiu, on 6th August 2009, 22:53, said:

Eu plec pe 24 august la Marmaris, la Grand Yazici Club Turban. Am tot citit pe forum n variante de traseuri si nu m-am lamurit.

Asa ca voi pe ce drum ati fost (cei care ati fost deja) sau pe care aveti de gand sa mergeti?
Dar detaliat, please. :rolleyes:

Traseul autocarului:

intrat dinspre Bulgaria pe la Kapitan nu mai stiu cum - Edirne - Cannakale - abatere Troia - Ayvalik - Izmir - Mugla -  Marmaris (sejur o saptamana)- Denizli - abatere Pammukale - Afyon - Kutahya - Yalova - Istanbul (2 zile) - Edirne

Am dormit inainte de Cannakale si apoi, spre Marmaris am avut o singura oprire mai lunga, pentru a vizita Troia.
La intoarcere, oprirea mai lunga - pana la Istanbul - a fost la Pammukale.

Mai ales traseul Marmaris-Istanbul este foarte lung pentru o zi, asa ca nu se pot face decat opririle scurte, de rigoare (chiar cu masina personala) si se poate vizita Pammukale. Istanbul merita vazut, macar o zi plina.

Edited by hawky, 07 August 2009 - 09:16.


#31
LYLY

LYLY

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 20.06.2007
am fost in Marmaris de  2 ori si as mai merge de 100....Am avut cazare la Hotel Balim nu stiu cate stele ,dar ffff bun si curat .Este o statiune plina de viata si sunt sigura ca nu te vei plictisi .Am fost in Rodos,a fost frumos dar este obositor,noi am fost pentru ca nu cred ca o sa merg si alta data.Sunt fff multe flori si multa culoare si .. nu faci asta in fiecare zi.E cam scump dar noi am fost multumiti.Am fost in turul insulelor si a fost bine...la parcul de distractie Aquapark si acolo super...Parerea mea este ca merita sa te duci daca vrei sa te si distrezi .Este o strada numai cu baruri si cluburi de noapte ....este o statiune f vesela ..ai si Bazar...Distractie placuta

#32
teRRa

teRRa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 31.05.2006
Eu am stat in Icmeler la Hotel Mirage World 4 stele cu AI. Hotelul este situat la poalele muntelui pe principala strada comerciala a statiunii la aproximativ 150 metri de plaja. Este cu circuit inchis complexul fiind compus din 3 cladiri, 2 cu camere si una cu restaurant, sala fitness, masaj, ... si ceva magazine, 2 piscine din care una are si tobogan, terase, baruri, terenuri de tenis, baschet si un loc amenajat pentru diverse jocuri gen biliard, darts, ... . Exista in spatele hotelului si o parcare privata. In 2007 cand am fost era si internet wi-fi in camere.

Ca traseu am urmat la dus cel clasic cu iesire din tara pe la Giurgiu - Ruse - Bjala - Veliko Tarnovo - Kazanlak - si de aici un traseu foarte ciudat pana la vama pe care nu mi-l amintesc acum(cert e ca am mers km buni pe un drum in reconstructie unde a trebuit sa dam spaga sa ridice bariera, ...) - Harmanly - Svilengrad - Kapitan Andreevo/Edirne - Ecebat/Canakale - Izmir - Aidin - Mugla - Marmaris. Am facut o oprire intermediara inainte de Dardanele in ceva orasel. Din Cluj am facut in prima etapa cam 15 ore din care vreo 2 au fost pierderi cu "problemele" dn BG iar in a doua etapa in jur de 9 cu tot cu trecerea Dardanelelor.
Combustibil(benzina) am bagat de la Shell si la granita de la Duty Free-ul din vama unde tin minte ca era la momentul respectiv chiar mai ieftina decat in Romania.
La intoarcere am venit prin Istanbul ocazie cu care am e una din partile care mi-a placut cel  intrat in inima Turciei si pot zice ca asta e una din partile care mi-a placut cel mai mult pentru ca am avut ocazia sa vad multe lucruri frumoase.

Masina fiind pe firma am avut imputernicire(simpla, nu notariala) care a fost tradusa in turca de un traducator autorizat. Trebuie specificat faptul ca persoana pe numele caruia este masina sau imputernicirea poate sa iasa din turcia doar cu masina deci nu va faceti planuri de excursii in Rodos spre exemplu pentru ca soferul nu o sa poata merge.

Pentru partea financiara eu recomand banii pe card. Cand am fost nu am procedat asa si am regretat pentru ca ai nevoie in multe locuri de lire iar acestea le obtii numai de la banca la niste rate de schim nu foarte bune si cu un comision. Avand in vedere ca poti folosi cardul in multe locuri ca metoda de plata directa necesarul de lire  cash pe care il scoti de la bancomat nu o sa te "coste" mai mult ca si comisioanele pentru un schimb valutar.

Edited by teRRa, 09 August 2009 - 07:18.


#33
kikio

kikio

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.08.2009
buna
plec si eu in septembrie in turcia la marmaris, pate cineva sa dea mai multe informati despre acest circuit.
m-ar interesa care sunt preturile pentru intrarea in obiectivele turistice?
cum e mai bine sa ai bani la tine in euro sau usd?
sau poti plati oricum?
plecarea din Bucuresti este la 6 fix sau se mai intirzie?

#34
ileanaxperta

ileanaxperta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 05.05.2008
Buna , dragi forumisti,
si eu m-am intors de curand dintr-un circuit cu sejur in Marmaris, Turcia, prin ag. Omnia. Este a doua oara cand merg prin aceasta agentie si pot spune din nou ca a fost bine, spre f. bine. Am avut autocar de Filaret, nou nout, un Mercedes; doi soferi f. buni, le adresez multumiri d-lor Nicusor (cel mai in varsta) si lui George, cel tinerel, pt. prestatia lor. Ghidului, dl.prof. si filatelist infocat, Victor Neculai, pt. munca depusa si glumele sale...Am avut un prg. destul de incarcat, dar nu ne plangem...S-au facut excursiile din prg. Omniei si altele optionale. Cazarile au fost relativ bune, mai putin cea din Kusadasi, unde hotelul a fost numai pe dinafara frumos, in camere mirosea urat, dar am rabdat pt. o noapte... La Marmaris, fostul hotel Grand Prestige (acum ii zice Sarba), este renovat, are camere mari, cu un pat dublu si unul normal, deci eu cu fiica mea, ne-am rasfatat. Camera are si AC, TV cablu, doar cu prg turcesti si frigider normal, numai ca atunci cand pleci din camera si iei cartela se inchide si curentul; un lucru cam nasol, dar ne-am descurcat si altfel...Baia este mare cu cada si curatenia se facea la 2 zile. Masa a fost in regim de DP. relativ meniuri bune, dar noi nu suntem pretentioase la mancare, ne saturam repede. Marmaris este intr-adevar, de vis, statiunea este la poale de munte, cu vegetatie specifica zonei, are faleza splendida, cu palmieri de o parte si de alta, care dau racoare si umbra intr-o zi inabusitoare. Seara, statiunea este de vis, este plin de restaurante cu specific de toate natiile, baruri, discoteci cu karaoke super luminate si ornate a la turc...nu te plictisesti nici sa le privesti, darmite sa ai atatia bani sa le "cotropesti"pe toate sau macar o parte din ele... Plaja este f. aproape de hotel, noi o luam printr-o patiserie care era vis-a-vis de hotel, deci o taiam si ajungeam direct pe strada principala sau faleza, traversam si...gata pe plaja. Aici sunt sezlonguri si umbrelute la pretul de 10 LT, in care intra si 2 bauturi racoritoare: sucuri, bere sau cafele. Plaja este curata, are blue flag, se intra lin in apa, sunt ceva pietricele doar la intrare, mai in larg nu... Apa este relativ curata, dar nu ca in alte parti pe unde am mai fost...Preturile la mancare si bauturi sunt convenabile, o masa pt. 2 pers. te duce aprox. la 30-40 LT (15-20 eu) sau uneori mai mult, depinde ce comanzi. Am facut excursii la Efes, Bodrum, pe raul si in delta Dalyan, (superba excursie) si am vazut unde si cum se varsa raul in cele doua mari, Egee si Mediterana. Acolo este locul unde ele se unesc. Tot acolo am facut si baie si plaja dar nu mai mult de ora 5 dupa-amiaza, pt ca plaja se inchide deoarece seara vin si-si depun ouale broastele testoase uriase. Aici se fac niste valuri mari si este si plaja cu nisip ca la Mamaia, ce mai, sa tot faci plaja si baie... Unii turisti au facut excursie si la Rhodos pt. o zi. Noua ni s-a parut scumpa, 65 eu/pers. pt. 6 ore care se stau acolo...Eu cu fiica mea am facut o excursie si la Icmeler, o statiune frumoasa f. aproape de Marmaris, dar mult mai scumpa. Am fost si la baia turceasca, o experienta unica, sa stai sa te spele si sa-ti faca masaj altcineva (un turc  ). A fost super relaxant si distractiv. In ultima zi am plecat spre Pamukkale, o zona de vis, parca rupta de realitate; un peisaj SF, asa ni s-a parut noua, pe o caldura insuportabila vezi doar alb in fata ta, zici ca este zapada sau gheata, dar mergi pe pietre de calcar, udate din plin de izvoarele termale care ies din pamant, cu ape calde...Apoi am dat putin cu nasul de baile Cleopatrei, o locatie frumoasa, dar n-am putut sta prea mult pt. ca ne grabeam sa ajungem seara tarziu la Istanbul. Aici, a doua zi am vazut ce-i mai important din oras si seara am facut o croaziera de pomina pe Bosfor. Am avut vant din plin si noi am inchiriat o barcuta cam subrezita si micuta care ne-a leganat pe tot parcursul. Eu i-am si spus ghidului ca aceasta barcuta este la ultimul ei drum inainte de "pensionare"  Bine ca nu a avut nimeni rau de mare... Ne-am distrat si asta a contat, am facut si poze din belsug si toata excursia s-a terminat cu bine. Am plecat de dimineata si prin profesionalismul soferilor, am ajuns la nici 9 seara in Bucuresti, in Piata Victoriei, cu pauze de masa, etc. Concluzia noastra: suntem multumite din nou de Omnia si pe viitor vom mai incerca inca o experienta cu aceasta agentie si cu ghizii lor atat de mult criticati sau adulati (depinde de turist, de pretentiile sale, de modul cum vede viata si lumea inconjuratoare). Eu am invatat, invat in continuare si doresc sa vad mereu partea plina a paharului, sa-l savurez din plin, dar fara sa ma imbat cu apa rece...  Vacante de vis tuturor!!! ;)

#35
artemisa24

artemisa24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 04.04.2006
mda....parca prea ai scris ca din carti................... :naughty:

#36
ileanaxperta

ileanaxperta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 05.05.2008

 artemisa24, on 3rd September 2009, 16:49, said:

mda....parca prea ai scris ca din carti................... :naughty:

Mda...nu parca...ci chiar am trait "pe viu" ce-am scris... :D Traieste si tu si scrie cum sti si poti mai bine. Succes!!!  :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate